Buckthorn,Akdiken,Rhamnus spp.(Rhamnus cathartica), R purshiana,topalak tasfiye , ortak topalak

Buckthorn,Akdiken,Rhamnus spp.(Rhamnus cathartica), R purshiana,topalak tasfiye , ortak topalak

buckthorn İsim (ler): Buckthorn,Akdikeni (Rhamnus cathartica)

Ortak isimler: topalak, Carolina topalak, cervispina (İspanyolca), ortak topalak, épine noire (Fransızca), (Portekizce), Avrupa topalak, Avrupa waythorn, Hart’ın diken Espinheiro-cerval, Kreuzdorn (Almanca ), nerprun cathartique, nerprun purgatif (Fransızca), tamuje (Portekizce)

Bilimsel Adı: Rhamnus spp. (Rhamnus cathartica, R purshiana, vs.)

AÇIKLAMA:Ortak akdiken yüksekliği 22 metre büyür ve geniş 10 inç bir gövde kadar olabilir bir çalı veya küçük bir ağaçtır. olgun bitkilerin taç şekli yayılması ve düzensiz olduğunu. cinsi Prunus erik ağaçları o ile karışabilir zaman olgun ve kabuğu kahverengi, kaba dokulu gri olduğunu. Kesim, iç kabuğu, sarı ve öz odunu, turuncu, pembe olduğunda. Dallar genellikle omurga ile tutturulmuştur. İlkbaharda, 2 ila 6 arasında yoğun kümeleri, sarı-yeşil, 4 yapraklı çiçekler yaprak sapları üsleri yakınında kaynaklanıyor ortaya. Erkek ve dişi çiçekler ayrı bitkiler üzerinde karşılanır. Küçük siyah meyveler kesitte 1/4 inç ve 3-4 tohum, sonbaharda formu içeren. Yapraklar, geniş oval upcurved damarlar 3-4 çifti ile, yuvarlak veya sivri ucunda, ve pürüzlü, dişli marjları var. Üst ve alt yaprak yüzeyleri tüyleri olmadan. Yapraklar üst yüzeyi koyu, parlak yeşil görünür ve diğer birçok yaprak döken yapraklar düşmüş sonra, geç sonbaharda içine yeşil kalır. Egzotik türler benzer bir sorun Barut ağacı , parlak akdiken. Parlak akdiken dal ucunda bir omurga yoktur, yaprakları dişli değil, ve yaprakların alt kısımları tüylüdür.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

5341025

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rhamnus cathartica bir yaprak döken küçük bir ağaç veya kaba çalı. Bu uzun boylu 2-6 m (6,5-20 ft.) Büyür. tüysüz dalları genellikle şişman dikenler uçlu sürgünler var. yaprakları, 3,6-7,2 cm (1.5-3). Uzun oval için eliptik, subopposite ters ve akut veya geniş olabilir. Onlar tüysüz ve inceden serrat marjları var. yan damarlar (genellikle 3, fakat 2 olabilir ya da 4) her iki tarafında güçlü upcurved edilir. yerli türlerin çoğu zaten yapraklarını kaybetmiş zaman yaprakları, geç sonbahar içine bitki kalır. kokulu olmayan gösterişli sarı-yeşil çiçek Rhamnus cathartica 4 yapraklı, polygamodioecious, ve 2-6 kümeler halinde bulunurlar. Bu çiçekler yapraklar genişleyen iken bahar görünür, ve yaprak sapları üsleri yakınında karşılanır. Siyah meyve koyu mor, küresel drupes, yaklaşık 0.6 cm (0.25.), 3-4 tohum içeren ve sonbaharda görünür karşısında.

Giriş: Akdikengillerin bilinen 150 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri akdiken; rhamnus cathartica, yabani akdiken; rhamnus frangula ve Amarika akdikeni; rhamnus purshians en önemlileridir. Bunalarda meyvelerinden istifade edilenler ve kabuğundan istifade edilenler olmak üzere ikiye ayrılırlar.Akdikenin sadece meyvesi kulanılır. Tarihte çok eskiden beri kulanılan akdiken meyvesi genelikle kabızlığa karşı kulanılmıştır. Bitki Akdeniz havzası, Avrupa, Asyanın güneybatı ve ortasında yetişir. Akdiken genelikle kuru toprakta yetişir.

Buckthorn,Akdikeni 223

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım :Rhamnus cathartica Avrupa, kuzey ve batı Asya’ya özgüdür. Ayrıca Fas ve Cezayir’de düşük yüksekliklerde bulunabilir. Kuzey Amerika’da bu bitki Nova güney Kuzey Carolina ve Utah Alberta Scotia, yanı sıra Kaliforniya gelen mevcut. New England tüm devletlerin bulunur.

Ağaç Boyutu: (15-20 cm)  gövde çapı boyunda 15-30 ft (5-10 m), 6-8

Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (605 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .50, .61

Janka Sertlik: 1040 £ f (4,630 N)

Kopma Modülü: 8.700 £ f / içinde 2 (60.0 Mpa)

Elastik Modülü: 960.000 £ f / içinde 2 (6.62 GPa)

Kırma Gücü: 6080 £ f / içinde 2 (41.9 Mpa)

Çekme: Radyal: 3.2%, Teğet: 4.6%, Volumetrik:% 7.6 T / R Oranı: 1.4..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBuckthorn,Akdikeni 22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Heartwood bazen koyu kırmızı ya da kahverengi çizgiler, sarımsı-turuncu. Diri açık kirli beyaz bir veya saman rengi. Akdikeni genel renk görünümünü yakın Canarywood .

Tahıl / Doku: ince üniform doku ve orta doğal parlaklık ile sıkı bir tahıl, Has.

İşlenebilirlik: düzgün kurutulmuş değilse önemli uç denetimi oluşabilir ama kolay, çalışmak. Akdikeni çalışma karakteristikleri anımsatan Kiraz , ve yapıştırıcılar, döner, ve iyi bitirir.

Koku: çalışmış edilirken Akdikeni bir soluk, hafif hoş bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, topalak sap cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Akdikeni neredeyse hiçbir ticari potansiyeli olduğunu ve bunun odun genellikle satışa sunulan değildir böyle küçük bir ağaçtır. Çoğu adet hobi yerel hasat yoluyla elde edilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBuckthorn,Akdikeni 455

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Mesajlar, nesneleri, oymalar ve diğer küçük ahşap özel öğeler döndü.

Yorumlar: mukavemet numaraları ve mekanik veriler yukarıda anılan yeşillik illüstrasyon, ahşap taramaları ve yazılı açıklamaları Ortak (Rhamnus cathartica) için ise, Akdiken (Rhamnus purshiana) içindir.

Akdikeni başlangıçta 1800’lerin bir süs çalı olarak Avrupa’dan getirilen edildi Amerika Birleşik Devletleri, birçok alanda bir istilacı tür olarak kabul edilir. Buna karşılık, Pembe Fildişi (Berchemia zeyheri) eski içinde yerleştirildi Rhamnus cins ve topalak bir akrabası (her iki türün içinde düşünülebilir Rhamnaceae  ailesi).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBuckthorn,Akdikeni 467

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda değer Özellikleri:Ortak veya Avrupa topalak tipik uzun boylu ’16-25 büyür bir weedy, çalılık oluşturan, yaprak döken çalı veya küçük bir ağaçtır. Bu branchlet ucunda küçük dikenler sahip olduğunu kaydetti. Bu topalak, Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika’ya özgüdür. Bitkiler 1800’lerin başından süs olarak Kuzey Amerika’ya tanıtıldı, ancak zaman manzara kurtulmuş üzerinde ve açık ormanda, ağaç marjları, çayırlık, alanlar, meralar ve başta Missouri ve Virginia güney Nova Scotia Saskatchewan uzanan çeşitli yerlerde yol kenarlarının vatandaşlığa . Eliptik 3-5 damarlar çiftleri ve dişli marjları var (“3 uzunluğunda) çoğunlukla subopposite, tüysüz, koyu yeşil yaprakları, oval. Yapraklar sararmaya sonunda uzun sonbahar içine yeşil renklerini korurlar, ama. Bitkiler ikievcikli vardır. Küçük sarı-yeşil çiçekler ilkbaharda (Nisan-Haziran) açarlar. dişi ağacın meyve 3-4 tohumlarını içeren bir yuvarlak, etli, dut gibi, siyah drupe (1/4 “çap) ‘dir. Kuşlar çok meyve çekti. Gri-kahverengi kabuğu, sarı iç kabuğu ve portakal öz odun belirgindir. Belirli sıfat Rum kelimesinden gelir kathartikos purgatif hazırlamak için kabuğu, yaprakları ve meyve kullanmak referans (temizlik veya tasfiye)..

Bahçe Kullanımları:Ortak topalak artık manzara dikilmelidir. Bu yıllık dikimleri için çit, gizlilik ekranında, rüzgâr siperi ve zemin dahil süs çeşitli amaçlar için geçmişte kullanılmıştır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

images

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates