Blue Ash,(Fraxinus quadrangulata),Mavi Dişbudak,Four-angled Ash

Blue Ash,(Fraxinus quadrangulata),Mavi Dişbudak,Four-angled Ash

ash34Blue Ash (Fraxinus quadrangulata)

Ortak İsim (ler): Blue Ash,Dişbudak,Four-angled Ash

Bilimsel Adı: Fraxinus quadrangulata

Ağaç yüksekliği 25 m (80 ft) ve çapı 1 m (3 ft). taç yuvarlak ve ince bir. Bark :. açık kahverengi gri, çatlaklı Twigs . kırmızı-kahverengi, kalın, tüylü olduğunda genç, bariz 4-açılı, bazen 4-kanatlı Yapraklar karşısında, pinnately bileşik, 5-11 broşürler ile; dikdörtgen bildiriler, hançer, oval 4-10 cm uzunluğunda (1,5 4), 2,5-4 cm (1-1.5 inç) genişliğinde; tüysüz, altındaki midvein saç kümeleri ile; apeks akuminat; üssünde Cuneate için yuvarlak; Kısa incurved dişleri marjları serrate; ince ve genellikle tüysüz rachis. çiçeklenme çok küçük çiçekler salkım; çanak belirsiz; Taç yoktur; tarzı iki lob ayrılır; 2 organlarındaki; . çiçekler Nisan-Mayıs görünmeye Meyve bir samara, 2.5-5 cm (1-2) uzun ve 6-12 mm genişliğinde (1 / 4-1 / 2); meyve Ekim ayında olgunlaşır.

Dağıtım: Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri,Fraxinus quadrangulata ( mavi kül ) öncelikle kül yerli bir tür olan Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri dan Oklahoma için Michigan , yanı sıra Bluegrass bölgenin ve Kentucky ve Nashville Havzası bölgesinde Tennessee . İzole popülasyonları var Alabama , Güney Ontario , ve küçük bölümler Appalachian Dağları . Genellikle gibi kalkerli yüzeyler üzerinde bulunan kalker 120-600 m yüksekliklerde, kireçtaşı yamaçlarında ve nemli vadi topraklarda büyüyen,.Mavi kül güney Batı Virginia, Alabama, ve kuzeydoğu Oklahoma güney Wisconsin ve Güneydoğu Iowa, güney Ontario, Michigan bulunabilir. Mavi kül Beyaz kül daha az yaygındır; Ancak, iki yüksek kaliteli toprak üzerinde birlikte bulunabilir.

map_of_Fraxinus_quadrangulataBlue Ash

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım : kuzeyinde Minnesota ve Ontario doğu Alabama Oklahoma ve Arkansas. . Doğu Okahoma nadir Habitat .: kireçtaşı mostraları nemli topraklar ve aşağıdaki Yorum : Fraxinus Avrupa kül türün eski Latince adıdır; quadrangulata kaynaklanıyor 4-açılı ifade eder. Bahçe Bitkileri : mavi kül mükemmel bir gölge ağacıdır. Ekonomik değeri : öncüleri su içine batırılarak iç kabuk bir mavi boya ekstre edilmiştir. ahşap döşeme, beyzbol sopaları, mobilya, araç kolları, sandık ve varil olarak kullanılır. Ahşap beyaz kül (benzer F. americana ) ve gibi satılmaktadır.

Ağaç Boyutu: boyunda 50-80 ft (15-25 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı,Mavi kül genellikle 40 ila 60 metre boyunda, ama 3 metre gövde çapı 150 metre yüksekliğe ulaşabilir büyük boyutlu ağaç bir orta. Kare Dallar ile sadece doğu kül olduğunu. Yaprakları 7 ila 11 3 ila 5 inç uzunluğunda broşürler, oval veya mızrak şeklinde, ve ince dişli marjları ile 8 ila 12 santim uzunluğunda

Ortalama Kuru Ağırlık: 40 £ / ft 3 (640 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .64

Janka Sertlik: 2030 £ f (9.030 N)

Kopma Modülü: 13.800 £ f / içinde 2 (95.2 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.400.000 f / içinde 2 (9.66 GPa)

Kırma Gücü: 6980 £ f / içinde 2 (48.1 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.9, Teğet:% 6.5, Volumetrik:% 11.7, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: odun koyu tonları da görülebilir olsa, açık kahverengi renk, bazen satılan Zeytin Ash . Blue Ash daha renkli biraz daha koyu olma eğilimindedir Beyaz Ash (Fraxinus americana) yukarıda betimlenen…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlue Ash36

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku: meşe benzer doku kaba bir orta vardır. bazen kıvırcık veya figürlü panolar bulunabilir olsa tahıl, hemen hemen her zaman düz ve düzenli.

Rot Direnç: cebire bozulabilir olarak puan ya da çürümeye konuda sadece biraz dayanıklı olduğunu. Kül da böcek saldırısına karşı dayanıklı değildir.

İşlenebilirlik:  el veya makine araçları ile iyi sonuçlar üretir. Iyi buhar bükme yanıt verir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: çalışılan zaman farklı, orta tatsız koku verir.

Alerjiler / Toksisite: Ash Fraxinus cinsi ciltte tahrişe ve akciğer fonksiyonlarında azalmaya neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Kül yurt mevcut en pahalı programı Sertağaç arasında; o benzer karşılaştırmak gerekir meşe fiyat açısından.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: alet sapları gibi Döşeme, doğrama, kutular / sandık, beyzbol sopaları ve diğer torna nesneler.kül ağaçları sert ahşap tarihsel beyzbol sopaları yapmak için kullanılır.

Yorumlar: Blue Ash türlerin bir avuç biridir Fraxinus cinsi ticari kereste olarak kullanılmaktadır. Oldukça güçlü veya ilgili olarak yoğun değil Beyaz Ash (Fraxinus americana) .“iç gövde kabuğu suda yumuşatılır ve haşlanmış zaman mavi kül mavi boya verir”.Mavi kül iç kabuğundan elde edilen mavi boya adını alır. Kül proto-Hint-Avrupa “dan, kelimelerin en eski biridir os- “Eski İngilizce giden” AESC kül ahşap yapılmış kül ağaçları ve mızrak hem kastederek “.

Açıklama :Mavi kül orta ölçekli bir yaprak döken ağaç , genellikle bir gövde 50-100 cm çapında 10-25 m yüksekliğe ulaşan. Dallar genellikle dört corky sırtlar, onlara (kesitte) bir kare görünüm veren bir ayırt edici özelliği, dolayısıyla türlerin adı, sahip quadrangulata dört açılı, yani. kış tomurcukları kırmızımsı-kahverengi. yaprakları , 20-38 cm uzunluğunda olan 5-11 (en sık 7) broşürler ile, bir kaba dişli marjı ve kısa ama farklı olan 7-13 cm uzunluğunda ve 2.5-5 cm geniş bildiriler, petiolules . çiçekler yapraklar ortaya çıkmadan önce erken ilkbaharda üretilen, küçük ve morumsu vardır. meyve is a samara kanat dahil, 2.5-5 cm uzunluğunda ve 6-12 mm geniş.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlue Ash41

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tarih ve kullanımları: Adı mavi kül mavi türetilmiştir boya suya daldırma yoluyla ağacın iç kabuğu çıkarılan. Avrupa sömürgeciler ve Amerikalı öncülerinden renk için bu boya kullanılan iplik üretiminde kullanılmak üzere tekstil , dikiş , tığ , örgü , dokuma ve nakış . Blue Ash ahşap yapmak için kullanılan döşeme , beyzbol sopaları , mobilya , araç kolları, sandıkları ve varil ,şehir Blue Ash, Ohio , bir iç banliyösünde Cincinnati , bölgede mavi kül ağaçları adını çekti, günlükleri toplumun en eski binaların çoğu inşa etmek kullanılmıştır.

Şekil ve Dağıtım: Mavi kül nispeten kısa bir gövde çapı 3 metre kadar ulaşan, 60 ile 80 metre yüksekliğe kadar yetişir. taç ana gövde üzerinde devam eden ölü dalları ile, yuvarlak veya düzensiz olabilir. Mavi kül yayla mesic veya kuru ormanda, ormanlık yamaçlarda ve kalker kayalıklarla yetişir. Bu Illinois kuzey ve orta bölümlerde oluşur ve aşağı güney Illinois içine devletin batı kenarında Mississippi Nehri boyunca.

İlginç Gerçekler: Onun ince dallar ve sapları kare çünkü Mavi kül da devlet diğer küllerinden ayırt, kare gövdeli kül olarak adlandırılır. Adı “mavi kül” iç kabuğu, su ve / veya havaya maruz kaldığında mavimsi döner sap, yerleştirildiğinde üretilen mavi boya bir referanstır.

Özellikler belirlenmesi: Mavi kül kabuğu kahverengi gri mavimsi gri. Bu kalın yaş Shaggy olma, çatıldı ve pullu bir. Shaggy, olgun ağacının kabuğu çıkıntılı bir ayırt edici özelliğidir.

Dallar: Çırpı kahverengi ve şişman yeşil-gri hafif. Onlar kesitinde kare – mavi kül başka ayırt edici özelliği. Onlar havaya maruz kaldığında mavimsi döner sap ile, seyrek tüylü veya düz olabilir.

Yapraklar: Yaprakları 8-12 cm uzunluğunda, zıt, ve pinnately 5-11 broşürleri bileşik. Beyannameler kadar altı santim uzunluğunda, mızrak şeklinde, yuvarlak ya da bazen asimetrik üsleri ile, ve kaba kenarları boyunca dişli vardır. . Onlar altında damarlar boyunca seyrek saçlı üst yüzeyinde ve solgun ışık yeşil ve pürüzsüz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlue Ash255

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Çiçekler: Botanikçiler bir “mükemmel” çiçek olarak bakın – erkek ve kadın bileşenleri (dişil ve erkek pistils) hem bireysel çiçekleri vardır. Çiçekler yaprakları olmadan morumsu çiçekler yaprak dışarı küçük, dallı kümeler önce. Görünen

Meyve: Meyve dikdörtgen, kanatlı ve üssünde bir tek tohum içine. Onlar gri 1-2 1/2 inç geniş uzunluğu inç, ve koyu yeşil vardır. Ötücü ve kemirgenler tohumları yemek.

Kullanım:Mavi kül ahşap ağır ve zor. Bu zeminler için kullanılır. ezilmiş ve suyu içine yerleştirildiğinde, iç kabuğu, bir mavi boya üretir.

Yeşil Ash ve Beyaz Ash, yüksek kaliteli ve Blue Ash biraz daha yoğun ahşap aracı kolları, mobilya yapmak için hasat edilir ve yakacak olarak kullanılmak üzere gibi. Ancak, sonbahar renk çoğu yıllarda yeşil soluk sarı olmak, yoksul olduğunu.

Ortabatı Kuzey Amerika doğumlu, Blue Ash genellikle kalker mostra bulunan ve bu nedenle alkali pH, kuru topraklarda büyür almaktadır. Bu yavaş büyüme oranıyla, 40 metre genişliğinde uzun boylu 80 metre uzayabilir. Genç, dik vade ile yuvarlak olma zaman onun şekli dik dar.Zeytin Ailesi’nin bir üyesi olarak, Blue Ash diğer Ashes yanı sıra Fringe Ağaçlar, Forsythias, kına ve Leylaklar, artı aile adaşı, Olive Tree ilişkilidir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlue Ash452

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dikim Gereksinimleri – alkali topraklara Blue Ash tercihi (yani, yüksek pH olanlar) glaciated topraklar yerine “ekşi” den, “tatlı” olma eğilimi batı Ohio, onun birincil dağıtım hesapları. Genellikle temel kaya toprak altı verir ve daha yüksek bir pH değerine bitkisel toprak kireç taşı, çıkıntılar, meydana gelir. Blue Ash, özellikle yoksul, kuru, kayalık topraklara, stresler, çeşitli uyum sağlar. Bu kısmi güneş tam güneş büyür, ve 7 bölgeleri 4 bulunur.

Potansiyel Sorunları – Diğer kül ağaçları gibi, Blue Ash zararlılar ve yaprak antraknoz ve hastalıklar gibi gövde canker gibi deliciler ve ölçeklerin zaman zaman duyarlıdır. Buna ek olarak, tüm ağaçlar ve yüzey köklerinden (sıkıştırılmış veya sığ topraklarda yaş) tohum çöp kentsel alanlarda potansiyel yükümlülükler vardır. O yana onun ahşap daha yoğun ve güçlü olduğu gibi, diğer birçok külleri daha fırtına hasar sık oluşmaz yavaş büyüyen.

Emerald Kül Freze (Agrilus planipennis) Asya’dan gelen yıkıcı egzotik haşere olduğunu. Bu metalik ahşap sıkıcı böceği saldırılar Ohio yerli kül türlerinin tüm bu ülkede bilinen önemli doğal düşmanları vardır. EAB Michigan, Ohio, Indiana, Illinois ve kül ağaçları infesting keşfedilmiştir. İlk Ohio keşif 2003 yılı Şubat ayında Lucas County oldu.

catsBlue Ash785

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Blue Ash, özellikle çok eski evler, mavi kül kurulları ile katlı olan Bluegrass, içinde Midwest ev yapımı ve mobilya için eskiden önemliydi. Şimdi, bu ticari önemli olduğu kadar nadirdir, büyük ağaçların çoğu kesilmiş, ya da toprak sıkıştırma ve traktör hasar öldürüldü olan. Bir mavi boya iç kabuğundan elde edilen ve Yerli Amerikalılar ve Avrupalı ​​yerleşimciler tarafından kumaş boyama kullanıldı. tüm diğer küllerinden mavi kül ayırır. Başka benzersiz özellik havaya maruz kaldığında maviye döner iç kabuğu, dolayısıyla ortak ad yapışkan sap olduğunu. Bir hızlı büyüyen gölge ağacı. mavi boya üretmek için, kabuk parçalar halinde doğranmış ve daha sonra rengi konsantre aşağı haşlanmış su, kaynar batmış. (Kershaw) ahşap döşeme, beyzbol sopaları, mobilya, araç kolları, sandık ve varil olarak kullanılmaktadır. Bu ağaç sıkıştırma bazı toleransı vardır. Bu ağacın ilginç bir yönü de bir alkali toprak göstergesi olmasıdır.

catsash1

Thermo ahşap – tahta Ağaç türlerinin ısıl işlem süreci böyle kül, meşe, kayın, ıhlamur ve diğer maruz termal etkiler gibi sıradan ve tanıdık ağaçlar dışında hangi iş parçasının içinde. Isıtma, düzenli ahşap elde eder gelişmiş dayanıklılık yapma, 160 250 derece arasında gerçekleşir. Işlenmiş malzeme renk paleti daha yoğun ve belirgin hale gelir. Doku daha yoğun ve pürüzsüz hale gelir. Thermo ahşap, zararlılara ve nem pratik bağışıklık yüksek yangın güvenliği çürümeye tabi değildir vardır. Bu ısıtma işleminden sonra tel ahşap uzun bir süre yerine gerektirmeyen seçkin bir bitirme ve inşaat malzemeleri, olarak kabul edilir.

 Ağaç: Ağaç o Midwest orta önemli olsa da, yaygın değildir çünkü Önemsiz; düz taneli; Ahşap sertlik, ağırlık ve kuvvet göstermektedir; Beyaz aşağıdaki özelliklere sahiptir kül grubunun bir parçası: odun kahverengi, diri açık renkli; gücü, şok direnci, sertlik, ağırlık, sertlik ve dahil nedeniyle nitelikleri arzu ikinci büyüme ağaçları, ahşap. beyaz kül grubu yapma dolapları, kaplama, mobilya, doğrama, döşeme ve kasalar kullanılır.Ahşap kül Diri odun renginden farklı bir çekirdek olabilir, bu türlerin biri, ancak bu renk genellikle aynıdır. Diri odun ve çekirdek off-beyaz, sarımsı veya kırmızımsı, gri. Eski ağaçların odun bazen çikolata kahverengi koyu bir renk alır.

En iyi cins kesiti dalgalı alanlar, zeytin-kahverengi ve açık kahverengi görünür zeytin ahşap benzeyen, çekirdeğin renk ve desen olarak kabul edilir. Ahşap gözenekli yea- yüzük, erken ahşap lif ve daha net olgun odun mnogorjadnyh halkaları net bir ayırt düzenlenmiş. Sadece açıkça görülebilir yıllık halkalar. Ahşap kirişler dar bir “ayna” olarak uzunlamasına bölümlerde görülebilir. Rendelenmiş yüzeyler mat parlaklık var,690 kg / m arasında bir ortalama yoğunluğa sahip ahşap kül, iyi mukavemet özellikleriyle, ağır ve sert ahşap çeşitleri değinmektedir. Onun çekme dayanımı ve meşe gücü daha fazla kat. Bu elastik ve dayanıklı ve çok sayıda yerli ağaç türleri daha viskoz olduğunu. Geniş yıllık halkaları daha iyi ahşap Böylece mekanik özellikleri. Kül zayıf asitler ve bazlar dayanıklıdır. Ancak, dış çevre ve hızla tazminat yere temas yeterince dayanıklı değildir. Pek emprenye verir yana, nadiren açık havada kullanılır.

catsasd221

Thermo ahşap – tahta Ağaç türlerinin ısıl işlem süreci böyle kül, meşe, kayın, ıhlamur ve diğer maruz termal etkiler gibi sıradan ve tanıdık ağaçlar dışında hangi iş parçasının içinde. Isıtma, düzenli ahşap elde eder gelişmiş dayanıklılık yapma, 160 250 derece arasında gerçekleşir. Işlenmiş malzeme renk paleti daha yoğun ve belirgin hale gelir. Doku daha yoğun ve pürüzsüz hale gelir. Thermo ahşap, zararlılara ve nem pratik bağışıklık yüksek yangın güvenliği çürümeye tabi değildir vardır. Bu ısıtma işleminden sonra tel ahşap uzun bir süre yerine gerektirmeyen seçkin bir bitirme ve inşaat malzemeleri, olarak kabul edilir.

Kül genellikle sandalyeler ve koltuklar için kavisli formlar mutfak, yatak odası ya da diğer mobilya, örneğin, katı ahşap şeklinde kullanılan ve kontrplak ve kaplama şeklinde edilir. Ürün, zemin ve zemin levhalarının imalatında, duvar ve tavan için bir kaplama olarak kullanılır. Bu amaçla, tercihen tüm ışık ahşap için.Gücü, viskozite ve elastikiyet yüksek talepleri,kürek, tırpan eksenlerini tırmıklar ve diğer bahçe aletleri bu ahşap özellikle ilgili. Duvar çubukları, yener, ipuçlarını, yay ve kızak – ondan da spor ekipmanı imal.Özellikle önemli olan ahşap imalatında kullanılan tekerlekler olarak talaş oldu. Ayrıca, bu ahşap yaygın otomobil ve kamyon yapımında kullanılır.

ghg (1)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

İlgili Türler:

Siyah Kül (Fraxinus nigra)

Avrupa Kül (Fraxinus yonga)

Yeşil Kül (Fraxinus pennsylvanica)

Oregon Kül (Fraxinus latifolia)

Kabak Kül (Fraxinus profunda)

Beyaz Kül (Fraxinus americana)

Zeytin Kül

Bataklık Kül

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates