Amerikan Elm,Amerikan Karaağaç, Yumuşak Karaağaç, Su Elm,Florida karaağaç, beyaz karaağaç, Yumuşak karaağaç, Su karaağaç, Ortak karaağaç

Amerikan Elm,Amerikan Karaağaç, Yumuşak Karaağaç, Su Elm,Florida karaağaç, beyaz karaağaç, Yumuşak karaağaç, Su karaağaç, Ortak karaağaç

american-elmAmerikan Elm (Ulmus americana)

Ortak İsim (ler): Amerikan Karaağaç, Yumuşak Karaağaç, Su Elm,Florida karaağaç,beyaz karaağaç,Su karaağaç, Ortak karaağaç

Bilimsel Adı: Ulmus americana

Dağıtım: Midwest ABD’de Doğu,Amerikan karaağaç Doğu, Kuzey Amerika boyunca bulunur. Onun aralık batı merkezi Ontario, Manitoba güney, güneydoğu ve Saskatchewan Cape Breton Adası, Nova Scotia, dan; güney aşırı doğu Montana, Wyoming kuzeydoğu, batı Nebraska, Kansas, ve merkezi Teksas içine Oklahoma; merkezi Florida doğu; ve kuzey bütün doğu kıyısında. Amerikan karaağaçlar aynı zamanda su karaağaç, yumuşak karaağaç, beyaz karaağaç veya Florida karaağaç olarak bilinir. Amerikan karaağaçlar Doğu ve genelinde bulunan Orta Kuzey Amerika. Onların aralığı Kuzey Texas ve Florida gibi uzakta güneyde uzanır.

map_of_Ulmus_americana

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Tanıtım: Bu yerli Kuzey Amerika ağaç hızla büyür genç, geniş veya dik, vazo şeklinde bir siluet oluşturan 60 ila 80 feet yüksekliğinde ve genişliğinde. Altı-inç uzunluğunda, yaprak döken yapraklar, yıl boyunca koyu yeşil sonbaharda bırakarak önce sarı solma. Yeni yapraklar açılmak önce erken ilkbaharda, oldukça göze çarpmayan, küçük, yeşil çiçekler sarkık sapları görünür. Bu sahası çiçekli bitmiş ve tohumlar kuşlar ve yaban hayatı hem oldukça popüler olan bir kısa bir süre sonra olgun yeşil, gofret gibi meyveleri henüz olgunlaşmadan tarafından takip edilmektedir. O tohum taşıyacak önce Amerikan karaağaç en az 15 yaşındaki olmalıdır. Tohum bol miktarda bir zaman süresi için, sert yüzeyler üzerinde karışıklık oluşturabilir. Ağaçlar geniş ama sığ kök sistemine sahiptir.

Şekli ve Dağıtım:ayrıca beyaz karaağaç sevk Amerikan karaağaç, uzun boylu bir ağaç (en fazla 80 fit). Açık büyüyen yaparken, gövde çekici, vazo şeklinde bir siluet sonuçlanan dışa kemer birkaç büyük bacaklarda içine tabanına yakın böler. Amerikan karaağaç nemli yayla siteleri ve zemindeki oluşur. Zemindeki, gövde araziler daha desteklenebilir olması daha olasıdır. Hızlı büyüyen ve güzel, stres toleranslı olduğu için Amerikan karaağaç yaygın kentsel ortamlarda bir süs olarak ekildi. Şehir sokaklarında dikildi zaman aşırı arching dalları bir katedral gibi bir etki yarattı.

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 35 £ / ft 3 (560 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,47, 0,56

Janka Sertlik: 830 £ f (3,690 N)

Kopma Modülü: 11.800 £ f / içinde 2 (81.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.340.000 f / içinde 2 (9.24 GPa)

Kırma Gücü: 5520 £ f / içinde 2 (38.1 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.2, Teğet:% 9.5, Volumetrik:% 14.6, T / R Oranı: 2.3…HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsAmerikan Elm (Ulmus americana)58

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Renk / Görünüm:  Heartwood orta kırmızımsı kahverengi ışık. Solgun diri odun genellikle iyi tanımlanmıştır.

Tahıl / Doku:  Tahıl (bölünmesine çok dirençli hale) kilitlenir. Biraz kaba, düzensiz doku ile.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; bir ya da iki gözenekleri geniş sürekli bir sıra halinde çok büyük büyük earlywood gözenekler, dalgalı şeritler küçük latewood delikler earlywood zaman zaman mevcut tyloses; Büyüme farklı yüzük; parankima vasicentric ve birleşik; Normal aralık orta ışınları.

Rot Direnç:  dayanıksız olarak Anma; böcek saldırı duyarlı. Yaşayan ağaçlar Hollanda karaağaç hastalığı duyarlıdır.

İşlenebilirlik:  Bir meydan okuma, özellikle quartersawn yüzeylerde, çünkü kilitli tahıl çalışmak olabilir. Rendeleme koparma ve / veya bulanık yüzeylere neden olabilir. Zavallı boyutsal kararlılık. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi. Bükme buhara iyi yanıt ve iyi çivi ve vida tutar.

Koku: Elm genellikle güçlü, hoş olmayan bir kokusu vardır yeşil; bir kez kurutulmuş olsa da çok az bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Elm Ulmus cinsi bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deri tahrişine bulunmaktadır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

20151126_153101

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Ulmus americana:Ayrıca Su Elm veya Beyaz Elm adlandırılan bu karaağaç, doğu Kuzey Amerika yerli ve 1930 yılında Hollandalı Elm hastalığının tanıtımı öncesinde, bireysel ağaçlar yüksekliği 30 m’ye kadar büyüyecektir.Koyu yeşil yaprakları testere dişli kenarlara sahip ve sonbaharda parlak sarı açın. Kabuk böceklerinin tarafından yayılan bir mantar neden Hollandalı Elm hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri Amerikan Elm nüfusun çoğu zarar vermiştir.

Fiyatlandırma / Durumu: olgun ağaçların kullanılabilirliği büyük ölçüde Hollanda karaağaç hastalığı azalmış olmasına rağmen orta fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kutular, sepetler, mobilya, değnekler, kaplama, odun hamuru, kağıt yapımı ve.Amerikan karaağaç ahşap orta, ağır, sert ve sert olduğunu. Bu tahıl kenetlenmiş ve değnekler ve bükme gerektiği gibi kullanımı için bir avantaj olduğu, bölmek için zor olmuştur. Esas mobilya, parke boyutu, döşeme, inşaat ve madencilik ahşap ve sac işleri için kullanılır. Bazı karaağaç ahşap kutular, sandıklar ve sepet yapımında kaplama gider ve az miktarda kağıt hamuru ve kağıt üretimi için kullanılmaktadır.

Kullanımı ve Yönetimi: Çok popüler ve uzun ömürlü gölge ve sokak ağacının sonra, Amerikan karaağaç yaşadı ve şu anda, Hollanda karaağaç hastalığı tanıtımı, bir kabuk böceği tarafından yayılan bir mantar ile kuzeydeki çoğu alanlarda dramatik bir düşüş yaşanıyor. Amerikan karaağaç ahşap çok sert ve kereste, mobilya ve kaplama için kullanılan değerli bir ahşap ağaç oldu. Kızılderililer kez Amerikan karaağaç gövdeleri dışında kano yapılmış ve o varil ve tekerlek basket yapmak için eğildi olabilir bu yüzden erken yerleşimcilerin ahşap buhar olur. Ayrıca sallanan sandalye üzerinde rockers için kullanıldı. Bugün bulunabilir ahşap mobilya yapımında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.Amerikan karaağaç iyi drene zengin topraklarında tam güneş yetiştirilmelidir. Amerikan karaağaç bitki ise, Hollanda karaağaç hastalığı belirtileri izlemek için bir izleme programının uygulanması planlıyoruz. Bir program bu hastalığa duyarlı ağaçların özel bakım uygulamak için yerinde mevcut ağaçların sağlığı için hayati önem taşır.İç kabuğu sert ve bir ip liflerin içine bükülmüş ve yapılabilir. Ahşap ağır ve güçlü ve döşeme kullanılır. Bir de, gemi inşa ve tarım aletleri kullanıldı. Yerli Amerikalılar kırık kemikler ve ateşli silah yaraları, ishal ve öksürük kadar sayısız hastalık ve hastalıkların tedavisi için karaağaç çeşitli bölümlerini kullanılır.

catsAmerikan Elm (Ulmus americana)33

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Kayda Değer Özellikleri: Amerikan karaağaç bir vazo şeklinde, geniş yuvarlak taç ile uzun boylu ‘(daha az sıklıkta 130’) büyük yaprak döken ağaç orta, genellikle 60-80 kadar büyüyor. Bu doğu ve orta Kuzey Amerika’ya özgüdür. Missouri, bu tipik olarak düşük nemli toprağa meydana gelir ve birlikte durumuna (Steyermark) boyunca akışı. Zamanlar yaygın bir sokak ve çim ağaç gibi dikilmiş olmasına rağmen, Amerikan karaağaç popülasyonları yüzden bu ağaç artık peyzaj kullandığı için uygun bir seçim olarak kabul edilir Hollanda karaağaç hastalığı kırıp oylandı. Yeşillik ortaya çıkmadan önce önemsiz küçük yeşil çiçekler ilkbaharda görünür. Çiçekler tek numaralı seribaşı sünger benzeri Samaras (her küçük tohum düzleştirilmiş oval yuvarlak papery kanat çevrili) yol vermek. Yaprakları tam büyüklüğe ulaşmak olarak Tohumlar Nisan-Mayıs aylarında olgunlaşır. Kaba dokulu, oval-eliptik, koyu yeşil yaprakları (uzun “6) marjları ve asimetriktir üsleri dişli var. Tipik sonbaharda bir sıradan sarı renge çevirir bırakır.

Kullanma: Amerikan karaağaç eskiden bir sokak veya cadde ağacı dikilmiş, ancak duman ve hava kirliliği ya da genel olarak kentsel koşulların çok hoşgörülü değildi ve bu tür Londra düzlemi (daha hoşgörülü sokak ağaçları yerini edildi Platanus X acerfolia) ve Japon Zelkova (Zelkova serrata). Amerikan karaağaç kez yoğun parklar ve mülk bir gölge ağacı veya büyük örneği olarak ekilen, ancak Hollanda karaağaç hastalığı olanların çoğu öldürdü. Hollanda karaağaç hastalığı (Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika), Amerikan karaağaç, simetrik güzellik heykeli yaygın olmadığı durumlarda, yine olağanüstü bir büyük gölge ağacıdır.Amerikan karaağaç ahşap, güçlü bölünmüş dayanıklı ve uzun ömürlü olup, mobilya, lambri, tekne yapımı ve kasalar için kullanılır olmuştur. Meyve, özellikle çil, bıldırcın ve keklik tarafından tercih önemli yaban hayatı yiyecek vardır.

Özellikler: Tüm Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da ılıman bölgelerden karaağaçların yaklaşık 45 türü vardır. Altı tür doğu Kuzey Amerika’da meydana gelir.

Uyarı:Amerikan karaağaç bazı kişilerde için “saman nezlesi” katkı erken ilkbaharda, rüzgarla taşınan polen büyük miktarlarda üretmek.

İlginç Gerçekler:Ne yazık ki, Amerikan karaağaç kentsel ve orman nüfusları hem yaklaşık 1930 Hollanda karaağaç hastalığı günlükleri gönderiler Avrupa’dan ülkeye giriş ağaçtan ağaca yayılır bir Asya mantar, neden olduğu Hollanda karaağaç hastalığı, tarafından harap edilmiş Kuzey Amerika ve Avrupa karaağaç kabuk böceklerinin aracılığı (Scolytus multistriatus). Hastalık doğu birçok merkezlerinden ABD genelinde batıya yayıldı ve bugün bir sorun olmaya devam etmektedir. Amerikan karaağaç kez 200 veya daha fazla yaşında olmak yaşadı. Hollanda karaağaç hastalığı yayılmasına yana, bireyler nadiren 30 yıl ötesine hayatta. Bilim adamları duyarlı ama Hollanda karaağaç hastalığı doğal hoşgörülü nadir bireylerin yaymak için çalışıyoruz. Bu çaba, gelecekte sürdürülebilir bir karaağaç popülasyonlar için umut vermektedir.

Yorumlar:  biri bir kez büyük ve kentsel yol kenarlarında için ideal bir gölge ağacı olarak tercih Kuzey Amerika karaağaç türlerinin, en yaygın. Amerikan Elm Hollanda karaağaç hastalığı özellikle duyarlıdır, ve yirminci yüzyılın ikinci yarısında mantar hastalığının tarafından yağmalandı. Ağaç hızlı bir genç yaşta büyüyen ve ayılar tohumları olduğundan, yeni karaağaç da nispeten genç yaşta hastalığa yenik olsa, eski ağaçlar öldü alanlarda devam etmek mümkün olmuştur. Sonuç olarak, büyük ve Amerikan olgun Elms nadirdir. Birçok hastalığa dayanıklı çeşitlerin ve melezleri Hollanda karaağaç hastalığı tarafından öldürülen ağaçları yerine kullanılmaktadır.HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsAmerikan Elm (Ulmus americana)11

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Açıklama: Amerikan karaağaç uzun boylu ve görkemli vazo şeklinde ağaçtır.Gövde genellikle yere yakın böler ve ayrı uzuvlar, yukarı büyümek dışa kemer ve ince dalları sarkık sona.Yaprak döken yaprakları uzun belirgin damarlar, iyi gelişmiş marjinal dişler ve asimetrik üsleri ile 3-6 (7,6-15 cm) bulunmaktadır. Çiçekler erken ilkbaharda yaprakları önce görünür. Onlar gösterişli değildir. “Samaras” olarak adlandırılan meyve, bir kaç hafta sonra görünür. Onlar kenarlarında kıllı kanatları düz ve papery vardır. Amerikan karaağaç, genellikle 60-80 ft (18,3-24,4. M) boyunda olsun, ama uzun boylu 120 ft (36.6 m) alabilirsiniz. Karaağaç asimetrik, düzensiz üsleri var onların yaprakları tarafından kabul edilebilir.Amerikan karaağaç çeşitli çeşidi seçildi, ama çoğu, şimdi muhtemelen Hollanda karaağaç hastalığı kurbanı nesli tükendi.‘Ascendens’i’ uzun boylu ince taç oluşturan dalları dik vardır;’Aurea’ sarımsı yeşillik vardır; ‘Moline’ dar dik bir alışkanlığı vardır; ‘Pendula’ Belirgin sarkık dalları vardır; ve “Pyramidata ‘piramit şekilli bir formu vardır. ‘Delaware II’, ‘Amerikan Özgürlük’ ve ‘Princeton’ Hollanda karaağaç hastalığı en azından kısmen dirençli olduğu söyleniyor.

Kültür: Amerikan karaağaç Hollanda karaağaç hastalığı son derece hassastır. Bu, canlı doku solma ve nihai ölüme sebebiyet içinde yetişen bir mantardır. Bu tedavi edilemez olduğunu. Hollanda karaağaç hastalığı karaağaç kabuk böceği ile yayılır ve kontrol tek yöntem böcekleri öldürmek için kimyasal böcek ilaçlama olduğunu. Hollanda karaağaç hastalığı karaağaç, bağışıklık ya da en azından dirençli vardır doğu Asya’ya yerli olduğunu. Hollanda karaağaç hastalığı ilk 1930 Kuzey Amerika’da fark ve hızlı bir şekilde Amerikan karaağaç milyonlarca öldürme, kıtada yayıldı.Avrupa ve Kuzey Amerika’da en yerli karaağaçların yok etti. Canlı karaağaç hala nadir olmamasına rağmen, hastalığın seyrini değil, ve daha fazla karaağaç her yıl ölmektedir. Kuzey Amerika’da Karaağaç ölüm oranları 1960 yılından bu yana artış var gibi görünüyor. Amerikan karaağaçların veya Hollanda karaağaç hastalığı dirençli melezler geliştirmek için devam sayıda araştırma vardır. Şimdiye kadar sonuçlar cesaret verici olmuştur, ama yine de hiçbir gerçekten bağışıklık Amerikan karaağaç zorlanma tespit edilmiştir.

Catalpasss

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Karpat Elm (Ulmus procera)

Cedar Elm (Ulmus crassifolia)

Hollandalı Elm (Ulmus x Hollandica)

İngilizce Elm (Ulmus procera)

Kırmızı Elm (Ulmus rubra)

Kaya Elm (Ulmus thomasi)

Kanatlı Elm (Ulmus alata’nın)

Wych Elm (Ulmus glabra)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates