Amerikan White Oak ,Beyaz meşe,Quercus alba

Amerikan White Oak ,Beyaz meşe,Quercus alba

planed-timber-american-white-oak-grain-close-upAmerikan White Oak meşe (Quercus alba)

Ortak İsim (ler): Beyaz MeşecatsMEŞE SÜPÜR
Bilimsel Adı: Quercus alba Ak meşe (Quercus alba) tüm ağaçların arasında olağanüstü bir ağaçtır ve doğu Kuzey Amerika genelinde yaygın. beyaz meşe grubunun en önemli kereste ağacı, büyüme tüm ama kurak sığ topraklarda iyi. Onun yüksek dereceli ahşap pek çok şey için faydalıdır, varil için porteler olmanın önemli bir biri adından meşe çıta. meşe palamudu yaban hayatı birçok türde için önemli bir besindir.
Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri
Ağaç Boyutu: boyunda 65-85 ft (20-25 m), 3-4 ft (1-1.2 m) gövde çapı
Ortalama Kuru Ağırlık: 47 £ / ft 3 (755 kg / m 3 )
Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .60, .75
Janka Sertlik: 1350 £ f (5.990 N)
Kopma Modülü: 14.830 £ f / içinde 2 (102.3 MPa)
Elastik Modülü: £ 1.762.000 f / içinde 2 (12.15 GPa)
Kırma Gücü: 7370 £ f / içinde 2 (50.8 Mpa)
Çekme: Radyal: 5.6%, Teğet: 10.5%, Volumetrik:% 16.3, T / R Oranı: 1.9
Renk / Görünüm: Heartwood yaygın bir zeytin döküm, orta kahverengi bir ışıktır. Açık kahverengi diri odun neredeyse beyaz, her zaman keskin öz odun sınırını çizmek değil. Quartersawn bölümleri belirgin ışını fleck desenleri görüntüler. Tersine, Kızıl Meşe biraz daha kırmızımsı olma eğilimindedir, ancak güvenilir bir yöntem anlamına tarafından meşe tipinin belirlenmesi.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77
Tahıl / Doku: Tahıl kaba, düzensiz doku ile, düzdür.
Endgrain: Yüzük-gözenekli; Büyük, sadece yalnız earlywood gözenekler, radyal düzende çok sayıda küçük çok küçük latewood gözeneklerin 2-4 sıra; bol tyloses; Büyüme farklı yüzük; lens olmadan büyük ve görünür ışınları; apotracheal parankim diffüz-in-agrega (ışınları arasındaki kısa çizgiler).
Rot Direnç: Çok dayanıklı olarak Anma; Sık sık tekne ve sıkı fıçı uygulamalarda kullanılır.
İşlenebilirlik: El ve makine aletleri ile iyi sonuçlar üretir. Özellikle flatsawn kurullarında, vasat boyutsal kararlılık ortaya orta yüksek çekme değerleri, Has. Demir ile reaksiyona Can (özellikle ıslak) ve boyama ve renk değişikliği neden olur. Buhar-bükme iyi cevap verir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.
Koku: En meşe ortak bir Gammaz kokusu vardır. En cazip buluyorum.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77
Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, meşe bir olduğu bildirildi . hassasiyetini Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deride tahrişe, yanı sıra astım benzeri belirtiler vardır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.
Fiyatlandırma / Durumu: genişlikleri ve kalınlıklarda iyi bir dizi, hem flatsawn ve quartersawn kereste gibi Bol kullanılabilirlik. Kalın plakalar veya quartersawn kurulları biraz daha pahalı olmasına rağmen genellikle biraz daha pahalı Red Oak daha, fiyatlar, yerli parke için ılımlı vardır.
Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.
Ortak Kullanım Alanları: Dolap, mobilya, iç trim, döşeme, tekne yapım, varil ve kaplama.Beyaz Meşe önemli bir kereste ağacı; Yüksek kaliteli ahşap tüm amaçlar için yararlıdır. Öyleydi, ve hala viski, şarap ve diğer sıvılar için sıkı varil yapımında, olağanüstü.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: White Oak Connecticut, Illinois, Maryland ve devlet ağaçtır. Connecticut devlet çeyrek ünlü White Oak ağacının, Charter Oak bir resim ve yazıtlı darp edildi.
Beyaz Meşe, güçlü, güzel, çürümeye dayanıklı, marangozlar için olağanüstü bir değeri temsil eden,-kolay-iş ve ekonomik. Bu ahşap kadar yaygın dolap ve mobilya yapımında kullanılan şaşılacak bir şey yok.

Beyaz Meşe ağacı gövde etrafında çapı, 80 ila 100 metre boyunda den 3 ila 4 metre büyüyebilir ve 50 ila 80 metre arasında yayılabilir. Meşe ağacı dik büyür ve kabuğu beyazımsı gri. Meşe ağacının ömrü, rahatsız eğer 500 ile 600 yaşında. Meşe ağacının yaprakları loblar gibi parmak benzer 7-9 yuvarlak noktaları var. Mayıs ve Haziran başlarında erkek çiçek ince catkins görünür. Dişi çiçekler çıplak gözle fark edilmez. Meşe ağacının tohumları yaygın olarak bilinir meşe palamudu, onlar bir kapakla küçük oval şekilli fındık ve çoğunlukla sincap, Sincaplar ve geyik tarafından yenir.

Meşe ağacı çok farklı habitatlarda yetişir. Yüksek dağ yamaçlarında deniz kıyılarını büyüyebilir. Aynı zamanda kuru mesas ıslak ovalardan büyüyebilir. Beyaz meşe sadece bir fide olduğunda bir kazık kök üretir. taproot ağaç su getirmek için bir kuraklık sırasında toprağa daldırır. Bu taproot yaşla birlikte kaybolur ve daha sonra konik lateraller ile bir lifli kök sistemi büyür.

Beyaz Meşe ağacı mobilya, döşeme ve paletler, dolap yapımı, varil verme, iç yüzey, gibi ve ağır inşaat için kereste ürünleri için değerlidir. Meşe ağacı da yaban hayatı için bir besin kaynağı olan meşe palamudu üretir.

 İlgili Türler:

Siyah Meşe (Quercus velutina)catsSDWDF
Bog Meşe
Kahverengi Meşe
Bur Meşe (Quercus macrocarpa)
California Siyah Meşe (Quercus kelloggii)
Cherrybark Meşe (Quercus pagoda)
Kestane Meşe (Quercus prinus)
İngilizce Meşe (Quercus robur)
Holm Meşe (Pırnal meşe)
The Laurel Oak (Quercus laurifolia)
Canlı Meşe (Quercus virginiana)
Oregon Beyaz Meşe (Quercus garryana)
Overcup Meşe (Quercus lyrata)
Pin Meşe (Quercus palustris)
Post Oak (Quercus stellata)
Kırmızı Meşe (Quercus rubra)
Scarlet Meşe (Quercus coccinea)
Sapsız Meşe (Quercus petraea)
Shumard Meşe (Quercus shumardii)
Güney Red Oak (Quercus falcata)
Bataklık Kestane Meşe (Quercus michauxii)
Bataklık Beyaz Meşe (Quercus bicolor)
Türkiye Meşe (Quercus cerris)
Su Meşe (Quercus nigra)
Willow Meşe (Quercus Phellos)Beyaz Meşe (Quercus alba)

 Özellikler:Oldukça sert, şok yüklere yüksek kırma gücü, düşük sertlik ve direnci ile ağır ve yoğun parke,. Preboring çivileme ve vidalama için tavsiye edilir, ve azaltılmış planya açısı düzensiz veya çapraz taneli stok için tavsiye edilir. Meşe kereste, tatmin edici bir döner, resim yapıştırma zımparalama, boyama ve vernikleme için iyi ve yüksek lehçe alacak. Avrupa meşe amonyak ile dumanlı tarafından karartılmış olabilir. Islak nedeniyle kereste mevcut tanenler, meşe Demir metaller ile reaksiyona girer. Mümkünse demir dışı (pirinç veya paslanmaz çelik) tertibat seçin.

Dayanıklılık:Son derece dayanıklı.Amerikan White Oak ,Beyaz meşe,Quercus albaHazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tipik kullanır:Meşe kereste genellikle şarap, konyak ve bira kilise pews ve minber, ofis mobilyaları, mutfak dolapları, döşeme (parke dahil), tabut, tekneler ve liman çalışmaları, kamyon organları, fıçı gibi mobilya ve marangozluk, kaliteli doğrama kullanılır. Rendelenmiş meşe ahşap dekoratif kaplamalar ve kontrplak yapmak için döner kesim için dilimlenmiş.

1B-copy

İlginç Gerçekler :yetişir: Bu tür Avrupa, Türkiye, Kuzey Afrika, Güneydoğu Kanada ve Kuzeydoğu ABD genelinde büyümeye bilinmektedir : Tipik yükseklik 60-100 ft (18-30m) Gövde çapı: 4-6 ft (1.2-1.8m) Özgül ağırlık :  0.72 Tipik kuru ağırlık: 45 £ / m 3 (720kg / m 3 )Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ak meşe genellikle yavaş büyüyen ağaç olma üne sahiptir. Orta Devletleri’nde Orman Kaynakları Değerlendirme verilerinden büyüme ortalamalara göre, beyaz meşe 10 yıllık dbh büyüme 3.0 cm fide ve fidan için (1.20), kutuplar için 3,5 cm (1.37) ve bu 4.7 cm (1.84) ne sawtimber için. Bu büyüme oranları kızıl meşe daha yavaş idi Quercus coccinea), kuzey kırmızı meşe (Q. rubra), veya siyah meşe ancak daha hızlı kestane meşe (Q. daha prinus). daha yavaş büyüme oranları olmayan meşe türleri arasında sadece Hikori ve kayın vardı beyaz meşe, kavak olurken, sarı-siyah ceviz (Juglans nigra), beyaz kül, ve şeker akçaağaç tüm beyaz meşe  daha hızlı büyüme oranlarına sahipti.

catsAmerikan White Oak ,Beyauz meşe

 Kayda değer Özellikleri

Ak meşe beyaz meşe grubunun büyük bir yaprak döken Missouri yerli ağaçtır. Genellikle kuru yayla yamaçları ve çıkıntıların yanı sıra Devlet boyunca ova vadi ve kanyonları oluşur.’Yetiştiriciliğinde uzun boylu ve (100 uzun’ vahşi) 50-80 büyür. Piramidal zaman genç, ama geniş yayılan, yuvarlak taç ile önemli bir ağaca olgunlaşır. Ayrı erkek ve dişi catkins önemsiz sarımsı-yeşil çiçek yaprakları ortaya kısa bir süre sonra ilkbaharda görünür.Meyveler (3/4 oval meşe palamudu olan “siğil ölçekli bardak uzun). Yapraklar (4-9” uzun) 7-9 derin yuvarlak lobu var. Yapraklar ilkbaharda pembemsi ortaya, ama koyu yeşil olgun.Değişken sonbahar rengi koyu kırmızı kaliteli gölgeler ilginç kahverengi arasında değişmektedir. Beyaz meşe doğu Kuzey Amerika çok üzerinde büyür ve önemli bir parke kereste ağacı. Yaygın manzara kullanılan, ancak yavaş büyüme hızı ve büyük boy biraz popülerlik temperli etti.Ak meşe kaba, derin, nemli, iyi drene, hafif asit topraklardır yanadır, ancak sık sık tınlı veya killi topraklarda oluşur. Bu ve dere boyunca, kuru, çakıllı yamaçlarda zengin araziler, nemli tabanlarına, kumlu ovalar, orta derecede nemli kuru ormanlık topluluklar bulunur. Bu sel, yangın hasarı, kömür dumanı duyarlı ve toprak yüzeyinde kül mevduat sinek ve tuzlu su tuz-sprey ve kısa batıklık dayanıklıdır. Gölge Onun hoşgörü yaşla birlikte azalır; kendi sitesine başarısını fide için en az% 35 tam güneş ışığı ihtiyacı var.

catsAmerikan White Oak ,Beyaz meTürler adı alba açık kül-gri kabuğu referans beyaz anlamına gelir.Ak meşe Illinois State Ağacı.

Beyaz Meşe boyunda 100 metre kadar büyüyen, büyük bir ağaçtır. Onun gövde boyunca dört metre kadar alabilirsiniz. Beyaz Oaks genellikle büyümek ormanları diğer meşe ile değil, aynı zamanda göller, göletler ve dere kenarlarında bulunabilir.White Oak yaprakları beş ila dokuz ile, 4-9 santim uzunluğunda olan lob (parmak benzeri parçalar). Onlar üstünde parlak yeşil ve beyazımsı altında bulunmaktadır. Beyaz Meşe, kırmızı ya da sonbaharda kahverengi açmak bırakır, ve sık sık kış genç ağaçların dalları üzerinde kalacak.

Geçmişte, Quercus alba Amerika’da mobilya ve gemi yapımı için ince ve dayanıklı kereste kaynağı olarak kabul edildi. Zamanla bu (basınç tedavisi için daha uygun olması için ahşap sağlayan) tyloses eksik hızlı büyüyen ve daha verimli türler almıştır. Hala mobilyalar, varil ve yakıt kullanılır.Yerli Amerikalılar pek çok belirtiler için yiyecek ve medicinally için ağaç kullanılır. Birçok hayvan kuşlar ve memeliler fazla 180 türler için, bitki beslemek ve onun meşe palamudu önemli bir besindir.Quercus alba New England Gürcistan ve batı doğu Teksas ve güneydoğu Minnesota, doğu ABD’de yaygın değişmektedir. Wisconsin yılında kuzey ilçelerinden en eyaletin güney yarısında ortak üst üçüncü nadir ve yoktur. Bu gölge kuyu tahammül etmez ve hatta ılımlı orman gölgelik altında yeniden olmaz, ancak uzun ömürlü ve çevresinde büyümek ormanlarda devam edebilirsiniz.Şimdi daha yaygındır ve daha hızlı büyüme ve daha fazla verim sahip doğu kırmızı meşe (örneğin, Q. Rubra, Q. Velutina, ve Q. Falcata) çeşitli türlere göre ticarette neredeyse tamamen yerini almıştır. Bu kırmızı meşe da daha az çürüme dirençli tedavi olmadan olsa bile, tyloses eksikliği ve bu nedenle koruyucu ile tedavi basıncına daha uygundur.Tıbben, Quercus alba bir antiseptik olarak, ishal, hazımsızlık, kronik dizanteri, ağız yaraları, çatlamış cilt, astım, sütlü idrar, romatizma, öksürük, boğaz ağrısı, tüketim, yığınları kanama ve kas ağrıları tedavi etmek için Yerli Amerikalılar tarafından kullanıldı ve Kusma ve titreme ve ateş için bir yıkama, bir büyücülük ilaç olarak, balgam getirmek ve psikolojik yardım olarak (DE Moerman 1986).Quercus alba ve beyaz meşe diğer türler arasındaki sayısız melezleri bildirilmiştir, ve bazı isimlendirilmiştir. (1975) JW Hardin Quercus alba hibrid gözden. Q içeren varsayılan melezler dayalı Nothospecies isimler. alba içerir: Q. × Trelease (prinus × = S. Alba), Q beadlei. × Schneider (macrocarpa × = S. Alba), Q bebbiana. × bimundorum EJ Palmer (= S. Robur × alba), Q. × deami Trelease (= S. Muhlenbergii × alba), Q. × Trelease (= S. Prinoides × alba), Q faxoni. × Schneider (bicolor × = S. Alba), ve Q jackiana. × Schneider (montana × = S. Alba) saulei.

catsAmerikan White Oak ,Beyaz meşe

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates