Black Maple,Black Sugar Maple,Acer nigrum

Black Maple,Black Sugar Maple,Acer nigrum

black-mapleSiyah Akçaağaç (Acer nigrum) Black Maple

Ortak İsim (ler): Black Maple,Siyah Akçaağaç, Siyah Sugar Maple

Bilimsel Adı: Acer nigrum

Siyah akçaağaç (Acer nigrum), aynı zamanda siyah şeker akçaağaç adlandırılan, sert akçaağaç, akçaağaç veya kaya, yakından şeker akçaağaç ilişkilidir (A. saccharum) alışkanlık, aralık, kalite ve ahşap kullanımı. Siyah akçaağaç karışık parke orman, nehir dipleri nemli topraklarda en yaygın toprakların çeşitli büyür, ama. Bu yavaş yavaş, sonra, yaşamın erken dönemlerinde hızla büyür ve 200 yıl yaşayabilir. Siyah akçaağaç kesilmiş ve sert akçaağaç kereste gibi şeker akçaağaç ile satılır. ağaçlar akçaağaç şurubu yapmak için sap aday olabilir. Genç ağaçlar genellikle geyik tarafından gözden geçiriliyor ve tomurcukları ve tohumlar kuşlar tarafından yenir. Bazen bu ağacın bir süs olarak kullanılmıştır.

Dağıtım: Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri

oğoğooğğYetişme ortamı

Siyah akçaağaç New England, New York ve batı merkezi Michigan, Wisconsin kuzey ve güneydoğu Minnesota güney Ontario ile güney Quebec uzanır; güneyinde kuzeydoğu Kansas ve Missouri; ve doğu Tennessee batı Kuzey Carolina, Virginia, West Virginia, Maryland, Pennsylvania, ve New Jersey’e. Bir zamanlar Delaware bulundu ama şimdi orada tükenmiş dir . Doğudan batıya sıklığı Siyah akçaağaç artar. O daha sıcak ve kuru çayır iklim adapte görünmektedir orta ve batı Iowa, bulunan şeker akçaağaç karmaşık sadece şeklidir. Bu koşullar başlangıcında, şeker akçaağaç terk başlar, ancak siyah akçaağaç şekeri akçaağaç batı sınırları ötesinde bazı 193 km (120 mil) batıya doğru devam eder Siyah akçaağaç yelpazesini büyük bir kısmı üzerinde şeker akçaağaç ile bulunur. Soğutucu, daha nemli doğu bölümünde, şeker akçaağaç daha iyi siyah akçaağaç meydana içine iklim ve introgression uyarlanmıştır. Siyah akçaağaç, daha önceki bir exerothermic iklim döneminin bir kalıntısını olarak, sadece seyrek temsil edilmiştir .

Ağaç Boyutu: boyunda 80-115 ft (25-35 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Bu ahşap ağaç Aceraceae (Akçaağaç) ailesinin bir parçasıdır. Bazı botanikçiler siyah akçaağaç Sugar Maple (çeşitli düşünün doğrudur Acer sacchrum bazı ağaçlar iki türün orta olan özelliklere sahip olmasıdır). Ancak, Acer nigrum toprak ve nem koşulları geniş bir yelpazede ortaya olsa bile, Sugar Maple (coğrafi aralığı için aşağıdaki resme bakın) doğu gibi, güney, kuzey kadar büyümek değil. Ancak, büyüme, derin, zengin, nemli, iyi drene topraklarda en iyisidir. Siyah Maple Şeker Maple genellikle daha küçük olmakla birlikte, 3-4 feet çapında, 80-100 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Yaprakları genellikle kalın ve kış tomurcukları daha saç (Collingwood, 1964) ile daha büyüktür.

black_popple_coffee_table-small_pic-320x232

Siyah Akçaağaç, veya Siyah Sugar Maple (Acer nigrum, Michx.), Ayrı bir tür sayılır artık, ama uzun Acer Saccharum çeşitli olarak kabul edilmiştir. aramak için en iyi yıl boyunca karakter Yiğit ağızları portakal rengidir. ağacın başı daha az kompakt ve sert akçaağaç daha bir mat, koyu yeşil yaprakları kütleye sahiptir. Yaprakları boyutu ve şekli çok değişir, ama genel olarak geniş, sığ sinüsler ve scantly dişli veya kırılmamış marjları ile üç sivri lobu var; bazal sinüs genellikle. yanlarından üstüste tarafından kapatılır aşağıdaki ana damarlar boyunca kıllı kümeleriyle, yaprak genellikle her iki tarafta yeşil ve pürüzsüz, ve yaprak sapında. şişman sapı onların yükünü desteklemek için çok zayıf sanki yaprakların sarkık, çok belirgindir. Samaras daha yaygın farklı kanatları olan önceki türlerin farklıdır. Siyah akçaağaç, Batı kır devletler A. Saccharum üzerinde hakimdir. Güney Dakota ve Iowa şeker akçaağaç olduğunu. Doğu’da, nadir bir ağaçtır. Bu Montreal Ontario ve Dakotas değişmektedir ve New Hampshire ve Vermont güney Virginia, Kentucky, Missouri ve Kansas doğu düşürmek için. Bu takdire değer bir gölge ve şeker ağacı, ve ahşap kaya akçaağaç özelliklere sahiptir.

Ortalama Kuru Ağırlık: 40 £ / ft 3 (640 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .52, .64

Janka Sertlik: 1180 £ f (5,250 N)

Kopma Modülü: 13.300 £ f / içinde 2 (91.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.620.000 f / içinde 2 (11.17 GPa)

Kırma Gücü: 6680 £ f / içinde 2 (46.1 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.8, Teğet: 9.3%, Volumetrik: 14.0%, T / R Oranı: 1.9

Yaprak: tüm marjı ile loblu 3, basit ve palmately damarlı, 3-6 inç uzunluğunda karşısında (bazen 5), genellikle solmuş görünümlü büyük stipules alt tüylenme ile mevcut olabilir. Çiçek: yeşil sarı, küçük . yaprakları ile görünen, uzun (1-3 inç) kök asılı, kümelenmiş : Meyve . İki kanatlı at nalı şeklindeki Samaras yaklaşık 1 inç uzunluğunda, kümeler halinde görünen, sonbaharda olgunlaşır Twig: Brown, ince-orta ve parlak hafif lenticels ile, özellikle uç tomurcukları yakın, gri tüylü olabilir. ., (Ergin olabilir) kahverengi tombul ve çok sivri Terminal tomurcuklar : Bark siyah Değişken, ancak genellikle koyu gri-kahverengi; . Büyük ağaçlar, uzun, kalın, düzensiz veya pullu sırtlar ile çatıldı olabilir Form: . Orta boylu ağaç (100 feet) çok yoğun eliptik taç ile.

Canyon-maple-244x300

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun Siyah Maple kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Diri renk bazen kırmızımsı veya altın rengi ile, bir off-beyaz krem rengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi olma eğilimindedir. Birdseye Maple da diğer türlerde az sıklıkla bulunursa olsa, bir rakam gibi Siyah Maple gibi sert Maples, en yaygın rastlanmaktadır. Siyah Akçaağaç de görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir. büyüme halkaları biraz daha koyu ve diğer türlere göre daha belirgin olma eğilimindedir Yumuşak Maple .

Rot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

sugar_maple_burl_based_end_tables-pair-smallpic-600x317

ahşap iyi döner, yumuşak ormanda daha çalışmak zor ve yüksek tırnak tutma yeteneği vardır. Bu lekeler ve iyi parlatır, ama Tutkallamada ara üründür.

İşlenebilirlik: Oldukça kolay biraz daha zor olsa da, her iki el ve makine aletleri ile çalışmak için yumuşak Maple nedeniyle Siyah Maple en yüksek yoğunluk. Maple böyle bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi vardır. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir.

Koku: yok karakteristik koku.

Akçaağaç kereste birlikte üretimin yaklaşık üçte ikisi için hesap Orta Atlantik ve Göl Devletleri, gelen esas geliyor. şeker akçaağaç ve siyah akçaağaç ahşap sert akçaağaç olarak bilinir; Gümüş akçaağaç, kırmızı akçaağaç, ve o yaşlı yumuşak akçaağaç kutu. akçaağaç diri odunu hafif kırmızımsı-kahverengi tonlar genellikle beyazdır; Öz odun açık kırmızımsı kahverengi, ama bazen oldukça koyu. Diri odun kalınlığında 3 5+ inç (76 mm 127+ kadar) arasındadır.

Sert akçaağaç, ince, düzgün bir dokuya sahip bir torna üzerinde iyi döner, aşınmaya dayanıklı ve karakteristik koku veya tat vardır. Bu, ağır, güçlü, sert, sert ve şoka dayanıklı olduğunu ve büyük büzülme vardır. Şeker akçaağaç taneli genellikle düz ama tahıl, aynı zamanda “kuşların göz”, “kıvırcık” ve “keman” tahıl. Olarak ortaya çıkar

bazen mineral çizgi veya mineral leke olarak bilinen zeytin veya yeşilimsi siyah rengi alanlar, bağlı olabilir hangi Maple kereste yaralanma. Akçaağaç ahşap iyi lekeleri ve yüksek lehçe alır. Bu Tutkallamada ara ve düşük çürüme direnci vardır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Alerjiler / Toksisite: Siyah Akçaağaç, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: orta Yumuşak Maple daha olsa biraz daha pahalı fiyatlı olmalı. Böyle kuş gözü, kıvrılma, ya da yorgan gibi Ayrıca, düşündüm adettir çok daha pahalı olması muhtemeldir.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, kaplama, kağıt (bilançolar), müzik aletleri, kesme tahtaları, kasap bloklar, tezgahlarda, beyzbol sopaları ve diğer açık nesneler ve özel ahşap ürünlerinin (basketbol sahaları ve dans katlarda bowling sokaklar ve Residential). Kereste, damıtma, kaplama, çirozları, kağıt hamuru, döşeme, mobilya, paletler , kutular ve kasalar, ayakkabı sürer, kolları, woodenware, yenilikleri, makaralar ve bobinler, bowling salonları, dans pistleri, piyano çerçeveleri, bowling pimleri, bloklar, bilançolar ve tornacılık kesim.

Yorumlar: Siyah Akçaağaç çok yakından ilgilidir Sert Akçaağaç , ve bazı yazarlar sadece Acer saccharum bir alt türü olarak davranın. Tek yönlü isimli yaprakları ile arayla iki ağaç anlatmak için: (aşağıda gösterildiği gibi) Siyah Maple lob arasındaki sığ çentikler, üç loblu yaprakları olacak, Sert (Şeker) Akçaağaç biraz daha derin çentikler ile beş loblu yaprakları vardır olurken . Adından da anlaşılacağı gibi, aynı zamanda, Siyah Maple ağaçların olgun kabuğu koyu gri veya neredeyse siyah olma eğilimindedir.

n821zzd

Sert Akçaağaç kralı olarak kabul edilmesi gerektiğidir Acer cinsi . Onun ahşap kereste şeklinde kullanılabilir Maple diğer türlerin hepsi daha güçlü sert, zor ve yoğundur. (Gerçi, ortalama, Siyah Maple yakından ilişkili A. saccharum biraz daha hafif ve yumuşak olma eğilimindedir.) Daha fazla bilgi için, makalesine bakın Sert Akçaağaç ve Yumuşak Maple Arasındaki Farklar .

Aynı zamanda diğer akçaağaç türlerinden yapılabilir, ancak akçaağaç şurubu, akçaağaç şekeri, genellikle kırmızı akçaağaç, ya da siyah akça ağaç ve ksilem sap yapılmış bir şuruptur. Soğuk iklimlerde, bu ağaçlar kış önce gövdeleri ve kökleri nişasta saklamak; nişastası daha sonra ilkbaharda sap yükselir şekere dönüştürülmektedir. Akça ağaç gövdelerine onların içine delik sıkıcı ve dönen özsuyu toplayarak aday olabilir. SAP konsantre şurup bırakarak suyun buharlaşmasına kadar ısıtılarak işlenir. Yerliler geri gün akçaağaç şurubu keşfetti. Ben çok ağaçların sap hakkında öğrendim tam olarak nasıl vuruldu. Beni güldürdü – Benim ilk görüntü etrafında emme ağaçları çalışan bir grup insan vardı. Ama keşif biz sayesinde bugün güzel bir tatlı şurubu var. Kuzey Amerika yerlileri sap ısı buharlaşma su bir kase (bir oyulmuştur ağacın) onların sürümü bir yangın tarafından ısıtılan olmuştu sıcak kayaların koymak ve izin biliyordu. Ben akçaağaç şurubu küçük bir araştırma yaptım ve dünya üretiminin% 75’i Quebec, Kanada il geliyor ve başka bir% 5 Kanada’da diğer illerden geldiğini bulmak için sürpriz oldu. Ben şeker akçaağaç yaprağı Kanada bayrağı üzerinde bulunan nedenle büyük bir parçası olduğunu sanıyorum. Vermont dünyanın en akçaağaç şurubu arzının% 5.5 üreten ve Vermont devlet çeyrek tasvir devlet ağaç ve sap toplama gibi şeker akçaağaç sahiptir. Akçaağaç şurubu pazarlanabilir miktarlarda üreten diğer ABD eyaletleri, Yeni (Vermont yapar ne yaklaşık üçte birini üretir) (Vermont ne yaklaşık bir-buçuk üretir) York, Maine ve Wisconsin, Ohio, New Hampshire, Michigan dahil Her Vermont ne onda birinden daha az üretmek Pennsylvania, Massachusetts ve Connecticut.

catspğığıı

ABD’de Değerlendirme (geçmesine izin ne kadar ışık) translusensi dayanmaktadır: Grade A Light Amber en az% 75 saydam olmalıdır; Grade A Orta Amber 60,5-74,9% saydam olmalıdır; Sınıf A Dark Amber 44-60,4% saydam olmalıdır; ve Sınıf B Koyu Amber% 43.9 veya daha az saydam olmalıdır. Işık şurubu daha hafif ve daha koyulaşır gibi büyük bir akçaağaç lezzet gelişir. Bizim şurubu karanlık ışık sırayla altındadır. Çoğu akçaağaç şurubu% 2 ve% 5 arasında, çünkü sap yüksek şeker içeriği şeker akçaağaç, kırmızı akçaağaç ve siyah akçaağaç geliyor. En az 30 yaşına gelene kadar bir ağaç genellikle vurdu değildir ve bir ağaç gövde çapına bağlı olarak, 1-3 muslukları destekleyebilir. Ortalama bir ağaç günde sap 3 galon ve sezon başına sap 9 ve 13 galon kadar üretecek. sezon hava şartlarına bağlı olarak, 4-8 hafta sürecek. özsuyu sonra şurup elde aşağı kaynatılır. Sap konsantrasyonuna bağlı olarak, şurup çeyrek galon üretmek için sap 5 ila 13 galon alacaktır. Şurup, bir parçalı şekle sahip şeker kum çıkarmak için filtre edilir ve hala sıcak iken sınıflandırılır. Cornell Sugar Maple Araştırma ve Yayım Programı özsuyu toplanıp işleme tekniği olduğunda şurup notu sezonunda hava şartlarına, zaman etkilenen belirtir. Diğer internet siteleri özsuyu toplanıp zaman sınıflarda sezon içinde zaman uygun göstermektedir. hafif sınıflarda sezonu erken üretilen ve (sap daha az şeker olduğunda) koyu notları sezon sonra üretilen (daha fazla sap şeker olduğunda).

Biz küçük kaplar, dört notlarının her biri için bulunan paketler gördüm. renk farkı oldukça farkedilir. biz satın üç bilge az ayırt renk ama kesin bir fark tat-bilge vardır. Biz hem ölçüm çubuğunu şurup tat testinde parmak yaptım ve bir gözleme her türünü denedi. Ben derin bir tat olmadan tatlı olması için Işık Amber bulundu. Judy yeterince mapley, çok hafif olmadığını söyledi.

maplesyrup_small

Judy krep daha mapley Sınıf B tercih. Ben az mapley Sınıf A Dark Amber tercih. Aslında, ben karar verdim bu sefer Grade A Işık Amber, hafif tatlı sevdim. Biz hakkında çok az bildiğimiz bir ürün almak ve daha iyi tanımak için gerçekten eğlenceli olmuştur. Akçaağaç şurubu olduğu sadece rengine göre sınıflandırılır . Şurup renkler özsuyu sugaring sezonunda toplanmıştır zaman bağlı bir koyu amber altın soluk veya kahverengi arasında değişir.

İlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates