Alaskan Yellow Cedar, (Cupressus nootkatensis),(Chamaecyparis nootkatensis),Alaska Sarı Sedir

Alaskan Yellow Cedar, (Cupressus nootkatensis),(Chamaecyparis nootkatensis),Alaska Sarı Sedir

alaska-Alaska Sarı SedirAlaska Sarı Sedir,Alaskan Yellow Cedar, (Chamaecyparis nootkatensis)

Alaska Sarı Sedir (Cupressus nootkatensis)   

Alaska-sedir (Chamaecyparis nootkatensis), ayrıca Alaska sarı-sedir, sarı-sedir, selvi Alaska ve Nootka servi olarak bilinen kuzeybatı Amerika’nın önemli bir ahşap türüdür. Bu Oregon ve Washington, Cascade Range ve izole yerlerde (1,10) bir numarada, Alaska ve British Columbia Pasifik kıyısında bulunur. Serin bir, nemli iklim sınırlıdır. Güneye doğru, Alaska-sedir nadiren yükseklik (2,000 ft) 600 altında büyür; ama kuzey midcoastal British Columbia, bu ağaç hattına deniz seviyesinden büyür.Bu Northwest en yavaş büyüyen kozalaklı biridir. ahşap, son derece dayanıklı ve özel kullanımlar için mükemmel bir yerdir. Küçük bir çaba devam tedarik sağlamak için türlerin yönetmek için yapılıyor.

Ortak Ad (lar): Nootka Cypress Alaska Sarı Sedir, Alaska Sedir, Sitka Cypress, Nootka Cypress, Alaska Sarı-sedir, sarı-sedir, selvi Sarı,黄 扁柏 (huang bian bai),cyprišek nootecký, cyprišek nutka, Nootkacipres, Nutkansypressi, Cyprès de Nootka, CEDRE de l’Alaska, Cèdre jaune, Alaska-Zeder, Nootkazypresse, Nutka-Scheinzypresse, Nutka-Zypresse, Sitka-Zypresse, Nutka álciprus, falso Cipresso di Nootka, кипарисовик аляскинский, cypruštek nutkatský

Bilimsel Adı:  Cupressus nootkatensis 

Alaska Sarı Sedir 343

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Kuzey Amerika’nın Kuzeybatı sahil, Alaska-sedir Prince William Sound, birkaç izole standları dışında AK kuzey Kaliforniya’da yetişen, bu Pasifik kıyılarının 160 km (100 mil) içinde bulunur. Oregon sınırına yakın Siskiyou Dağları, CA İzole standları, güney sınırı işaretleyin. Oregon ve Washington, Alaska-sedir Cascade Range ve Olimpiyat Dağları yetişir; dağınık nüfusları Sahil Aralıkları ve merkezi Oregon Aldrich Dağları bulunur. British Columbia ve kuzey Prince William Sound, AK Wells Bay, bu adalar ve kıyı anakara üzerinde dar bir şerit halinde yetişir. British Columbia içinde bir istisna Slocan Gölü yakınındaki izole bir standı yaklaşık 720 km (450 mil) iç olduğunu.Kanada (British Columbia); Amerika Birleşik Devletleri (Alaska, Kaliforniya, Oregon, Washington)

Tanım:Chamaecyparis nootkatensis ailesi Cupressacae biridir ve yaygın olarak Sarı sedir, Alaska sedir ve selvi Nootka olarak bilinir. Onun türün adı nootkatensis toprakları ağacı ilk bulunmuştur Vancouver adanın Nootka kabilesine ifade eder. Sarı sedir bilimsel adlandırma bir gibi çok sayıda takma ad ile, tarih resimli olan Callitropsis nootkatensis , Xanthocyparis nootkatensis ve Cupressus nootkatensis. Şu anda kabul edilen adıdır Cupressus nootkatensis nedeniyle bitki koyun, 2010 yılında moleküler genetik bulgulara Cupressus cinsine. Ancak, hala sürmekte olan bir tartışma ve birçok botanikçiler ve edebi kaynaklar hala bir bakın Chamaecyparis nootkatensis s.

papllll

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sarı sedir boyunda 40 metre maksimum büyümeye ve grimsi-kahverengi kabuğu vardır olabilir. Yaprakları dik asmak ve kenarlarında düzleştirir bir ölçek gibi bir görünüm var. Bitki monoecious anlam erkek ve kadın üreme yapıları aynı ağaç üzerinde ve çoğu zaman aynı dal üzerinde bulunabilir edilir. Polen kozalakları, küçük uzunluğu yaklaşık 2-3mm ve sarı yeşilimsi vardır. Kozalak başlangıçta küçük meyveleri andıran ama ne zaman olgun küresel ve sert. kozalak küçük karıncalanma gibi bakmak benzersiz üçgen çıkıntılar vardır. 1000 yaşında ulaşabilirsiniz rağmen, nispeten konuşma Sarı sedir yavaş büyüyor. Yüksek rakımlarda bulduysanız C. nootkatensis gibi küçük ve çalı.

Sarı sedir ağacı derece dayanıklı ve sağlam olduğunu ve genellikle bu tür zona, mesajların, dış kapılar, zemin kaplaması, merdiven ve çevre düzenlemesi gibi yapı yapılarda kullanılan bu nedenle içindir. Ahşap aynı zamanda Sarı sedir ağacı görsel taneleri yoksun olduğu gerçeği ile birlikte popüler bir seçimdir homojen bir yoğunluğa sahiptir. Aborijin yerlileri gibi battaniye, yay, kaseler ve tekne yapımı gibi nesneleri yapma, ahşap bir çok faydası vardı. Nootka falsspres bir zarif, ağlayan, piramidal dökmeyen vahşi 60 ila 90 ayakları ulaşmak ancak 35 feet yüksekliğe ve yetiştiriciliğinde 20 feet yayılmasıyla içinde kalır olabilir. gövde ağacının ömrü boyunca düz ve baskın kalır. Uzun, sarkık, düzleştirilmiş dallar çürük veya ezilmiş zaman rütbe koku vermek koyu mavimsi yeşil veya grimsi-yeşil, scalelike “iğne” kaplıdır. Nootka falsspres yüksek nem ve nemli toprak koşullarına sahip bölgelerde iyi performans, kıyı Alaska ve Washington’a özgüdür.

catsAlaska Sarı Sedir 33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 100-120 ft (30-37 m), 4-6 ft (1.2-1.8 m) gövde çapı

Ortalama Kurutulmuş Ağırlık: 31 £ / ft 3 (495 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .42, .50

Janka Sertlik: 580 £ f (2,580 N)

Kopma Modülü: 11.100 £ f / içinde 2 (76.6 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.420.000 f / içinde 2 (9.79 GPa)

Kırma Gücü: 6310 £ f / içinde 2 (43.5 Mpa)

Çekme: Radial:% 2.8, Teğet:% 6.0, Üçboyutlu:% 9.2, T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: Heartwood hafif sarıdır. Diri odun benzer beyazımsı / soluk sarı ve öz odun farklı değildir. Renk (üniform bir gri havalarda dış sol maruz olsa da), ışığa maruz kalma üzerine yaş ile koyulaştırma eğilimindedir.

Hububat / Doku: düzgün bir ortamla, bazen dalgalı doku ince olsa Tahıl, genellikle düzdür.

Endgrain: Reçine mevcut canals; latewood geçiş kademeli, renk kontrastı ortamına earlywood; küçük ve orta trakeid çapı.

catsAlaska Sarı Sedir 544

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rot Direnci: En böcek saldırılarına çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci, dayanıklı ve aynı zamanda dayanıklı olduğu bildirildi.

İşlenebilirlik: dalgalı tahıl ile adet planya sırasında koparma üretebilir olsa kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. Iyi boya tutar. Lekeler, yapıştırıcılar ve bitirir de.

Kullanım ve Ticaret:Bu yavaş büyüyen türlerin odun tekne yapımı ve diğer deniz bina ve genel serin ve nemli iklimde açık inşaat için kullanılan, son derece dayanıklı ve değerlidir. Yüksek kaliteli günlükleri çoğu ihraç ve kereste büyük bir kısmı Japonya’ya gider ediliyor. Genellikle Nootka Cypress olarak bilinen bahçecilik, bu türler genellikle bir süs olarak kullanılan ve çeşitlerin bir dizi bilinmektedir

Koku: Alaska Sarı Sedir ham patates benzer ayrı bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Alaska Sarı Sedir cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Stok Durumu: Bu ağaç temini sınırlıdır. Fiyatlar, özellikle knot ücretsiz açık parçalar için, bir iç türler için yüksek olmasını bekliyoruz.

catsAlaska Sarı Sedir 544

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat ve Ekoloji:Geniş bir enlem aralığında meydana gelen bu tür kuzeyden güneye ve aynı zamanda yükselti degrade (1-2,300 m rakım) boyunca farklı iğne yapraklılar ile ilişkilidir. Alaska ortak olan sitka ladini yüksek rakımlarda, en ve Pinus contorta ve Tsuga mertensiana ; British Columbia içinde Abies Amabilis , P. contorta , S. Monticola , Thuja Plicata ve Tsuga heterophylla yüksek rakımda tekrar ve T. mertensiana ; düşük rakımda de Cascades’de Abies amabilis ve A. procera yüksek rakımda at, A. lasiocarpa , S. albicaulis ve T. mertensiana ; ve güney aykırı değer Siskiyou Dağ ilişkili olduğu A. magnifica , su sediri decurrens ve Picea Breweriana . Ericaceous türler genellikle hakim olan bir çalı-tabaka, genellikle iyi gelişmiştir. Karakteristik standları, bazen saf, ya da birlikte P. contorta veya T. mertensiana , çalılık büyüme formları ile bataklıkları çevresinde veya ağaç çizgisine yakın bir orman Ecotone oluşturan her iki habitatlarda (torf türetilmiş) organik topraklarda egemen. Bu ormanlarda tüm kozalaklı olduğu gibi, daha iyi sitelerde rekabet anlamına gelir daha hızlı ve uzun boylu büyüyen türler yanadır X nootkatensis orada codominant değildir ve sonunda sığ topraklarda veya besin eksikliği topraklara sahip sitelere dışarı itti alır. Ancak, üzerinde de 1500 yıl doğrulanmış yaşları ve 2.000 yıldan fazla, muhtemelen aralık en uzun ömürlü kozalaklı çok da, ve belki de 3500 yıl kadar (bu olayla yaş ağaçları oyuk olduğu tespit edilmiştir) . Bu nedenle de bazı bireylerin tüm rakiplerini daha uzun ömürlü ve sadece bu nadir olaydan sonra yeniden hangi epizodik rahatsızlık olayları ile bağlı bir strateji sergilemek olabilir. Özellikle çok deniz yakın kıyı şeridi ve okyanus bakan yamaçları ve adalarda, iklim, serin ve çok ıslak

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Oyma, tekne yapım, dış cephe kaplaması, döşeme, zemin kaplaması, dış mekan mobilyaları, müzik aletleri (flüt, gitar Ses Tahtası), kutular ve sandıklar, çeşitli kamu / inşaat uygulamaları.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAlaska Sarı Sedir 5656

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özel Kullanımları: Alaska-sedir ağacı özel nitelikleri  freze için dayanıklılık, yarma gelen özgürlük ve kontrol, direnç aside, pürüzsüz giyen nitelikleri ve mükemmel özellikleri içerir. Bu ağır makine, mobilya, desen, kalıp, kanat, kapılar için tekne üretimine, elektrik direkleri, ağır döşeme, çerçeveleme, köprü ve rıhtım zeminini, deniz kazık, pencere kutuları, stadyum koltukları, su ve kimyasal tankları, soğutma kuleleri, yatak için uygundur , lambri, oyuncak, müzik aletleri ve oyma. Odun oldukça Japonya’da kabul edilir ve en yüksek kalitede günlükleri ihraç edilmektedir

Yorumlar: Alaska Sarı Sedir fazla veya daha az sahip daima tür etiketi vardı  nootkatensis (yani adını  Nuu-chah-nulth Kanada halkının). Ama ağacın cinsi daha az açıkça tanımlanmış-it olmuştur belki de en sık değişti ve sınıflandırılmıştır botanik adı ile ormanda biri. Alaska Sarı Sedir başlangıçta yerleştirildi Cupressus cinsine ve daha sonra  Chamaecyparis (kabaca 160 yıl kalmıştı) cinsi. Son sınıflamalar onu taşımış  Chamaecyparis adında yeni oluşturulan cinse Xanthocyparis, ve ardından  Callitropsis ve nihayet geri içine Cupressus .

catsAlaska Sarı Sedir 6766

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bitki açıklaması:  Bu türün süredir tartışma konusu olmuştur konulmalıdır cins. Son yıllarda en sık cins yerleştirildi Chamaecyparis ve ad verilir Chamaecyparis nootkatensis. Biz botanik toplum içinde genel bir uzlaşma için beklerken hala bitki etiketleri bulacaksınız Bu ad. : Ancak, burada adını kullanmak Callitropsis nootkatensis .

Bu tür aslında cinse ait düşünülen Cupressus Ancak, çoğu bir tür olarak kabulChamaecyparis yaprakları dayalı . Bununla birlikte, adı Callitropsis nootkatensis , Danimarkalı Anders botanikçi S. Ørsted tarafından 1865 yılında önerilmiştir bu tür vardı çünkü diğer cinslerin biri için anlamlı fark ile özellikleri. Bu son öneri büyük ölçüde ön plana adlandırma sorunu getirdi bilim için yeni bir türün 2002 yılında heyecan verici keşif kadar unutuldu. Vietnam’da Bulundu, yeni türün adı verildi . Xanthocyparis vietnamensis  çok yakından bu ay tesisiyle ilgili olduğundan, öne sürülmüştür C.nootkatensis yeniden adlandırılmış olmalıdır Xanthocyparis nootkatensis . Ancak adı zaten üçüncü cins, yani için önerilmiştir Callitropsis . yeni önerilen isim, Xanthocyparismuhtemelen orijinal yol vermek zorunda kalacak Callitropsis belki de eski cins isim verilecek ve Vietnam’da yeni buldum bitki. Bu yeni bir cins bu bitkinin yerleştirme Prof. Ørsteds eski bir fikir genel kabul görmüş hale gelecektir olduğunu görmek ilginç. Bazen uzun bir zaman alır, ancak bilim, doğru fikirler sonunda hakim.

cinsi Callitropsis 2 tür içerir; Vietnam’dan kuzeybatısında Kuzey Amerika’dan 1 ve 1 yeni keşfedilen türler. Bizim koleksiyonunda sadece Kuzey Amerika türleri vardır.Vietnam’dan yeni bir tür muhtemelen Danimarka iklimde açık havada büyümek imkansız olurdu.

catsAlaska Sarı Sedir 56543

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

C. nootkatensis Biz Arboretum 16 numune var 1890 gibi belki de ilk olarak en erken 1866 yılında ve Charlottenlund Orman Botanik Bahçesi içinde Krenkerup Garden Danimarka’da yetiştirilen 1850 hakkında Avrupa’ya 1793 ve tanıtım keşfedildi Bizim uydu bahçesinde Hørsholm ve 9 Charlottenlund Orman Botanik Bahçesi. İlginç Charlottenlund dokuz biri kendinden ekilen örnek kendini çoğaltmak mümkün Danimarkalı iklime adapte iyi yeterli olduğunu belirten olduğunu. Bu tür aynı zamanda katman tarafından doğal yaşam yeniden oluşturulur. En az 3 türler ile melez oluşturacak Cupressus herhangi ancak Chamaecyparis türleri.

C. nootkatensis Kuzeybatı Kuzey Amerika’da en uzun yaşayan ağaç ve Kanada’da belki en eski olabilir. 1800 yılı aşkın belgelenmiş yaşları numuneler rapor ve içi boş gövdeleri ile bazı ağaçların muhtemel yaşı 2000 yıl bitti oylandı. Kendi doğal yaşam Büyüme, genellikle son derece yavaş ve oldukça küçük ağaçlar olabilir 300 1000 yaşında olduğunu. Horsholm içinde Arboretum, büyüme önemli ölçüde daha hızlı olmuştur.

C. nootkatensis ölçek gibi yaprakları ile ve sık sık, yaprakları çarpıcı ana dallarından perde gibi asılı konik, yaprak dökmeyen, ağaçtır. Sonunda kabuğu şarap kırmızı yeşilden değişiklikler ve uzak soyulmuş olabilir tel tel sırtlar kahverengi ve lifli olur.yeşillik ana dallarının her iki tarafında aşağı asılı sarkık spreyler olarak ortaya çıkar. Bu alışkanlık ağacın üst kısmında daha gelişmiştir. Ölçek yaprakları büyük yanal çiftleri çiftleri oluşur. Erkek konileri sarı stamens uzun 3 mm’dir. kadın kozalakları, neredeyse olgun mor renkte yuvarlak, yeşil değişen ve her ölçekte küçük bir başak olan çapı 1.2 cm. Bunlar genellikle türlerinin aksine koni başına sadece 4 terazi var Chamaecyparis .Cins gibi Cupressus onlar olgun iki yıl sürer.

Bu dramatik bir mimari ile bir çarpıcı güzel bir ağaçtır. 15 ila 20 adlı çeşitler vardır.yaygın çeşidinde Pendula çok güçlü yaprakları asılı olan. Bu iyi nedenler için Afgan tazı ağacı adı olmuştur. Iyi serin, nemli, Danimarkalı iklim genel olarak adapte olmasına rağmen, uzakta güçlü rüzgarlardan korunan bir alanda dikilmelidir. Ağaç neredeyse hastalık ücretsizdir.

catsAlaska Sarı Sedir565464

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Gowen Cypress  (Cupressus goveniana)

Leyland Cypress  (Cupressus x leylandii)

Akdeniz Cypress  (Cupressus sempervirens)

Meksika Cypress  (Cupressus lusitanica)

Monterey Cypress  (Cupressus macrocarpa)

Atlantik beyaz Sedir (Chamaecyparis thyoides)

Port Orford Sedir (Chamaecyparis lawsoniana)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates