Albizia (Albizia ferruginea), (Albizia adianthifolia),Albizzia, Aviemfo-SAMINA, Awiafu-SAMINA, Awiemfo-SAMINA, Awienfosamina, Ayinre, Ayinre , Kulo, Latandza, Muchole, Musase, Newei, Nongo, OGO, Elongwamba, Evuvus, Iatandza, Okuro, Sakachi, Sama tenyo, Samba tene, Sifou-sifou, Tanga tanga, Batı Afrika Albizia, Yatandza, Zazangue

Albizia (Albizia ferruginea), (Albizia adianthifolia),Albizzia, Aviemfo-SAMINA, Awiafu-SAMINA, Awiemfo-SAMINA, Awienfosamina, Ayinre, Ayinre , Kulo, Latandza, Muchole, Musase, Newei, Nongo, OGO, Elongwamba, Evuvus, Iatandza, Okuro, Sakachi, Sama tenyo, Samba tene, Sifou-sifou, Tanga tanga, Batı Afrika Albizia, Yatandza, Zazangue

tanga-tanga-sAlbizia (Albizia ferruginea)

Ortak İsim (ler):  Albizia, Tanga Tanga,Albizzia, Aviemfo-SAMINA, Awiafu-SAMINA, Awiemfo-SAMINA, Awienfosamina, Ayinre, Ayinre , Kulo, Latandza, Muchole, Musase, Newei, Nongo, OGO, Elongwamba, Evuvus, Iatandza, Okuro, Sakachi, Sama tenyo, Samba tene, Sifou-sifou, Tanga tanga, Batı Afrika Albizia, Yatandza, Zazangue,Albizia, Angoyem, Ayinre Bona, Bangbaye, Kabanzibanzi, Kapeta, Kapetansofu, Kasa Kasa ve Kassa Kassa, M’gerenge, Marağa, Mepepe, Mtanga, Muanza, Mubanse, Mucherenje, Muluangalunga, Munjerenje, Musase wa Mpata, Mushebele , Mushebere, Mushongo, Mutanga, Mutanga Kuwana, Mwanse, Pampena, Kaba-bark düz taç, Saliemo, Batı Afrika Albizzia,Zanasa,Grootblaarvalsdoring,Ibuba,ifumangoma,falsethorn,Masaka,mchanindovu,mchanindovu,mduruasi,mebeco,metundulo,metundululo,mkenge,mkindwanzagamba,mkingu,mnduruasi,msazawi,msenjele,msungivi,msungwi,mtanga,mtsanindovu,mububa,mubungati,mugaranyemukauzane,Mulungu,muriranyedzi,musase,musasengoma,musese,nongo,poisonpod,sivangatana,tangatanga,Uvangatsi,umbesso,umnonjwana,umububa,umvangazi,umvanggari,umvanghaas,vamgatsi

Bilimsel Adı: Albizia ferruginea, Albizzia versikolor, Albizzia angolensis.

Dağıtım:  Tropikal Afrika,Angola,Cameroon,Congo,Gambia,Ghana,Ivory Coast,Liberia,Nigeria,Senegal,Sierra Leone,Uganda,Zaire

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-130 ft (30-40 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  38 £ / ft 3 (605 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .52, .60

Janka Sertlik:  1020 £ f (4.530 N)

Kopma Modülü:  11.990 £ f / içinde 2 (82.7 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.581.000 f / içinde 2 (10.91 GPa)

Kırma Gücü:  7160 £ f / içinde 2 (49.4 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.7, Teğet: 4.6%, Volumetrik:% 7.4 T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm:  Heartwood sık açık ve koyu renkli ahşap bantları ile altın kahverengi, olduğunu. Diri odun Karşıt sarı solgun. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku:  Tahıl genellikle kilitlenir. Bir kaba dokulu bir iyi bir doğal parlaklık ile.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; Çok büyük gözenekler büyük özel bir düzenlemede, çok az; sarımsı mevduat bazen mevcut; parankima vasicentric, pastil, birleşen ve marjinal; Normal aralık orta ışınları, dar.

Rot Direnç:  orta dayanıklı olarak Anma; zavallı böcek direnci.

İşlenebilirlik:  kilitlemeli tane yüzey işlemleri sırasında koparma neden olsa Oldukça kolay, çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

map_of_AlbiziaAlerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Albizia göz ve solunum yollarında tahrişe, yanı sıra gibi diğer etkilere neden olduğu bildirilmiştir:  bulantı,  pembe göz , baş dönmesi, ve burun kanamaları . Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  yaygın olarak mevcut değil, kaplama, katı kereste ve küçük zanaat boşlukları bazen hazır. Fiyatlar figürlü panolar ve kaplama daha fazla maliyet ile, bir ithal parke için orta aralıkta olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları:  Mobilya, kaplama, ve nesneleri döndü.

Yorumlar:  Çok Asya’dan gelen ilgili türler gibi Albizia ferruginea tropikal Afrika ve ilgili türler var   parlak altın kahverengi ahşap. Ancak, bu güzelliği ile bir uyarı: Ahşap mukoza zarlarında en rahatsız edici ve inflaming arasında olabilir ve havadan talaş ahşap oluşturulur her dikkat edilmelidir. Bazen LT Tanga olarak da bilinir.

İlgili Türler:

Lebbeck (Albizia lebbeck)

Mimosa  (Gülibrişim)

Albizia spp.Kaliteleri: Sarı / grimsi-kahverengi altın öz odun renk karakteristikleri vardır, diri odun odun daha soluk olması farklıdır ve sarı renkte daha beyazdır. tahıl, genellikle düz ya da açık bir büyüme halkaları ile içiçe olduğunu. Bu iyi bir sona sahip ve uçaklar çalışmak kolaydır.

Kullanım : Tarım uygular, Yataklar ve Burçlar, Tekne Binası, kutular ve kasalar, Dolap, oymalar, Döşeme, yakacak odun, mobilya, marangozluk, Hafif İnşaat, doğrama, Kontrplak, Aracı, Tornacılık, Araç Parçaları işler.

Yöresel adları: Batı Afrika Albizia, kaba-bark düz taç (En). Goane (Po). Mchane, mchani Mbao, mchani mbawa, mgendagenda, mchapia Tumbili (Sw).

Kökeni ve coğrafi dağılımı: Albizia adianthifolia Senegal doğuya Kenya meydana gelen yaygın, ve güney Angola, Güney Afrika doğu ve Svaziland; Ayrıca doğu Madagaskar.

Kullanımahşap Albizia adianthifolia ışık yapımında kullanılan (örneğin mesaj, kirişler) ve (örneğin, görüntüler, kaşık, maskeler, kulüpleri) oyma olduğunu. Aynı zamanda hafif döşeme, doğrama, iç trim, mobilya, Marangoz, tekne yapımı, araç gövdeleri, oyuncaklar ve yenilikleri, araç kolları, beyzbol sopaları, kutuları, sandıklar, sunta ve sunta için uygundur. hızla yakar rağmen odun, yakacak olarak kullanılır; aynı zamanda kömür haline getirilir. Albizia adianthifolia yerel Sierra Leone kakao ve kahve tarlaları örn ürünler için bir gölge ağacı olarak değerlendirilir, hem de ekili veya (Kamerun gibi) toprak ıslahı ve korunması için korunur. kabuğundan sakız bazen yerel kozmetikte kullanılır. Genç yapraklar Kongo ve Zimbabwe’de bir sebze olarak yenir. Bir sos tohumlarından yapılır. yaprakları Albizia adianthifolia sığır ve yaban geviş getirenler, özellikle baltalık-büyüme göz edilmektedir. Çeşitli bitki parçaları geleneksel tıpta kullanılır. Bark özsuyu bir anodyne olarak, solunum şikayetlerine karşı dahili nehir körlüğü ve konjonktivit ve tedavisi ve alerjik reaksiyonların tedavisinde göze uygulanır; aynı zamanda yaralar ve diş ağrısı yatıştırmaya uygulanır. Bir kabuk infüzyon veya kaynatma uyuz ve diğer cilt şikayetleri tedavi etmek, ve ateş tedavisinde uygulanır. Dövülerek kabuğu dışarıdan için kaynar ve kaşıntı cilt ve dahili bir vermifuge olarak uygulanır. Bir dal-bark kaynatma bir müshil ve anodyne olarak uygulanır. Geleneksel Güney Afrika tıbbında kabuğu Albizia adianthifolia hafıza geliştirme ve Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bir kök infüzyon göz şikayetleri tedavi uygulanır ve toz kökleri emek veya düzensiz adet kanamaları olan kadınlarda uygulanır. Yaprakları ishal ve gonore karşı dahili olarak kullanılır, ve dışarıdan yaraları ve boğaz ayakları tedavi etmek. Bir meyve özü mide ağrısı rahatlatmak için içilir. Güney Kamerun’da kabuğundan sakız zehir avcılık kullanılır. Orta Afrika Cumhuriyeti kabuğu ve yaprakları gibi balık zehir. Hizmet

catsAlbiziaÜretim ve uluslararası ticaret: Albizia adianthifolia kereste uluslararası pazarda hiçbir önemi yoktur. Ancak, küçük hacimleri karışık ve diğer kereste ile satılabilir Albizia spp. Bitki parçaları bir ilaç olarak Madagaskar ihraç edilmektedir.

Özellikler:öz odun bazen yeşilimsi bir renk ile, soluk kahverengi veya altın kahverengi ve belirgin c demarcated. 5 cm genişliğinde sarı diri odun beyazımsı veya soluk. tahıl, düz veya kenetlenmiş olan, kaba doku orta kabadır. ahşap% 12 nem içeriğine 520-580 kg / m arasında bir yoğunluğu olan, orta derecede hafiftir. Bu ancak genellikle az kusuru ile, yavaş yavaş kurur. yeşilden% 12 nem içeriği% 1.7 radyal ve% 4.1 teğet, ve yeşil kuru 2.3-2.4% 6.5-7.0% radyal ve teğet fırın için: küçülme oranları makul. % 12 nem içeriği, kopma modülü 99-136 N / mm², elastisite 9300 N / mm² modülü, tahıl 52,5-57,5 N / mm² sıkıştırma paralel, bölünme 11,5-27,4 N / mm ve Chalais-Meudon tarafı sertlik 1,9-2,8. ahşap genellikle testereler ve sıradan el ve makine aletleri ile kolayca çalışır. Bir dolgu kullanımı iyi bir yüzey elde etmek için gereklidir. tatmin edici ahşap çivi ve yapıştırma ve boyama özellikleri iyidir. Ahşap toz burun ve boğazda tahrişe neden olabilir. odun ahşap delici, deniz kurdu ve termit saldırılarına karşı hassas olan, sadece orta dayanıklıdır. Öz odun koruyucu ile emprenye dayanıklı, diri odunu geçirgen orta derecede dayanıklı. 100 gr kuru madde başına 29 g yeşillik bir ham protein içeriği kaydedildi. P 0.13 g, K 0.88 gr, Ca ve Mg 0.48 g 0.38 g N 3.72 g: güney-doğu Nijerya’da asit topraklarda büyüyen ağaçlar yaprakları 100 gr kuru madde başına içeriyordu. Oleanane tipi triterpen saponinleri etanolik ekstrelerinden izole edilmiştirAlbizia adianthifolia kökleri. Bu bileşiklerin bazıları ayrıca, insan lösemi T hücreleri üzerinde bir sitotoksik etki göstermiştir immünmodülatör ve hemolitik faaliyetlerin özellikle adianthifoliosides A ve B göstermiştir. kabuğu. büyük miktarda histamin (2 mg / g kuru madde) ve ilgili imidazol bileşiklerini ihtiva

Tağşişler ve ikame: ahşabıAlbizia gummifera (JFGmel). CASM. ve Albizia zygia (DC). JFMacbr. bu çok benzer olan Albizia adianthifolia aynı amaçlar için kullanılan ve.

catsAlbizia55Açıklama: Küçük ve orta ölçekli yaprak döken ağaç 30 (-35) uzun boylu m kadar; bole düz ve kapalı ormanda silindirik ama genellikle çarpık ve / veya payandalarla olmadan veya küçük, kalın payandalarla, çapı 95 cm kadar, daha açık yerlerde bükülmüş; düz veya pürüzlü, gri sarımsı kahverengi kabuğu, iç kabuğu granül, kremsi açık sakız ile, sarımsı; taç büyük, yayılan dalları ile, yassı; Genç dalları yoğun sarımsı veya kırmızımsı tüylü. Kepçesi ve (3-) 5-10 çift ile alternatif, bipinnately bileşik Yapraklar; stipules, caducous, en fazla 12 mm uzunluğunda lanceolate için ovate; Bir sesil bezi üst tarafında tabanına yakın, 1,5-7,5 cm uzunluğunda yaprak sapı, uzun sarımsı veya kırmızımsı tüylü 3-12 cm rachis; kepçesi, sesil başına 5-17 çift olarak bildiriler, eğik 1.5 (-2) cm x 1 cm, apeks akut için geniş üssünde yuvarlanır için cuneate, kadar, eliptik-obovat için rombik, aşağıda tüylü. 2-6 cm uzunluğunda sapı üzerinde bir aksiller kafasını çiçeklenme. 8 mm, uzun caducous veya kalıcı bracteoles tarafından uzandığı, düzenli 5-yanında bir çok, kırmızımsı veya beyaz neredeyse sapsız yeşilimsi biseksüel Çiçek,; çanak dar, dış 2.5-5 mm uzunluğunda, obconical tüylü; taç 5-9 mm uzunluğunda tüp, 6-12,5 mm uzunluğunda, dışarıda tüylü; , kendi uzunluğunun çoğu için bir tüp içine birleşik, 3-3.5 cm uzunluğunda, çok sayıda pembe, kırmızı veya yeşilimsi organlarındaki; üstün yumurtalık dar kademeli bir 3-3.5 cm uzunluğunda tarzı haline sivrilen, 2-3 mm uzunluğunda, elips. Meyve sap c 2-3.5 cm x bir dikdörtgen, düz pod 9-19 cm. 0.5 cm yoğun, uzun ama ince tüylü, enine damarlı, kahverengi soluk zaman olgun, 2 kağıtsı vanalar, 7-10 numaralı seribaşı olan açılış.Tohumlar küresel, 6,5-8,5 mm × 6,5-9,5 mm basık. Epigeal çimlenme ile Fide; hipokotil 2-6 cm uzunluğunda, epicotyl c. 1 cm uzunluğunda; dikdörtgen kotiledonlar, s.Yuvarlak, uzun, kalın ve etli 1 cm, erken caducous; İlk 2 yaprak karşısında kepçesi 1 çift bipinnately bileşik.

Diğer botanik bilgiler :Albizia yaklaşık 120 tür içerir ve tropik boyunca oluşur. Yaklaşık 35 tür kıta Afrika’da bulunan ve Madagaskar yaklaşık 30 edilmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates