Balsa, (Ochroma pyramidale), Balsa ahşap ağaç, mantar ağacı, mantar ağacı, ağacın aşağı (En). Balsa (Fr). Pau de balsa, pata de lebre, pau de Jangada (Po

Balsa, (Ochroma pyramidale), Balsa ahşap ağaç, mantar ağacı, mantar ağacı, ağacın aşağı (En). Balsa (Fr). Pau de balsa, pata de lebre, pau de Jangada (Po

balsa_wood_02 Balsa, (Ochroma pyramidale)

Ortak Ad (lar): Balsa,Balsa (Orta ve genel Güney Amerika), Corcho (Meksika), gatillo (Nikaragua), Enea, Pung (Kosta Rika), Lana (Panama), Pau balsa (Brezilya) de, Palo de balsa (Peru) Tami (Bolivya). Yöresel adları Balsa ahşap ağaç, mantar ağacı, mantar ağacı, ağacın aşağı (En). Balsa (Fr). Pau de balsa, pata de lebre, pau de Jangada (Po).balsa (CAM, Sam, DE, ABD, GB, FR, NL); tami (BO); topa (PE); Lano, Tacarigua (VE); enea, pung (CR); gatillo, Polak (NI); guanosu (HN); gonote, maho (MX); mantar ağacı (GY); cajeto, tanbor (GT)

Bilimsel Adı: Ochroma pyramidale

TANIMOchroma pyramidale yaygın olarak bilinen, balsa ağacından , bir türdür çiçekli bitki olarak ebegümeci aile, malvaceae . Bu büyük, hızlı büyüyen bir ağaç boyunda 30 m (98 ft) kadar büyüyebilir. Balsa ahşap bir çok kullanıma sahip çok hafif bir malzemedir. Balsa ağacı güney yerli olan Brezilya ve Bolivya güney kuzey Meksika .Balsa ahşap bir büyük, geniş, düz taç ile bir büyük, çok hızlı büyüyen, yaprak dökmeyen bir ağaçtır .50 metreye kadar zaman zaman numunelerle, 30 metre yüksekliğe ulaşabilir. eski ağaçlar kısa payanda [ile, çapı 180cm – bole kadar 100, silindirik, düz, genellikle kısa,Balsa ahşap kereste, bu uygulamaları çok geniş bir yelpazesine sahiptir, ancak muhtemelen en iyi yaygın birçok tropik bölgelerde ekili olmuştur vb model uçak yapmak için bir malzeme olarak bilinen, hafif bilinen ticari kereste tüm ticari% 90 olsa gereçler Ekvador yetiştirilir,Ağaç yerli ormanlık geri ve ormanlık bahçeleri kurulması için mükemmel bir öncü türüdür; bazen bir süs veya sağlamak için gölge olarak dikilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ochroma_pyramidale

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Amerika tropik bölgelerde; Ayrıca tarlaları üzerinde büyüdü, Yaygın tropikal Amerika’da dağıtılan; Batı Hint Adaları genelinde ve Orta Amerika ile Güney Meksika, gelen ve Venezuela, Kolombiya, Brezilya, Ekvador, Peru, Bolivya ve içine. Genellikle, özellikle dere boyunca alt toprak topraklarda alt kotlarda bulunan; Ayrıca açıklık ve cutover ormanları. Tarlaları yetiştirilmektedir.Meksika ve Orta Amerika, Karayipler ve (Afrika ve Asya’da yetiştirilen) Tropikal Güney Amerika

Ağaç Boyutu: uzun boylu, 60-90 ft (18-28 m), 3-4 ft (1-1.2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  9 £ / ft 3 (150 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .12, .15

Janka Sertlik: 90 £ f (390 N)

Yırtılma Modülü: 2.840 £ f / içinde 2 (19.6 MPa)

Elastik Modülü:  538.000 £ f / içinde 2 (3.71 GPa)

Kırma Gücü: 1690 £ f / içinde 2 (11.6 MPa)

Büzülme: Radyal:% 2.3, Teğet:% 6.0, Volumetrik:% 8.5, T / R Oranı: 2.6.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBalsa, (Ochroma pyramidale)11

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: yaygın ticari kereste görmedim olsa cebire, bir soluk kırmızımsı kahverengi renk olma eğilimindedir. Çoğu mesaj panosunda / Balsa blokları bazen pembe veya sarı renk tonu ile, kapalı beyaz veya kahverengi renkte bir beyaz diri odun, vardır. Öz odun (renkli asla koyu) kahverengi temelde beyaz veya gri. Öz odun rengine benzer diri odun renk. Yoğunluk 0.1-0.2 (-0.4) g / cm³.

Tahıl / Doku: Balsa açık gözenekler ve düz tahıl ile doku kaba bir orta vardır.

Endgrain: Yaygın-gözenekli; Belirli bir düzenlemede, büyük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal çarpanları; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünür ışınları; lens ile tipik görünmez parankim.

Rot Direnç: Diri bozulabilen olarak puan ve aynı zamanda böcek saldırı duyarlı olduğunu.

İşlenebilirlik: kesiciler üzerinde hemen hemen hiçbir matlaşma etkisi ile çalışmak Genellikle çok kolay; mat kesiciler kullanarak zaman henüz dolayı son derece düşük yoğunluklu, bulanık yüzeyleri bir sorun olabilir. Balsa, genellikle tutkal, tercih edilen birleştirme yöntemi olmak üzere, tırnaklar tutmak için kullanılmamalıdır. Balsa lekeleri ve bitirir de, o ilk kat üzerinde büyük miktarlarda ham materyal kadar emmek için bir eğilimi vardır gerçi.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBalsa, (Ochroma pyramidale)223

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: karakteristik bir koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Balsa cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makaleleri görmek Ahşap Alerji ve Toksisite ve Ahşap Toz Emniyet fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: mağazasından veya diğer özel satış satın alırken yüksek kaliteli Balsa (ki çok düşük yoğunluğa sahip, Balsa olan) oldukça pahalı olabilir. Tipik parke bayileri aracılığıyla satışa Büyük panoları ve kereste bulmak zor, ama genellikle diğer kaynaklardan daha tahta-ayak başına daha iyi bir maliyeti vardır.

Çalışma Özellikleri: Ahşap keskin, ince kenarlı güç veya el aletleri ile çalışmak çok kolaydır. Mat veya kalın kenarlı kesiciler planlanması bir yünlü bitirmek vermek eğilimindedir. Ahşap tatmin edici çivi ve vida ama yapıştırıcılar tutmak için çok yumuşak.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

catsBalsa, (Ochroma pyramidale)434

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: şamandıralar, cankurtaran yelekleri ve yaşam kemerler, sörf tahtaları, uçak yapımı, gemi ve tekne yapımı, oyuncak, model yapımı, laboratuvar montaj panoları için kullanılan son derece hafif ahşap sandviç yapımı, cerrahi ateller, elektrik için eskiden de kırılgan eşyaların paketleme ve sıcaklık, titreşim, ses yalıtımı gibi çekirdek stok. Biraz ağır ahşap maçlarda, buzlu şeker çubukları ve kürdan için uygundur, ve kağıt hamuru ve kağıt üretimi için. meyve ipi yastıklar ve minder dolum için uygundur. Halat lifli kabuğundan yapılır. Ağaç bazen süs veya sağlamak için gölge. olarak dikilir.

Üretim ve uluslararası ticaret: dünya pazarında işlem hacmi% 80-90 tedarik, Ekvador balsa ahşap ana ihraç ülkedir.

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

DÜNYANIN EN HAFİF KERESTESİ

Özellikler: Öz odun gri-beyaz beyaz bazen eski ağaçların kalp yakın pembemsi belirti ile; açıkça diri odun sınırını çizmek değil. tahıl, hatta düz, doku kaba ve olduğunu.Ahşap bir ipeksi parlaklık vardır. Öz odun ekonomik öneme olmak çok ağır ve ticari stokunun en diri olduğunu. ahşap% 12 nem içeriği (40-) 70-250 (-320) kg / m³ yoğunlukta son derece hafiftir. Yüksek kaliteli ahşap% 12 nem içeriği az 150 kg / m³ ağırlığında ve genellikle yaşlı ağaçlar ağırdır ve ikincil kalitede kabul edilen, öz odun üretmek ise, (8-9 yaş), genç ağaçlar tarafından üretilir. Büyük farklılıklar dıştaki diri odun arasında ve mevcut merkezi, yeni ahşap (dış 3 cm) Kosta Rika. Ahşap örnekleri için belirlenen eski ahşap daha ağır ortalama 2.2 kez (iç 3 cm) olmaktan yakın gelen yeşil Hava kurutma % 15 nem içeriği 1-3 hafta sürer. 2,1-3,0% radyal ve 2,8-7,6% teğet: yeşilden küçülme oranları kuru orta küçük fırın için. Fırın kurutma bölme ve çözgü en aza indirmek için, hava ile kurutma tercih edilir. Hizmet Hareket küçük.ahşap çok yumuşak ve zayıf ve yaşlı ağaçların o kırılgan olma eğilimindedir. % 12 nem içeriği, kopma modülü tahıl 5 N / mm², kesme 2 dik 14-57 N / mm², elastisite 2100-6400 N / mm² modülü, tahıl 6-24 N / mm² sıkıştırma paralel, sıkıştırma -3 N / mm², bölünme 2-11 N / mm, Janka yan sertliği 330-450 N, Janka son sertliği 2410 N ve Chalais-Meudon yan sertliği 0.1-0.2. ahşap el ve makine araçları ile çalışmak çok kolaydır, ama keskin aletler çökmekte önlemek için gereklidir. Kolaylıkla çivi ve vida alır, ama onları tutmak için çok yumuşak. Planya neredeyse imkansız. Yapıştırma özellikleri iyi ve tatmin edici ahşap lekeleri, cilalar ve boyalar, ama çok emici olduğunu. Bükme özellikler yoksul. Ahşap iyi yalıtım özelliklerine sahip ve (-250 ° C’ye kadar), çok düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. Eski ağaçlardan odun kırılgandır ve çürümüş. odun dışı dayanıklı ve saldırı eğilimli Anobium ve Lycutus deliciler, termitler ve uzun boynuzlu böcekleri. Diri odun yaklaşık 560 kg / m³ emici, koruyucu maddeler ile emprenye geçirgen olduğu; Öz odun daha dirençlidir. Belizeçıkışlı ahşap ortalama lif uzunluğu 36,1 um arasında bir çapa, 28,3 um arasında bir lümen çapına ve 3.9 um arasında bir hücre çeperi kalınlığı, 1.9 mm ‘dir. Ahşap% 74 holoselüloz,% 38 α-selüloz ve% 1 kül içerir; % 1 NaOH çözünürlüğü% 21 olan, ve etanol-benzen içinde% 1. Ahşap iyi mukavemet özelliklerine sahip,% 45-50 hamuru elde, kimyasal ve yarı kimyasal kağıt hamuru elde etme işlemleri ile uygundur. hamuru kolayca baskı ve yazma kağıtları için uygun hale, kuvvet kaybı olmaksızın beyazlatılmış olabilir.

catsBalsa, (Ochroma pyramidale)545

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

KULLANIM:Balsa kereste kaba, açık, çok yumuşak ve hafif tahıl . yoğunluğu kuru balsa odun 40-340 kg / m arasında değişmektedir 3 yaklaşık 160 kg / m, tipik bir yoğunluğu olan, (2,5-21,2 lb / cu ft) 3 (10 £ / cu ft). ahşap yer alır düşük yoğunluklu bir iki hafta boyunca bir fırında buharlaştırılır su içeren büyük hücreler, çünkü. Elde edilen deliklerin geniş yüzey alanı gücü verir. Kuru, çürümüş ahşap aksine, yüzey zamanki güçlü yapılır selüloz / lignin karışımı.düşük yoğunluklu ama gücü yüksek olduğu için, balsa ışık, sert yapıları yaparken kullanmak üzere bir çok popüler malzeme modeli köprü testler , ve inşası için örnek binalar model uçak – özellikle serbest uçuş modeli uçaklar , yanı sıra tam boy hafif ahşap uçaklar , en önemlisi Dünya Savaşı Havilland Mosquito de . Balsa ahşap yapmak için kullanılır crankbaits için balıkçılık. Balsa çubukları için ham dip kalem yapmak için kullanılabilecek hat ve bir hemen kullanılabilir metal hazretleri, belirli bir uç genişliği veya yapı bulunmadığını göstermiştir gerektiğinde kullanışlı olabilir.

Pelesenk genellikle bir göbek malzemesi olarak kullanılan kompozit ; örneğin, birçok kanatları rüzgar türbini kısmen balsa yapılır. Içinde masa tenisi yarasalar, bir balsa tabakası tipik ince iki adet arasında sıkışmış olan kontrplak . Balsa ahşap ayrıca kullanılan laminat ile cam takviyeli plastik ( fiberglas yüksek kaliteli balsa yapmak için) sörf tahtaları ve güverte ve birçok türleri bordalarınızı tekneler , uzunluğu 30 m (98 ft) altında özellikle zevk zanaat. Ile başlayan 5. nesil Chevrolet  Corvette , zemin tava Corvette iki levha arasında sıkışmış balsa oluşmuştur karbon fiber takviyeli plastik .Norveç bilim adamı / maceracı Thor Heyerdahl ikna, bu halkları arasındaki erken temas Güney Amerika ve Polinezya mümkün oldu, sal inşa Kon Tiki balsa günlükleri, ve bunun üzerine o ve ekibi yelken Pasifik Okyanusu’na gelen Peru Polinezya için Tuamotu Takımadaları 1947 Balsa ahşap da sanatında kullanılan popüler bir ahşap türüdür.

catsBalsa, (Ochroma pyramidale)656

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Diğer Kullanımları:,seedpods bulunan yünlü elyaf bazen yastık ve minder bir doldurma malzemesi olarak kapak gibi kullanılmıştır, kabuğundan elde edilen elyaf halatları yapmak için kullanılmıştır.Öz odun gri-beyaz, bazen eski ağaçların kalp yakın bir pembemsi belirti ile beyaz; o diri odun sınırını çizmek değil. tahıl düz; doku kaba ve hatta; cila ipeksi. Öz odun ekonomik öneme olmak çok ağır ve ticari kullanılan stokunun en diri olduğunu. ahşap ağırlığı son derece hafif – bu mantar daha hafif olması, hafif ticari bilinen ahşap olduğunu. Yüksek kaliteli ahşap% 12 nem içeriği az 150 kg / m³ ağırlığında ve genellikle 8 genç ağaçları ile üretilen – eski ağaçlar ağırdır ve ikincil kalitede kabul edilen, öz odun üretmek ise, 9 yaşında. Büyük farklılıklar dıştaki diri odun ve merkeze yakın mesafede arasındaki mevcut – Dış 3cm yeni ahşap iç 3cm eski ahşap daha ağır ortalama 2.2 kez olmak. ahşap çok yumuşak ve zayıf, ama eski ağaçlardan iyi bir ağırlık oranı gücü ve buna kırılgan olma eğilimindedir. Bu olmayan dayanıklı ve Anobium ve Lycutus deliciler, termitler ve uzun boynuzlu böcekler tarafından saldırı eğilimli. yeşilden çekme oranları kuru orta küçük olduğu için fırın, fırın kurutma bölme ve çözgü en aza indirmek için, hava ile kurutma tercih edilir. Hizmet Hareket küçük. Ahşap el ve makine araçları ile çalışmak çok kolaydır, ama keskin aletler çökmekte önlemek için gereklidir. Kolaylıkla çivi ve vida alır, ama onları tutmak için çok yumuşak. Planya neredeyse imkansız; yapıştırma özellikleri iyidir, ve tatmin edici ahşap lekeleri, cilalar ve boyalar, ama çok emici olduğunu. Bükme özellikler yoksul. Balsa yüzdürme alışılmadık yüksek derecede sahiptir ve ısıya ve sese karşı çok etkili bir yalıtım, o (-250 ° c kadar) çok düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. Bazı eski ağaç kırılgan olma eğilimindedir ve yonga aşağı kadar pembe bir öz odun geliştirir. ahşap 45 hasıl kimyasal ve yarı kimyasal kağıt hamuru elde etme işlemleri ile, uygun olarak – iyi mukavemet özelliklerine sahip,% 50 hamuru. hamur kolaylıkla baskı ve yazma kağıtlarına için uygun hale, sağlamlık kaybı olmadan ağartılabilir. Son derece hafif ahşap sandviç yapımı, cerrahi ateller, ambalaj içinde yüzen, şamandıralar, can yelekleri ve yaşam kemerler, sörf tahtaları, uçak yapımı, gemi ve tekne yapımı, hafif kutular, oyuncak, model yapımı, laboratuvar montaj panoları, çekirdek stok için kullanılır kırılgan makale ve sıcaklık, titreşim, ses yalıtımı ve eskiden de elektrik gibi. Biraz ağır ahşap maçlarda, buzlu şeker çubukları ve kürdan için uygundur, ve kağıt hamuru ve kağıt üretimi için.Doğal koşullar orman izni altında güneşe toprağı ortaya çıkarır ve bu Ochroma tohumlarının çimlenme tetikler. Hafif gölge altında ayrı 4 cm ve sterilize toprakta sönümleme-off önlemek için – kreş tohumlar hatları 3 ekilir. 6% 75 çimlenme – – Ön-tedavi tohumlar 65 göstermektedir 28 gün ve fide dışarı delindi ve kaplara aktarılır.Çok küçük tohumlar ağaçlar ayakta toplanan gerektiğini, ve jüt çuvallarda veya kapalı kaplarda birkaç yıl saklanabilir.

catsBalsa, (Ochroma pyramidale)454

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Balsa dünya çapında ünlü bir ağaç türüdür. Yoğunluğu ve mekanik değerleri herhangi bir ağacın yetişme şartlarına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir ederken, bu ayak küp başına 8 ila 14 lira arasında değişen, genellikle tüm ticari ormanda hafif ve yumuşak olduğunu. Bu geniş yaprakları vardır ve bir kozalaklı olmadığı henüz yumuşaklığı rağmen, Balsa, bir parke, yerine Gymnospermlerde teknik olarak sınıflandırılmış.Balsa yalıtım özellikleri mükemmel ses, ısı ve titreşimi vardır, ve aynı zamanda inanılmaz derecede yüzer: “. Sal” Aslında, “. Bu ağaç alışılmadık ekoloji yanı sıra ünlü ahşap dikkat çekicidir. Bu son derece hafif, yumuşak ahşap model uçak ün balsa vardır. Aynı zamanda sallar yapmak için kullanılır (dolayısıyla adı balsa, İspanyol sal için).Yapraklar çok büyük, basit ve dönüşümlü düzenlenmiş. sığ loblu bıçaklar arasında 1 ft ölçmek ve kendilerini üzerinde 1 m uzunluğunda Yiğit sapı tarafından desteklenmektedir. Yaprakların tüm parçaları onlara kaba, sandpapery doku vererek, kırmızımsı epidermal kıllarla kaplıdır. Balsa çiçekler özellikle benzersiz ve egzotik. Onlar kimin kalın, kösele çanak tamamen koruyucu bir kubbe ile gelişmekte olan yaprakları kapak beş erimiş sepals oluşur gibi büyük tomurcukları başlar. Yakında, bu çanak yaprakları beyaz, hala katlanmış, kaput açığa geri peals. Ağacın mükemmel dik Held, bu açılmamış çiçekler güçlü kadifemsi buz krem ​​koniler benzer. Çiçek nihayet açıldığında, beş büyük, kalın, krem-beyaz yaprakları kalikse kapsayan, geriye viraj. Açıldığında, bir meyve kuvvetle büyük bir tavşan ayağı (: Ochroma “lagopus” dolayısıyla eski bilimsel adı) benzer. Pamuk içinde gömülü çok sayıda küçük 3-4 mm’lik tohumları vardır.

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cecropia (Cecropia peltata), Panama (Sterculia apetala), Vaco (Brosimum utile) ve Balsa: çok büyük, basit yaprakları ile sadece dört ortak Pasifik-sahil ağaç türleri vardır.Balsa de çoğu diğer türler yaşayamaz, sığ kurak ve verimsiz topraklarda iyi yapar. Bir yarasa tozlaşma türdür: sadece geceleri ilk defa çiçek açık.Balsa meyveleri ile üretilmiş pamuk yalıtım ve yastık dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. tohumun lifler minderler ya da yaşam yelek yapımında kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsıoo

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özet:Balsa ahşap rüzgar türbini kanatları gelen tekneler ve uçaklar arasında değişen uygulamalar, yapısal sandviç paneller tercih edilen çekirdek malzemelerinden biridir. Burada, yaklaşık 60-380 kg / m arasında değişir yoğunluğunun bir fonksiyonu olarak balsa mekanik davranışını incelemeyi  . Radyal sıkıştırma, modül ve mukavemet, lineer olmayan bir değişiklik gösterir eksensel sıkıştırma, bükme, ve burulma elastik modülü ve gücü yoğunluğu ile doğrusal olarak artar. Hücre yapısına ve deformasyon ve arıza mekanizmalarına dayanan yoğunluk, mekanik özellikleri ile ilgili modelleri tarif edilmiştir. Son olarak, ahşap hücre çeperi özellikleri balsa mekanik verilerinin değerlendirilmesiyle belirlenir ve nanoindentation ile ölçülen hücre duvarının düşük modülü ve sertliği ile karşılaştırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates