Arariba,Esquero ,Centrolobium orchroxylon Rose., Centrolobiuma robustum Mart., Centrolobium Tul Paraense. (Fam. Leguminosae Papilionatae)

Arariba,Esquero ,Centrolobium orchroxylon Rose., Centrolobiuma robustum Mart., Centrolobium Tul Paraense. (Fam. Leguminosae Papilionatae)

arariba_1Ticari Adı:Arariba / Esquero – Almanya,Tohum Araribá ,Maiatê,Simira sampaioana, Steyerm.

Botanik Adı: Centrolobium orchroxylon Rose., Centrolobiuma robustum Mart., Centrolobium Tul Paraense. (Fam. Leguminosae Papilionatae)

Ticaret İsimler: Arariba / Esquero, Arariba Amarillo, Kanarya ahşap

Yerli için: Güney Amerika, özellikle Brezilya Bulunduğu: Orman semideciduous geniş yapraklı Minas Gerais, Goias, Sao Paulo ve Rio de Janeiro,.
Özellikleri: Diri odun ve öz odun keskin tanımlanır. Diri odun yaklaşık beyaz ve kullanılamaz durumda. Yeni kesildiğinde odunu daha sonra koyu kırmızıya kadar koyu döner, turuncu-sarı, koyu kızıl çizgili sarmıştır olduğunu. Ahşap son derece dekoratif. Işınları çok ince olan, kesitinde ilgili gözenekler çoktur, hafif tittles görebilir. Yapı doku, orta-ince ve sabit gayet iyi, taneli genellikle düzdür. Ahşap, ağır sert ve sağlam. Koyu çizgili ahşap kırılgan yaparlar ve işleme için bir sorun vardır. Yeni kesildiğinde odun tanik asit anımsatan bir koku vardır.

Morfoloji: yükseklik 6-9 m, çapı gövde 30-40 cm, pullu kabuğu ile kaplanmış kabuğu ile, küresel taç ile sağladı. Onun çiçekleri apikal ve aksiller zirvelerde düzenlenen, kokulu, sarı.

Phenology: Çiçekli Aralık-Ocak aylarında gelen oluşur.

Ekolojik Bilgi: kışın Bitki yaprak döken, geniş yapraklı semideciduous ormanda heliophytic seçici hygrophytes ikincil oluşumlar özellikleri. Biraz ıslak ve nehir bankalar, ama her zaman iyi doğurganlık arazi floodplains ağırlıklı oluşuyor.
Ağaç:  Orta ağır veya daha az kompakt, sağlam küçük ve ortalama dayanıklılık zaman maruz.

Eşanlamlılık Botanik: Sickingia sampaiona Standl.
Ek Bilgi: Ahşap mobil yapısı, oyuncaklar ve kasalar yapmak için, iç işleri yapımında kullanılır. Ağaç, özellikle dar sokaklarda ağaçlandırma için, çevre düzenlemesi için tavsiye bazı süs niteliklere sahiptir. Açık alanlar için uyarlanan Arariba / Maiate kalıcı koruma alanlarının bitki kurtarma için heterojen ağaçlandırma bileşiminde zorunlu varlığı olmalıdır.

Adsaraaaız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates