Andıroba,(Carapa spp.), (Carapa guianensis, vs.),Crabwood,Cedro Macho (Nikaragua, Kosta Rika, Honduras), Kraliyet Maun (ABD), Bateo (Panama), Masabalo (Columbia), Carapa (Venezuela), Tangare (Ekvador), Andiroba (Peru, Brezilya), Karepa (Surinam) Figueroa, Crabwood, Cedro Bateo

Andıroba,(Carapa spp.), (Carapa guianensis, vs.),Crabwood,Cedro Macho (Nikaragua, Kosta Rika, Honduras), Kraliyet Maun (ABD), Bateo (Panama), Masabalo (Columbia), Carapa (Venezuela), Tangare (Ekvador), Andiroba (Peru, Brezilya), Karepa (Surinam) Figueroa, Crabwood, Cedro Bateo

catsandiroba

ANDIROBA , Andiroba, Crabwood,(Carapa spp.), (Carapa guianensis, vs.)

Ortak İsim (ler): Andiroba, Crabwood,Cedro Macho (Nikaragua, Kosta Rika, Honduras), Kraliyet Maun (ABD), Bateo (Panama), Masabalo (Columbia), Carapa (Venezuela), Tangare (Ekvador), Andiroba (Peru, Brezilya), Karepa (Surinam) Figueroa, Crabwood, Cedro Bateo,Andiroba, piç maun, Brezilyalı maun, crabwood, krapa, figueroa, Carapa,Cedro Macho (Nikaragua, Kosta Rika, Honduras), Kraliyet Maun (ABD), Bateo (Panama), Masabalo (Columbia), Carapa (Venezuela), Tangare (Ekvador), Andiroba (Peru, Brezilya), Karepa (Surinam) Figueroa, Crabwood, Cedro Bateo, carapa rouge (FR, GF), carapa (GB, VE), crapwood (GB, US, CA), cedro macho (CR), mas balo (CO), figueroa (EC), krappa (SR), camacari, yandiroba (BR); bateo (PA); C. grandifolia: African crabwood (wAfr, GB), mugueto (CG); C. procera: African crabwood (wAfr, GB), kowi (LR), okoto (CG, CD).

Bilimsel Adı: Carapa spp. (Carapa guianensis, vs.)

Bu cins içinde türlerin listesi tartışma halen devam etmektedir. Genellikle tanınan türler:

Carapa guianensis (ANDIROBA, crabwood): Amazon Bölgesi, Orta Amerika, Karayipler

Carapa megistocarpa (tangare): Ekvador

Carapa procera (Afrika crabwood, kowi, Okoto): Batı Afrika, Congos

Diğer Önerilen türler: Carapa akuri ,Carapa alticola ,Carapa longipetala ,Carapa nicaraguensis,Carapa vasquezii

map_of_CarapaCarapa guianensis

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Orta ve Güney Amerika,türler, Belize, Brezilya, Kolombiya, Küba, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Fransız Guyana, Grenada, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Honduras, Martinica, Nikaragua, Panama, Peru, Saint Vincent ve Grenadinler, Surinam anavatanı bu yükseklik yaklaşık 1200 m deniz seviyesi up, esas olarak su dere kıyısında, bazen baskın türlerin temsil, yaprak dökmeyen, pluvial yarı yaprak döken ve bataklık ormanlarında yaşayan Trinidad ve Tobago ve Venezüella.Küba Trinidad ve güney Orta Amerika, Guianas aracılığıyla ve Brezilya, Kolombiya, Peru ve ve Venezuela Orinoco taşma delta toprakları içine Honduras Batı Hint Adaları Oluşuyor; genellikle saf standlarda oluşur; nehirleri boyunca yüksek rakımlarda ama aynı zamanda bir ova türü.

TANIM: Andiroba 40 m yüksekliğe kadar büyür uzun boylu bir yağmur ormanı ağaç. Bu maun gibi aynı aileden olduğunu ve nedeniyle benzerlik Brezilyalı maun ya da piç maun adı olmuştur. Bu bataklıklarda, genellikle zengin topraklarda, Amazon yağmur ormanları boyunca vahşi büyüyen bulundu ve olabilir Amazon Havzası’nın alüvyal yassı, bataklıklar, ve araziler. Aynı zamanda vahşi ya da Adalar bölgesinde Brezilya, Tocantins, Rio Solimões içinde ekilen ve sahil yakınında bulunabilir. Bu yağmur ormanlarının büyük yapraklı ağaçlardan biridir ve onun büyük ve belirgin dokulu yapraklar tarafından tespit edilebilir.Andiroba ahşap hızar tarafından aranan yumuşak, ama dayanıklı ve fazla. Geçmişte mobilya sektöründe kullanılmak üzere ve diğer kullanımlar için ABD’ye sevk edilmiştir. Böceklere dayanıklılığı ve impalatability ahşap ticari talep garantisi var, ve sonuç olarak, türler Amazon büyük şehirlerde yakınındaki bütün alanlarda harap olmuştur.Ancak, Amazon veya Brezilya diğer bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir olabilir.

ANDIROBA ağacı kahverengi, odunsu, dört köşeli somun, bu genelinde bazı 3-4 inç bir kestane benzer üretir. fındık birkaç petrol zengini çekirdekleri veya renkli soluk sarı yaklaşık% 63 yağ, ortalama tohum içerir. ANDIROBA yağ Güney Amerika’da kullanım uzun bir geçmişe yanı sıra, ticari değeri olan bir sürdürülebilir yağmur ürünüdür. Bir tek ağaç yılda ortalama, fındık yaklaşık 200 kg üretecek.Yaklaşık fındık ve 6 kg geleneksel ekstraksiyon yöntemi kullanılarak ANDIROBA yağ (bir litre civarında) 1 kg üretmek için gereklidir. Biraz ilkel Bu geleneksel yöntem, verimlidir. tohumlar ağaçların veya orman zemininden döken sonra yüzer nehirler, toplanır. Daha sonra da çürümüş ve ardından (bir olarak bilinen ilkel basınında sıkılmış kadar yaklaşık iki hafta boyunca sol su tencereye, haşlanmış olan tipiti yağı çıkarmak için). Bu ekstre etme yönteminin bir sonucu ham ANDIROBA yağı sıklıkla tohumların deriden alınan bir kırmızı boyama ile ilişkili olmasıdır. Yağ, çok hızlı bir şekilde bozulmaya olur, çünkü bu hızlı bir şekilde kullanılmalıdır. Yerel kullanımı çoğunlukla acil kullanım için veya sabun veya mum imalatı ile sınırlıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsANDIROBA

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 80-100 ft (25-30 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 41 £ / ft 3 (660 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .56, .66

Janka Sertlik: 1220 £ f (5.430 N)

Kopma Modülü: 15.580 £ f / içinde 2 (107.4 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.965.000 f / içinde 2 (13.55 GPa)

Kırma Gücü: 8220 £ f / içinde 2 (56.7 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.1, Teğet:% 7.6, Volumetrik:% 10.4, T / R Oranı: 2.5..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsANDIROBA655

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Heartwood koyu kahverengi bir ortama yaşı koyulaşması, bir soluk kırmızımsı kahverengi olma eğilimindedir. Diri, her zaman odun gelen çizilmiş bir çakmak pembe veya açık kahverengi, olduğunu. Quartersawn yüzeyleri benzer bir şerit benzeri bir görünüm sergileyen Sapelli .

Genel Özellikler: cebire koyu hale yaparken taze, kahverengi kırmızımsı bir ışık somon kuru, rengi çok değişken; Diri odun pembemsi kahverengi veya grimsi dönüm soluk olduğunu, her zaman keskin öz odun sınırını çizmek değil.   Doku kaba ince değişir; parlaklık düşükten yükseğe arasında değişmektedir; tahıl, genellikle düz ama bazen Roey; koku ve tat eksik.

Tahıl / Doku: tane, bazen dalgalı ya da kilitli olsa Andiroba, orta doğal parlaklık ve düz tahıl ile orta doku ince bir üniforma var.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; maden yatakları bazen mevcut; nedeniyle marjinal parankiminde büyüme halkaları farklı; lens olmadan görünür ışınları; parankim vasicentric ve bantlı.

Rot Direnç: bu böcek saldırısına maruz olabilir ama Andiroba, çürüme direnci açısından çok dayanıklı orta derecede dayanıklı olarak kabul edilir. Ayrışma özellikleri benzer Honduras Maun .

İşlenebilirlik: Genel Andiroba hem el ve makine aletleri ile çalışmak kolaydır. Bazen kilitli tahıl ile adettir yüzey işlemleri sırasında koparma yaşayacaksınız. Andiroba da alet kesiciler üzerinde bir orta köreltme etkisi vardır. ANDIROBA kısmen çünkü yüksek bir T / R oranı (2.5) ‘in, bükme ve diğer kurutma kusurlar artan bir risk taşır. Andiroba yapıştırıcılar, bitirir, ve iyi döner.Makine ve el aletleri ile çalıştı olabilir; maun daha makineye biraz zor olduğu bildirildi; çivilenmiş zaman bölmek için bir eğilimi vardır; iyi yapıştırıcılar ve vidalar; iyi kaplama için

catsANDIROBA223

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: yok karakteristik koku…..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dayanıklılık: , laboratuvar testleri, yüksek ve düşük aşınma yüzeyleri kahverengi direnç ve beyaz çürüklük mantarları hem çok değişken rapor; Ayrıca çeşitli toprağa çürümeye karşı dayanıklı veya zayıf dirençli olduğu bildirildi.   termit saldırı ahşap kurumaya çok duyarlı olduğu bildirildi; Ayrıca., toz-sonrası böceği saldırı savunmasız   maun Karşılaştırılabilir özellikleri ayrışma içinde.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Andiroba hapşırma yanı sıra, göz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Amerika Birleşik Devletleri’nde Nadiren mevcut, Andiroba kullanılabilir bir ekonomik Maun ikamesi yapar. ANDIROBA kereste ve kaplama formun her ikisinde de kullanılmıştır.

Sürdürülebilirlik: Andiroba Ekvador, tek bir tür olmasına rağmen, CITES Ekler veya Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesinde değildir Carapa megistocarpa, tehlike olarak listelenir, vadesi geçmiş üç kuşak 50 üzerinde% nüfus azalmasına neden doğal aralığında bir düşüş…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsANDIROBA332

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kontrplak, kabini, mobilya, döşeme, iç trim ve nesneleri döndü.Mobilya, kabini, pervaz, pencere ve kapılar, ışık inşaat doğrama, lambri, orta.Kereste ve en değerli ürünüdür Carapa guianensis 0,42-0,52 kendi özgül ağırlıkta  Ağaç, özellikle mobilya için, istikrarlı ve çok sayıda kullanım alanı vardır. Morfolojik ve fiziksel özellikleri habitatları  odun Cguianensis (“Andiroba”, “crabwood”, “Brezilyalı maun,” ve Kosta Rika “cedro maço” veya “caobilla”) ince veya orta doku ve yüksek bir parlaklık vardır;tahıl tipik düz, hafif dalgalı, ya da bazen intercrossed edilir. Bu nedeniyle ray-altın parlama ve geniş boyuna hatları radyal düzlemlerde dekoratif. Bu cabinetwork, marangozluk, tornacılık, genel inşaat, döşeme, kutular, ambalaj, kaplama, ve direkler kullanılır. Ayakkabıcılar heelpieces yapmak için ahşap kullanın. C guianensis gelen ahşap ile karşılaştırılabilir marangozluk için mükemmel bir ahşap, bir Cedrela odorata ve Swietenia macrophylla .Birçok üretici farkı tanımıyor ya da gerçek maun tanımlamak için deneyim eksikliği, bu yüzden gibi diğer türlerden yapılmış mobilya satmak Cedrela odorata , Carapa guianensis , virola Kochnii ve Calophyllum brasilence maun çağırarak,. Bu ormanda benzer Buna rağmen Swietenia , onlardan mobilya imalatı önce dikkat edilmesi gereken farklı mekanik ve fiziksel özelliklere sahip.

Yorumlar: Sık maun için bir ikame olarak lanse ANDIROBA biraz blander ve maun daha az kararlı olma eğilimindedir, (ilk kurutma işlemi tamamlandıktan sonra bile, ANDIROBA oldukça sabit kalır).Orijinal Maun aynı ailede, Andiroba Belize Brezilya aralıkları güzel parke olduğunu. Onun öz odun koyu gölgede bir orta zaman ve güneş maruziyeti ile koyulaşır kırmızımsı-kahverengi ışık somon, değişen renk vardır. Zengin dokusu ve olumlu tahıl o her türlü marangozlar bir favori tür ve Maun için mükemmel bir yedek yapmak.

catsandirobad

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Hakiki Maun gibi aynı aile içinde, Andiroba Belize Brezilya arasında değişen bir güzel parke olduğunu. Öz odunu koyu gölgede bir orta zaman ve güneşe maruz koyulaşır kırmızımsı-kahverengi hafif somon, değişen rengi vardır. Zengin doku ve olumlu tahıl onu her türlü marangozlar bir favori türdür, ve Maun için mükemmel bir benzeridir. Andiroba, Cedro Macho – Carapa guianesis

İŞLENEBİLİRLİK OLARAK: ANDIROBA öz odunu talaşlı her türlü çok iyi yanıt, ve el aletleri ile son derece uygulanabilir olduğunu. Tahıl kolayca kumlar ve iyi bitirir kabul eder. Yapıştırıcılar uzun elyaflı ve bitiş tahıl iyi yanıt verir.

Andiroba, Cedro Macho – Carapa guianesis :Andiroba hızar tarafından aranan bir yumuşak, ama dayanıklı ahşap ve fazla. Geçmişte mobilya sektöründe kullanılmak üzere ve diğer kullanımlar için ABD’ye sevk edilmiştir. Böceklere dayanıklılığı ve impalatability ahşap ticari talep garantisi var, ve sonuç olarak, türler Amazon büyük şehirlerde yakınındaki bütün alanlarda harap olmuştur. Bununla birlikte, kolaylıkla yetiştirilebilir.Amazon yerli halklar yüzyıllar boyunca birçok yönden ANDIROBA kullanmış, ve neredeyse ağacın yanı sıra tohum yağı tüm parçaları kullanılmaktadır. Yağ ticari, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiartritik ve böcek kovucu sabun içine imal yanı sıra doğal böcek kovucular olarak satılan mumlar dönüşür. yağı da termitler ve diğer ahşap-çiğneme böcekler .

Başlangıçta oldukça düzgün donuk kırmızımsı kahverengi veya kırmızımsı kahverengi ışık somon, ya da zengin kırmızı-kahverengi soluk pembe, ama yaş olduğunu. Carapa az Figürlü olduğu bildirilmiştir ve Honduras maun daha ince bir dokuya sahiptir olmasına rağmen odun, genellikle birbirleriyle karıştırılıyor Honduras maun kadar benzer olduğu bildirilmiştir. ahşap çekici bir şerit ve paralel, düzensiz ışınları quartersawn sergiler. Bu yüksek yoğunluklu ağır ahşap.

Yavaş kurutma oranları tavsiye edilir; ve bir düşük sıcaklık, yüksek nem programı en iyi sonuçları elde etmek için tavsiye edilir. kereste Honduras maun daha kurumaya daha zor olduğu bildirilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsANDIROBA55

ANDIROBA yağ (bir litre civarında) 1 kg üretmek için gereklidir. Biraz ilkel Bu geleneksel yöntem, verimlidir. tohumlar ağaçların veya orman zemininden döken sonra yüzer nehirler, toplanır. Daha sonra da çürümüş ve ardından (bir olarak bilinen ilkel basınında sıkılmış kadar yaklaşık iki hafta boyunca sol su tencereye, haşlanmış olan tipiti yağı çıkarmak için). Bu ekstre etme yönteminin bir sonucu ham ANDIROBA yağı sıklıkla tohumların deriden alınan bir kırmızı boyama ile ilişkili olmasıdır. Yağ, çok hızlı bir şekilde bozulmaya olur, çünkü bu hızlı bir şekilde kullanılmalıdır. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

ANDIROBA ahşap Kullanılan kurutma ve sergiler sadece küçük hareketinden sonra boyutsal olarak kararlı olduğu bildirilmiştir. Ayrışma özellikleri mahoganies (kıyaslanabilir olduğu bildirilen Swietenia ve Khaya , ya da Afrika maun). Direnci Kesme düşük ve ahşap kesme tatmin edici özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir.

ANDIROBA düzlemine kolay olduğu bildirilmiştir, ancak kilitli tahıl ile malzeme çalışma zaman 15 ° ‘lik bir açı, indirgenmiş önerilir. O daha yoğun olduğu Honduras veya Afrika maun ya daha çalışmak daha zor olduğu bildirilmiştir. ahşap kalıp veya kolayca şekillendirilebilir. ahşap kesme aletleri üzerindeki etkisini köreltme orta hafif uygulamak bildirilmiştir. ahşap iyi döner ve bu konuda şeker akçaağaç ve kiraz ile karşılaştırılmıştır.Zıvana özellikleri iyi olduğu bildirildi. Malzeme açmaktadır ve yapıştırıcılar iyi. Andiroba zımpara iyi yanıt ve pürüzsüz bir yüzey için lehçe bildirilmiştir.Vidalama nitelikleri de iyi görünüyor.

catsANDIROBA456Andiroba Honduras maun gibi aynı yüzey düzgünlüğü elde etmek için leke daha az kat gerektirecek bildirilmiştir. Cilalama özellikleri Honduras maun daha yüksek olan. El aletleri yanıt iyi olduğu bildirilmiştir,hava ile kurutulmuş ahşap eğilme mukavemeti güçlü olduğu düşünülmektedir tik, bu benzer. Tahıl Sıkıştırma paralel yüksek aralığındadır.Mukavemet özellikleri, özellikle sertlik, Honduras maun daha yüksek olarak derecelendirilir. Sertlik ortamı olarak değerlendirilmiştir. Bu tarak ve yaklaşık yanı sıra beyaz meşe marring direnir.

Maun atışları kurdu olarak bilinen bir böcek yüzünden maun tek tip ürünlerin yetiştirildiği tarlaları oluşturmak için girişimleri çoğunlukla başarısız olmuş Hypsipyla grandella , fide terminal sürgünler yok. Kereste endüstrisi göre, bu aşırı dallanma ve kötü formu ile ağaçların yol açar. Hektar başına en fazla 51-66 ağaçlara, bir tik dikim içinde ekilen eğer Maun daha iyi yapar.

Kurutma:Carapa guianensis hava veya fırın kurumaya orta kolaydır. Bu hafif kurutma kusurları gelişmekte, ılımlı bir hızda kurur. Fırın programları T3-C2 ve T3-C1, sırasıyla, 4/4 ve 8/4 tavsiye edilir.

Dayanıklılık: Andiroba iyi bir performans ve uzun iç ayarlarında ömürlüdür. Doğrudan zemin temas durumlarında dış kullanım için tavsiye edilmez.

Kullanımları:Mobilya, büfeler, pervaz, pencere ve kapılar, ışık inşaat doğrama, lambri, orta.

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates