Cape Holly, Afrika Holly,llex mitis

Cape Holly, Afrika Holly,llex mitis

cape-hollyCape Holly (Ilex mitis)

Ortak İsim (ler): Cape Holly, Afrika Holly

Bilimsel Adı: llex mitis

Dağıtım: Afrika

Ağaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  40 £ / ft 3 (640 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .64

Janka Sertlik: 1100 £ f (4.870 N)

Kopma Modülü: 10.930 £ f / içinde 2 (75.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.313.000 f / içinde 2 (9.06 GPa)

Kırma Gücü: 6020 £ f / içinde 2 (41.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.9, Teğet: 10.5%, Volumetrik: 16.0%, T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm:  İdeal kereste çok üniforma vardır, hemen hemen hiçbir görünür tane desenli beyaz renk soluk. Knots ahşap kullanılabilir alanını azaltmak, hangi yaygındır. Kestikten sonra hızla kurutulmuş değilse mavimsi gri / mantar leke geliştirebilir. Holly, genellikle kış aylarında kesilir ve fırın ahşap beyaz rengini korumak için kısa bir süre sonra kurutulur.

Tahıl / Doku:  Tahıl kenetlenmiş ve düzensiz olduğunu. Orta ılımlı doğal parlaklık ile üniform doku ince.

Endgrain: Yaygın gözenekli ya da yarı-halka-gözenekli; ağırlıklı olarak yaygın radyal sıralar halinde düzenlenmiş 2-4 radyal katları, çok küçük gözenekler; büyüme halkaları nedeniyle earlywood gözeneklerin kesintili satır ayrı olabilir; lens olmadan görünür ışınları; değil, tipik görünür lens ile parankim.

Rot Direnç: dayanıksız ya da bozulabilir ve böcek saldırı duyarlı olarak Anma.

İşlenebilirlik:  sayısız knot ve kilitli tahıl hesabına çalışmak zor olabilir. Tutkal, lekeler, ve bitirir de, ve bir alternatif olarak siyah, bazen lekeli olduğunu  Abanoz . Iyi torna açar.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Holly ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Ticari satışa Nadiren mevcuttur, Holly pahalı yerli kereste ve genellikle küçük miktarlarda ve boyutlarda mevcuttur.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: İnlay, mobilya, (boyalı siyah) piyano tuşları, süpürge ve fırça sapları, nesneler ve diğer küçük yenilik öğeleri döndü.

Yorumlar: Holly genellikle süs ve dekoratif amaçlı sadece kullanılır. Bu hizmet mevsimsel hareketin bir sürü oldukça büyük bir büzülme oranına sahiptir, ve mukavemet özellikleri bir parke için vasat.

 Kökeni ve coğrafi dağılımı 

Ilex mitis güney doğu Güney Afrika, Svaziland ve Lesoto Eritre, Etiyopya ve Kenya, ve Sierra Leone dağlık alanlarda meydana gelen, yaygın; aynı zamanda doğu Madagaskar oluşur.

Kullanım 

Ahşap ışık inşaat, ışık döşeme, iç trim, gemi inşa, araç gövdeleri, mobilya, oyuncak, yenilikleri, böyle davul ve gitar, alet sapları, tarım aletleri, demiryolu traversleri, kutular, sandıklar, fıçılar, arı kovanı gibi müzik aletleri için uygundur , maçlar, kaplama, kontrplak, sunta, sunta ve bilançolar. Bu vagon yapımında buckboards ve konuşmacı için talep edilmiş ve bayan ayakkabı topuklu için vardır. Bu son amaç için daha az uygun görünüyor olsa da., Yakacak olarak kömür ve üretimi için kullanılan

biraz acı biraz tatlı olan meyveler yenilebilir ve haşlanmış kökleri de yenilebilir olduğu rapor edilmektedir. Doğu Afrika’da kabuğu decoctions kısırlık tedavisi için ve bir emetic güney Afrika’da ve ateş ve kolik tedavisinde bir lavman olarak uygulanır. Toz kabuğu döküntüleri ve yaralar tedavi etmek için harici olarak uygulanır. Grip hasta kabuğu ve yaprak macerations ile yıkanır. Kökler uyan ve şişliklerin tedavi etmek için kullanılır. Yaprakların decoctions, kökler ve kabuk yaraları temizlemek için kullanılan saplar ise Madagaskar kabuğu ve kök decoctions, gonore karşı alınır. Bir pomad yapılır Ilex mitis yanıklar, yaralar, yaralar ve izleri tedavi etmek için bir cilt bakım ürünü olarak adı ‘fanaferol’ başlığı altında Madagaskar popüler ve deri Lightener olarak (saflaştırılmış ekstresi% 0.75 içeren). çiçekler bal arılarının nektar için önemli bir kaynağıdır; bal beyazımsı ve iyi bir kaliteye sahip. Ağaç dekoratif parlak yaprakları ve kırmızı meyveler için parklar ve büyük bahçeler dikilir. Ayrıca çitlerin dikilir.

Özellikler 

Öz odun günlüğüne merkezine doğru kahverengimsi gri, bazen grimsi yeşil soluk beyazımsı ve belirsiz 4-5 cm genişliğinde diri odun gelen demarcated. tahıl, düz, doku gayet iyi. Ahşap radyal yüzeyler üzerinde göze çarpan bir gümüş tane şekil gösterir.

ahşap% 12 nem içeriğine 590-690 kg / m arasında bir yoğunluğu olan, orta ağırlığıdır. Kurutma çöküşü ve ciddi denetimi, büküm ve son bölme önlemek için yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. küçülme oranları kuru 3,6-6,0% radyal ve 9,0-13,9% teğet fırın için yeşilden, yüksek. Kalın 2.5 cm kuru panoları havalandırmak yaklaşık 2 ay sürer. Kuruduktan sonra, ahşap hizmet kararsızdır.

% 12 nem içeriğinde, kopma modülü 63-89 (-110) N / mm, tanecik 34-48 N elastiklik 5980-11,170 N / mm, sıkıştırma paralel modülü olan / mm², kesme 9,5-10 N / mm², Janka yan sertliği 5115-5510 N ve Janka son sertliği 7025 N.

ahşap testere kolaydır. Genellikle planya adil sonuçlar verir, ancak tahıl toplama-up, özellikle çeyrek biçilmiş yüzeylerde, ciddi olabilir. Kalıp, sıkıcı ve Zıvana iyi sonuçlar verir. çivileme özellikleri tatmin edici, ancak ön-sıkıcı tavsiye edilir. Bir dolgu kullanılması önerilir, ancak boya ve vernik önce gerekli değildir. yapıştırma özellikleri tatmin edici olmakla birlikte, bükülme özellikleri genellikle düşüktür. Ahşap soyma ve dilim de, iyi-kaliteli kaplama üreten. Bu mantar ve ağaç böceklerinden saldırılarına karşı hassas olan, dayanıklı değildir, ancak koruyucu madde ile işlemden geçirmek kolaydır. ahşap tozu ciltte tahrişe neden olabilir.

I-III cilt şikayetleri iyileştirilmesi için bildiriliyor sorumlu ilexosides denilen triterpenik saponinler. Farelerde yapılan testler, ham llex mitis ekstreler akut toksisite göstermemiştir ve gine domuzları ile yapılan deneylerde, yaranın iyileşmesi krem fanaferol ters bir cilt tepkileri göstermiştir. Madagaskar klinik testlerde, bu krem, taze yaralarda kabuk bağlama işlemi en etkili olduğu gösterilmiştir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates