Araracanga, Volador,(Aspidosperma megalocarpon),Araracanga, Volador,Alcarreto, Malerio-colorado, Peroba Rosa, Pelmax

Araracanga, Volador,(Aspidosperma megalocarpon),Araracanga, Volador,Alcarreto, Malerio-colorado, Peroba Rosa, Pelmax

araracanga
Araracanga, Volador

Araracanga (Aspidosperma megalocarpon)

Ortak İsim (ler): Araracanga, Volador,Alcarreto, Malerio-colorado, Peroba Rosa, Pelmax

Bilimsel Adı: Aspidosperma megalocarpon

Dağıtım: Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Kuzey,Aspidosperma megalocarpon bir türü olan bitki içinde Apocynaceae etti. Bu bulunabilir Belize , Kolombiya , Ekvador , El Salvador ,Guatemala , Honduras , Meksika ( Veracruz , Oaxaca , Chiapas ), Nikaragua , Panama , Surinam , Venezuela , ve KB Brezilya

map_of_Aspidosperma_megalocarpon

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: 100-120 ft (30-37 m) boyunda, 3-4 ft (1-1.2m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 59 £ / ft 3 (935 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .75, .94

Janka Sertlik: 2450 £ f (10.900 N)

Kopma Modülü: 22.060 £ f / içinde 2 (152,1 Mpa)

Elastik Modülü: £ 3.041.000 f / içinde 2 (20.97 GPa)

Kırma Gücü: 12.830 £ f / içinde 2 (88.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.8, Teğet: 9.3%, Volumetrik: 16.5%, T / R Oranı: 1.6

Genel Bilgi:Boyunda 30 metre – Aspidosperma megalocarpon 7 büyüyebilir yaprak dökmeyen bir ağaçtır. [çapı 80 cm – bolus yüksekliğinin en ve 20 için dalsız olabilir331, 409 ağaç bir ilaç olarak yerel kullanım için vahşi hasat edilir. ‘araracanga’ olarak bilinen ahşap, yaygın vahşi hasat ve ihraç edilmektedir, çok güçlü ve dayanıklı. Genel yaşam kayıpları son 50 yıl içinde önemli olmuştur. Bitki Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesi (2011) [içinde ‘yakınlarında Tehdit’ olarak sınıflandırılır.

Diğer Kullanımları:Öz odun bazen büyük pembe damarlı, vermillion veya derin kırmızımsı kahverengi ve bole yaklaşık üçte ikisini oluşturur; açıkça 3 den ayrılırken hem – açık kahverengi diri odun neredeyse beyaz 8cm geniş bant [409]. doku orta; tahıl düz veya kilitli. ahşap, çok ağır, çok sert ve çok dayanıklı olduğu toprak ile temas, mantar ve kuru odun deliciler çok resisant ve termitler orta derecede dayanıklı olmak. Bu kontrol ve bozulma riski yüksek olan, sezona somewhay yavaş; bir zamanlar kuru bu hizmet kötü kararlıdır. Bu oldukça yüksek bir köreltme etkisi vardır ve işe zor – stellit uçlu ve tungsten karbür önerilir olan elektrikli aletleri; çivileme ve vidalama iyi, ama ön sıkıcı gerekli olduğu; yapıştırma iç amaçlıdır doğru. Ahşap çeşitli uygulamalar, ağır köprü, demiryolu bağları, ev mesajların, ağır marangozluk, endüstriyel zemin, tatlı su vb [hidrolik işler gibi amaçlar için kullanılan vardır odun yakıt kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsojljkhlhk

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: altın sarısına gelen cebire aralıkları menekşe / pembemsi çizgiler bazen kahverengi kırmızımsı. Sarımsı Diri odun her zaman açıkça öz odun gelen demarcated değil. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku: Tahıl düzgün bir orta dokulu düz.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; sadece yalnız; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankim görünmez.

Rot Direnç: orta derecede dayanıklı, çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci yerden puan, duyarlı olsa böcek saldırı: Dayanıklılık büyüyen yere göre değişebilir.

İşlenebilirlik: Araracanga kesiciler etkisi köreltme yukarıda ortalama olmasına rağmen kolay Genel olarak, iyi sonuçlar üreten, çalışmak. Tutkal, döner, ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Pelmax, Bayalté, Huichichi, Volador, Ballester:20-40 m boyunda ağaç, 20-80 cm çap için, bariz yivli veya involut gövde; Dış kabuğu gri, nispeten yumuşak, zayıf yaş çatlayabilen olma; İç kabuğu soluk sarı, granül, bol, beyaz sap; sapları ve özellikle yoğun, unlu-granül-tüylü kaynaklanıyor petioller zaman genç, yakında tüysüz; Yakında göze çarpar lenticellate kaynaklanıyor. Alternatif bırakır; 6-15 mm uzunluğunda sapı, zayıf canaliculate; , dar eliptik, yavaş yavaş apeks acuminate için dikdörtgen eliptik akut bıçaklar (3.7) 6-14 cm, yeşil yukarıdaki, 2,2-7,5 cm genişliğinde, uzun soluk ve aşağıda zayıf glaucous (kurutma grimsi), tüysüz veya çekmeyecek, tabanda Cuneate için yaprak orta damarı boyunca tüylü, kenar boşlukları zayıf kıvrık. Aksiller, 2-3 cm uzunluğunda, tüylü Panicles; 2-3 mm uzunluğunda pedicels; kokulu çiçekler, ca 1 cm çap; çanak grimsi-yeşil, tüp, uzun 4-5 mm, lobları, 1-1.5 mm uzunluğunda, dış tüylü yuvarlak; taç, iç tüylü ortasında tüp slender yaklaşık loblu, soluk sarı loblar asimetrik,-dikdörtgen eliptik; borusunun boğazına eklenir organlarındaki 5; yumurtalık ca 1 mm uzunluğunda, tüysüz; stilleri 2, tüysüz, birleşik, ca 1,5 mm uzunluğunda;damga basit. Meyve kahverengi, eşleştirilmiş, reniform, basık 5,5-12 cm uzunluğunda, yoğun ve obscurely lenticellate, yoğun unlu-tüylü, yaş kılsız olma, suborbicular için; tohumlar 2.5 cm uzunluğunda ca, tohum merkezine yakın ekli 7 cm çap, kordon Narinlik için, ince kâğıt gibi, birkaç bronzluk, yuvarlak.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

ojuıhuttryj

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Eski orman Nadir; AMNH Trail son zamanlarda toplanır. Panama yağışlı sezon Görünüşe çiçek – Mart ayında tomurcuk görülmüştür. Meyve Şubat ve Mart aylarında, aşağıdaki kuru mevsim oluşur. Meksika’da türler nisan ve eylül ayları arasında ve meyve Ağustos Şubat (Pennington & Sarukhan, 1968) çiçek bildirilmektedir.Aspidosperma megalocarpon ile (1928) Standley tarafından karıştı A. cruenta , BCI daha yaygındır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Araracanga cilt ve solunum yollarında tahrişe, yanı sıra astım benzeri semptomlara neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu ağaç Birleşik Devletleri’nde satışa görülen serldom olduğunu. Fiyatlar bir ithal türler için orta-yüksek aralığında olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değil, ama yakın tehdit ediliyor gibi IUCN tarafından bildirilmektedir. Teknik olarak bir savunmasız ya da nesli tükenmekte olan türlerin Kırmızı Listesi kriterlerini karşılayan, ancak eleme yakın ve / veya yakın gelecekte hak kazanabilirsiniz değildir.

catsAraracanga

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, (doğal aralığında), genel inşaat, döşeme, tekne yapım, ve nesneleri döndü.Tekne bina (genel), kutular ve kasalar, Dolap, oymalar, Döşeme, Mobilya, kapı kolları: Ağaç araçları, ağır inşaat, Işık inşaat, Lambri, Kontrplak, Polonyalılar, Demiryolu bağları, Spor Ürünleri.

Yorumlar: Bazen Volador denilen Araracanga, daha popüler Peroba Rosa yakın akrabası. Araracanga biraz daha ağır güçlü ve Peroba Rosa daha kaba bir kıvama sahiptir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates