Afrormosia-Gold Teak ALTIN RENGİNDE, (Pericopsis Elata),Afrormosia, AFROMOSIA, Afrika Tik,Kokrodua (Gana), Assamela (Fildişi Sahilleri).

Afrormosia-Gold Teak ALTIN RENGİNDE, (Pericopsis Elata),Afrormosia, AFROMOSIA, Afrika Tik,Kokrodua (Gana), Assamela (Fildişi Sahilleri).

afrormosia-jhBilimsel Adı = (Pericopsis Elata)

Ticaret Unvanı = Afrormosia,Afrormosia, AFROMOSIA, Afrika Tik

Ortak İsimler = Afrormosia, Anyeran, Asamela, Assamela, Assemela, Awawai, Ayin, Baracara, Benin satinwood, Bohala, Bohalala, Bonsamdua, Devils ağacı, EGBI, Ejen, Altın afrormosia, Jatobahy Igapó, Kokriki, Kokrodua, Mekoe, Mohole, Obang, Ole, Olel Pardo, Peonio, Redbark, SATINWOOD, Tento, Wahala, Sarı satinwood yapmak,Kokrodua (Gana), Assamela (Fildişi Sahilleri), Elo uta – Nijerya ,Redbark, Mobole, Altın tik, Walola, Mokolè,AFROMOSIA – İtalya ,Kokrodua – Almanya ,Kokrodua, AFROMOSIA – İngiltere ,Assamela – Fransa ,Mohole – Hollanda

Dağıtım = Afrika Bölgeler

catsAfrormosia14

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım Ülkeler = Kamerun, Kongo, Gana ,  Zaire, Fildişi Sahili, Nijerya Demokratik Cumhuriyeti…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Eğilme Mukavemeti = 19.310 psi veya 1,357 kg / cm2

Yoğunluğu = 46 lbs / ft3 veya 737 kg / m3

Sertlik = 1.663 £. veya 754 kg

Darbe Gücü = 45 inç veya 114 cm

Maksimum Kırma Gücü = 9890 psi veya 695 kg / cm2

Renk Yelpazesi ve Renk Değişimi….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Afrormosia654

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk Aralığı: taze, tam yaşlı bir üniforma orta kahverengi öğütülmüş zaman Afrormosia altın bronzluk renk koyulaşması ile belirgin zamanla renk değişimi büyük bir derecesi uğrar.

Renk Değişimi: Afrormosia WFI ile çalışır renk yelpazesi ormanda en üniforma biridir. Taze öğütülmüş zaman Afrormosia altın bronzluk tik renktir.

Nerede Kullanılır:Afrormosia hem istenen mekanlarda ve ticari olarak afrormosia üniform zengin bir görünüm arzu edildiği durumlarda da kullanılabilir.

Özel Özellikleri ve Sorunları:Alerjik reaksiyonlar: Afrormosia kontakt dermatit ve Afrormosia toz ile temas gelirken dikkat edilmesi gerekir bu yüzden solunum alerjik reaksiyonlara hem neden bilinmektedir….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia145

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kesme Gücü = 2167 psi veya 152 kg / cm2…..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sertlik = 1.838.000 psi veya 129.000 kg / cm2

Özgül Ağırlık = 0.57

Maksimum Yük Çalışma = 17 in3 / inç-lb veya 1.19 cm kg / cm3

Ağırlık = 43 lbs / ft3 veya 689 kg / m3

Fiber Doyma Noktası = 20%

Radyal Çekme =% 3

Teğet Küçülme = 6.4%

Hacimsel Büzülme =% 10.7

T / R Rasyon = 2.1…….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia214

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel Özellikler =Pericopsis Elata Batı ve Orta Afrika’da nispeten kuru yaprak döken ormanlarda bulunan uzun boylu 50 metreye kadar büyüyebilir büyük ağacın bir orta. ahşap P. Elata (eski olarak bilinen Afrormosia Elata türleri afrormosia onun ortak adı verdi) genellikle tik için uygun bir yerine bir orta ağır, dayanıklı ahşap olarak çok değerlidir. Tik gibi, doğrama ve dekoratif kaplamalar ile birlikte, tekne inşası için popüler.P. Elata 60 yıldır önemli bir ticari ahşap türleri olmuştur, ve ağacın ağır sömürü vahşi ve sonuçta CITES Ek II üzerindeki girişinize devam türün yeteneği hakkında endişelere yol açmıştır. Ağacın büyük kalan standları kuzey Kongo ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti kuzey bulunmaktadır. Doğal aralığında çeşitli ülkeler karışık sonuçlar, türlerin tarlaları ile denemişlerdir.Doğal ormanda ağaçlar için, asgari kesimi çapı türlerinin günlük hala Gana izin gerektirir (Gana Fildişi Sahili 50 cm, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 60 cm, Kamerun, 100 cm, 110 cm ve bile günlükleri ise çapı 110 cm) üzerinde bulunmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl = Ağaç yüzeyler nedeniyle ahşap boyunca küçük gruplar halinde eşit dağılmış gözeneklerin bir dalgalanma parlaklık sergilemek bildirilmektedir. Dörde yüzeyler benekli rakam sergileyenkenetlenmiş. düz.

Doku = Orta İnce, tahıl

Fotosensitif = koyulaştırır..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia245

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk = Ahşap sarı kahverengi ile maruz koyu kahverengi dönüm koyu damarlar.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Afrormosia yakından tik benzer ve sık sık bazen sıra Afrika tik denir bir tik yerine kullanılır. Ancak ahşap aynı zamanda karakter ve özellikleri tüm kendi için değerli tik basitçe benzemesi fazla duymaktadırlar. Afrormosia ince taneli tik bir görünüme sahip ama biraz yağlı bitirmek yoksun. Bu (tik gibi) maruz çamaşır suyu ancak zamanla koyulaşır ve baharat, çoğu Teaks daha güçlü ve sert sonra çok az hareket gösterir vermez. Öz odun başlangıçta turuncu-kahverengi ya da kahverengi, ancak maruz kaldığında koyu çizgiler, kahverengimsi-sarı dönüşür. Ayrıca parlak altın-kahverengi gölge bantları ile aydınlatıldı sıcak kızıl-kahverengi olarak tarif edilmiştir. Yıllık halkalar nedeniyle kuru mevsim malzeme koyu bantlar genellikle farklıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia458

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

TESBİH YAPIMINDA: Tesbih yapılan maddeler genelde mineraller, değerli madenler, hayvanlardan elde edilen kabuk, kemik, boynuz türleri ve dişler; denizden çıkarılan inci, mercan ve sedef; bazı fosiller; sert veya kokulu ağaçlar; bir kısım bitkilerin çekirdekleri ve son zamanlarda ortaya çıkan sentetik maddeler şeklinde ele alınabilir. Minareller otuz üçlük bir tesbihin her tanesi farklı bir türden yapılacak kadar çeşitlidir. Değişik renklerde akik, jasper, ametist, malakit, hematit, oniks, unakit, azurit, kuvars, ayn-i hir, kaplan gözü, fîrûze (turkuaz), lapis, necef, yeşim, yakut, zebercet, zümrüt ve Afganistan’da çıktığı yere nisbetle şahmaksut denilen (Şah Maksûd) şeffaf serpartin bunların başlıcalarıdır. Amber, bağa, balık dişleri, şîr-i mâhî (deniz aslanı, mors) dişi, fildişi, zergerdandan (gergedan boynuzu) elde edilen maddeler de tesbih yapımında kullanılır. Tesbih yapılan çok sayıda ağaç türü vardır, bunlardan bazıları şunlardır: Assamela (afrormasia [pericopsis elata]), abanoz, anjan, ardıç, demirhindi, fıstık, gül ağacı, pelesenk, sakız, sandal, servi, tik, kokobolo, şimşir ve öd ağacı. Bir tür hindistan cevizinin kabuğundan elde edilen kuka tesbihler çok değerlidir. Ayrıca on yılda olgunlaşan ve dünyanın en büyük meyvesi kabul edilen, yine bir tür hindistan cevizinin zamanla taş sertliğinde.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia312

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: cebire tipik bir sarımsı kahverengi, durum bir ya kırmızımsı veya zeytin renk tonuna sahip olacaktır. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku:  o da kilitlenebilir olsa Tahıl, genellikle düzdür. Ince üniform doku ve iyi bir doğal parlaklık ile.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler küçük; 2-3 yalnız ve radyal katları; Öz odun mevduat bazen mevcut; büyüme halkaları nedeniyle görünüşte marjinal parankimaya farklı olabilir; lens olmadan görünmez ışınları; paratrakeal parankima vasicentric, aliform (kanatlı veya pastil), ve sık sık birleşen.

Rot Direnç: Çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci olarak Anma ve ayrıca termitler ve diğer böceklere karşı dirençli olduğunu.

İşlenebilirlik: Neredeyse tüm gelince, Afrormosia birbirine tahıl ile yüzey panoları koparma neden olsa, hem el ve makine aletleri ile çalışmak kolaydır. Nemli koşullarda demir ile temas halinde bırakılırsa, diğer olumsuzlukları kesici kenarlar üzerinde hafif bir köreltme etkisi ve koyu lekeler geliştirilmesini içerir. Afrormosia yapıştırıcılar, lekeler, döner, ve iyi bitirir.

Koku: Afrormosia çalışmış edilirken ayrı bir kokusu vardır…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia356

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Afrormosia bir olduğu bildirildi hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar göz, cilt ve solunum tahriş vardır. Afrormosia da enfekte alma artmış şansına sahip sinir sistemi etkileri, astım benzeri semptomlar, yanı sıra şimdiye sebep olduğu bilinmektedir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  Bu türün Ticaret anda sıkı kontrol edilir. Bu iyi boyutlarda kereste olarak genellikle mevcuttur var. Fiyatlar bir ithal Afrika parke için yüksek orta.

Sürdürülebilirlik: Bu ağaç türleri olan Ek II CITES ve IUCN Kırmızı Listesi’nde yer almaktadır. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 50’nin üzerinde bir nüfus azalması için tehlike altında olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları:  yüksek oranda iç ve dış doğrama, merdiven, zemin ve tekne de ağırlıklı olarak mobilya ve dekoratif kaplama olarak, uluslararası pazarda değerli, ancak bina. Bu tik yerini kabul edilir. Aynı zamanda ağır ve hafif inşaat, demiryolu traversleri, araç gövdeleri, iç trim, kolları, merdiven, tarım aletleri, spor malzemeleri, müzik aletleri, oyuncaklar, yenilikleri, kutular, sandıklar, oymalar, tornacılık ve drenaj panoları için uygundur.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAfrormosia645

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: birlikte ile Iroko’nun yakından orijinal ilişkili olmamasına rağmen, Afrormosia bazen “, Afrika Tik” olarak adlandırılır Tik (Tectona grandis) . Afrormosia benzer çalışma ve mekanik özelliklere sahip, Tik biraz benzer yapar ve dış mekan uygulamalarında son derece dayanıklıdır; Bu nedenlerle, bu Tik için bir ikame olarak bir başarı derecesiyle birlikte kullanılır.

Özellikleri:odun, oldukça belirgin soluk sarı-kahverengi sınırını çizmek koyu çizgiler ile yeşilimsi kahverengi, kahverengi sarımsı 3 cm kadar Geniş diri odun. tahıl doku orta ince, bazen iç içe, düzdür. Quartersawn yüzeyleri benekli edilir. Ahşap o tik benzer, ancak yağlı doku yoksun. Ahşap% 12 nem içeriği (620-) 700-800 kg / m³ yoğunlukta, orta ağır. Ahşap hava yavaş yavaş ve küçük kusuru ile kurur; iyi sonuçlar ılımlı programları altında kurutulur fırında olabilir. küçülme oranları kuru 3,0-3,7% radyal ve 5,8-7,0% teğet fırın için yeşilden, orta vardır. Kuruduktan sonra, ahşap hizmeti çok kararlı. % 12 nem içeriğinde, kopma modülü N / mm², sıkıştırma paralel tahıl 63-71 N / mm² 93-155 N / mm², elastisite 9450-13,300 modülü, bir 9-16 N / mm², bölünme 17-24 N / mm ve Janka yan sertliği 6940-7115 N. kesme ahşap testereler ve hem el ve makine aletleri ile iyi çalışır. Ancak, köreltme etkisi testere dişleri ve tungsten-karbür uçlu kesici aletler önerilir oldukça yüksek ve stellit uçlu olduğunu. ahşap pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve genellikle iyi uçaklar, ama bazen ile bağlı kilitli tahıl varlığı toplayıp hafif bir; 20 ° kesme açısı tavsiye edilir. Bu tatmin edici bir parlatır, ama bir dolgu kullanılması tavsiye edilir. çivilenmiş zaman ahşap bölme yükümlü olduğu, ancak çivi ve vida iyi tutar; Ön sıkıcı tavsiye edilir. Lekeye önlemek için dikkatli yapıldığında Yapıştırma sorunları teşkil etmez. bükme özellikleri makul. ahşap kaplama üretimi için de buharda edilmelidir. Bu. Tatmin edici döner ahşap çok dayanıklı, ama bazen deniz kurtlarının saldırısına olabilir. Öz odun diri oldukça geçirgen, koruyucular ile emprenye karşı dayanıklıdır. Ahşap tozu burun, boğaz ve gözlerde tahrişe neden olabilir. Bu demir ile temas halinde olduğu, nemli koşullar altında, tahta, çoğunlukla koyu lekeler. yaprakların metanol ekstraktları, in vitro ve çoğul dirençli suşlarına karşı antiplasmodial aktivitesi orta derece Plasmodium falciparum . ahşap antibiyotik, antimalarial ve özelliklerini azaltarak kan şekeri ile stilben türevleri içerir. Onlar da ahşap renk gelişiminde bir rol oynamaktadır.Hasat için çapı 110 cm minimum kesimi sınırı vardır Gana’da Pericopsis Elata , ama o zaman bile oturum sadece bir izni ile izin verilir. Kamerun’da için minimum çap sınırı Pericopsis Elata 100 cm, ama nedeniyle bir bole çapı ağaçların eksikliği gelişigüzel ve yasadışı kesilir alt çapı sınıfları, üzerindeki baskıyı hafifletmek için bu 80 cm azaltılmış olması tavsiye edilmiştir 100 cm. Kongo asgari işletilebilir çap sınırı. 60 cm olarak belirlenmiştir hasattan sonra Taşıma günlükleri ihracat yasaklandı çeşitli ülkelerde (Gana, Nijerya, Kamerun) ise, ve günlükleri üretim ülke içinde işlenir. Kamerun’da parke döşeme ihracat için önemli bir üründür.Hantal ve türlerin zayıf doğal yenilenme nüfus düşüşün nedenleri vardır. Ağaç fiyat türleri ağır günlükleri ve kereste şeklinde ihracat için kesilen ediliyor ve bunun sonucunda dünya kereste pazarında tropik sert ağaçların arasında en yüksek biridir.Gana’da bu ormanlarda ve doğal gençleştirme önemsiz veya sıfır olduğunu fide ve fidan bir eksiklik olduğunu (yayınlanmamış Quist-Arcton) bildirilmiştir. Bu Fildişi Sahili Aubreville en (1938) gözlem ile aynı fikirde. Bu konuda Aubreville tarafından yapılan açıklamada, “… biz kolayca kesilecek bir örnek sağlamak için yeterince küçük bu türün bir ağaç bulmadan uzun süre aradı ve biz büyük bir ağaç düştü zorunda olduğunu. Yerel halkın tohum yeterli miktarda bu, ancak, yıllık fidan oldukça nadir gelen rejenerasyon bir fark miktarda beklemek yılda üretilen “da bildirir (1960) Taylor” Bu tür küçük olanları yapmaz. iddia, öyle bir Aslında bu tür seyrek işe bir süre geçiyor ki. “doğal ormanda, ağaçların en üst kolan sınıflarında ve sadece bir kaç ağaç fidanları ve kutuplar vardır. Doğal ormandaki kolan sınıfların çorap dağılımını gösteren bir tablo takılır.Türler (ahşap Teak için iyi bir alternatiftir 1948 yılından bu yana dünya kereste pazarında popüler olmuştur Tectona grandis gemi deckings ve raylar). Ahşap diğer kullanımları dolap yapımı, mobilya paneller ve doğrama vardır. türler ya günlükleri veya kereste gibi Batı Afrika ihraç edilmiştir. Bu kereste ticaretinde önemli bir türdür. türler dünya kereste pazarında Afrika Maun bilinen dünyanın daha yüksek fiyatlar getirir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

teakbany

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

NOT:Kokrodua ( Pericopsis Elata ) :Yaygın Afrormosia olarak bilinen Krokodua, Fabaceae ailesinin bir türüdür. Orta ve Batı Afrika’da yetişen ve 50 metreye kadar yükseklikleri ulaşır. Yasadışı ağaç kesimi ve habitat kaybı bu kadar değerli tropik kereste türlerinin ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ek II listesinde CITES ve IUCN RedList tehlike altında olarak sınıflandırılan ilgili Dolayısıyla, Krokodua olduğunu. Bu sıkı ticaret tüzüğü ve konu (yakın Gana tükenmeye) nesli tehlike altındaki türler olduğu anlamına gelir.Asubima Forest Reserve bir Kokrodua ağacında bulunmuştur. Bu ağaç (kalan tüm yerli ağaçlar gibi) korumalı ve Gana aktif olarak bu tür geri meydan almıştır.Meyve izlenir ve tohumlar toplanır ve kreş yetiştirilmektedir. 2011 yılında, 4000’den fazla Krokodua fidanları tampon bölgeler ve restorasyon alanlarında dikildi. Başarı kalıcı örnek araziler bir sistem üzerinden takip edilmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates