Albizia lebbeck,Lebbeck, Kokko

Albizia lebbeck,Lebbeck, Kokko

lebbeck

Lebbeck (Albizia lebbeck)

Ortak İsim (ler):  Lebbeck, Kokko

Bilimsel Adı:  Albizia lebbeck

LEBBECK  :Albizia lebbeck

Aile (Leguminosae syn) Fabaceae baklagil, bezelye, fasulye veya ailesinin Albezia lebbeck. Asya’da çeşitli alanlarda Yerli ve aynı zamanda Hawaii ve subtropikal Amerika yetişir. “lebbek” gibi belirli sıfat ve yanlış yazım yaygındır , diğer isimler lebbek olan koko, Kokko, Hint Albizia, kadının dil ağacı, Doğu Hint ceviz siris, 150 üzerinde daha fazla.

Dağıtım:  Güney Asya Yerli; yaygın bir süs ağacı olarak tropik boyunca ekilen

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  40 £ / ft 3 (635 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .51, .63

Janka Sertlik:  1330 £ f (5.920 N)

Kopma Modülü:  13.730 £ f / içinde 2 (94.7 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.836.000 f / içinde 2 (12.66 GPa)

Kırma Gücü:  8390 £ f / içinde 2 (57.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.9, Teğet:% 5.8, Volumetrik: 9.6% T / R Oranı: 2,0

Renk / Görünüm:  Heartwood sık açık ve koyu renkli ahşap bantları ile altın kahverengi, olduğunu. Diri odun Karşıt sarı solgun. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku:  Tahıl derinden kilitlenir. Bir kaba doku ve iyi bir doğal parlaklık ile.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme, birkaç büyük gözenekler; koyu kahverengi mevduat bazen mevcut; parankima vasicentric, pastil, birleşen ve marjinal; Normal aralığı geniş ışınları, orta.

Rot Direnç:  orta dayanıklı olarak Anma; zavallı böcek direnci.

İşlenebilirlik:  onun kilitli tahıl hesabına makineye zor eğilimindedir. Özenle kurutulmuş değilse Kurutma kontrolleri ve böler oluşabilir. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Lebbeck göz ve solunum yollarında tahrişe neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  kaplama veya torna boşlukları, ya da bazen panoları gibi Genellikle mevcut. Fiyatlar bir ithal parke için orta aralığındadır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  Mobilya, kaplama, oyma, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar:  Bazen Kokko olarak işlem gören, bu Albizia türleri tropikal bölgelerde boyunca ortak bir süs ağacı ve parlak orangish kahverengi kereste verir. Çünkü onun derinden kenetlenmiş tahıl, bu uçak veya makineye zor, ama farklı tahıl tarifi, altın rengi ile birleştiğinde, gerçekten eşsiz bir parke için yapar benzersiz bir görünüm vermek bantlı.

Albizia lebbeck 30 m yüksekliğinde ve 1 metre çapında elde edilebilir; daha sık 50 sm bir çapı olan uzun 15-20 m; kaba ve çatlak paslı kahverengi solunum gözenekleri, gri-mor havlamaya.

Bileşik ekseninde, bipinnate tüysüz veya hafifçe tüylü yaprakları; pinnae 2-4 çift, 15-45 x 8-22 mm, kısa bir süre saplı eğik dikdörtgen broşürler 2-11 çiftleri ile her; tüysüz bezleri tabana ve broşürler çoğu çiftleri arasındaki yakın sapının üst tarafında dairesel, eliptik için, yetiştirilir.

Btown Mkt stall 28

Çiçekler şişman üzerinde küçük kümeler halinde veya tek başına görünen, 5-7.5 cm uzunluğunda sapı, stamens hariç genelinde kafalarında, corolla üzerinde ücretsiz organlarındaki ile, ağır kokulu, beyaz, kısa bir süre yeni yapraklar sonra 18-36 mm görünür Terminal Panicles ve yaprak axils; stamens 30-40, 5 cm uzunluğunda kadar üst tarafındaki sarımsı-yeşil, beyaz alt; 5 mm uzunluğa kadar çiçek sapları-; taç tüpü, 1 cm uzunluğunda.

Bölmeler vade sonunda açık kahverengi saman soluk, dar-dikdörtgen, 15-26 x 3-5 cm, kâğıt gibi, kösele, düz ve yükseltilmiş veya tohumlar arasında daralmış; Tohumlar kahverengi, düz, yuvarlak veya elips, 8-10 x 6-7 mm; enine her pod 6-12 yerleştirildi.

cinsi Filippo del Albizzi ailesi, 1749 yılında ekimi içine A. julibrissin tanıttı Floransalı asilzade almıştır. türler adı, bu bitkinin, ‘laebach’ için Arapça isim değil. Rüzgar tarafından ajite zaman, bakla ve kapalı tohumlar kadın sohbet benzetti aralıksız çıngırak, bu nedenle adı ‘kadının dilini’ üretmek için söyleniyor.

Ekoloji

lebbeck 1300-1500 mm ve çok kuru kış ortalama yıllık yağış olan yerlerde yarı-dökmeyen asma ormanları (muson orman) bir baskın türdür. Ayrıca kuvars kumtaşı dağların Screes yarı-döken microphyll asma çalılık bulunur. Uzun, sıcak, kuru ve soğuk kışlar dönemleri dayanabilir. türler bazalt örten topraklar üzerinde ve ayrılıkçı yamaçlarında kumtaşı kayalar ve bazalt mostra arasında gerçekleşir. Aynı zamanda stabilize tepeleri ya da plaj üzerinde alçak Lateritik kenarlardaki, nehir sitelerin kıyısında bulunur. 1. yıl sonra, kuraklıklar ve bazı don tolere edebilir.

Yerli aralıkAlbizia lebbeck

Avustralya, Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Malezya, Myanmar, Nepal, Pakistan, Tayland

Ağaç yönetimi

lebbeck baltalık iyi, budama, budama ve lopping yanıt, ve kökleri maruz kalırsa kök asalakları üretecek. Tipik aralık yakacak odun için 3 x 3 m, ve kereste için 5 x 5 m. Açık 10 yıllık rotasyon kesilmiş 3 x 3 m aralıklı yakacak odun yığılmış tarlaları yakacak odun yaklaşık 50 metreküp / ha üretmek. Queensland A. lebbek yüksekliği yaklaşık 11 m ve 30 yıl içinde 50 cm dbh ulaşır. ağaçlar kuvvetli rüzgarlar savunmasız ve hatta hafif yangınlar tarafından öldürülüyor.

Tohum saklama davranışı ortodoks olduğunu. Canlılık 11-15% mc, oda sıcaklığında hava geçirmez depolama birkaç yıl boyunca muhafaza edilir; 30 yıl saklanan hatta tohumları% 5 canlılığını gösteriyor. Ancak, tohum kutucukları ağaç üzerinde hala iken oluşabilir saldırı, bruchi yükümlü olduğu, bu yüzden biraz temas insektisit saklanan tohum ile karıştırılmalıdır. Yaklaşık 5000-12 000 tohum / kg vardır.

  1. lebbeck 1300-1500 mm ve çok kuru kış ortalama yıllık yağış olan yerlerde yarı-dökmeyen asma ormanları (muson orman) bir baskın türdür. Ayrıca kuvars kumtaşı dağların Screes yarı-döken microphyll asma çalılık bulunur. Uzun, sıcak, kuru ve soğuk kışlar dönemleri dayanabilir. türler bazalt örten topraklar üzerinde ve ayrılıkçı yamaçlarında kumtaşı kayalar ve bazalt mostra arasında gerçekleşir. Aynı zamanda stabilize tepeleri ya da plaj üzerinde alçak Lateritik kenarlardaki, nehir sitelerin kıyısında bulunur. 1. yıl sonra, kuraklıklar ve bazı don tolere edebilir.

Çıplak köklü fidan, doğrudan ekim ve güdük kesimler hepsi başarıyla kullanılmış olmasına rağmen, en iyi, saksı fidan kullanılarak kurulur. Tohum öncesi sonra sıcak kaynar su soğutma ve tohum kabuğu dinlenmesi kırmak için 24 saat, veya asit tedavisi için iliklerine kazıma ve daldırma içerir. Çimlenme 2-4 yıl depolamadan sonra geliştirir, ancak tatmin edici çimlenme (% 50-60), taze tohum elde edilmiştir. Taze toplanan tohum 1-2 ay sonra yaklaşık% 70 çimlenme kapasitesine sahiptir.

Hakkında 880 bakla 1 kg ağırlığında ve tohum yaklaşık 300 gr verecektir.

Erozyon kontrolü: nedeniyle geniş, oldukça sığ kök sistemi, A. lebbek iyi bir toprak bağlayıcı ve nehir bentler boyunca, örneğin, aşınmış topraklarda ve erozyon kontrolü için tavsiye edilir.

  1. lebbeck öncelikle deve, manda ve sığır için yem olarak bazı alanlarda yetiştirilir. Yaprakları 17-26% ham protein ile iyi yem, rapor edilmektedir; Yaprakların 100 kg sindirilebilir protein 11-12 kg, ve sindirilebilir karbonhidrat 37 kg verim. bakla saponin içeren ve sığır kolayca onları yemek rağmen, koyun, büyük miktarlarda yenen değildir.

Arıcılık: Onun beyazımsı çiçekler arıların çeken, kokulu. Son derece onun nektar sağlayan açık renkli bal için arı-Bekçileri tarafından kabul.

5200 kcal / g kalorifik değere sahip mükemmel bir fuelwod türleri. A. amara meyve hektar başına etanol 10 varil verebilir.

Kereste: Diri soluk; Öz odun siyah çizgiler ve çok dekoratif koyu kahverengi. Bu / metreküp 0.5-0.6 kg özgül ağırlığı ile, orta, ağır ve sert, güçlü ve oldukça dayanıklıdır. ahşap mevsim de, eserleri ve cilalar kolayca iç kalıplama, parke, mobilya, lambri, tornacılık ve genel inşaat için kullanılabilir. Aynı zamanda tarım uygular ve maden sahne yapımında kullanılır. Açık 25-30 yıl sonra kesilen Hindistan’da Kereste tarlaları ancak yarı-kurak koşullarda ve sığ topraklarda, kereste yılda yaklaşık 10-12 metreküp / ha verim, 2-3 metreküp / ha ortalama artışı elde edilir.

Gölge veya barınak: türler genellikle bir gölge mera ağacın, çay, kahve ve kakule tarlaları ve caddeleri boyunca olarak yetiştirilir. Bu açık kıyı durumlar ve daha az dayanıklı bitkiler gibi hızlı büyüyen barınak dikilmiş olabilir.

Tanen veya boyarmadde: kabuğu (% 7-11 tanen içeriği) bronzlaşma balık ağları için Hindistan’da yerel kullanılmaktadır.

57

Tıp: Yaprakları ve tohumları göz problemleri için kullanılan ve tedavi kabuğu kaynar. Bakla ve köklerinden saponin spermısıd aktiviteye sahiptir.

Sakız veya reçine: gövde arap zamkı suş olarak kullanılan kırmızımsı bir sakız elde edilir.

Azot sabitleme A. lebbeck Rhizobium spesifik değildir ve doğal suş neredeyse her zaman nodüllerin bolluğu üretme yeteneğine sahiptir.

Süs: Hindistan A. lebbeck sık sık yollar boyunca ve ev bahçeleri dikilir.

Toprak geliştirici: azot bakımından zengin yaprakları malç ve yeşil gübre olarak değerlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates