Adi şimşir,Cımşır, Şümşür, (Buxus sempervirens),Adi Şimşir,Common Box,Anadolu şimşiri

Adi şimşir,Cımşır, Şümşür, (Buxus sempervirens),Adi Şimşir,Common Box,Anadolu şimşiri

20150213_105149Şimşir (Buxus sempervirens)

ADLARI :Türkçe Adı : Adi şimşir,Common Box,kutu , boxtree , şimşir,boxwoodtree  , Kafkas şimşir ,Ortak kutusu  ,Ortak şimşir ,Avrupa kutusu   ,Fransız şimşir  ,  Pers şimşir  ,Türk şimşir, árvore-da-caixa  ,buxinho  , buxo , buxbom ,

Yöresel Adları : Cımşır, Şümşür, Adi Şimşir,Anadolu şimşiri,

Latince Adı : Buxus sempervirens

Dağıtım: Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Asya güneybatısında,

Türkiye:  Artvin,Bolu,Denizli,Hatay,Kahramanmaraş,Kastamonu,Kocaeli,Rize,Trabzon

Anavatanı ve Doğal Yayılış Alanları : Kökeni Avrupa-Sibirya olup, Dış Anadolu ile Batı, Güney ve Orta Avrupa, Kuzeybatı Afrika, Transkafkasya ve Kuzey İran yayılışlıdır.

20m.jpgBuxus sempervirens

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yayılışı :Dünya’da İspanya, Portekiz, Fransa, Sardunya Adaları, Almanya ve Bulgaristan’da yayılış gösteriri. Türkiye’de Kuzey Anadolu’da nemli ve ılıman iklim yapısına sahip dağların kuzeye bakan yamaçlarında görülür.

Tanım: Adi şimşir (Buxus sempervirens), Buxaceae (şimşirgiller) familyasından genellikle 1 m’ye kadar boylanan bir şimşir türüdür. Kabuk pürüzlü, sarımsı kahverenginde sürgünler önce tüylü sonra tüysüz, 4 köşe, zeytin yeşili rengindedir. Yapraklar elips biçiminde, tam kenarlı, 1-3 cm uzunluğunda, derimsi üst yüzü parlak yeşil renkli, alt yüzü sarımsı açık yeşil renklidir. Yaprak sapı kısadır. Yapraklar karşılıklı dizilmiştir. Çiçekler zor görünür. Erkek çiçekler sarımsı yeşil, dişi çiçekler beyazımsı renklidir. Meyvesi küremsi veya ters yumurta biçiminde, kapsül meyve durumdadır. Olgunlaştığında siyahımsı kahverengidir. Tohum üç köşeli parlak ve siyahtır.70 kadar türü bulunan, herdemyeşil ağaç ve çalılardır. Uzun Yapraklı Şimşir (Buxus longifolia) ve Adi Şimşir (Buxus sempervirens) ülkemizde doğal olarak yetişen Şimşir türleridir.

Bu cinse mensup bitkiler sık ve dolgun formlarını ve yeşilliklerini bütün sene boyunca muhafaza ettikleri için yaygın olarak kullanırlar. Küçük ve oval olan yapraklar genellikle koyu-yeşil ve özlüdür. Şimşirler budamaya fevkalade iyi cevap verdiklerinden pekçoğuna budama ile güzel şekiller verilebilir. Topiary olarak da kullanılabilirler.Kök sistemleri çok yüzeysel olduğundan çapalama, vs. işlemler sırasında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.Bodur çit ve bordür teşkilinde çok az sayıda bitki Şimşirlerin güzelliği ve dolgunluğu ile boy ölçüşebilir. Fidanlıklarımızda daha çok Adi Şimşir ve bunun çok sayıda varyete ve formu bulunmaktadır. Şimşirleri tam güneş ya da hafif gölge yerler dikmeli ve kuvvetli rüzgarlardan korumalıdır. İyi drene olan nemli topraklarda en iyi gelişmeyi gösterirler. Özellikle yaz aylarında toprağı hafifçe malçlamak çok iyi netice verir. Budamaya çok iyi cevap verirlerse de budamadan kullanmak da mümkündür.

catsBuxus sempervirens44

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Şimşir ağacı en çok karadenizin yüksek ve kayalık bölgelerinde bulunmasından dolayı sert doğal koşullarda bile dayanıklı olmasıdır. Şimşir ağacı diğer ağaçlar gibi hareler halinde esnek bir yapıyla yıldan yıla büyümez, tam aksine sert ve lifleri sıkıştırılmış halde yaklaşık 10 yılda bir yaş alarak büyür. buda şimşir ağacının normal boyutlara ulaşmasına yaklaşık olarak yüz yılda erişir.Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: (12-20 cm) gövde çapı boyunda 10-25 ft (3-8 m), 4-6

Ortalama Kurutulmuş Ağırlık:  61 £ / ft 3 (975 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .68, .98

Janka Sertlik: 2.840 £ f (12610 H)

Kopma Modülü: 20.960 £ f / içinde 2 (144.5 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.494.000 f / içinde 2 (17.20 GPa)

Kırma Gücü: 9950 £ f / içinde 2 (68.6 Mpa)

Çekme: Radial:% 6.2, Teğet:% 9.8, Üçboyutlu:% 15.8, T / R Oranı: 1.6

boxwood-sealed-s778Renk / Görünüm: Renk ışığa uzun süreli maruz kalma ile hafifçe karartmak eğilimi sarı bir ışık krem, olma eğilimindedir. Öz odun farklı değil diri.

Hububat / Doku: Şimşir para cezası, doğal parlaklık bile dokuya sahiptir. Tahıl düz ya da biraz düzensiz olma eğilimindedir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; küçük gözenekler, çok sayıda, sadece yalnız; latewood gözenek sıklığı ve renk değişikliği azalma nedeniyle farklı büyüme halkaları; görünmez parankim; dar ışınlar normal aralık.

Rot Direnci: bu mantar saldırı nedeniyle karanlık çizgiler lekeli olabilir ama Heartwood, dayanıklı olarak değerlendirilmiştir. Böcek saldırı Bazen duyarlı.

İşlenebilirlik: Boxwood bu dönüş için süper uygundur düz rağmen boyutlarda çalışmak biraz zor olma eğilimindedir. Koparma planya ve diğer işleme operasyonları sırasında düzensiz tahıl ile parçalar üzerinde oluşabilir. Şimşir kesiciler üzerinde hafif bir köreltme etkisi vardır.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Şimşir bir olarak bildirilmektedir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz, cilt ve solunum tahriş sayılabilir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: küçük miktarlarda ve boyutlarda Genellikle sadece, Şimşir çok pahalı olma eğilimindedir.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

catsBuxus sempervirens33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Şimşir oyma ve tornalama için çok uygundur ve ağacın küçük ebadı küçük projeler için kısıtlar. Şimşir için bazı ortak kullanım alanları şunlardır: oymalar, satranç taşları, müzik aletleri (flüt, kaydediciler, woodwinds, vs.), cetveller, kolları, döndü nesneleri ve diğer küçük özel öğeler.

Yorumlar: : Bu ​​tarihsel isim Şimşir ile ilişkili olduğu belirli bir ağaç türlerinin gibi görünüyor şekliyle “Şimşir”, modern zamanlarda öylesine dolambaçlı ve karışık hale geldiği bir utanç şimşiri . Orijinal, gerçek şimşir kabul edilebilir bu türdür.Rengi ve ipeksi ince dokulu ile birlikte, oymalar ve torna işlerinde net ayrıntıları tutmak için Şimşir yeteneği gerçekten o klasik olun.Farklı cins Diğer türler birçok ormanda maun adına göre adlandırılır gibi çok benzer görünüşe ve çalışma karakteristikleri (yani, ince doku, sert ve ağır) var, ve belki de şimşir adı altında pazarlanan olsun eğilimindedir.

NEDEN ŞİMŞİR AĞACI :Şimşir ağacı her mevsim yeşil kalan yapraklı ve sert yapısı ile ön plandadır. Şimşir ağacının işlenmesi diğer ağaç türlerine göre daha zordur ancak yapısı itibarıyla hem sağlam hem sağlıklıdır. Özellikle mutfak gereçlerinde kaşık olarak kullanılan şimşir hafifçe zeytinyağı veya ayçiçek yağıyla yüzeyi yağlandığında sadece bu yağı bir kereliğine emer ve gözenekleri bu yağ ile dolduğundan bir nevi dışında koruyucu katman oluşur. Daha sonraki kullanımlarda katı veya sıvı maddeler içerisine nüfuz etmez. Bu yüzden sulu yemek servislerde şimşir kaşık özellikle idealdir.Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Şimşir ağacının bakteri oluşmasını önleyici özelliği vardır. Her ağaçtan özellikle kaşık türü ürünler olur ancak bunlar arasında şimşirin apayrı bir yeri vardır. Son yıllarda özellikle uzak doğudan gelen ağaç kaşık ve taraklar vernikli ve fabrikasyon ürünler olduğu için ucuz ancak kesinlikle sağlıklı değildirler. El yapım şimşir eğer dikkatli ve özenli kullanılırsa 100 lerce yıl sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koppa (Kepçe) ve Kuzi (Kaşık)

Günümüzde de kullanılan odun kepçe (Koppa), kaşıktan biraz daha büyük ve sapı daha uzundur. Sulu yemeklerin karıştırılmasında, dağıtılmasında kullanılır. En makbulü şimşir ağacından yapılandır. Komar odunu, karaağaç ve gürgen ağacından da yapılmaktadır. Küçüklerine kaşık denir.Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDBDD

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Şimşir nedir?

Familyası: Şimşirgiller (Buxaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadenizşimşir

Mart-nisan aylarında küçük, sarımsı renkli çiçekler açan, kışın yapraklarını dökmeyen, 1-3 m yüksekliğinde, sert ve sarı odunlu tek evcikli küçük ağaççıklar, Avrupa’dan doğuya yayılmıştır. Kolay üretildiğinden bahçelerin etrafına ekilir. Dallar kısa ve sıktır. Yaprakları kısa saplı, oval veya elips şekilli, üstü parlak ve koyu yeşil, altı donuk ve açık yeşil renklidir. Çiçekler dört parçalıdır. Meyveleri olgunlukta açılan bir kapsüldür. Tohumlar üç köşeli ve parlak siyah renklidir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

FSFSFS

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanıldığı yerler: Yaprak ve kökleri alkaloitler, zamk ve uçucu yağlar taşırlar. Yaprak ve kökler safra söktürücü, kan temizleyici, terletici, ateş düşürücü ve kurt düşürücü etkilere sahiptir. Yüksek dozları zehirlidir. Odunu sert olduğu için süs eşyası yapımında da kullanılır.

Sözlükte “şimşir” ne demek?

  1. Şimşirgillerden, yaprakları her mevsimde yeşil kalan, taşlık, çorak bölgelerde kendiliğinden yetişen ya da bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen bir ağaççık (buxus sempervirens).
  2. Bu bitkinin sert, düzgün sarı renkte kerestesi.Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77
  3. Bu keresteden yapılan.

Şimşir kelimesinin ingilizcesi :box

Kültür:Anadolu şimşiri genellikle bölüm gölge tam güneş eşit nemli, iyi drene loams (örneğin, kum-kil karışımı) yetiştirilir. Bitkiler açık güneş benekli koşullar ya da sabah güneşi ya da erken öğleden sonra güneş birkaç saat ışık gölge gibi parça gölge durumları, çeşitli büyüyecek. Bitkiler, tam gölgede yakın büyümeye, ancak genellikle daha az güçlü ve azalmış yeşillik yoğunluğu ile daha açık olabilir. Tam güneş yetiştirilen zaman bitki yaprakları kış aylarında, bronz yakmak veya akar saldırılarından muzdarip olasılığı daha yüksektir. Bitkiler, hafif asit ila hafif alkalin bir pH sahip toprak tercih ederim. Bitkiler budama ve kesme genellikle hoşgörülü. Budama son bahar don tarihinden önce yapılması asla. Çok erken ilkbaharda budama genellikle hasarlı veya bir ilkbahar geç don tarafından öldürüldü olabilir yeni büyüme ihale destekler. Sığ kökleri var çünkü bitkiler etrafında yetiştirilmesi kaçının. Kökler iyi organik (örneğin, kabuğu veya kompost) malç (1-2 “) teşekkür ederiz. İnce bitkiler hava dolaşımını artırmak için her yıl ölü / hasarlı dalları çıkarmak ve. Şimşir iyi, güçlü rüzgarlardan korunaklı yerlerde oturtulmuş, mümkünse tam kış güneşinin bazı koruma. Yeşillik tam gün güneş yarım gün kış bronz maruz olabileceği durumlarda. Kış rüzgarları genellikle dehidratasyon ve bronzlaşmaya neden bir hızla yapraklarından nemi kaldırabilirsiniz. Dikkatle kök / şube hasarı en aza indirmek için mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yoğun kar birikintilerini kaldırın. Türler bitkiler kolayca kupürleri veya tohum tarafından yayılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

LJLLJJOLJJLJLJ

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kereste , küçük olsa da, tüm Avrupa ormanda zor ve ağır olmak, onun sertlik ve ağırlık nedeniyle değerlidir. Bu ahşap gravür için ona benzersiz bir değer verir ince üniform tahıl ile yapısındaki yoğun bir hassas sarı renk, biridir, en önemli kullanım hangi klişe ve gravür plakaları için varlık koymak olduğu. Bu ahşap bir kenarı olan giyen gücü pirinç rakip, kalay veya kurşun daha iyi duruyor. Büyük miktarda kuralları, çeşitli matematiksel aletleri, oluklara ve müzik aletleri ve mükemmel katı olmayan geniş malzeme gerekli olduğu için araçlar, ahşap parçaların yanı sıra, tuvalet kasası, pillrounders ölçüm üretiminde kullanılan ve benzer haberler.Açık sarı renkli, ağır, sert ve sağlam odunu tornacılıkta, mekik, kaşık, tarak yapımında kullanılır. Kullanılabilecek odununun en az 15 cm. çapında olması gerektiği ancak şimşirin bu ebata ancak 30-40 yılda geldiği belirtilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

koppa_1

Sadece karadenizde yetişen şimşir  ağaç dere yataklarında ve kayalıklarda yetişir. diğer tahta kaşıklara benzemez. ağacın sağlamlığı kaşığına da yansır. ağaç öyle sağlamdır ki işlemesi bile çok zordur. bu kaşıklarla yemek yemesi ise çok sağlıklı ve daha zevklidir.Geçmişten günümüze gelen ahşap kaşık kullanımı Bir dönem demode gibi olsada günümüz modernizasyonlarında tekrardan yerini almıştır. Ahşap kaşık kullanımı insanların sağlığı açısından önemli yer tutmaktadır. her yörenin kendine özgü kaşık modelleri ve kaşık yapımında kullanılan ağaç çeşitleri mevcuttur. ancak karadenizde bulunan şimşir ağacı bu yöredeki ustaların kaşık yapımında önemli etken olmuştur. her yrede kaşık yapımında kullanılan ağaçların seçiminde sert ve dayanıklı olması ön planda tutulur.

Fransa’da kabine vericiler ve Tornacılar tarafından kullanılan Şimşir esas köküdür. Gerard söyler:’Kök ama daha güzellik ve hançer haftes, kutular ve suchlike daha uyum, aynı şekilde sarı ve kereste daha zor. Turners ve kesici aletlerle bu ahşap dudgeon çağrı yapmak, dığı onlar Dudgeonhafted hançer yapmak. ‘Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda Değer Özellikleri: Anadolu şimşiri güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da ormanlık ve kayalık yamaçlar açmak öncelikle yerli-geniş, yuvarlak çalı ya da küçük ağaç yuvarlanır. Genellikle 5-15 kadar bir çalı formunda olgunlaşır ‘uzun boylu, ama kadar 20-30 kadar bir ağaç olarak gelişebilir’ uzun boylu. Küçük, eliptik, basit, karşısında düzgün marjlı ve dökmeyen vardır (uzun “1 1/2” 1/2) dikdörtgen yaprakları oval. Yapraklar koyu yeşil parlak yukarıda ve aşağıda sarımsı-yeşil. Aksiller kümeler göze çarpmayan, apetulous çiçekler krem beyaz, sarı, yeşil soluk. Çiçekler Nisan ve Mayıs aylarında görülür. Meyve kahverengi olgunlaşır (uzun 03/01 “için) bir açılan meyveler kapsül.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBuxus sempervirens32322

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cins ismi eski Latince isminden gelmektedir.Sempervirens Latince dökmeyen ağaçlar bariz referans daima yeşil anlamına gelmektedir.Şimşir ortak adı kutuları yapmak için ahşap öncesinde kullanımına referans olduğunu. Ortak adına başka teori genç bitki dörtgen (kare kutu kesit) hangi kaynaklanıyor ad referans olmasıdır.

Fransa’da, Şimşir, bir olarak kullanılır olmuştur şerbetçiotu yerine onun ayrışması ile hiçbir bitki sebze gübresi büyük bir miktar verir söyleniyor olarak ve Box dalları ve yaprakları, asma için en iyi gübre arayla tavsiye edilmiştir.Hazar Ahiap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

20150213_105153 (1)

Şimşir Elimizde vardır çapları yuksek.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates