Black Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak, balsam kavak, balsam kavak, California kavak

Black Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak, balsam kavak, balsam kavak, California kavak

black-cottonwoodSiyah Cottonwood (Populus trichocarpa)

Ortak İsim (ler): Siyah Cottonwood,Batı kavak, balsam kavak, balsam kavak, California kavak,baumier de l’ouest,haarfrüchtige Balsam-Pappel, jättepoppel

Bilimsel Adı: Populus trichocarpa

paBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Siyah kavak (Populus trichocarpa) Amerikan kavak ve batı Kuzey Amerika’nın en büyük parke ağacının en büyüğüdür. Balsam Kavağı, kavak batı balsam ve Kaliforniya kavak olarak da bilinen, öncelikle batı Rocky Dağları’nın nemli sitelerde yetişir. En verimli siteler büyük akarsu ve batı Pacific Northwest Cascade Range nehirlerin alt toprakları vardır. Saf standları alüvyal topraklarda meydana gelebilir. Siyah kavak hasat ve kereste, kaplama ve lifli ürünler için kullanılır. Yaban hayatı birçok çeşit gıda yeşillik, çırpı ve tomurcukları kullanımı ve ağaç gölge ve rüzgar perdeleri ve rüzgar korunaklarının dikilir.

Siyah Cottonwood ağaçları kuzeybatı Kuzey Amerika’nın yanı sıra Alaska en büyük parke ağaçlar. Bu ağaçlar hızla büyümeye ve 35 yıl içinde 38 metre (125 feet) maksimum yüksekliğini elde edebilirsiniz. büyük örnekleri 30 metre boyunda olmasına rağmen, genellikle çapı bir metre veya daha az, mayo yaklaşık 3 metre çapında, ancak Eagle River Nature Center ağaçlar olabilir.

Kavak ağaçları, balms ve tütsü yapmak için kullanılabilecek reçineli, aromatik çiçek ve yaprak tomurcukları üretirler. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda çiçek. Denaina donma, yaralar tedavi etmek için kullanılan bir ilaç merhem üretilmesi için kış tomurcukları kullanın ve döküntüleri (1995 Kari) . Uzun, sarkık çiçeklenme 50 çiçek içerebilecek bir catkin (veya Ament) çağırdı. dişi çiçekler çok pamuksu tohum üretmek üç ayırdı yumurtalıkların sahip iken erkek çiçekleri her dört odacıklı Anter ile yirmi veya daha fazla organlarındaki her üretirler. çiçek tomurcukları erken ilkbaharda dormansi kırmak ve yaprakları dışarı gelmeden önce çiçek olgunlaşır.

map_of_Populus_trichocarpa

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Kuzeybatı Kuzey Amerika,Siyah Kavağı aralığı (Güney Kaliforniya ve Kuzey Baja California dağlara, Washington ve Oregon ormanlık alanlara güneydoğu Alaska ve British Columbia güneydoğu sonra 62 ° 30 ° N., enlem Cook Inlet boyunca Kodiak Adası adlı kuzeydoğusunda uzanır enlem. 31 ° N.). Aynı zamanda British Columbia, batı Alberta, batı Montana ve Kuzey Idaho, genellikle Rocky Dağları’nın batı tarafında, iç bulunur. Dağınık küçük popülasyonlar güneydoğu Alberta, doğu Montana, batı Kuzey Dakota, Wyoming batı, Utah ve Nevada not edilmiştir.

Ağaç Boyutu: boyunda 80-150 ft (25-45 m), 5-6 ft (1.5-2.0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 24 £ / ft 3 (385 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .31, .38

Janka Sertlik: 350 £ f (1.560 N)

Kopma Modülü: 8.500 £ f / içinde 2 (58.6 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.270.000 f / içinde 2 (8.76 GPa)

Kırma Gücü: 4500 £ f / içinde 2 (31.0 Mpa)..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak42433

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Boyut, Uzun Ömür, ve Form:Olgun Cottonwoods içinde 48-60 arasında 125-150 ft (225 ft maksimum) ve çaplarının yükseklikleri ulaşmak. (içinde 108. maksimum). Cottonwoods gibi erken 60 yıl olarak olgun ve en az 200 yıl yaşıyor. Orman duruyor ise, Cottonwoods dar, silindirik kron ve uzun açık Boles geliştirmek. Açık yetiştirilen ağaçlar genellikle tek üzerinde büyük dalları ile derin kron geliştirmek, masif kaynaklanıyor. Doğal köklendirme alışkanlıkları tanınmış değildir; ekili çelikler, derin, yayma kökleri gelişir.

Mekanik Özellikler: Siyah cottonwood nadiren yüksek mukavemetli gereken uygulamalarda kullanılır zayıf ahşap olduğunu. Sertlik ve tokluk, siyah kavak ara madde olarak puan ise eğilme direnci, düşük olarak sınıflandırılır. Çünkü onun düşük yoğunluklu, kavak kolayca çivi sırasında bölünmüş değildir. ahşap çivi tutma gücü düşüktür. Uygulamaları bükme, parçaların neredeyse yüzde 70 başarısız oldu. Bu bariz eksikliklerine rağmen, Cottonwoods güçlerini özellikleri benzer yoğunluklarının halen kullanılan yumuşak ağaç türlerinin kıyaslanabilir, çünkü malzeme çerçeveleme gibi bazı potansiyel göstermektedir

.Kurutma ve Büzülme: kurutma Kavağı en önemli faktör onun son derece yüksek MC kabulüdür. Heartwood MC ortalamaları 162 yüzde sapwood MC ortalama yüzde 146. Yüksek MC Ancak gereksiz uzatılmış zamanlama neden olmaz. Yeşil 4/4 kereste 8-12 gün içinde kurutulabilir, ve hava ile kurutulan malzeme 4-8 gün içinde kurutulabilir. Cottonwoods nedeniyle gerginlik ahşap ve ıslak cepleri kurutma sırasında çözgü yüksek eğilim var. Fırınlamak için yeşil ortalama küçülme teğet radyal yüzde 3,6 ve yüzde 8,6 olduğunu

Çekme: Radyal:% 3.6, Teğet: 8.6%, Volumetrik:% 12.4, T / R Oranı: 2.4

Renk / Görünüm:  Öz odun açık kahverengi bir olma eğilimindedir. Diri odun neredeyse beyaz bir soluk sarı, ve açıkça yavaş yavaş öz odun karışmasına eğilimi, sınırları çizilmiş değil.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak3323

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku:  Tahıl, genellikle hafif düzensiz veya kilitli düz olduğunu. Düşük doğal parlaklık ile Üniforma orta doku.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; çok sayıda orta derecede sayısız özel düzenleme, orta gözenekler; marjinal parankim; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

İşleme: Cottonwoods genellikle makine yetersiz. Yüzey pürüzlülüğü ve planya ve şekillendirme yırtılmış tahıl sonucu; Kavağı içinde delikler boyutunda önemli kabalığı ve değişim göstermektedir. Ahşap fuzzing ve terbiye sorunlara katkıda bulunduğu, kumlanmış zaman çizilmeye tabidir. Takım aşınması ve matlaşma, çünkü ahşabın düşük yoğunluklu düşüktür. Planya deki sonuçlar 15 ° ‘lik bir kanca açısı ile elde edilmiştir.

Yapıştırıcılar:kolayca özelliklerinin geniş bir yapıştırıcı ile yapıştırma koşulları geniş bir yelpazede altında Cottonwood bağlar. Düşük viskoziteli yapıştırıcılar kullanılması durumunda zayıf eklemler bazen oluşturulur, ya da tutkal yayılması çok düşükse. Kavak daha kolay, diğer sert ağaçlarına göre daha yapıştırıcı emer olmasıdır.

Dayanıklılık:Siyah kavak çürüme organizmalar için elverişli koşullara maruz kalırsa hızla düşer bir Dayanıksız türdür. Zemin temas arıtılmamış cottonwood mesajların ortalama ömrü 4 ile 5 yıldır. Öz odun ahşap koruyucu madde ile nüfuz orta derecede zor olarak sınıflandırılır. ahşap sap lekeleri orta derecede duyarlı ve kalıplara karşı son derece hassastır. Oksidatif lekeleri Kavağı bazen mevcuttur.

Rot Direnç:  dayanıksız ve böcek saldırı da duyarlı olarak Anma.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak2332

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik:  Bulanık yüzeyleri, (sonradan ince zımpara düzgün bir yüzey elde etmek için gerekli olabilir) önlemek için planya keskin kesiciler gerekli olsa Kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. Bükme buhar kötü cevap verir. Kolayca bölmek değil mi, ve kötü tırnak tutma kapasitesine sahiptir. Ahşap çözgü ve kurutma sırasında deforme eğilimi vardır. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku:  Ahşap kuruduktan sonra kaybolur yeşil ekşi koku, Has.

Alerjiler / Toksisite: Siyah Cottonwood ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  Cottonwood genellikle “önemsiz” ahşap olarak kabul edilir, ve yaygın hasat veya kereste gibi mevcut değildir. Kavak kereste, bazen yarar amaçlı doğal aralığı boyunca bulunabilir; Fiyatlar düşük olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: kutular / kasalar, kaplama, kontrplak, ve çeşitli yardımcı amaçları. Cottonwood kaplama, kağıt hamuru, paletler, iç durum iyi parçalar, kutular, sandıklar, kalıplama (boyalı), ve saplamalar kullanılır.

catsBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak32

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özel Kullanımları:Siyah kavak Columbia Nehri havzasında sulu tarım ile birlikte tarlalar ve korunaklarının olarak dikildi. Siyah Cottonwood odun Diğer cottonwoods (20,34) ‘ye benzerdir. Hafif renk, düz tahıl, ince, hatta doku vardır ve hafifliği olduğunu. Bu güçlü olmasa da, kendi ağırlığı sert, kolay kuruyan kullanımda orta düzeyde kararlıdır, ve.Siyah kavak kısa ince lifler vardır ve yüksek dereceli kitap ve dergi kağıtları hamuru üretmek için kullanılır. tür kabukları kolayca ve kaplama kontrplak ve sepet ve sandıklar çekirdek ve çapraz bantlama stoku olarak kullanılır. hafif, iyi çivileme özellikleri ve kereste açık renk paletleri, kutular ve kasalar üretimi için idealdir. Kereste ayrıca mobilya gizli bölümlerinde kullanılır. Sunta ve yonga levha, siyah Cottonwood yapılır. Ilk günlerinde, bu fıçı için kullanılmıştır.

Özellikler: Siyah kavak üniforma doku yumuşak, hafif ahşap olduğunu. Diri odun neredeyse beyaz ve koyu çizgileri içerebilir açık gri veya gri-kahverengi öz odun, birleştirir. Ahşap gözenekli diffüz yarı halka olarak kabul edilir.Gemiler çok sayıda orta derecede azdır; Gözenekler, çok sayıda küçük ve çıplak gözle zorlukla görebilir.Büyüme halkaları göze çarpmayan, ve yavaş yavaş büyüme artışı sonunda yoğunluğu artış gözeneklerin ince bir gruplama ile ayrılır. ışınları çok ince ve bir el lens ile güçlükle görebilir. Odun düz taneli ve kokusuz ve tatsız zaman kurudur. Ahşap, ıslak olduğu zaman, bu tipik bir nahoş kokuya sahiptir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Yani bahar ağacın tohumları eşlik onun pamuk gibi kordon adını. Siyah Cottonwood batı Kuzey Amerika’nın en büyük parke ağaçtır.

Benzer Türler: Quaking kavak (Populus balsamifera tremuloides) genellikle siyah Kavağı ile karıştırılır. Farklılıklar Aspen pürüzsüz kabuğu ile (yirmi beş metreye kadar) küçük bir ağaç vardır. Siyah kavak ve titreyen kavak hem genelde kalp şeklinde yaprakları olmasına rağmen, titrek kavak sarsılma ufak esinti çarpıntı onları neden düz yaprak sapları ile (uzun kadar yedi centemeters) çok daha küçük, kompakt yaprakları vardır. Siyah Cottonwoods geniş kalp şeklinde yaprakları ile ve meyve boncuk kolye gibi uzun, dökümlü catkins boyunca bağlı arada söğütler ayırt edilebilir. alders yaprakları (Alnus ssp.) ayrıca siyah cottonwoods bu şekline benzer, ancak kızılağaç yaprakları onları siyah cottonwoods pürüzsüz yaprakları aksine bir pilili bir görünüm vermek daha belirgin damarları var.

catsBlack Cottonwood, (Populus trichocarpa),Batı kavak4

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Beyaz Kavak (Populus alba)

Balsam Kavak (Balsam kavağı)

Doğu Cottonwood (Populus deltoides)

Bigtooth Aspen (Populus grandidentata)

Avrupa Aspen (Populus tremula)

Quaking Aspen (Populus tremuloides)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates