Bigleaf Maple ,Büyük sert Akçaağaç, (Acer macrophyllum)

Bigleaf Maple ,Büyük sert Akçaağaç, (Acer macrophyllum)

bigleaf-mapleBigleaf Maple ,Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Ortak İsim (ler): Bigleaf Maple, büyük sert Akçaağaç, Kapitone Maple, Maple Leaf Geniş,

Pasifik Akçaağaç, Oregon Maple

Bilimsel Adı: Acer macrophyllum

Acer spp. aile Aceraceae evi. Genellikle Kırmızı akçaağaç (daha yaygın ziyade “sert akçaağaç” den “kırmızı akçaağaç” olarak adlandırılır) ya da Acer macrophyllum (genellikle “Batılı akçaağaç” yerine “büyük sert akçaağaç” olarak adlandırılan ve ABD’de, genellikle Oregon akçaağaç veya Oregon sert akçaağaç denir). Bir yaygın olarak kullanılan isim ve SADECE Kırmızı akçaağaç o denir, çünkü bu sitede, ben, kendi sayfa Kırmızı akçaağaç / “kırmızı akçaağaç” patlak verdi. Kuzey Amerika’ya özgü. Cinsi Acer diğer türler sert akçaağaç olarak satılmaktadır mümkündür, ancak ABD’de en azından, genellikle bu iki biridir ve onlar bile çıplak gözle ayrı söyledim olabilir ki bilmiyorum. Bazı Bu sitede pics Oregon sert akçaağaç ve Batı sert akçaağaç olarak sıraladı ama ben (genellikle) bu belirtme tutmuş.

Oregon Maple en büyük ayırt edici yaprakları herhangi bir akçaağaç türlerinden en büyükleridir. Bu kuzey British Columbia yaygın muhteşem sonbahar yaprakları için tanınan Kaliforniya, Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyılarında yetişir. Bazen akçaağaç şurubu üretimi için kullanılır.

Oregon akçaağaç odun pembemsi tonlar ile açık kırmızımsı kahverengiye krem ​​beyaz değişir. Diri odun bazen grimsi döküm, kırmızımsı-beyaz. Ahşap çok düz taneli olmasına rağmen, dalgalı, kapitone, kemençe geri veya kuş bakışı tahıl desenleri içeren bazı çok düşündüm ahşap, aynı zamanda üretilir. Büyüme halkaları belirsiz ve orta büyüklüktedir orta küçüktür.

catsşkş

Oregon akçaağaç, çok uzun ömürlü, son derece istikrarlı ve orta dayanıklıdır. Bu nedenle pergola ve yapısal çerçeveleme, döşeme ve iç doğrama için kullanılabilir. Uzun boylarda onun durumu için popüler, onunla çalışmak için sadece orta kolay. Onun yüksek reçine içerik bazen ahşap yüzeyinde kristalleşir ama kuru olduğunda kazınmalıdır olabilir. Oregon akçaağaç boyanması için iyi değil ama iyi poliüretan alır ve yağ rengi daha fazla derinlik ekleyebilirsiniz.

Oregon akçaağaç ayrıca mobilya ve dolap için bir kaplama olarak popüler. Onun son derece düşündüm ahşap gibi gitar organları, diğer telli enstrümanlar ve piyano çerçeveleri yanı sıra salata kase gibi müzik aletleri için aranır. Vancouver Island Yerli Lakwungen insanların raket Ağacı ‘olarak biliyordu ve onun ahşap kürekler ve mil tekerlekleri yarattı.

Dağıtım: Pasifik, Kuzey Amerika Sahil kenarları

Ağaç Boyutu: boyunda 80-100 ft (25-30 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 34 £ / ft 3 (545 ​​kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .44, .55

Janka Sertlik: 850 £ f (3,780 N)

Kopma Modülü: 10.700 £ f / içinde 2 (73,8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.450.000 f / içinde 2 (10.00 GPa)

Kırma Gücü: 5950 £ f / içinde 2 (41.0 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.7, Teğet:% 7.1, Volumetrik:% 11.6, T / R Oranı: 1.9

catskjuhuık

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi iken diri odun renk, hafif altın veya kırmızımsı kahverengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Silver Maple da görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Kuzey Amerika’daki en büyük akçaağaç, sert akçaağaç da en dramatik biridir. Mülayim Onun kereste aralıkları oldukça gibi oldukça yoğun olabilir yorgan ve blister gibi varyasyonları ile, düşündüm. Temel ahşap rengi doğu akçaağaç türlerinden benzer, fakat çizgiler, genellikle son derece alacalı ve kahverengi ve siyahlar da dahil olmak üzere diğer renkler swirls. Figürlü stok handplane zor olmasına rağmen sert akçaağaç, tüm el ve güç aletleri ile güzel çalışıyor.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir. büyüme halkaları daha hafif ve daha az belirgin olma eğilimindedir Yumuşak Maples daha sert Akçaağaç .

Rot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

İşlenebilirlik: akçaağaç gibi bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi olmasına rağmen oldukça kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir. Oregon akçaağaç  onun yüksek reçine içeriği kereste yüzeyinde kristalize çünkü çalışmak sadece orta kolay. Bu tekrar boyamadan önce kuru kazınmalıdır olabilir. kereste iyi leke ama kolayca poliüretan alır ve sağ petrol renk daha fazla derinlik katmak için kullanılabilir değil.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: büyük sert Akçaağaç, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu tür kıvırcık veya kapitone tahıl desen olarak figürlü parçalar çok daha pahalı olması muhtemeldir olsa çok orta fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt (bilançolar), kutular, kasalar / paletler, müzik aletleri, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler. Güzel Mobilya, Müzik Aletleri (dansçılara elektrik gitar), Dolap, mimari bir Millwork, Kaplama, Ahşap Torna, ve diğer birçok kullanımları!

catsgdggd

Oregon akçaağaç mobilya ve dolap için kaplama popüler. Onun son derece düşündüm ahşap gibi gitar organları, diğer telli enstrümanlar ve piyano çerçeveleri yanı sıra salata kase gibi müzik aletleri için aranır. Bu güçlü, sert ve orta dayanıklı ve pergola ve yapısal çerçeveleme, döşeme ve iç doğrama için kullanılabilir.

Yorumlar: (yaprakları gibi büyük sert Akçaağaç uygun, adlı aşağıda gösterilmiştir ) Herhangi bir akçaağaç büyük olan yaygın genelinde 6 ila 12 inç (15-30 cm) bir genel genişliğini ulaşan. Büyük sert Akçaağaç neredeyse bölgedeki tek ticari akçaağaç türüdür ABD’nin batı kıyısında, bir ticari açıdan önemli parke kereste olduğunu.

Büyük sert Akçaağaç gruplandırılması olarak kabul edilir Yumuşak Maples , ve ahşap Sert Maple daha yumuşak, hafif ve zayıftır. Daha fazla bilgi için, makalesine bakın Sert Akçaağaç ve Yumuşak Maple Arasındaki Farklar .

Beyaz ve steril doğu kuzeni gibi aramıyorum. Büyük Yaprak Akçaağaç onun figürlü, üç boyutlu Tahıl için bilinir; Bu ahşap iyi keman yapımcıları tarafından ödüllendirildi. Amerikan Kiraz, ışık trafik konut uygulamaları için mükemmel bir seçim sertlik benzer. Green Mountain WOODWORK en Karakter notu sıkı knot, çek ve bazı koyu çikolata kahverengi ahşap doğal bir görünüme sahip olacaktır. Seç dereceli bir daha düzgün, temiz ve modern bir görünüm sağlayacaktır.

catsşloık

Döşeme

Yapısal veya bitmiş döşeme uygulamaları için olsun, kereste dayanıklılık, çok yönlülük ve uyum sunuyor. sıcaklık, kuvvet ve ahşap döşeme doğal güzelliği iç ayarları çeşitli kalıcı ve popüler kanıtlamıştır.

 Çerçeveleme

İnsanlar basit barınaklar inşa başladığından beri, ahşap çerçeve birçok türde yapıların şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ahşap doğramaların en popüler türlerinden biri hafif ahşap yapı olarak bilinir.

Akçaağaç yaygın. Dünya genelinde bir tonewood olarak kullanılmıştır biraz daha koyu ve sıcak sesi ile bir sesle, projektif veren son derece yoğun ve yansıtıcı ahşap ve sesi sürekli . Maple tür gitar, mandolin, keman, keman, çello ve daha birçok gibi ARCHTOP araçlarının birincil arka ve yanlarında olarak kullanılır. Maple keman ailesinin kullanılan tek ağaç olur.

Pergolalar

Bir ahşap pergola açık havada içine yaşam ve eğlence alanları genişletmek için bir pratik, fonksiyonel ve çekici bir yoludur.

Kereste Doğrama Ürünleri

Kereste doğrama ürünleri herhangi bir iç tasarım için, klasik benzersiz ve şık bir dokunuş sunuyoruz.

Kereste Portalı Çerçeveler

Büyük açıklıklı ve sütun ücretsiz iç gerektiren binalar için, kereste portalı çerçeveleri en estetik çözümlerden biridir sağlamak. Modern mühendislik teknolojisi kullanarak, portal çerçeve tasarımı oldukça etkin, verimli ve ekonomik bir yapı ürünün içine kereste dönüştürür. Bu uygulama kılavuzu portal çerçeve yapıların özellikleri, imalat ve montaj kereste kullanarak sürecinde kapsamlı bir bakış sağlar.

Büyük yaprakları mağaza gıda geçici kapları yapmak için kullanıldı. filizlenmiş tohumlar yanı sıra pek çok ilk insanlar tarafından yemiş bulundu. Bu toprakların aboriginals tarafından yapılan olmamasına rağmen sap Maple şurubu yapılabilir.

bucket_collecting_maple_sap

 İlgili Türler:

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates