Bambu,(Bambusoideae),

Bambu,(Bambusoideae),

bamboo-fsBambu: Yatay ((Bambusoideae))

Ortak İsim (ler): Bambu

Bilimsel Adı: (Bambusoideae)

Giriş : Bambu Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki insanların günlük hayatındaki en önemli bitkilerden biridir. Bu yazıda, bambu Bambusoideae veya Bambuseae sadece odunsu üyeleri de dahil olmak üzere, sıkı bir anlamda kullanılır. Asya’da, bambu ABD yılda 7000000000 $ tutarında önemli bir ekonomik değere (Stevens 1995) olduğunu. Çin’de, bambu birlikte çam ve winterplum ile “cesur kış üç arkadaş biri” denir, ve uzun sanatçılar, şairler ve geleneksel Çin ressamların ana konusu olmuştur. Bambu verimleri onlar hızlı büyümek ve inşaat, gıda ve yemek pişirme, avcılık, toplama malzemesi ve kağıt yapım malzemesi için yaygın olarak kullanılan, yüksek. Bambu dev panda için sadece gıda ve aynı zamanda kırmızı panda (gibi birçok hayvan, favori besindir Ailurus fulgens ) Çin’de.

Bambu (Bambusoideae), buğdaygiller (Poaceae) familyasına ait ve 1.200 adet, bazen birbirlerinden çok farklı görünen bitki türlerinden oluşan bir alt familyayı kapsayan tanımdır.Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir. Bambu türleri Asya‘da, Güney ve Kuzey Amerika’da ve Afrika‘da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir ya da daha seyrek olabilir.Bambular ilk önce iki ayrı tipe ayrılabilirler:Oymak: Bambuseae: Ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip olan, kibar ve ince yapraklar ama çok büyük çiçekler geliştiren bambular.Oymak: Olyreae: Ot gibi büyüyen, tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri.

Dağıtım: Çoğu kereste üreten bambular güney Asya’dan vardır,..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Carte bambusoideae

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bambu uzun ömürlü bir yaprak dökmeyen ve çim ailesinin en büyük üyesidir. Kıta Avrupası hiçbir yerli bambu türü olmasına rağmen bu cesur ve hızlı büyüyen bitkinin Bazı çeşit, hemen hemen her kıtada bulunur.Bamboo büyük türler Asya ülkelerinde ahşap önemli bir kaynak sağlamak. Bitkinin diğer çeşitleri dekoratif amaçlı ya da insan da dahil olmak üzere çeşitli hayvanlar tarafından besin kaynağı olarak, tekstil, kağıt yapımında kullanılmaktadır.

İnşaat Malzemesi:Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olan odunları ile ev yapımı için kullanılabilirler. Eskiden Asya’da, özellikle Güneydoğu Asya’da bütün köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Eskiden Siam kentinin yarısı bambu sandalların üzerinde suda yüzen evlerden oluşurdu. Bambu ile hatta köprüler yapılır ve bambu su borusu olarak kullanılıp kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılır. Bambu suya dayanıklı yapısı ile nehir ve deniz ulaşımında da kullanılmıştır. Yapısı itibari ile sıkı dokulu ve çok sağlam bir yapısı vardır. Bazı türlerinin içi boş olduğu için mukavemet gerektiren işler içinde kullanılmıştır.

Ağaç Boyutu: büyük bambular bazıları 3-6 (10-20 cm) çapında, 50-100 ft (15-30 m) boyunda kadar olabilir

Ortalama Kuru Ağırlık: 31 £ / ft 3 (500 kg / m 3 ) / ft 53 lbs 3 (850 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,38-0,64, 0,50-0,85

Janka Sertlik: 1410 £ f (6270 K) için 1.610 £ f (7.170 N)

Kopma Modülü: 11.020 £ f / içinde 2 (76.0 Mpa) için 24.450 £ f / içinde 2 (168,6 Mpa)

Elastik Modülü: £ 2.610.000 f / içinde 2 (18.00 GPa) için 2.900.000 £ f / içinde 2 (20.00 GPa)

Gücünü Kırma: 8.990 £ f / içinde 2 £ 13.490 ile (62.0 MPa) f / içinde 2 (93.0 Mpa)

Çekme: Çap: 10-16%, Duvar Kalınlığı: 15-17%…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBambu,(Bambus432

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Genellikle üniforma ve neredeyse beyaz soluk sarı. Çok uzun sık ayakta bırakılmış Canlı bambu kahverengi veya siyah çizgiler ve yamalarla ahşap rengi kaçmadan, mantar çürüme gelişir.

Tahıl / Doku: çim aile içinde bir monokot olmak, bambu herhangi bir diri odun / öz odun veya büyüme halkaları yok. Doku çok tekdüze ve yoğunluğuna bağlı olarak ince ortamdan değişmektedir. Kereste bölünmüş ve işlendikten bambu sapı her düğüme fiber aralıklı varyasyonları olacak.

Endgrain: bir endgrain şekilde görülür avuç ikici monokot. Hiçbir veri bambu türlerinin ayırt kullanılabilir, ancak bambu genellikle içi boş sap, soluk renk, ve ışınları veya görünür gözeneklerin eksikliği ahşap ve avuç içi ayırt edilebilir.

Rot Direnç: Dış koşullarda kullanılan Bambu bozulabilir ve yıllar bir konuda bozulacaktır. Bu aynı zamanda birçok türün hızla sadece iki ya da üç yıl sonra da erginlik çağına erişmeniz ve daha sonra genellikle birkaç yıl sonra, sadece çöken, çürüme, küf ve mantarlar tarafından saldırıya bambu, kısa doğal yaşam döngüsünde paraleldir. Bambu aynı zamanda toz böcekleri, termitler ve deniz-deliciler gibi böcek saldırılarına karşı hassastır.

Bambu (Bambusoideae), buğdaygiller (Poaceae) familyasına ait ve 1.200 adet, bazen birbirlerinden çok farklı görünen bitki türlerinden oluşan bir alt familyayı kapsayan tanımdır.Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir. Bambu türleri Asya’da, Güney ve Kuzey Amerika’da ve Afrika’da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir, ya da daha seyrek olabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBambu,(Bambusoideae),323

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bambular ilk önce iki ayrı tip’e ayrılabilirler:Oymak: Bambuseae: Ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip olan, kibar ve ince yapraklar ama çok büyük çiçekler geliştiren bambular. Oymak: Olyreae: Ot gibi büyüyen, tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri .Bambunun küçük fidanları sebze olarak yenilir, ya da sirke içinde turşusu kurulur. Gıda olarak en uygun cinsler Bambusa, Dendrocalamus ve Phyllostachys’dir.Bazı bambu türlerinin hafif bir asitleri vardır, ve bu yüzden tatları acıdır. Bu acı tat kaynatılarak yok edilebilir. Japonya’da bu acı tadı yok etmek için bambu kaynatılırken pirinç unu atılır, ama Şili biberiyle de yok edilebilinir. Bambu turşusuna „Achia“ ya da „Atchia“ denir. Bambu tohumu da yenilebilir. Bazı bambu türleri ilaç olarak kullanılır; saç, tırnak, kemik için faydalı ve depresyonu kesebilen etkileri vardır. Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olan odunları ile ev yapımı için kullanılabilirler. Eskiden Asya’da, özellikle Güneydoğu Asya’da bütün köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Eskiden Siam kentinin yarısı bambu sandalların üzerinde suda yüzen evlerden oluşurdu. Bambu ile hatta köprüler yapılır ve bambu su borusu olarak kullanılıp kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılır. Bambu suya dayanıklı yapısı ile nehir ve deniz ulaşımında da kullanılmıştır. Yapısı itibari ile sıkı dokulu ve çok sağlam bir yapısı vardır. Bazı türlerinin içi boş olduğu için mukavement gerektiren işler içinde kullanılmıştır. Çinlilerin bahçe kültürünün temel bitkisi bambu türleridir. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa’da da yayılmaya devam etmektedir. Avrupa’da satılan çoğu cinsleri (Fargesie, Phyllostachys) -20 dereceye bile dayanıklılardır. Bambunun bazı kültürlerde sembolik anlamları vardır. Çinlilerde bambu uzun bir ömürün sembolüdür. Hindistan’da ise dostluğun sembolüdür. Filipinler’de çiftçiler bambu sırıklarını şans getirsinler diye tarlalarının etrafına dikerler. Bambu, yemyeşil yaprakları ve çok dümdüz bir şeklide dik büyümesi ile, Japonya’da dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarının iki yanına birbirine bağlanmış bambular (“kodamatsu”) koyarlar ve bunun şans getirdiğine inanırlar. Çin, Tahiti ve Yava gibi bazı ülkelerde bambudan müzik enstrümanları yapılır. Bunlar çoğunlukla flütlerdir, ama telli enstrümanlar ve davullarda yapılır. Japon müzik kültüründe çokça kullanılan shakuhachi olarak bilinen flüt de bambudan yapılır. Ayrıca Brezilya’lıların özellikle Capoeira’da kullandıkları berimbau adlı müzik aletinin de ana maddesi sayılabilir. Bambu ile çok güzel mobilyalar ve başka ev eşyaları yapılabilir: Sepetler, Perdeler, Bardaklar, Şapkalar ve balık tutmak için tuzaklar. Endonezya’da bazı bambu türleri ile bir kez kullanılabilen tencereler yapılır. Tırmanabilen bir bambu türü ile hatta çuvallar ve ceketler bile yapılır.

İşlenebilirlik: Ağaç standartlarına göre, bambu olabilir farklı . Bu çalışmak mutlaka zor değildir, ancak türlerin bağlı olarak, bazı özel bakım gerekebilir. Bambu lifleri bölmek ve çapraz kesim olmak (önceden koparma bu tür önlemek için tavsiye edilir kesim hattı boyunca maskeleme bandı uygulayarak) ne zaman çekip eğilimindedir. Ayrıca, bambu silika-den 0,5% 4.0% olarak çok yüksek, kereste işlerken alınmalıdır kök böylece bakım dış katmanlarında neredeyse tamamen bulundu. Kesici kenarları uzun ömürlü, ve bitmiş yüzey kalitesi için hem de Karbür kesiciler şiddetle tavsiye edilir, ve yüzey zımpara yerine çelik kesiciler ile kalınlık planya önerilen edilir. Bambu yapıştırıcılar, lekeleri ve bitirir iyi. Hızla dev bambu türleri, donuk araçları dönüm, ve zaman endgrain koparma yaygındır, ama çok sığ olması için koparma eğilimindedir, ve endgrain kumlar yaklaşık olarak kolayca facegrain ve genel pürüzsüz yüzey en az çaba ile elde edilebilir.

catsBambu,(Bambusoideae),4444

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: Bambu çalışmış edilirken benzersiz, dünyevi bir kokusu vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, bambu cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Bu bambu kendisi aslında tahrişe neden belirsizdir, ya dolayı malzeme yaygın olarak çürüme mantar basitçe eğer. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bambu üç formları genellikle mevcuttur: dev bambu türünden içi boş dönüm boş boyutlarda; yapıştırılmış-up panoları (döşeme) ve birçok küçük şeritler yapılmış yaprak; ve kağıt-destekli kaplama olarak. Bambu çok bol doğal kaynak ve hammadde fiyatları düşük olma eğiliminde olsa da, fiyatların işlenmiş ve yapıştırılmış-up ithal ürünler için daha yüksek olabilir, (genellikle bambunun doğal aralığı boyunca “yoksul adamın kereste” denir) : genellikle yerli sert ağaçların maliyetini aşan.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Bambu Ağacı Nasıl Yetiştirilir: Bambu ağacının yetişmesi, çocuk yetiştirmede olumlu ısrar için güzel bir örnektir. Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir. Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yıllarda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede boyu yaklaşık 27 metreye ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur: Çin bambu ağacının boyu 27 metreye, altı haftada mı, yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bu sorunun cevabı beş yıldır. Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt, döşeme, balıkçılık çubuklar, merdivenler, iskele, müzik aletleri (flüt / woodwinds / çanları), mobilya, pencere panjur, oyma, öğeleri döndü, ve küçük yenilik öğeleri…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBambu,(Bambusoideae),22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Bambu dünyanın en eşsiz bitkilerden biridir. Ağaçlar aksine, bambu hiçbir dozunun azaltılmasından veya yatay büyüme ile, tam genişlikte başlangıçta büyür. Bazı türler üç metre kadar büyüyebilir ! Bir gün sadece bir yıl, bambu tam yüksekliğe ulaşır ve sonraki yıllarda, (“culm” olarak adlandırılır) kök sertleşmesine devam ettikten sonra. bambu gücü önümüzdeki 2-4 yıl artmaya devam ediyor; bambu çoğu türleri sadece 2-3 yıl içinde tamamen olgun kabul edilir. Bu sefer, mantar ve küf sonra sonunda sonunda çürüme çöker önce birkaç yıl içinde bitki zayıflaması, iç içine yolunda çalışma, culm dışında kapsayacak şekilde başlar. Bu nedenle, optimum mukavemet ve sertlik için hasat bambu en iyi olarak kabul edilir zaman bir pencere vardır.Bambu ilk kurutulmadan zaman kömür tozu çapı% 10-16 ve toplam duvar kalınlığı 15-17% tutarında, yüksek büzülme oranına sahip olduğu bilinmektedir. Bambu iç kısmında daha dış duvarına doğru daha büzülme eğiliminde olmaktadır: çok hızlı bir şekilde kurutulur, bu nedenle, yüzey kontrolleri culm dışında gelişebilir. Bu, denge nem muhtevasına ayarlanmış sonra Bununla birlikte, bambu için yüksek çekme oranlarına rağmen, bu kullanımda oldukça kararlıdır.Birçok eşsiz için bambu estetik tercih rağmen aşağı-toprak, Asya-yetenek, bambu gerçek hikaye mekanik özellikleri yatıyor. O, mekanik değerlerin tek bir set haline binden fazla farklı türlerin bir grup typify bütün zor olmasına rağmen herhangi bir odunsu malzeme oranları, bambu iyi sertlik / dayanıklılık özellikleri bazı sahip ve güç-ağırlık gezegen.

Ama eleme bambunun gücü zorluk türlerinin bolluğu, aynı zamanda standart test eksikliği değil, sadece yatıyor: Bir komplike bir faktör bambu kendisi culm dışına doğru sert ve güçlü eğiliminde olduğunu, yavaş yavaş yumuşak ve zayıf oluyor merkezine doğru. Bazı testlerde, culm belirli alanlarda bambu bazı türler sertliği (sergiledik moe ) ve eğilme ( mor ) değerleri kadar herhangi parke aşan. bambu sadece “zayıflık” sadece tutarsızlık olduğunu: çok farklı türler, ve kesme ve süreç bambu pek çok yol ile, bu herhangi bir bambu ürünün mekanik özelliklerinin emin olmak zordur…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBambu,3232

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Silah: Bambunun hafif ama sağlam yapısı silah yapımı içinde çok uygundur. Bambudan mızraklar ve ok-hortumları yapılır. Vietnam savaşı’nda Viet kong’un ormanlarda bambudan hazırladıkları tuzaklar Amerikalı askerlerin en büyük korkusu olmuşlardır. Samurayların çok etkili bir yayıda belli bir bambu türü ile yapılır. Bambu ayrıca japon samurailerin geliştirdikleri kendo sporunun temel silahlarından biridir. Shinai olarak adlandırılır. Ayrıca orta çağ japonyasında antrenman için çivili uzeri deri kaplı bambu shinailer kullanılmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates