Buckeye,Atkestanesi ,(Aesculus octandra),Ohio Buckeye, Sarı Buckeye, Aesculus spp. (A. flava ve A. glabra)

Buckeye,Atkestanesi ,(Aesculus octandra),Ohio Buckeye, Sarı Buckeye, Aesculus spp. (A. flava ve A. glabra)

yellow-buckeyeSarı Buckeye (Aesculus octandra)

Ortak İsim (ler): Buckeye, Ohio Buckeye, Sarı Buckeye

Sarı buckeye (Aeseulus octandra), aynı zamanda tatlı buckeye ya da büyük buckeye denilen atkestaneleri en büyüğüdür ve güneydoğu Birleşik Devletleri’nin Büyük Smoky Dağları en çok boldur. Bu nehir dipleri, koyları ve kuzey yamaçlarında iyi drenaj ile nemli ve derin, karanlık humus topraklarda iyi yetişir. Genç sürgünler ve tohumlar hayvanlara zararlı zehirli bir glikozit içerir, ancak şekil ve yeşillik, bu cazip gölge ağacı yapmak. Odun tüm Amerikan sert ağaçlarının yumuşak ve zayıf kereste yapar; ancak pulpwood ve woodenware için kullanılmaktadır.

Bilimsel Adı: Aesculus spp. (A. flava ve A. glabra)

Sarı Buckeye ,(Sweet Buckeye) ,Aesculus octandra: Bu ilgili daha büyük bir ağaç Ohio Buckeye , bazen yüksekliği fazla 110 feet büyüyor. Aksine Ohio Buckeye , eski Sarı Buckeyes kabuğu açık gri ve oval veya yuvarlak tabak içine bölme yaparken kesindir. ağaç dere vadilerinde ve eteklerinde yetişir. Ohio dağıtım devletin tepelik, unglaciated, güneydoğu kesiminde ve Hamilton County içine Ohio Nehri boyunca sınırlıdır. Ahşap Ohio Buckeye benzerdir ve ucuz mobilya ve çeşitli woodenware için kullanılmaktadır. Sarı Buckeye bir süs ağacı olarak ve gölge başarıyla kullanılmıştır. Gibi Ohio Buckeye , bu ağacın meyvesidir insanlara zehirli olduğunu ve sık sık sincap tarafından yenir.Doğu ABD’ye Yerli, sarı buckeye doğal güney Büyük Göller büyür. Bu son derece cesur kabul edilir ve iyi kuzey yerli dizi yetiştirilir. türler daha tanıdık Avrupa At kestanesi (ilgilidir A. hippocastanum Finlandiya’nın bölgelerinde oldukça yaygın olan), ama Amerikan türler çok daha nadir dikilir.Sarı buckeye dekoratif parlak palmately bileşik yaprakları, at kestanesi en küçük ve daha ince vardır. Sonbaharda onlar sarı, turuncu ya da kızıl açın. krem veya sarımsı çiçekleri dik Panicles Haziran ayında ağaç çiçek. Kapsül çok at kestanesi dikenli kapak aksine pürüzsüz. Mustila at Atsalearinne (Açelya eğim) ve Viinitupa (Wine Cellar) arasında uzanan koruda gizlenmiş büyük bir eski sarı buckeye var. Genç ağaçlar ticari koleksiyonerlerin seçilen Mustila kendi tohum toplama seferleri gelen fide yanı sıra tohum kullanılarak, son yıllarda Azalea yamaçta dikildi.Sarı buckeye Ohio buckeye (yakından ilişkilidir A. glabra ) ve onlar vahşi kolayca hybridize. Mustila ağaçlar de bu tür melez içerebilir ( A . x marylandica ).At kestanesi Türkiye’de orman oluşturmaz Dağınık halde yetişir.YAPISI:Olgun odunlu ağaçlar grubundandır. dağınık gözeneklidir. Gözenekleri ve ışınları çıplak gözle görünmez. Yıl halkaları eş yapılı ve az belirgindir. Yapısı düz çizgili olduğundan karışık damar deseni yapmaz.

Aesculus flava bir geniş konik alışkanlığı ile bir yaprak döken bir ağaçtır. Bu palmate, broşürler obovat 7 ovate 5’te oluşan parlak, koyu yeşil yaprakları vardır. Erken yaz ilkbahar geç pembe tomurcuklarından açmak sarı çiçek dik konik panikülerin taşımaktadır. Pürüzsüz tenli meyve bu izler. Aesculus flava, yaygın Sarı Buckeye olarak bilinen, o Appalachian Dağları Doğu Amerika Birleşik Devletleri ve Ohio Vadisi özgüdür. Ham halde meyve zehirli olmakla birlikte yenilebilir yapılabilir; Yerli Amerikalılar püresi, soyulmuş sıcak taşlar arasında yer Kavrulmuş fındık ve onları yeme. Önce birkaç gün süreyle su ile işlendi  Aesculus flava  ile eşanlamlıdır  Aesculus  octandra . binom adının etimolojik kökü  Aesculus ile, At kestanesi için eski Latince adıdır flava de ‘sarı’ anlamına Latince olmak. bulabilirsiniz peyzaj mimarı Aesculus flava  nedeniyle hava kirliliğinin toleransı özellikle kent ortamında bir örnek ağacının olarak yararlıdır. Onun yaprakları Aesculus cinsi birçok diğer üyeleri isabet patojenlerin açık kalacaktır. Bu ve erken yaz ilkbahar geç çiçek gösterişli swaths sağlayacaktır olacak ve yaprakları sonbaharda sararır. Aesculus flava  asidik toprak tercih ve kil, kuru veya kirlenmiş olarak fakir topraklarda, iyi büyümek olmaz. Ancak, bu tür At kestanesi olarak cinsinin en diğer üyeleri, daha kentsel gerilmeler iyi tolere ve alkalin pH nötr biraz hoşgörülü olacaktır.Ekolojik,  Aesculus flava gibi kendi nektarı beslenirler olacak arılar olarak pollinating böcekleri çekecek. Meyve nedeniyle toksisite hayvanlar tarafından yemiş olması dikkat edilmez ancak bu sincap olarak bazen onları yemek bazı hayvanların bazı raporlar vardır.At kestanesi, Sapindaceae familyasından Aesculus cinsinden ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken türlerin ortak adı. Yapraklar uzun saplı ışınsal tüysü 5-9 yaprakçıklı olup el görünüşünde kenarları dişli ya da düzdür.

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri,Sarı buckeye aralığı aşırı güneydoğu Illinois Ohio Nehri Vadisi aşağı güneybatı Pennsylvania dağlardan batıya uzanan; Kentucky, Tennessee merkezi ve kuzey Alabama güney; Kuzey Gürcistan ve aşırı kuzeybatı South Carolina doğu; ve kuzey batı Virginia ve Batı Virginia .

map_of_Aesculus_flava

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

At Kestanesi:Boy 25 metreye kadar uzayabilir. Özellikleri Balkan yarımadasının güneyine özgü bir ağaçtır. Ülkemizde özellikle kentlerde, yol kenarlarında vardır. Sıcak ve güneşli iklimlerde yetişir; ışığı sever. Gövdesi kırmızımsı kahverengi renklidir ve üzerinde çatlaklar vardır. Kestaneye benzeyen meyveleri yenmez.

Ağaç Boyutu: boyunda 50-75 ft (15-23 m), 1.5-2 ft (0,5-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 25 £ / ft 3 (400 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .33, .40

Janka Sertlik: 350 £ f (1.560 N)

Kopma Modülü: 7.500 £ f / içinde 2 (51.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.170.000 f / içinde 2 (8.07 GPa)

Kırma Gücü: 4170 £ f / içinde 2 (28.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.6, Teğet:% 8.1, Volumetrik:% 12.5, T / R Oranı: 2.3

Renk / Görünüm: Heartwood beyaz veya sarımsı krem, açıkça beyaz diri odun gelen demarcated değil. Grimsi çizgiler olabilir. Buckeye burl renklenme koyu gri swirls (görmek için ışık, kırmızımsı kahverengi deniz mili özelliği olabilir aşağıdaki resimlere ).

Tahıl / Doku: Buckeye para cezası, hatta dokuya sahiptir. Tahıl düz ya da hafif kenetlenmiş olma eğilimindedir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme çok küçük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; nedeniyle marjinal parankiminde büyüme halkaları hafifçe farklı; Hatta 10x lens ile zar zor görünen ışınları; parankim bantlı.

Rot Direnç: Buckeye kötü çürüme direnci ve bozulmaz olmayan dayanıklı olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: Buckeye çalışmak genellikle kolaydır, ama alışılmadık düşük yoğunluklu Aspen veya Cottonwood benzer bulanık yüzeylerde yol açabilir var. Bükme buhar kötü cevap verir. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: büyük ölçüde kurutma üzerine azalır hangi yeşil, Buckeye hoş olmayan bir koku olabilir.

Alerjiler / Toksisite: Buckeye ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: genellikle kereste için kullanılmaz nedeniyle düşük yoğunluğu ve gücü, Buckeye bazen tahta formunda bulunabilir, ve karşılaştırılabilir olmalıdır Aspen veya  Ihlamur ağacı . Burls daha değerli ve daha küçük özel amaçlı satılmaktadır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Özel Kullanımları: Sarı Buckeye bol büyük fındık esculin çok nişasta içeren ama zehirli bir glükoz içeren görünüşte gıda için uygun değildir. American Indian sarı buckeye fındık yedim ama önce onlar sıcak taşlar arasında Kavrulmuş fındık ve daha sonra soyulmuş ve ezilmiş onları ve birkaç gün su ile işlendi. Bu tedavi görünüşte esculin çıkarıldı.Genç sürgünler ve buckeye tohumları da hayvancılık için zehirli olduğu rapor edilmiştir. Bu nedenle Buckeye eradike ve Indiana bazı toprak sahipleri. Sarı buckeye tohumları zehirlidir, çünkü vahşi hayvanlar yiyecek için bunları kullanmak yok ve bu nedenle hayvanların muhtemelen bu türün üreme sınırı yok. Ağaç kereste bazen pulpwood, woodenware için kullanılır ve.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, yardımcı ahşap, kutular / sandık, bilançolar; burl bölümleri elektrik gitar üstleri, kalem boşlukları ve diğer küçük, özel döndü nesneler için kullanılır ise.

Kültür: Kolayca parça gölge tam güneş ortalama, orta nem, iyi drene topraklarda yetişmektedir. Bereketli, nemli, kumlu-humusy loams tercih ediyor. Yeşillik kavrulma ve genellikle kuru koşullarda değer kaybetmeye eğilimindedir. Bu bir kez kurulduğunda bir Kazık köklü İndeksi nakli zordur.

cats6655

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda Değer Özellikleri: Aesculus flava yaygın sarı buckeye denilen, bir dikdörtgen yuvarlak taç ile uzun boylu ‘(90 sıklıkla daha az’), 50-75 büyür büyük yaprak döken ağaç bir ortamdır. It genellikle Güneydoğu Pennsylvania kuzey Alabama ve Georgia ve Illinois Ohio Nehri aşağı Vadisi nehir dipleri, dere bankalar ve dağ yamaçlarında zengin topraklarda bulunan ABD’ye yerli atkestaneleri en büyüğüdür. Palmate bileşik yaprakları 4-7 “uzun, dişli, oval-dikdörtgen broşürler yayılan beş her ilkbaharda ortaya çıkar. Yapraklar yaz aylarında koyu yeşil olgun. Güz rengi genellikle sarı-turuncu çekici tonları içerir. Sarı çiçekler “(uzun dik Panicles 6) (uzun 1/2 1 her)” orta bahar görünür. Çiçekler kösele açık kahverengi bölümlenmiş kabuğu ile kaplı Buckeyes 1-2 oluşan bir küresel açılan meyveler kapsül tanıdık buckeye meyve, tarafından takip edilmektedir. kabuğu dikenli Ohio buckeye kabuğu aksine, dış pürüzsüz. Ağacın Meyve özellikle süs ilginç ama değil. Ne zaman olgun, her buckeye hafif göz (hilum) kırmızı kahverengi döner. Sömürge zamanlardan beri, Buckeyes onlar zehirli olmasına rağmen birçok okul çocukları ve iyi şanslar takılar yetişkinler tarafından yapılmıştır. (Çapı ‘2-3) Olgun gövdeleri çatlaklı ve pullu gri-kahverengi kabuğu vardır. Bu ağaç aynı zamanda yapışkan olmayan tomurcukları ve non-ridged tomurcuğu ölçekler sahip olduğunu kaydetti. Flava (sarı Latin) çiçek anlamına gelir. Diğer yaygın isimler büyük Buckeye ve tatlı Buckeye bulunmaktadır. Eşanlamlı Aesculus octandra .

Ortak Kullanım Alanları:Kutular ve kasalar Çizim panoları, Mobilya, Yenilikler, Plaketler, Tütün kutuları, Sandıklar, valizler, Woodenware, fıçılar, Sandalyeler, Sandıklar, Gizli parçaları (Mobilya), Masaları, Yemek odası için mobilya, Dowell pimleri, Dowells, Çekmece yanları, Güzel mobilya, Taban lambaları, Mobilya takımlar, Mobilya kareler veya hisse senedi, Hatracks, Mutfak dolapları, Oturma odası suit, Ofis mobilyaları, davaları Ambalaj, Radyo, stereo, TV dolapları, rustik mobilya, Tabureler, Masalar, Yardımcı mobilya, dolaplar.

Ürün Kaynakları: Bu türün bazı malzeme çevreye karşı sorumlu veya sürdürülebilir şekilde yönetilen kaynaklardan edinilebilir olduğu bildirilmiştir. Ağaç Veri :İndeksi 24-36 inç (60-90 cm) bir çapa sahip olan, 70-90 feet (21 m ila 27) ‘in bir yüksekliğe ulaşır. Diri odun Renk,Diri odun renkli grimsi beyaza beyaz. Heartwood Renk,Öz odun genellikle grimsi çizgiler ile, sarımsı beyaz soluk krem ​​beyazdır. Tahıl, Odun ince ve hatta taneli olduğunu. Koku,Orada hiçbir belirgin koku, ancak malzeme hafif karakteristik tat olabilir. Doğal Dayanıklılık, Malzeme çürümeye çok az doğal direncine sahip olduğu bildirilmiştir ve yeterli koruma olmadan zemine temas kullanılmamalıdır. Mukavemet Özellikleri, Ahşap ağır ve yoğundur. Great Smoky Mountains National Park çok büyük sayılarda bulunan Sarı buckeye, atkestaneleri en büyüğüdür. Tohumlar zehirlidir ve genç sürgünler de hayvancılık için toksik olduğu bildirilmektedir. Hataları Kurutma,ahşap kurutma sırasında çözgü olabilir. Fırın Çizelgeleri T10 – F4 (4/4); T8 – F4 (8/4) ABD, T / R Oranı ,2.25 Bu teğetsel ve radyal yönde, gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında bu oran daha anlamlıdır.

Yorumlar: Buckeye ABD’ye yerli yumuşak ve hafif sert ağaç biridir. Bu düşük mukavemetli ve mülayim bir görünüm temel yarar amaçlarına sınırlamak var.Buckeye burl bölümleri çok daha değerli olduğunu, ve onların düğüm kümeleri üzerinde koyu ışık ve eşsiz, neredeyse siyah lekeler onlara özel ve hobisi çeşitli uygulamalar için aranan sonra yapmak.

catsBuckeye,Atkestanesi ,(Aesculus octandra)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

At Kestanesi Özelikleri : Kan damarlarını büzücü ve kuvvetlendirici, göğsü yumuşatıcı, antitussif / salgıları düzenleyici, üriner sistemin faaliyetlerini kolaylaştırıcı, ağrılara huzur verici.

At Kestanesi Faydaları :Kestanesi : Kestaneler öğütülerek toz haline getirilir. Bir bardak suya bir kaşık toz konularak günde üç kere içilirse basur, ishal ve varis hastalıklarına iyi gelir. Nezle ve nefes darlığına da iyi gelir.
At Kestanesi Tohumu : Romatizma ve mafsal ağrıları giderir.
At Kestanesi Kabuğu : Kabuğu kaynatılarak içilirse; hazımsızlığa, soğuk idrakanlığına, ateş yükselmesine, nikriz hastalığına iyi gelir.

At Kestanesi iyimi Kullanmalıyız : İnce kıyılmış kestanelerden bir kahve kaşığı 0,5 litre suda haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 4 kez yemeklerden önce birer çay bardağı içilir. Yapraklardan ise aynı miktar suya bir çorba kaşığı konularak aynı şekilde kullanılır.

Ağaçların Özellikleri: Ağaçlar, yaşamları boyunca büyümeyi sürdüren odunsu bitkilerdir. Biçimleri, büyüklükleri ve yaşam süreleri, türden türe önemli değişiklikler gösterir. Yeryüzünde, narin süs ağaçlarından, dev sekoyalara kadar, 20.000’den fazla ağaç türü olduğu biliniyor. Bilinen en yaşlı ağaç, California’da (ABD) bulunan 4700 yaşındaki bir çam ağacıdır. Bilinen en uzun boylu ağaçsa, Avustralya’da bulunan yaklaşık 150 metre boyundaki bir okaliptüs ağacıdır. Ağaç türlerinin en çeşitli olduğu yerler, tropikal yağmur ormanlarıdır. Ülkemizde de çok sayıda ağaç türü görülür. Ağaçların biçimleri ve büyüklükleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, iki bitki grubundan birine aittirler: Açık tohumlular ya da kapalı tohumlular. Kapalı tohumlu bitkiler, tohumu koruyucu bir katmanla kaplı, çiçekli bitkilerdir. Bilinen bitki türlerinin % 90′ı kapalı tohumludur. Açık tohumlu bitkilerse, koruyucu bir katmanla kaplanmamış tohumlar üreten ağaçlar ve çalılardır. Bunlar çiçek açmazlar. En bilinenleri, servi, çam, ladin gibi ağaçlardır.

İlgili Türler:

At Kestane (Aesculus hippocastanum)

kökö

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates