Catalpa,Catalpa spp.,(C speciosa ve C. bignonioides),catawba,cigartree,Loistotrumpettipuu

Catalpa,Catalpa spp.,(C speciosa ve C. bignonioides),catawba,cigartree,Loistotrumpettipuu

northern-catalpa-sealedKuzey Catalpa (Catalpa speciosa)

Ortak İsim (ler): Catalpa,catawba,cigartree,Loistotrumpettipuu,Catalpa speciosa,Catawbatree,Catalpa Oeust, Chavanon Chavanon,Yoke-Wood, Haiti Catalpa , Jamaika Meşe,Hint fasulye ağacı

Bilimsel Adı: Catalpa spp. (C speciosa ve C. bignonioides)

Tanım: Catalpa ( Catalpa spp. ) Kuzey Amerika yerli iki türü vardır: Kuzey Catalpa  ve Güney Catalpa ( C. speciosa ve C bignonioides .) . Doğu ABD’ye yerli, ama Kuzey Amerika’da vatandaşlığa olan öz odun rengi Zengin altın kahverengi bir grimsi kahverengi arasında olabilir. bakım girintileri ve sırtlar yaratmaktan kaçınmak için zımpara sırasında alınmalıdır olsa ağaç türleri, el ve makine araçları kullanarak çalışmak genellikle kolaydır. Sırtlar yaratmak tutmak için sert bir zımpara bloğu kullanın. Bu, döner yapıştırıcılar ve (gözenek doldurma düzgün bitmiş yüzey elde etmek için gerekli olsa) iyi biter. Catalpa biraz underrated parke, değil kereste şeklinde çok sık görülür. Gibi pek çok diğer ortak oyma ormanda, aksine Butternut veya Basswood , Catalpa çürümeye dayanıklı ve diğer yerli türlere göre daha açık oymalar için daha uygundur. Buna ek olarak, Catalpa üstün bir stabiliteye sahiptir.Catalpa speciosa zengin toprakları tercih ama gevşek fakir topraklarda tahammül, ama taze ıslak ve iyi drene, ağır, hafif alkali toprak hafif toprak tolere ama aside alkalin tahammül, ama bir kez yüklü kuru toprak tahammül Kısmi gölge ve tam güneş. Bu yoğun ısı çok hoşgörülü bir bitkidir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

CatalpaC speciosa ve C. bignonioides

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Catalpa speciosa yaprak döken düzensiz konik şekil uzunluğunda 30cm kadar büyük kalp şeklinde yaprakları yaş ile genişleyen bir hermafrodit bitkidir. yapraklanma sonbaharda, bahçecilik faizsiz yukarıdaki sarımsı yansımaları, sarımsı-yeşil renk tonu alarak aşağıda tüylü, yeşil, ilkbaharda geç. Yaprakları siyah açmak ve ne zaman ilk don hızla düşer. yaklaşık 10 Panicles gruplandırılmış çiçekler, 30cm uzunluğunda, çan biçimli ya da orkide, kokulu, beyaz ve çapı 5cm kadar, sarı ve mor kırmızı ile işaretlenmiş bulunmaktadır. Bu büyümenin on beşinci yıla kadar maalesef açan muhteşem bir çiçekli bir bitkidir. Buna ek olarak, çiçeklenme her 2 ila 3 yıl üretilen büyük tohum bitkileri ile konjonktürel olduğunu. meyve 20 kadar vade sonunda kahverengi yeşil uzun 50cm, kışın çok uzun kalıcı karanfil vardır. kabuğu, derin çatlaklı ve kalınlaşır-kahverengi gri kırmızımsı kahverengidir. Bu bitki bölge 4 çok cesur değildir ve iyi performans için mikro iklimi isteyin. katalpa bignonioides olduğu gibi çürük bu türün yaprakları hoş olmayan bir koku yaymaz. Güçlü rüzgarlar kolayca verimleri zayıf bir yapı bitkidir. İyi yetiştirme koşullarında, bu bitki 70 yıldır yaşayabilir.Catalpa speciosa güney-orta ABD’nin yerli.Catalpa jenerik ismi Yerli Amerikalılar Carolina Bu ağaç verdi adıdır. Belirli isim çok gösterişli çiçekler atıfta “tam” için “şekil veya görünüş” ve OSERS için, Latince speciosa türlerinden kaynaklanmaktadır.

Bitki Boyu:. 15 kadar 21m kadar iyi büyüyen koşullar altında zamanla 15m daha 10m
Bitki genişliği: 10m ve 10 kadar 15m iyi büyüyen koşullar altında zamanla 7m.

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri’ne Yerli, ancak Kuzey Amerika boyunca vatandaşlığa

20mC speciosa ve C. bignonioides

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-100 ft (15-30 m), 2-4 ft (0,6-1,2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 29 £ / ft 3 (460 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .38, .46

Janka Sertlik: 550 £ f (2,450 N)

Kopma Modülü: 9.400 £ f / içinde 2 (64.8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.210.000 f / içinde 2 (8.35 GPa)

Kırma Gücü: 2740 £ f / içinde 2 (18.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.5, Teğet:% 4.9, Volumetrik:% 7.3 T / R Oranı: 2,0..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsC speciosa ve C. bignonioides8766

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Botanik, Dağıtım ve Önemi Catalpa: Cins Catalpa L. Aile Bignoniaceae aittir ve yaprak döken ağaçların 13 tür içerir. Bitkiler (Missouri ve Indiana içine kuzeye uzanan) ve Batı Hint Adaları. Doğu Asya, Kuzey Amerika’da bulunan Catalpa ağaçları genellikle çekici, beyaz, pembe ya da yaz aylarında görünen sarı çiçekler için yetiştirilen (çiçeklenme zamanı Temmuz ve Ağustos), ve uzunluğu onların büyük (10-20 cm), kalp şeklinde yaprakları. Yapraklar ters, uzun petioled edilir. Biseksüel çiçekler, terminal pannicles halinde düzenlenmiştir. taç şeklinde çan olup. Beş stamenlerden ikisi staminodes ile temsil edilmektedir vardır. Meyve uzun (20-35 cm), her iki uçta çok sayıda yassı tohumlar, tomentose dahil silindirik kapsüller. meyve kış boyunca dalları kalır. Catalpa bitkiler taze toprak gerektirir, besin maddelerince zengin. Onlar phytophilous ve termofilos bitkiler; Olgunlaşmamış sürgün uçları kışın ölür. Catalpa çok dekoratif olduğu kanıtlanmıştır – Mükemmel bir ağaç nedeniyle kent kirliliği olan hoşgörü parklarda ya da sokakta dikim. Catalpa bitkiler de bakış tıbbi açıdan önemlidir. Literatürde tarif onların tıbbi kullanımları için işleme tabi tutulmasını içerir , astım ve öksürük, yanı sıra bunların diüretik ve iyileştirici özellikler yara. Meyve ve yapraklar Hem bu amaç için kullanılmaktadır. Catalpa Fructus resmen bir diüretik Japon Pharmacopeia listelenen Japonya’da ilaç. İlaç Çin ve Hong Kong, Japonya ve Zizhi içinde Kisasage denir. Geleneksel Çin tıbbı kabuğu tavsiye Catalpa için deri hastalıkları . türleri Catalpa genellikle tıbbi olarak kullanılmaktadır: C bignonioides Walt, (ortak ; Catalpa 20 m yüksekliğe ulaşan, büyük bir ağacın içine geliştirir, güneydoğu ABD’de kökenli Hint-fasulye); C ovata G. Don. (Japonca adı: Kisasage) – Çin, 5-10 m yüksekliğinde ağacın yerli; C. bungei CA Mey ağaç, 10 metreye kadar yüksek, aynı zamanda Çin’den geliyor.

Renk / Görünüm: neredeyse tüm gövde öz odun oluşur: cebire rengi zengin bir kızarana kadar bronzluk grimsi bir nötr değişebilir. Dar diri odun soluk gri. Genel görünüm biraz benzer  kül .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsC speciosa ve C. bignonioides22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku: Tahıl açık, kaba dokulu, düz.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; Büyük dalgalı teğet bantları küçük latewood gözenekler çok büyük earlywood gözenekler, 3-8 sıra; Ortak tyloses; parankima vasicentric, birleşik ve marjinal; dar ışınları normal aralık.

Rot Direnç: Catalpa çürüme direnci konusunda dayanıklı olarak puan ve direkt toprak temas kadar iyi tutar.

İşlenebilirlik: bakım hafif latewood alanlar earlywood bölümleri daha kolay kum eğilimi nerede girintiler ve sırtlar yaratmaktan kaçınmak için zımpara sırasında alınmalıdır olsa Genellikle kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. (Sert-destekli zımpara bloğu tavsiye edilir kullanma.), Açar yapıştırıcılar ve gözenek doldurma düzgün bitmiş yüzey elde etmek gerekli olsa, iyi bitirir.

Koku: Catalpa bir soluk, baharatlı bir kokuya sahiptir.

Kuzey Catalpa: (Kuzey catalpa Catalpa speciosa ) üyesidir Bignoniaceae ailesi. Bu Büyük Göller Carolinian batısında Mississippi orman ve güneyde özgüdür. Bu garip görünümlü tropikal ağaçtır. Yaprakları geniş ve (kalp şeklinde) kordat ve dönüşümlü düzenlenmiş bulunmaktadır. Yaprakları yeşilimsi kalır veya geç sonbaharda, kahverengi-sarı açın. Yaprak sonbahar hemen hemen kış böylece geç. Çiçek tübüler ve asimetrik olduğunu ve ince sarı ve mor boyuna çizgili beyaz. Yaprakları açılışını yaptıktan sonra çiçek sahası gibi muhteşem trompet-vine ağacı pul. Her Seedpod yaklaşık üç desimetre uzunluğunda olduğunu, ancak sadece yaklaşık bir santimetre kalınlığında. Yüzeysel catalpa Seedpod fasulye-pod gibi görünüyor. Ancak, çok sayıda kağıt inceliğinde içeren samara veya kanatlı-tohum. Geç sonbaharda bölme pod bir milkweed pod gibi rüzgarla samara, yayımlar. Kabuğu sert ve karanlık. Şubeler, form genellikle harika bir ağaç formu sarp ve düzensizdir. Olgun bir ağaç yüksekliği üzerinde 30 metre ulaşabilir. Catalpa nispeten az türlerin bir cinstir. Orada birkaç catalpa türü Asya’da, ve Amerika kıtasında iki. Güney catalpa ( C bignonioides ) güney Appalachians oluşur. Bu güney catalpa çeşitli çeşitlerin ticari yetiştirilmektedir. Catalpa çoğu akraba diğer cinslerin olan ve en çok tropik bölgelere sıcak ılıman meydana gelmektedir. Ve birçok trompet-üzüm (gibi bignonia spp. ), hatta ağaçlar değil. Bir ilginç sıcak ılıman türlerin desertwillow (olan Chilopsis linearis Meksika) ve güneybatı ABD. Desertwillow çok catalpa gibi ama uzun söğüt gibi yaprakları vardır. Kuzey catalpa bir süs oldukça uzak kuzeyinde doğal aralığı olarak dikildi. Hatta Ottawa kadarıyla kuzey yaşayabilir. Bununla birlikte, çoğu Kanada taç kurumaları derecesine sahiptir. Her zaman kuzeyde iyi yapmaz. Diğer birçok orman ağaçları gibi, kuraklık stresi, toprak sıkışması ve diğer kentsel stresler aşırı tahammül edemez. Onun Geç düşen yaprakları ve büyük meyveleri henüz olgunlaşmadan ekstra sonbahar-temizleme çalışmaları yapmak. Bu pamukçuk mantar duyarlı ve yaprakları çoğunlukla sfenks güve tırtıllar tarafından istila edilir. İlginç bir ağaç, ama Kanada’da bir yükümlülüğün bir parçasıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsC speciosa ve C. bignonioides98

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Catalpa bazı türler cilt tahrişine neden bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: ağaçlar, Amerika Birleşik Devletleri genelinde yaygın olmasına rağmen, ağaçlar kendi aralığı boyunca düzensiz dağılmış eğilimindedir: böylece Catalpa her zaman kereste olarak sürekli mevcut değildir. Fiyatlar için ılımlı olması muhtemeldir kurulları-ya da belki böyle dönüm veya boşlukları oyma gibi özel boyutlu bloklar için ortalamanın üzerinde biraz.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Çit mesaj, programı ahşap, kabini, ve oyma.

Yorumlar: Sadece iki türün-Kuzey Catalpa ve (sırasıyla C. speciosa ve C. bignonioides) Güney Catalpa Kuzey Amerika -Native dünya çapında sadece on türün toplam vardır. cins (kabile kendisi de ağacın adını), ağaç için Catawba Hint kabile adı adını alır. Catalpa gösterişli çiçekler, geniş yaprakları ve büyük, karakteristik fasulye gibi meyve, popüler bir süs ağacı; ikinci, bazı Hint fasulye ağacının, ya da puro ağacı gibi ağaçlara bakın neden.Catalpa kereste şeklinde çok sık görülen bir biraz underrated parke, değil. Böyle Butternut veya Ihlamur ağacı gibi diğer birçok yaygın oyma ormanda, aksine, Catalpa çürümeye dayanıklı, ve diğer yerli türlere göre daha açık oymalar için daha uygundur. (İlk kuruma damlar parçaları üzerinde ortak bir sorun denetimi ile, sorunlu olabilir ama) Ayrıca, Catalpa, çok düşük büzülme oranları ile mükemmel stabilite vardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates