Bırch Avrupa Huş,Silver Birch,(Betula pendula),gümüş huş ,yatak wen

Bırch Avrupa Huş,Silver Birch,(Betula pendula),gümüş huş ,yatak wen

hus_keresteBırch Avrupa Huş,Silver Birch,(Betula pendula)

Ortak Ad (lar): Silver Birch,gümüş huş ,yatak wen, Silver Birch, Avrupa beyaz huş, Ortak Huş, Sigilli Huş, Avrupa Beyaz Birch

Bilimsel Adı: Betula pendula

Dağıtım: Avrupa ve güneybatı Asya,Fas, W. Sibirya ve Orta Asya’ya kadar İngiltere, güney ve doğu olmak üzere, Avrupa’nın çoğu.Betula pendula yaygın olarak bilinen, gümüş huş veya siğil huş , bir olan türler arasında ağacında yer aile Betulaceae, yerli güney Avrupa’da sadece yüksek rakımlarda bulunan olsa, Avrupa ve Asya bölgelerine. Onun aralık kuzey Türkiye, Kafkasya ve Kuzey İran dağlarında Sibirya, Çin ve güneybatı Asya’ya uzanır. O olarak bilinen Kuzey Amerika, içine girmiştir Avrupa beyaz huş ve kabul edilirinvaziv ABD’de bazı eyaletlerde ve Kanada’da bazı bölgelerinde…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

map_of_Betula_pendulaSilver Birch,(Betula pendula)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Türkiye :Ağrı, Artvin, Bitlis, Erzurum, Kayseri,  Muş, Trabzon ,Tunceli

Ağaç Boyutu: uzun boylu 65-100 ft (20-30 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

cinsi Betula yaklaşık 40 tür, hem de ağaçlar, çalılar ve bodur çalılar oluşur. birches gövdeleri beyaz veya koyu renkli kaplıdır, genellikle kabuğu papery. Onlar çiçek bahar yaprak haline gelirken. küçük çiçekler çiçeklenme bir catkin gibi, yoğun bileşik talkım, cins vardır.

Avrupa beyaz huş olarak bilinen gümüş huş, tüylü huş (ayırt edilebilir B. pubescens gövdesi dibinde onun sarkık şube ipuçları ve karanlık, çatlak kabuğu ile). Tüylü huş o tüylü ama düzgün iken genç dallar, tüysüz ama reçine siğiller ile kaplıdır. akağaç yaprakları, tüylü huş sadece serrate bu çifte serrate bulunmaktadır.

Gümüş huş bir şiddetle çimlenme ve hızlı bir şekilde çıplak zemin kaplar öncü türleri ışık gerektiren. Bu zemini toprak üzerinde gelişirler değildir.Gümüş huş ahşap kontrplak ve mobilya için kullanılmaktadır. en iyi ‘vihtas’ (sauna kullanılan banyo whisks) gümüş huş dalları yapılır.Yaprakları çay gibi ve bitkisel ilaçlar kullanılır ve ilkbaharda uyarıcı içecek olarak sap vardır. (Var. Kıvırcık huş carelica ) gümüş huş kalıtsal bir çeşittir. Odunu kıvırcık tanelidir. Gümüş huş Çeşitli tüy-yapraklı çeşitleri süs olarak kullanılmıştır.

Ortalama Kuru Ağırlık: 40 £ / ft 3 (640 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .50, .64

10462338_9101062huuuuuş69018150_8863010310258547729_n

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Janka Sertlik: 1210 £ f (5,360 N)

Yırtılma Modülü: 16.570 £ f / içinde 2 (114,3 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.024.000 f / içinde 2 (13.96 GPa)

Kırma Gücü:  Kullanılabilir veriler yok

Büzülme:  Kullanılabilir veriler yok

Renk / Görünüm: cebire neredeyse beyaz diri odun ile hafif kırmızımsı kahverengi, olma eğilimindedir. Bazen düşündüm parçaları bulunan curl benzer bir geniş, sığ kıvrılma mevcuttur Cherry . Birch biraz donuk, tekdüze bir görünüm vererek yıllık büyüme halkaları arasında hemen hemen hiçbir renk ayrımı yoktur.

Doku: Tane ince, hatta dokusu, genellikle düz veya hafif dalgalı. Düşük doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın-gözenekli; öncelikle radyal çarpanları; çok sayıda orta derecede sayısız belirli bir düzen yoktur, orta gözenekler; parankim maringal ve bazen diffüz-in-agrega (lens ile belli belirsiz görünür); Kapatmak için oldukça yakın aralığı dar ışınlar.

Rot Direnç: Birch bozulabilir ve unsurlara maruz kalırsa kolaylıkla çürür ve çürüme olacak.Ahşap, insekt saldırısına karşı hassastır.

İşlenebilirlik: vahşi tahıl ile panoları işlendiği operasyonlar sırasında tane koparma neden olabilir ama genel olarak kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. , Döner yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: karakteristik bir koku.

Alerjiler / Toksisite: Birch içinde Betula cinsi bir olarak bildirilmektedir Duyarlanmaya .Genellikle en yaygın tepkiler sadece cilt ve solunum tahriş içerir. Makaleleri görmek Ahşap Alerji ve Toksisite ve Ahşap Toz Emniyet fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: çoğu durumda oldukça ekonomik olması muhtemeldir. Figürlü kurulları daha pahalı olabilir, ancak normalde düz huş kereste gibi aynı fiyat aralığınd aakçaağaç veya meşe .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsSilver Birch,(Betula pendula)33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kontrplak, kutular, kasalar, nesneleri, iç trim, ve diğer küçük özel ahşap ürünler döndü.

Diğer Kullanımları: bark içme gemileri, kano derileri, kiremit vb yapmak için kullanılır. Bu, su geçirmez, dayanıklı, sert ve reçineli olduğunu. Sadece dış kabuğu çıkarılır, bu ağacı öldürmez. Bu en kolay erken yaz ilkbahar geç kaldırılır. Bir öncü türleri, hali hazırda arazi üzerinde yanmış temizlenmiş veya eski alanlar, işgal ve diğer ormanlık ağaçlar kurulmuş haline için uygun koşullar yaratır. Nispeten kısa süreli ve gölge hoşgörüsüz olduğundan, sonunda bu ağaçların tarafından-yarıştı edilir. Bir katran yağı ilkbaharda beyaz kabuğundan elde edilir. Bu mantar öldürücü özelliklere sahiptir ve aynı zamanda, bir böcek kovucu olarak kullanılır. İyi bir ayakkabı boyası yapar. Başka bir rapor, bir uçucu yağ kabuğundan elde edilen ve ‘Rus Deri’ olarak adlandırılan bu, bir parfüm olarak kullanılmaktadır söylüyor. Iç kabuklarından bir kaynatma halat takımları korumak için kullanılan, bu% 16 tanen kadar içerir. (Gaultheria procumbens elde edilmiştir) üzümü yağı benzer bir yağ, iç kabuğu elde edilir. Bu tıbbi olarak kullanılan ve ferahlatıcı bir çay yapar. Reçine bezleri saç losyonu yapmak için kullanılır (rapor nerede bu bezler bulunur demiyor). Kahverengi bir boya bir tutkal sap elde edilir, iç kabuk elde edilir. Halat, iç kabuğu liflerinden yapılabilir. Bu iç kabuğu aynı zamanda ince tabakalara ayrılır ve yağlı kağıt için bir yedek olarak kullanılabilir. genç dalları çok esnektir ve whisks yapmak için kullanılır, besoms vb Aynı zamanda Thatching kullanılır ve kamışlar için .Yaprakları fermantasyon iyileştirilmesi, kompost yığın iyi bir yanı vardır. Ağaç – Yumuşak, hafif, dayanıklı. Bu mobilya, araç kolları, oyuncak ve oyma dahil amaçlarla geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Yüksek kaliteli kömür kabuğundan elde edilir. Bu, ressamlar vb sanatçılar tarafından kullanılır. Odun da hamur haline ve kağıt yapımında kullanılır.

Yorumlar: Birch dünya çapında kaplama ve kontrplak için en yaygın kullanılan ormanda biridir. Kontrplak düzenli yaprak yanı sıra, Birch kaplama da kapı, mobilya, ve paneller kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsSilver Birch,(Betula pendula)434

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım : Gümüş huş genellikle beyaz kabuğu için yetiştirilir ve incelikle hatta bazen gibi sıcak-daha-optimum yerlerde, sürgünler sarkık, parklar ve bahçelerde ekilen Los Angeles ve Sydney . İskandinavya ve Kuzey Avrupa’daki diğer bölgelerinde, bu tür kereste ve kağıt hamuru gibi yanı sıra estetik amaçlı ve ekosistem hizmetleri için orman ürünleri yetiştirilir. Bazen bir olarak kullanılan öncü ve hemşire ağacı başka. Gümüş huş ağacı hiçbir belirgin öz odun ile renkli solgun ve mobilya, kontrplak, kaplamalar, parke blokları, kayaklar, mutfak eşyaları yapımında ve kullanılan tornacılık . Bu yanmış ama hızla alevler tarafından tüketilen zaman iyi bir ısı üreten bir iyi yakacak odun yapar. Kabuğu levhalar yapmak için kullanılan çatı zona ve ahşap ayakkabı . Tarihsel olarak, kabuğu için kullanılan bronzlaşma . Bark ısıtılır ve reçine toplanabilir; Reçine yangınları başlatmak için mükemmel bir su geçirmez tutkal ve yararlıdır. Genç ahşap kalkmasına kabuğu ince levhalar bir mumsu reçine içeren ve ıslak bile yakmak kolaydır. Ölü dallar Ayrıca açık yangınlar için çıra gibi yararlıdır.

Sonbaharda Yeşillik boyama: Birch çalı çırpı için kullanılan parkur atlar ve çalı süpürgesi süpürgeler . İlkbaharda, sap büyük miktarlarda gövde yükselmeye ve bu aday olabilir. % 1 şekerler çevresinde içerir ve benzer bir şekilde de kullanılabilir şurup akçaağaç buharlaştırma ile konsantre edilmiştir ya da bir “şarap” olarak fermente edilmiş, taze sarhoşluk. in , İsveç , huş ağacı kabuğu kadar öğütülmüştür ve kullanılan yapmak kabuğu ekmek , bir form kıtlık gıda . kabuğu kaldırılması bir anda o kadar yaygın olduğu Carl Linnaeus ormanlık yaşaması için onun endişelerini dile getirdi.  Gümüş huş bir geleneksel ilaç kullanılır diüretik ve tedavisinde faydalı olarak tanınmış olan yüksek kan basıncı , yüksek kolesterol , obezite , gut , böbrek taşları , nefrit , sistit , sindirim bozuklukları ve solunum yolu hastalıkları. Bu amaçlar için, kabuk ya da yapraklar bir kaynatma genellikle kullanılır. Dışarıdan gümüş huş, şifa teşvik ağrıyı hafifletmek ve iltihapları ve gibi cilt enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan egzama ve sedef hastalığı ., dış kısmı kabuğu % 20 kadar içerir betulin . uçucu yağ olarak ana bileşenleri tomurcukları olan α-copaene (~% 10), germakren D (~% 15) ve δ-kadinen (~% 13). Diğer kabuğu içinde bulunan diğer triterpen kimyasal maddeler anti-enflamatuar, anti-viral ve anti-kanser özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Gümüş huş Finlandiya’nın ulusal ağaçtır. Yapraklı, gümüş huş (denilen vihta veya vasta) hafifçe Fince kendini yenmek için kullanılan kokulu dalları sauna kültürü. Antik çağda bir ağacın neredeyse tüm parçaları kullanıldı, gövde kereste ve yakacak odun, ağaç kabuğu huş kabuğu ve huş yağı vardı, yaprakları Farmakopesi (içine alındı ​​Folia Betulae ) ve onlar da boyama için kullanılan, ayrıca sap (Nyman 1868) toplandı. Birch hala mobilya ve el sanatları için kullanılan ahşap bir ekonomik açıdan önemli türlerin, özellikle aranan kıvırcık huş olmasıdır.Kıvırcık Birch masurn karakterize koyu köşeleri vermiş huysuz yetişkin ağaç, bazı örnekler çağırdı.Sözde masurved. Birden türlerin bilinen Birch formları çok değişkendir ve birkaç ve çeşitleri gibi asılı dallar, kan Birch (ön. ile huş ve tårbjörk ağlayarak gibi yetiştirilen purpurea koyu kırmızı yaprakları ile) ve iki flikbladiga formları, Ornäs huş (b. dalecarlica ) ve Fransız huş (b. crispa ).

catsSilver Birch,(Betula pendula)4443

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Alaska Kağıt Birch (Betula neoalaskana)

Kızılağaç yapraklı Birch (Betula alnoides)

10405246_9101

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tüylü Birch (Tüylü huş)

Gri Birch (Betula populifolia)

Kağıt Birch (Kâğıt huşu)

River Birch (Betula nigra)

Tatlı Birch (Betula lenta)

Sarı Birch (Betula alleghaniensis)

Baltık Birch

Masur Birch

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates