Atlantic White Cedar,Atlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides),Güney Beyaz Sedir,Atlantik Beyaz Sedir, Güney Beyaz Sedir, Atlantik Beyaz Selvi, Beyaz Cypress

Atlantic White Cedar,Atlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides),Güney Beyaz Sedir,Atlantik Beyaz Sedir, Güney Beyaz Sedir, Atlantik Beyaz Selvi, Beyaz Cypress

atlantic-white-cedarAtlantik Beyaz Sedir,Atlantic White Cedar, (Chamaecyparis thyoides)

Ortak İsim (ler): Atlantik Beyaz Sedir, Güney Beyaz Sedir, Atlantik Beyaz Selvi, Beyaz Cypress, Sahil Beyaz Sedir, 美国 尖 叶 扁柏, 美国 尖 叶 扁柏 (mei Guo Jian ye bian bai), Pallosypressi, sahte-cyprès blanc, Weiße Scheinzypresse, Weiße Zeder, Zederzypresse, Mocsári álciprus, Cipresso falsa Tuia, кипарисовик туевидный (kiparisovik tuevidnyj), cypruštek tujovitý, cedro blanco,mei Guo Jian ye bian bai,Cipresso bianco,tujacypress, Hvit sypress,Cyprysik żywotnikowaty

Bilimsel Adı: Chamaecyparis thyoides

Eşanlamlı (ler): Chamaecyparis henryae , Chamaecyparis thyoides . var henryae , Cupressus thyoides , Cupressus thyoides. ssp henryae

Atlantik beyaz sedir (Chamaecyparis thyoides), aynı zamanda güney beyaz sedir, beyaz sedir ve bataklık-sedir olarak adlandırılan, tatlı su bataklık ve bataklıkları küçük yoğun stantlarda en sık bulunur. Bu yüzyıl boyunca pek çok ticari kullanımlar için ağır kesim oldukça, hatta bu türün büyüyen stokunun toplam hacmi şu anda bilinmemektedir böylece büyük standları azalttı. Hala Kuzey ve Güney Carolina, Virginia, Florida ve büyük tedarik alanlarında ticari olarak önemli tek tür olarak kabul edilir.

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri Sahil düz bölgeler,Atlantik beyaz sedir, kuzey Florida güney Maine genişliğinde 210 km (50-130 mil) dar bir kıyı kuşağı 80 ve batı güney Mississippi kadar büyür. Uygun sitelerin azlığı son derece yamalı kıyı kuşağında türlerin dağılımını yapar, çünkü Atlantik beyaz sedir ormanları, ancak her zaman daha az önemli olmuştur. Beyaz sedir güneydoğu New Jersey, güneydoğu Virginia, doğu Kuzey Carolina, Florida ve kuzeybatı ticari çok önemlidir.Amerika Birleşik Devletleri (Alabama, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Maine, Maryland, Massachusetts, Mississippi, New Hampshire, New Jersey, New York, North Carolina, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Virginia)

Atlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides)1

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Atlantik beyaz sedir, kuzey Florida güney Maine genişliğinde 210 km (50-130 mil) dar bir kıyı kuşağı 80 ve batı güney Mississippi kadar büyür. Uygun yetiştirme sitelerin azlığı çok areas kıyı kuşağında türlerin dağılımını yapar. türler artık Gürcistan, Mississippi, Maine, Maryland, New York, New Hampshire ve Maine nadir sınıflandırılır.

Tanımlaması: Atlantik beyaz sedir, küçük, ölçek gibi yaprakları ve karakteristik sedir kokulu, yüksek 25 metreye kadar, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Atlantik beyaz sedir yaprakları taşıyan manşonları yuvarlanır, çünkü basık değil, ortak ve Maine yaygın kuzey beyaz sedir, ayırt edilebilir; (kuzey beyaz sedirin sarımsı-yeşil karşıt olarak) yaprakları mavimsi-yeşil renk ile; ve meyve ile uzamış ziyade küçük ve küresel hangi vardır.Cupressaceae – Selvi ailesi  Silas Küçük ve Peter W. Garrett    Atlantik beyaz sedir , (Chamaecyparis thyoides)da, güney beyaz sedir, beyaz sedir ve bataklık-sedir olarak adlandırılan tatlı su bataklıklarında küçük yoğun stantlarda en sık bulunan ve bataklıkları. Bu yüzyıl boyunca pek çok ticari kullanımlar için ağır kesim oldukça, hatta bu türün büyüyen stokunun toplam hacmi şu anda bilinmemektedir böylece büyük standları azalttı. Hala Kuzey ve Güney Carolina, Virginia, Florida ve büyük tedarik alanlarında ticari olarak önemli tek tür olarak kabul edilir.

Tanım: 20 Ağaçlar boyunda ve 80 cm dbh m. “Bark koyu kahverengimsi kırmızı, en az 3 cm kalınlığında, düzensiz çatıldı ve ridged Branchlet spreyler yelpaze şeklinde 2 mm, acuminate için tepe akut kadar manşonları Leaves, genellikle yüz yaprakları subtending apekslerinde tarafından üst üste yüz yaprak tabanları,.. Genellikle bezleri . Mevcut, dairesel Polen kozalakları 2-4 mm, koyu kahverengi, sarı polen keseleri. Özellikle reçineli değil, kahverengi kırmızımsı, yaygın düzensiz veya asimetrik, 4-9 mm geniş, glaucous, mavimsi mor olgunlaşması ve ilk yıl açılış kozalak; Her ölçek depresif ve inceden inceye mucronate, ölçekler apikal çifti kaynaşmış, 6-8 ölçekler. Tohumlar 1-2 başı ölçeği, 2-3 mm, vücudun daha dar kanat. Yukarıda işaret edildiği yaprakları farkları ek olarak, subsp henryae daha az kalabalık manşonları daha açık bir büyüme olan tip farklıdır; o da potansiyel bir büyük ağaç olabilir.

catsAtlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides)54

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 24 £ / ft 3 (380 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .31, .38

Janka Sertlik: 350 £ f (1.560 N)

Kopma Modülü: 6.800 £ f / içinde 2 (46.9 Mpa)

Elastik Modülü: 930.000 £ f / içinde 2 (6.41 GPa)

Kırma Gücü: 4700 £ f / içinde 2 (32.4 Mpa)

Genel: Cypress ailesi ( Cupressaceae ). 20 (-28) metreye boyunda büyüyen Yerli dökmeyen ağaçlar; çapı 0.8 (-1.5) metre sandıklar. Bark: kırmızımsı-kahverengi, düzensiz genellikle kısmen gövde etrafında bükülmüş, uzun, lifli şeritler soyulması, çatıldı ve çıkıntılı. Manşonları koyu mavi-yeşil, üst üste binen ölçek ile kaplı, yelpaze şekilli spreyler, enine kesitsel olarak düz ve yuvarlak veya eşkenar paralel olan 2 mm uzunluğunda bırakır; yüz ve yanal genellikle dairesel yaprak bezleri ile benzer bırakır. Kozalak biraz buruşuk bir görünüme sahip, 4-9 mm geniş, küre arasında mavimsi-mor vade sonunda kırmızımsı-kahverengi vardır; 5-7 ölçekler. Yerli. ortak adı Atlantik kıyı ovaları ve açık renkli ahşap üzerine oluşumunu yansıtmaktadır.

Türler içinde Varyasyon : Florida, Alabama, Mississippi ve Atlantic beyaz sedir popülasyonları olarak ayrılmış olan Chamaecyparis henryae Li (= . C. Var thyoides henryae (Li) Küçük), kabuk farklılıklara dayalı manşonları, yapraklar, ve meyve, ama türler de genel olarak kabul edilmemiştir yelpazesini ve Körfez sahil ayırmak Atlantik kıyı kesiminde değişkendir.Mazı ( Thuja occidentalis ) açıkça ayırt yüz ve yan yaprakları ve elipsoid tohum kozalakları ile düzleştirilmiş manşonları ile Atlantik beyaz sedir ayırt edilebilir.

Çekme: Radyal:% 2.9, Teğet:% 5.4, Volumetrik:% 8.8 T / R Oranı: 1.9..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAtlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides)12

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Heartwood hafif kırmızımsı kahverengidir. Dar Diri odun neredeyse beyaz, sarı-kahverengi solgun ve açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir.

Tahıl / Doku: Tahıl ince üniform doku ile, düzdür.

Endgrain: Reçine mevcut canals; latewood geçiş kademeli, renk kontrast ortamına earlywood; trakeid çapı küçük-orta; zonate parankim.

Rot Direnç: Çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci dayanıklı olduğu bildirildi.

İşlenebilirlik: Kolay hem el ve makine aletleri ile çalışmak. Iyi boya tutar. Lekeler, yapıştırıcılar ve bitirir iyi.

Koku: Atlantik Beyaz Sedir karakteristik sedir gibi kokusu vardır.

Evergreen, aromatik ağaç dar, sivri, spirelike taç ve ince, yatay dalları ile. Atlantik beyaz sedir, bir sütunlu olduğu yaprak dökmeyen ağaç, 40-75 ft. fan benzeri şekilde yayılan dalları kısa, artan şube ve mavi-yeşil, ölçek gibi yaprakları, (vahşi genellikle uzun boylu), yüksek. Vade sonunda, gövde uzunluğu 3/4 için şube yoksundur. Bark kırmızımsı-kahverengi kül-gri.Bataklık gömülü antik günlükleri mayınlı ve iyi korunmuş ve kereste için uygun olduğu tespit edilmiştir. Öncüleri zemin ve zona dahil günlük kabin, dayanıklı ahşap ödüllü. Devrimci Savaşı sırasında, ahşap barut için kömür üretti. Bir ince orman güney New Jersey’de Green Bank Devlet ormanı korunur. Bir süs olarak, bu tür onun bir hardiest olan cins kuzeye.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Atlantik Beyaz Sedir cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Sınırlı büyüyen aralığı ve nispeten küçük ağaç boyutu, Atlantik Beyaz Sedir doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde çoğu diğer kozalaklı daha pahalı. Fiyatları yerli yumuşak ahşapta yüksek aralıkta orta olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: tekne yapım, oyma, dış cephe kaplaması, zona, ve inşaat kereste.

Özel Kullanımları: Atlantik beyaz sedir hafif, düz taneli ahşap çürümeye karşı dayanıklı, çalıştı ve küçülür ve baharat sırasında çok az çözgü kolayca edilir. Bu özellikler muhtemelen sömürge zamanlarında olduğu gibi kullanımı günümüzde olduğu kadar düzenler. O zamanlar o zona, varil, tank ve küçük tekneler için kullanılmıştır. Telefon direkleri, kazık, kravat, siding, tekne korkuluk ve dondurma küvetleri: Bugün hala ayrışma için dayanıklılık, hafif direnç önemli konuları nerede kullanılır. Atlantik beyaz sedir onun yaprakları-ve bazen bir süs olarak kullanılır göz yaban hayatı beyaz kuyruklu geyik sınırlı değere sahiptir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsAtlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides)32

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat ve Ekoloji: Chamaecyparis thyoides bataklıkları ve bataklıklarda daha fazla veya daha az saf stantlarda ve meydana bölgenin ana orman tiplerini oluşturan diğer ağaç türleri ile çevrili ova nehirleri, bir streamside koridorlarda büyür (deniz seviyesinden 450 metre asl arasında ortaya çıkar) genellikle. Nedeniyle büyük bir enlem aralığı o kuzeyden güneye farklı türler ile ilişkilidir. Bunların çoğunluğu da büyük toplam alanı işgal angiospermleri vardır, ilişkili kozalaklı ağırlıklı olarak Pinus spp. ve Taxodium distichum . standları altında toprak tipleri C thyoides yüzeyi ve su baskını uzamış mevsimsel dönemlere ulaşan su tablo ile, asit, organik (‘muck’) ya da kumlu bulunmaktadır. New Jersey’de gelgit bataklıklar sınır bilinmektedir rağmen tuzluluğu önler. Bu yangını yinelenen tarihsel engelleyen rahatsızlık ajan olurdu olasıdır Acer rubrum sonunda değiştirilmesi gelen C thyoides arkaya. Apart bitki türlerinin bileşiminden kaynaklanan enlem, bu türün iki çeşit ekoloji benzerdir.

Kullanım ve Ticaret:Bu türün ahşap dayanıklı, hafif çürüme ve hala yaygın açık programları içeren birçok amaç için SE ABD’de kullanılmaktadır. Ağaçlar bazen ekili ve süs olarak satılan ama hiç önemli bahçecilik ticaret olduğunu vardır. Çeşitlerinde bir sınırlı bir sayısı bilinmektedir ve yetiştiriciliğinde bitkilerin çoğu, bu birine aittir. Bu, bazı cüce formları ve bunlardan biri arasında, ‘Andelyensis’ yanlış Alman bahçecilik botanikçi Camillo Karl Schneider tarafından bir botanik çeşitlilik olarak tarif edilmiştir. Yetiştiriciliğinde menşeli Formlar botanik çeşitleri (ya da türleri) ve şimdi olmayan Latinized çeşidi isimleri verilecek olan bahçecilik isimlendirme kurallarına altında değildir.

Kayda Değer Özellikleri: Chamaecyparis thyoides beyaz selvi, sedir Atlantik veya bataklık sedir gibi ortak isimleri bir dizi bilinen, ‘(daha az sıklıkla 90′), tipik olarak 30-50 düz bir gövde ile yetişen bir çan kulesi gibi taç ile bir sütunlu dökmeyen kozalaklı olduğunu uzun boylu. Bu Maine Florida’ya ve Florida Mississippi Körfez kıyısında Atlantik sahili boyunca tatlı su bataklıkları, bataklıkları, dere bankalar ve ıslak ormanda özgüdür. O büyük, saf koloniler halinde büyüyen görülebilir New Jersey Eyalet Ağacı olduğunu. Ölçek gibi yetişkin yaprakları ve iğne gibi çocuk yaprakları yumuşak mavi yeşil. Sarı polen taşıyan koniler kök uçlarında bulunurlar. Kümeler halinde Tohum yatağı konileri kahverengi mor ama olgun ortaya çıkar. Olgun kabuğu kırmızımsı kahverengidir. Ahşap çürümeye karşı mükemmel dirence sahiptir ve tekne yapımı, zona ve mesajların dahil amaçlarla bir dizi için kullanılır olmuştur.’Şiva’ tipik ‘uzun boylu ve 3-5’ 5-8 geniş zamanla büyür bir cüce, yuvarlak, piramidal şeklidir. Bu Woods Hole, Massachusetts keşfedildi. Bu kışın kahverengi tonları elde yeşillik-yeşil gri yumuşak mavi-yeşil olması için olduğunu kaydetti. Olgun bitkiler merkezinde kahverengi olabilir. Bazı uzmanlar ‘Şiva’ a olabileceğini spekülasyon C. pisifera formu.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsAtlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides)454

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ekolojik özellikleri: bataklıklar, bataklıkları yetişir ve kıyı ovaları üzerinde esas MDBF. Tipik bir Atlantik beyaz sedir bataklık, Atlantik beyaz sedir az ışık nüfuz izin verir ve understory büyümeyi sınırlayan yoğun bir gölgelik oluşturur. Atlas, beyaz sedir fide gölge nispeten tolere olduğu, rahatsızlık bazı formları Atlantik beyaz sedir yeniden oluşturmak için gerekli olabilir.

Yorumlar: Atlantik Beyaz Sedir mükemmel bir denge ve çürüme direnci, ancak yaklaşık olarak sert veya güçlü batı sahil meslektaşı gibi olan Port Orford Sedir . Atlantik Beyaz Sedir bazen Güney Beyaz Sedir ayırt etmek olarak anılır Kuzey Beyaz Sedir ve Juniperus cinsi..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsAtlantic White Cedar,(Chamaecyparis thyoides)6585

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Alaska Sarı Sedir (Kamesayperis nootkatensis)

Port Orford Sedir (Kamesayperis lawsoniana)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates