Bigtooth Aspen,( Populus grandidentata),Kavak ,tremulus , “sallama, titreme, titreyerek”, Titreme Aspen, dahil Peuplier sahte-titremeye (Qué), Asp (İsveç), OSP (Is), Critheann(Gal), Amerikanische ESPE (Alm)

Bigtooth Aspen,( Populus grandidentata),Kavak ,tremulus , “sallama, titreme, titreyerek”, Titreme Aspen, dahil Peuplier sahte-titremeye (Qué), Asp (İsveç), OSP (Is), Critheann(Gal), Amerikanische ESPE (Alm)

admin-ajax12Bigtooth Aspen, Kavak Kereste,(Populus grandidentata)

Ortak İsim (ler): tremulus , “sallama, titreme, titreyerek”, Titreme Aspen, dahil Peuplier sahte-titremeye (Qué), Asp (İsveç), OSP (Is), Critheann(Gal), Amerikanische ESPE (Alm),Bigtooth titrek kavak, Big-diş kavak, Uzun dişli kavak,bigtooth aspen, big-tooth aspen, large-toothed aspen.

Bilimsel Adı: Populus grandidentata

Eşanlamlı (ler): Populus grandidentata . var angustata , Populus grandidentata Var. meridionalis , Populus grandidentatavar. subcordata

Bigtooth kavak (Populus grandidentata), aynı zamanda largetooth kavak, kavak, ya popple adlandırılan, doğu kuzey Kuzey Amerika’nın orta ölçekli yaprak döken ağaç parke. Bu kısa ömürlü ama kumlu topraklarda yayla ve taşkın ovalarında, özellikle ilk 30 yıl, hızla büyümeye edilir. Kolayca tohum veya enayi çekimleri çoğaltılamaz, hızla toprağı oluşturur ve yavaş büyüyen türlerin fidanları koruyan rahatsız siteyi reforests. Yumuşak, açık renkli ahşap çoğunlukla kağıt hamuru için bize & olduğunu. Yaban Hayatı gıda olarak yeşillik, çırpı ve tomurcukları kullanın.

Dağıtım: Kuzeydoğu Kuzey Amerika,Bigtooth kavak kuzeydoğu ve kuzey-merkezi Amerika Birleşik Devletleri ve Güneydoğu Kanada’ya doğal. Onun aralık güney Illinois, Kentucky, Virginia, Delaware ve doğu aşırı kuzeydoğu Missouri Minnesota ve Iowa boyunca güneye, güneydoğu Manitoba batı, Cape Breton Adası Nova Scotia uzanır, ve. Aynı zamanda Batı, Kuzey Carolina ve Tennessee kuzeybatı yerel bulunur. Kanada’da, bigtooth kavak büyük bolluk güneybatı Quebec ve güneydoğu Ontario yer almaktadır.

map_of_Populus_grandidentata

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım: Genel – 24 m (60 – – 80 ft) yüksek, yapraklı parke büyük ölçekli ortalama alma 18 orta. Düzensiz, açık, gevşek taç. Şubeler yayılan, kaba. Manşonları donuk kahverengimsi-gri genellikle tüylü ve farklı gri tomurcukları ile. Küçük konik, taç altında ağırlıklı olarak şubesiz ile gövde. Gövde kabuğu orangish-yeşil zaman genç, kahverengi ve yaş ile çatıldı olma.Büyük dişli AspenYapraklar – alternatif; Düzleştirilmiş, petiol ile birlikte uzunluğu, suborbicular ve kaba dentatus içinde – 5 – 7.5 cm (3 2). Genç yapraklar beyazımsı tomentose sahiptir.Çiçekler – sarkık catkins içinde kaynaklı, 5-7,5 cm (2-3 olarak) uzun, ten rengi renkli vade sonunda bulunmaktadır. Bracts 5-7 yarıklar ve kapsüller dar ve koni şekilli olanlar.Meyve – tohumları dar ucuna bağlanmış uzun ipeksi saç tutam ile, armut şeklinde bulunmaktadır.

Yetişme ortamı:/ Kuru, taze, kumlu ve kaba tınlı toprak conditions.Large dişli kavak Northwestern Ontario güney bölgelerinde en yaygın saf kavak ormanında bulunan ya tek başlarına ya da titreyen kavak ve balsam kavak çeşitli kombinasyonlarda kapsar. Overstory olarak bazen titreyen kavak, kızıl çam ve beyaz çam karışık dernek bulunur.Bigtooth kavak öncelikle kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri, Kanada güneydoğu ve Büyük Göller Bölgesi’nde gerçekleşir. Onun aralık kuzey Maine ve Cape Breton Adası, Nova Scotia Virginia uzanan; batı güneydoğu Manitoba ve Minnesota; güneyinde aşırı kuzeydoğu Missouri Iowa aracılığıyla; ve doğu Illinois, Indiana, Ohio ve West Virginia ile. Disjunct popülasyonları Kentucky, Tennessee, Kuzey Carolina ve South Carolina…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata1 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Notlar:Kavak Tipik yönetimi büyük dişli kavak ve titreyerek kavak arasında ayrım yapmaz standları, ve kullanımları ayırt edilmez. kavak ormanları diğer kaynakları muhafaza etmek önemli katkı sağlamaktadır. Bu ruffed tavuğu aralığı aspens yerli yelpazesi ile çakışmaktadır rastlantı değildir. Kavak yaprakları ve çiçek tomurcukları staminate onların en önemli besin kaynağı ile bir yıllık çil sağlar. Kavak enayiler geyik bir tercih kış yiyecek ve ağır beyaz kuyruklu geyik tarafından göz edilmektedir. kabuğu, yaprakları, kavak Dallar ve şube kunduz tarafından tercih edilmektedir.

Ağaç Boyutu: boyunda 65-80 ft (20-25 m), 1.5-2 ft (0,6-0,7 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 27 £ / ft 3 (435 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .36, .43

Janka Sertlik: 420 £ f (1,870 N)

Kopma Modülü: 9.100 £ f / içinde 2 (62,8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.430.000 f / içinde 2 (9.86 GPa)

Kırma Gücü:  5300 £ f / içinde 2 (36.6 Mpa)

Çekme: Radyal: 3.3%, Teğet:% 7.9, Volumetrik:% 11.8, T / R Oranı: 2.4..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata2 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bigtooth titrek kavak ve Titrek kavak birçok özellikleri (Formu, yaprak hışırtısı ve ahşap kalitesi ses) çok benzer. Yaprakları yaprakları ve bigtooth kavak yaprağı şeklinde daha büyük dişleri (adlandırılır dentat) sahip bigtooth kavak ile farklıdır titreme veya aspen.Another ince bir fark titreme olduğu gibi oval olarak değil yan tomurcuklar bakarak bulunabilir Dallar boyunca. Bigtooth kavak yanal tomurcukları dal farklı olma eğilimindedir ya da onlar titreyen kavak tomurcukları neredeyse dal etrafında dal (incurved) veya kanca sarın ise dal gelen işaret olduğu söyleniyor. Dallar titreyen kavak daha stouter olma eğilimindedir.Diğer gelince ağaç titrek kavak titreyerek, onun yakın kuzeni benzer. Hem hamuru odun ve OSB (Oriented Strand Board) için kullanılır. Yaz yeşil yeşillik ise ikisi de sarı sonbahar yaprakları var. kavak tarafından üretilen hışırtı sesi – düzleştirilmiş petiole kısmen oluşturulur.Değil önemli bir peyzaj nedeniyle böcek ve hastalık sorunları ağaç, ama asla daha az zaman zaman kullanılmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata12 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ahşap çok daha yumuşak ve çoğu Kuzey Amerika Sertağaç daha hafif; renkli ışık, adil, bir ince, homojen doku, düz taneli kokusuz ve tatsız.Çivilenmiş bölme dayanıklıdır, tutkal kabul ve iyi boya ve reçineli ekstraktif ve şeritlerin ölçüde serbest. Ayrıca nispeten düşük mukavemetli ise sadece orta derecede dayanıklı şok, hali hazırda çözgü ve çürümeye karşı duyarlı.Yapısal yonga levhadan üretimi için tercih edilen bir türdür gibi kitap ve özel kağıtlar, gazete kâğıdı, yalıtım levhası, sunta, sunta, yonga ve kağıt hamuru gibi ürünleri en sık kullanılan ve. Mobilya parçaları, iç trim, sandık, palet, kereste çekirdek stoku ve paneller için uygundur. Eskiden mesaj, direkleri, köprü plakalar, ve maden ahşap için yaygın olarak kullanılan.Ayrıca çeşitli excelsior dahil olmak üzere ürünlerin, hayvan yatak, kibrit çöpleri, oyuncak, arı kovanı, dil basacağı, kaşık, ve dondurma sopalarla çeşitli kullanılır. Geçmişte, kavak talebi oldukça düşük oldu. Ancak, bu türün ticari değeri son yıllarda giderek artmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata3 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm:  Öz odun açık kahverengi bir olma eğilimindedir. Geniş Diri odun neredeyse beyaz bir soluk sarı, ve açıkça yavaş yavaş öz odun karışmasına eğilimi, sınırları çizilmiş değil.

Tahıl / Doku:  Tahıl düzgün bir orta doku ile, genellikle düzdür. Düşük doğal parlaklık.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; çok sayıda orta derecede sayısız özel düzenleme, orta gözenekler; marjinal parankim; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

Rot Direnç:  dayanıksız ve böcek saldırı da duyarlı olarak Anma.

İşlenebilirlik:  Bulanık yüzeyleri, (sonradan ince zımpara düzgün bir yüzey elde etmek için gerekli olabilir) önlemek için planya keskin kesiciler gerekli olsa Kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. Kolayca bölmek değil mi, ve kötü tırnak tutma kapasitesine sahiptir. Ahşap çözgü ve kurutma sırasında deforme eğilimi vardır. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata88 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Bigtooth Aspen ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Bak: Aspen yaygın kereste gibi hasat edilir ve kağıt üretiminde pulpwood kullanılmaktadır. Aspen kereste Geniş plakalar mütevazı bir fiyat için doğal aralığında mevcut olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  kutular / kasalar, kaplama, kontrplak, ve çeşitli yardımcı amaçları,bigtooth kavak ahşap açık renk ve Iowa az ekonomik önemi, hafif, yumuşak, zayıf. Kavak daha bol olduğu bölgelerde, bu yonga, kağıt hamuru ve kağıt, kutu, sandık, paletler, ve diğer ürünler için yaygın olarak kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata5 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özel Kullanımları:Kavak tipik yönetimi bigtooth kavak ve titreme kavak arasında ayrım yapmaz standları, ve kullanımları ayırt edilmez. kavak ormanları diğer kaynakları muhafaza etmek önemli katkı sağlamaktadır. Bu ruffed tavuğu yerli aralık aspens yerli yelpazesi ile çakışmaktadır rastlantı değildir. Kavak yaprakları ve çiçek tomurcukları staminate onların en önemli besin kaynağı ile bir yıllık çil sağlar. Kavak enayiler geyik bir tercih kış yiyecek ve ağır beyaz kuyruklu geyik tarafından göz edilmektedir. Kavak en lezzetli göz, bir bolluk ve küçük clearcuttings geniş dağıtım olmamasına rağmen iyi bir geyik nüfusu korumak için gereklidir. kabuğu, yaprakları, dallar ve kavak dalları kunduz (2,9) tarafından tercih edilmektedir.Kavak döken olduğundan, daha fazla kar kozalaklı stantlarda daha kavak zeminde birikir. Böylece, topraklar donma daha iyi yalıtılmış ve kar erimesi Overland çalışan yerine toprağı girer. Çünkü bol asalakları üretmek Aspen yeteneği, yangın öldürülen standları hızla revegetated edilir. Benzer şekilde, kavak ciddi erozyon ya da su kalitesini etkilemeden yamaçlarında hasat edilebilir. Aspen, genellikle toprak stabilizasyonu bir sorun pozlar bölgelerde yaşatılır.Kavak kabuğu ek büyükbaş hayvan yemi ve yakıt için tanecikleştirilen edilmiştir. Bu pelet büyük miktarda aspens kabuğu titreme geliyor olsa da, hiçbir ayrım bigtooth arasında yapılmış boncuk sürecinde kavak ve titreme titrek kav.Bigtooth kavak kısa ömürlü (50 yıl), hızlı büyüyen, orta ölçekli bir ağaçtır. Bu nadiren yüksekliği 60 ayak ve çapı 20 inç aşıyor. Bir öncü türü olarak kabul edilir; genellikle temizlenmiş veya yakıldı sitelerin birincil istilacı olduğunu. Onun Rüzgar şişmiş tohumlar rüzgarlar tarafından büyük mesafeler dağıtılır. En aspens gibi, kesilmiş veya hasat sırasında yoğun standları oluşturan, kök kaybedenler hızla çoğalır. Genellikle bireysel ağaçların büyük bir grup gibi görünen bir tek fide veya ağacın kök filizleri vardır. Bu açık renkli kabuğu ve sitelerin çok çeşitli uyarlanması dahil olmak üzere bazı iyi süs özellikleri vardır, ancak kök filizlenme alışkanlığı gölge veya süs dikim için yaygın kullanımını teşvik etmemektedir. Bu karakteristik çimlenme nedeniyle kök ağaçların küçük bir koru olarak peyzaj yönetilebilir. bigtooth kavak sonbahar rengi parlak altın veya sarı; renk gelişimi genellikle daha sonra diğer birçok ağaçlardan daha sonbaharda olduğunu. Bigtooth kavak birçok diğer organizmaların hayatında çok önemli bir rol oynuyor. Yelpazesini boyunca, hayvanların ve bitkilerin 500’den fazla türü aspens kullanmaktadır. Aspens av hayvanları çeşitli önemli göz vardır. tohum, tomurcuk ve catkins bıldırcın ve tavuğu da dahil olmak üzere birçok kuş tarafından kullanılmaktadır; İç kabuğu kunduz favori besindir. ..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsPopulus grandidentata6 - Kopya

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Beyaz Kavak (Populus alba)

Balsam Kavak (Balsam kavağı)

Doğu Cottonwood (Populus deltoides)

Avrupa Aspen (Populus tremula)

Quaking Aspen (Populus tremuloides)

Siyah Cottonwood (Populus trichocarpa)

kavak_kontrplak_fiyatlari

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates