Agba – Tola,(Gossweilerodendron balsamiferum), Achi, Egba, Emongi, Tola blanc, Tola branca, N’Tola

Agba – Tola,(Gossweilerodendron balsamiferum), Achi, Egba, Emongi, Tola blanc, Tola branca, N’Tola

Agba-or-Tola-West-AfricaAgba – Tola,(Gossweilerodendron balsamiferum)

Diğer Ortak İsimler:Agba, Achi, Egba, Emongi, Tola blanc, Tola branca, N’Tola,agbaträd, Achi-aro, Agbara, Boana, Dembo, Ditchipi Emonga, Loshi-erin, Mboron, Moboron, Mpele, Mpere, Mupaka,Mushilu mutoke, Mutsekamambole,Nijeryalı sedir,Okimeten, Pembe maun, Tola Tola blanc, Tola branca, Tshibudimbu tshitoke, Beyaz tola

Botanik Adı:Gossweilerodendron balsamiferum

Bölge:   Afrika

Ülke: Gana, Fildişi Sahili, Nijerya, Zaire,Angola (Angola); Kamerun; Kongo; Kongo Demokratik Cumhuriyeti; Ekvator Ginesi;Gabon;

793Agba - Tola

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım:Nijerya Kongo Havzası içine güneye gelen türler, Batı Orta Afrika yağmur ormanlarında meydana geldiği bildirilmiştir. Bu kıyı ormanlarında önemli bir kereste ağacı olarak kabul edilir, ve ayrıca Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Benin ve Nijerya ile doğuya Liberya bulunur. ağaç derin, nemli topraklarda büyür, ve uygun büyüme koşulları altında çok büyük boyutlarda büyüyebilir.

Genel Özellikler: pembemsi kahverengi Heartwood sarımsı, maruz koyulaşması; içinde Diri odun 4.. renk biraz daha hafif, geniş, iyi sınırlı, değil. Orta, ince ve hatta Doku; Tahıl düz hafif dalgalı veya interlocked için; yüksek parlaklık; reçineli koku; Büyük reçine mevduat kalbine yakın sallar birikebilir. Bu çok büyük bir büyük bir ağaç olan bir gövde 70-180 cm çapında 60 m boyunda büyüyen, reçineli kabuğu. Yaprakları 6-10 dönüşümlü düzenlenmiş broşürler ile 4-9 cm uzunluğunda ve 2-4 cm geniş pinnate bulunmaktadır. çiçekler , dört (nadiren beş) beyaz 2 mm uzunluğunda sepals ve hiçbir yaprakları ile, küçük; Onlar üretilen Panicles . pod yüzeysel bir benzeyen, 10-14 cm uzunluğunda ve 3.5-4.5 cm geniş olan akçaağaç samara tek 2-3 cm tohum bir kanat haline modifiye pod geri kalanı ile, bir ucunda. Bu yüksek ladin sakızı içeriğine sahiptir.Agba 1.8 m kadar olabilir çaplı yüksek 60m tropik Batı Afrika’nın en uzun ağaçların biridir.

Renkli öz odun ve diri odun olsa da, keskin bir sınır eksik. Öz odun pembe kahverengi sarımsı, 80-120 mm genişliğinde diri odun rengi hafif. Tola Branca telaffuz çekme olmadan muntazam bir yapıya sahiptir. Taze ve kuru odun kokusu tipik biber olduğunu. ahşap yaygın değişen miktarlarda, bir sakızlı madde içerir. Öz odun reçine ile dolu çatlaklar önleyebilirsiniz. Enine çatlaklar önleyebilir kalın gövdeleri kalbinde, bu basınç kırılması (valbreuk) denir. Ahşap de rendelenir Birçok durumda, bu görülür. Bu çatlaklar, ahşap o yerde kolayca kırılır, böylece kırılgan, kırılma yüzeyi daha sonra düz bir kırılgan kırık göreceksiniz..

Açıklama: kaplama üretimi için seçilen Kayıtlar genellikle sarı renkte pembemsi saman değişebilir düz taneli malzeme üreten, dörde edilir. Bu ince, hatta doku ile oldukça özelliksiz ama yüzeye bir sakız terlemek olabilir. ağaçlar genellikle büyük çaplı ve bazen dallanma önce 30 metre yüksekliğe ulaşır. Temelde kapı ve panellerde kullanılan.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAgba - Tola

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sayısal Değerler: Gossweilerodendron balsamiferum

 

Ürün Kaynakları: Bu türün bazı malzeme çevreye karşı sorumlu veya sürdürülebilir yönetilen kaynaklardan temin olduğu bildirilmektedir. türlerin bol ve nispeten ucuz olmasına rağmen, Kuzey Amerika’da mobilya sert ağaçların perakendeciler aracılığıyla nadiren kullanılabilir olduğu bildirilmiştir. Malzemeleri Avrupa’da çoğunlukla olduğu bildirildi, ancak Agba de sık sık kontrplak göbeğin veya Avrupa’dan mobilya ikincil ahşap gibi ABD’de bulunur. Bol malzeme olan birçok yerli türün, aynı uygulamalar için kullanılabilir, çünkü Agba aktif ABD pazarında aranılan değildir. . Ahşap katı bölümlerde tasarruf edebilirsiniz Meşe kaplama ile maç bildirilen veritabanında aşağıdaki türler Agba görünüm olarak benzer olduğu bildirilmektedir: Idigbo Terminalia ivorens

Ağaç Veri:Bu muhteşem ağaç yerden yaklaşık 80 metre (24 m) uzun, açık Boles ile 200 feet (60 metre) yüksekliğe kadar büyümeye bildirilmiştir. yuvarlak taban işaretli payandaların olmadan sık sık olduğu bildirilmiştir, ve gövde çapları 60 ila 96 inç (150-245 cm) den genellikle edilir.

Kullanım Alanları: Genel amaçlı ahşap, mobilya, doğrama, tekne yapım, hafif inşaat doğrama, çekirdek stok, kontrplak, iç döşeme.Korkuluk dikmeleri, Tekne yapımı, İnşaat, Döşeme, Lambri, Sunta, Kontrplak, Kaplama.Özellikle, iç ve dış Agba mobilya ve kalıp aksamı için, özellikle uygundur. Popüler Agba dönüm içindir. Agba reçine lezzet için değil gıda saklama için uygundur.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAgba - Tola66

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Tekne yapımı, Çekirdek Stok, Dekoratif kontrplak, Yurtiçi döşeme, mobilya, marangozluk, Işık inşaat, doğrama, korkuluk dikmeleri, Bina inşaatı, İnşaat malzemeleri, kano, Sandalyeler, Sandıklar, Gizli parçalar (Mobilya), İnşaat, Masaları, Yemek odası için mobilya, Dowell pimleri, Dowells, Çekmece yanları, Excelsior, Güzel mobilya, Ayaklı lamba, Döşeme, Mobilya bileşenleri, Mobilya kareler veya hisse senedi, Hatracks, İç inşaat, İç Döşeme, Mutfak dolapları, Lifeboats, Oturma odası suit, Kalıplarda, Ofis mobilyaları, parke döşeme, Kontrplak, Radyo, stereo, TV kabinleri, rustik mobilya, Gemi İnşa, Stairworks, Tabure, Stringers, Alt-döşeme, Masalar, Yardımcı mobilya, Kaplama, dolaplar

Diri Renk:Diri odun odun daha açık renkli ve çok farklı değildir. Diri genişliği, genellikle 4 inç (10 cm) veya daha fazladır.Agba kerestelerine soluk sarı boyama ve blok çoğu zaman geniş bir halka olarak kalınlığındaki reçine kaplama sayesinde açıkça görülebilir sona erer.Agba çekirdek sedir gibi kokusu ve güçlü gummihaltig taze halde pembemsi kahverengi sarımsı kahverengi, hafif ipeksi parlaklık vardır.

Heartwood Renk:Öz odun kahverengi pinkish- başlangıçta sarımsı, ancak maruz kaldıktan sonra koyulaşır. Bu ayrı bir tuğla-kırmızı ya da pişmiş-pembe belirti ile, kırmızımsı-kahverengi olarak tarif edilir. ahşap maun bazı benzerlikler, parlak, temiz, kompakt bir görünüme sahip olduğu bildirilmiştir.

Tahıl: tahıl genellikle düz biraz dalgalı, ya da kilitli olduğunu. Yıllık halkalar ahşap bir soluk tahıl vermek kuru mevsim ahşap açık ve biraz daha koyu çizgiler ile işaretlenmiş olduğu bildirilmektedir. Kilitlenmiş tahıl ve parlaklık radyal kesilmiş ahşap bir çekici bir görünüm vermek için birleştirir.

Doku:Doku bile orta ince ve olarak tarif edilir. Eşit dağılmış kaba gözenekler tüm boyuna yüzeylerde ince damar hatları ile sonuçlandığı bildirilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAgba - Tola88

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Parıltı:Ahşap yüzeyleri son derece parlak olduğu bildirilmektedir.

Koku:reçineli ahşap taze kesilmiş zaman ayrı bir biber koku olduğu bildirilmiştir. Karakteristik tadı yoktur.

Hizmet Hareketi:ahşap baharat sonra boyutsal olarak stabil olduğu bildirildi ve kullanımda de onun şeklini korur.

Doğal Dayanıklılık:Öz odun doğal olarak dayanıklı ve termitler tarafından saldırıya oldukça dirençli olduğu bildirilmektedir. diri böceği larvalarına istilasına açık olmakla birlikte, odun dış veya deniz uygulamalarında kullanımına olanak sağlamak için yeterli dayanıklılığa sahip olduğu bildirilmiştir. Direnç emdirme işlemine odun koruyucu tedaviye zayıf yanıt bildirilmektedir. Diri odun Penetrasyon ve tutma yeterli olduğu belirtilmektedir.Agba çürümeye karşı çok dayanıklı olmakla birlikte, diri odun toz biti saldırısına karşı hassastır.

Sakız eksudata: Sakız cepler genellikle ahşap kalitesini etkilediği bildirilmiştir, ve reçine birikimleri içerebilir kalp yakın sallar vardır. Reçine eksüdasyon onlar çıkartmaları olmadan yığılmış eğer taze sawed panoları birbirine yapışmasına neden olabilir. Yüksek fırın-kurutma sıcaklıkları da sakız yüzeyine kanamaya neden olabilir.

Kesme Direnç:ahşap kesme çok az direnç vardır, ama reçine testerelerin üzerinde birikir eğilimindedir.

Etkisi köreltme:Ağaç kesme kenarlarında küçük körleştirilmemesi etkisi vardır, ancak sakız kesiciler üzerinde birikebilir.

Rendeleme:kereste kolayca çalışmak için rapor ve planya ve tüm operasyonlarda el ve makine araçları oldukça iyi yanıt verir. Kesiciler sakız birikimi olabilir.

Dönme:Torna işlemleri sıradan tezgahları genellikle kolay olduğu bildirilmektedir.

Kalıp:Ahşap kalıplama işlemlerinde tezgahlara kolayca cevap verdiği rapor edilmektedir. Sakız kesiciler üzerinde birikebilir.

Sıkıcı:Sıkıcı operasyonlara Tepki iyi olduğu bildirilmiştir, ancak kesiciler sakız kadar olabilir.

Yönlendirme ve geri çekilmesi:ahşap yönlendirme iyi yanıt bildirilmiştir.

Mortising: Kesiciler sakız kadar olabilir, ancak ahşap delik olacak genellikle kolay olduğu bildirilmiştir.

Oyma:Oyma ürünler genellikle iyi olduğu rapor edilmiştir.

Yapıştırma:Malzeme iyi yapıştırma özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir.

Çakma:Çivileme özellikleri tatmin edici olduğu rapor edilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsHazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Vidalama:ahşap vidaları oldukça iyi.

Zımpara:Malzeme iyi zımpara özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir, ancak zımpara hızla tıkanmış olabilir.

Polisaj:ahşap parlak bir yüzey kazandırmak için lehçe bildirilmiştir.

Mekanik Özellikler: Brittleheart büyük günlüklerinde kapsamlıdır. Agba en eğilme mukavemeti şok yüklere karşı direnç de çok düşük sertlik ve orta kırma gücü ile, düşük, düşük; sınıflandırma bükme sadece ılımlı.

Baharat: Oldukça hızlı küçük kusuru ve hizmet küçük hareket ile kurur, ancak ceplerinden margarin reçine veya sakız sızar ve yüksek sıcaklıklar kaçınılmalıdır.

Dayanıklılık: Bu dayanıklı ahşap çürümeye karşı çok dayanıklı ama diri ortak mobilya böceği tarafından saldırı yükümlüdür. Bu koruyucu tedaviye dirençli olduğunu, ancak diri odun geçirgendir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAgba - Tola866

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Boyanma:Malzeme doldurduktan sonra çok iyi leke bildirilmiştir, ancak bazı özellikle son tahıl, yüzey altında köpüren olabilir.

Kurutma kolaylığı: odun kontrol ve çözgü için hafif bir eğilimi ile oldukça kolay kuruması bildirilmiştir % 12 MC yeşilden büzülme % 1.5 – Radyal Teğet – 3.0%,Orta derecede hızla deformasyon veya yırtılmaya karşı çok az eğilimi. Hızlandırılmış kurutma, sıcaklık reçinenin göçünü önlemek için daha yüksek bir 80 ° C olması gerekir. Tola branca ustalıkla kurutulur, daha sonra reçine üzerinden, genel olarak biraz daha fazla olduğunu ter.

Özel özellikler:  Tola branca kullanılmadan önce, ahşap \ “basınç kırılma \” (diğer adıyla valbreuk veya enine çatlaklar) varlığı açısından kontrol edilmelidir.

Hataları Kurutma:Çözgü ve kontroller kereste kurutma ile ilgili bazı ortak kusurları vardır.

Fırın Çizelgeleri:T10 – D5s (4/4); T8 – D4s (8/4) ABD Takvimi J – Birleşik Krallık

T / R Oranı:3,00 diğer kurutma bilgi ve teğetsel ve radyal yönde gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates