Ceylon Ebony,Seylan Abanoz, Doğu Hint Abanoz,(Diospyros ebenum)

Ceylon Ebony,Seylan Abanoz, Doğu Hint Abanoz,(Diospyros ebenum)

ceylon-ebony-sealedCeylon Ebony,Seylan Abanoz (Diospyros ebenum)

Ortak İsim (ler): Seylan Abanoz, Doğu Hint Abanoz,Doğu Hint Abanoz , Seylan Abanoz , Seylan ebeny ağacı , Abanoz , Hurma Abanoz , Kara sapot,Abanoz , Karu , Katupanachi , Karingali , Mushtambi , Vayari,Acha Tumbi , Vaalabattiram , Kaarai , Karungali , Tumbi,Velleithuvarai , Vellathovarai

Bilimsel Adı: Diospyros ebenum

Dağıtım: Güneydoğu Asya,Yarımada Hindistan ve Sri Lanka,Güney Sahyadri ve Nilgiris yan

imagesCeylon Ebony

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-80 ft (15-25 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 57 £ / ft 3 (915 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .70, .91

Janka Sertlik: 2430 £ f (10.790 N)

Kopma Modülü: 18.650 £ f / içinde 2 (128.6 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.040.000 f / içinde 2 (14.07 GPa)

Kırma Gücü: 9210 £ f / içinde 2 (63.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.4, Teğet:% 8.8, Volumetrik: 14.3%, T / R Oranı: 1.6

Abanoz Nedir?:Abanozgillerden, Sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtasına Abanoz denir. Alm. Ebenholz (n), Fr. Ebenier (m), İng. Ebony. Familyası: Abanozgiller (Ebenaceae).

Tropik ve subtropik bölgelerin odunlu bitkileri. Çok ağır, siyah renkte bir odunu vardır. Vatanı Japonya, Malezya, Asya, Amerika ve Afrika olup, çeşidi çoktur.Kullanıldığı yerler: Eskiden, gömme süs işlerinde, fırçacılıkta, piyano tuşları ve bıçak sapları yapılmasında, ince marangoz sanatlarında kullanılırdı. Çekmeceler, yazı takımları yapımında kullanılırken on altıncı yüzyılda yaygın olarak kaplama işlerinde faydalanılmaya başlandı. İnce tabakalar haline getirilebildiğinden bilhassa Fransa’da yaygın ince marangozluğun en önemli malzemesi oldu. zamanla abanozun kullanılması ve buna dayanan ince sanat unutuldu.

Renk / Görünüm: Heartwood bazen gri veya koyu kahverengi çizgiler, bir jet siyah. Soluk sarı diri odun açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir. İronik olarak, en iyi kalite abanoz siyah plastik gibi görünüyor.

Tahıl / Doku: Tahıl ince, düzgün bir doku ile, tipik düz ya da bazen düzensiz. Doğal parlaklık yüksek seviyesine sahiptir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel bir düzenlemede, büyük gözenekler medyum; 2-3 yalnız ve radyal katları; Öz odun mevduat siyah öz odun fon bireysel gözenekleri görmek için zor hale (siyah) ortak; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankimi yaygın-agrega vasicentric, (ağsı) bantlı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCeylon Ebony12

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Rot Direnç: siyah öz odun kısımları çürüme direnci açısından çok dayanıklıdır.

İşlenebilirlik: Zor Genel kenarları kesme yoğunluğu hesabına ve güçlü köreltme etkisi üzerinde çalışmak için. Çek ya da gelişmekte olan diğer kurutma kusurları ile, kuruması için zor olabilir. Zor olabilir tutkal . Abanoz süper döner, ve çok yüksek doğal cila alır.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, içinde Abanoz  Diospyros cinsi bir şekilde bildirilmiştir  hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz, cilt ve solunum tahriş vardır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCeylon Ebony2332

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: Seylan Abanoz ticaret orijinal abanoz olmasına rağmen, bugün nadiren kullanılabilir değil. Fiyatlar çok yüksek olmasını bekliyoruz, ve kullanılabilirlik çok kıt olması. Gibi diğer ebonies gaboon veya Macassar hem de çok pahalı olsa da, daha yaygın olarak mevcuttur.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak veri eksikliği olarak IUCN tarafından bildirilen listelenen değildir. Sömürü nedeniyle, bu abanoz türlerinin ihraç Hindistan ve Sri Lanka’da sınırlıdır.

Kullanıldığı yerler: Eskiden, gömme süs işlerinde, fırçacılıkta, piyano tuşları ve bıçak sapları yapılmasında, ince marangoz sanatlarında kullanılırdı. Çekmeceler, yazı takımları yapımında kullanılırken on altıncı yüzyılda yaygın olarak kaplama işlerinde faydalanılmaya başlandı. İnce tabakalar haline getirilebildiğinden bilhassa Fransa’da yaygın ince marangozluğun en önemli malzemesi oldu. Zamanla abanozun kullanılması ve buna dayanan ince sanat unutuldu.

Yorumlar: orta boy ağacı (eski Seylan olarak da bilinir), Sri Lanka en iyi gelişme ulaştı çünkü hala yaygın Seylan Ebony olarak anılacaktır. Bazen de Doğu Hint Ebony veya basitçe Hint Ebony olarak anılacaktır.Diospyros ebenum güney Hindistan ve Sri Lanka’da meydana gelen ağaç türüdür. En iyi abanoz verim ağaçların biri olduğu için bilinir; Bu ağacın odun Seylan Abanoz veya Hindistan Abanoz denilen, ama çoğu zaman sadece “abanoz” denir.,ağaç 20-25 m boyunda ulaşan, orta büyüklükte bir dökmeyen. yaprakları, yaklaşık 6-15 cm uzunluğunda ve 3-5 cm geniş, tüm vardır. meyve, küçük bir hurma benzer küçük meyve 2 cm çapında bir. Bu yavaş büyüyen ağaç, kuru ve orta bölgelerine özgüdür.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Hazar Ahşap İşleme Merkeel

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Siyah ve Beyaz Abanoz (Diospyros spp.)

Gaboon Abanoz (Diospyros crassiflora)

Saç yağı Abanoz (Diospyros celebica)

Malezya Blackwood  (Diospyros ebonasea)

Mun Abanoz  (Diospyros mun)

Trabzon hurması (Diospyros virginiana)…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

ebony-cupboard-1867

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Seylan Abanoz Ağacı korunması…

CeylonEbonySapling-RuwanRajapakse-büyük

Gampaha Botanik Bahçeleri Abanoz Fidan

Sri Lanka Abanoz ağacı (“Seylan Ebony”) 1796 Onun botanik adı Baltık Alman botanikçi Johann König tarafından ilk kez bilimsel olarak tarif edilmiş olan Diospyros ebenum olarak bilinen ağaçların bir aileye ait Ebenaceae . Abanoz Sri Lanka bulunan hem topikal ve orta iklimlerde yetişir ve olgunluğa ulaşması yaklaşık iki yüzyıl almaya bilinmektedir.

Sinhala “Karuwala” (“karanlık”) olarak adlandırılan, abanoz ağacından ahşap meraklı üretimi için eski çağlardan beri talep olmuştur ve bir yüksek ticari değere sahip tarihsel olmuştur. Ebony “Süper Lüks” kereste olarak sınıflandırılır ve üç yılı aşkın bir orta çevresi ve bir buçuk metre olan günlükleri, Devlet Kereste Corporation tarafından düzenlenen ahşap ihaleleri prim fiyatlarla satıldı. Seylan Abanoz nadiren bugün küresel pazarda bulunur.

Ebony odun dar ve hatta kilitli tahıl siyah zengin, ve bir kez Kesilmiş ve rendelenmiş ince bir dokuya sahiptir. ahşap, yüksek yoğunlukta ve bir sert ağaç olarak sınıflandırılır. Ebony az nem ihtiva eder ve büzülme oluşmadıkça Çeşni gerekli değildir. ahşap dayanıklı ve delici veya termit saldırılarına karşı güçlü bir bağışıklık vardır. Abanoz iç ve dış pazarda hem de yüksek fiyatlar almak dekoratif, yüksek sınıf mobilya ve meraklı ve uygular, yapmak için günümüzde kullanılmaktadır.Bodur ve çalımsı bir ağaçtır. 7 m. kadar yükseklikte. Yapraklar üçer üçer olup goncaları yoktur. Meyveler koyu kahve ve fasulye şeklindedir. Başaklarda 8 kadar çekirdek (tohum) bulunur. Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar.Abanoz eski çağlardan beri çok değerli bir odun sayılmıştır. Pek çok kral abanozdan asalar kullanırdı, hatta zehirin etkisini giderdiğine inanarak içeceklerini abanozdan kaplarda içmişlerdir. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

696_det5

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

EbonyLog-STC

Bir Abanoz günlük kesiti, Devlet Kereste Şirketi:abartılı siyah, abanoz düzgün bitirmek bir geçmiş dönemin üst sınıfları için özel mobilya üretimi için bir hammadde yaptı. “Karuwala Putu” (Abanoz kanepeler), “Karuwala Meesa” (Abanoz sandalye) veya “karuwala Almari” (Ebony dolaplar) bulundurulması 19 bir statü sembolü olarak kabul edildi inci ve erken 20. inci yüzyıllarda. Abanoz müzik aletleri, özellikle piyano tuşları yapmak için günümüzd kullanılmaktadır. Aynı zamanda böyle bir mücevher çivili filler gibi süs meraklı söndürmeye kullanılır.Efsane abanoz yapılmış bir kavanoza saklanan, bazı yaprakların ve ağaçların kabuklarından yapılmış özel bir toz, bir garip potansiyeli sergiler o var. Alnına ve pesto bu toz bir nokta koyun! Sen görünmez hareket edebilirsiniz! Ne olursa olsun ticari değeri ve sözde sihirli özellikleri, Abanoz ağacı hayranlık, saygı ve korunması hak doğanın görkemli oluşturulmasıdır. Kalkınma projeleri, yasadışı kesilmesi, insanların yaşaması için ormanların yok, terörizme karşı son savaşta imha ve ormancılık bölümü verimsizlik Aşırı genel Sri Lanka’nın orman örtüsü köklü azaltılması için önemli nedenlerinden bazıları, ve gittikçe azalan için Özellikle Ebony. Abanoz ağacı tehdit fauna ve Sri Lanka (pub. 2007) flora Kırmızı Listesinde değildir ve şu anda bir tehlike altındaki türler olduğunu.

Oldukça yakın zamana kadar, insanlar geleneksel mobilya yapmak için endemik türlerin parke kullanmak alışık edildi. Birçok kafasında bir yanlış anlaşılma kalite ahşap gibi ticari kullanım için dayanıklı ağaçlar çok az türü olduğunu, oldu. Ahşabın doğal dayanıklılık modern teknoloji ışığında temel bir özellik değildir. modern tedavi teknolojisinin uygulanması daha dayanıklı geleneksel sert ağaçlarına daha olmak üzere (örneğin Pinus, akasya, okaliptüs veya Kauçuk ahşap gibi) endemik değildir doğal olmayan dayanıklı kereste vermektedir. Uygun işleme ve boyama ile, bu düşük maliyetli orman şık mobilya yapımında da dahil olmak üzere tüm ticari amaçlar için cazip ve dayanıklı hale getirilebilir.Bize her zaman Abanoz doğal ve kültürel mirasını hatırlamak ve görmek için gelecek nesiller için korumak ve hatta özenle istismar sağlar. Ilgilenen sizin kim için, ben Abanoz, kullanımı ve korunması konusunda birçok ilginç gerçekler listeledik.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

8564_1353208437_4

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Coğrafi dağılım:Abanoz kuzey Sri Lanka kuru bölge tropikal ormanlarda başlıca bulundu ve merkezi il ve güneyde ıslak bölgede birkaç izole alanlarda olduğu. Kuzeyde, aynı zamanda deniz adalar hariç, Jaffna yarımadasında bulunur. Abanoz gibi Kaluthara, Hambanthota ve Monaragala gibi adanın diğer bölgelerinde sporadik bulunur.Abanoz kil ve kum su dolu, bereketli topraklarda iyi yetişir. Deniz seviyesinden 1300m üzerinde dağlık alanlarda bile yetişir ve Hantana, Gangamuwa, Hinidum Kanda ve Erathna bulunur.

Türler – Diospyros ebenum:Aile Ebenaceae benzer türler gibi Hindistan ve Malezya gibi benzer iklim ve toprak koşullarına sahip Güney Hint bölgedeki diğer ülkeler için endemiktir. Ebony Karu veya Lapa Timbi olarak Malezya bilinmektedir Tamilceyi Karun-Kali denir ve Hindi Ebans ve Abnus olarak adlandırılır.

Botanik açıklama:Abanoz çok yıllık bir bitkidir, ve vade sonunda etrafında 15m yüksekliğe ulaşır. Yaprakları eşit, uzunluğu 5 ~ 10 cm ve genişliği 2.5 ~ 6.0 cm olan her yaprak dağıtılır. Yaprakları bitkinin tabanına üzerine düşen güneş ışığı ve ısıyı engel. Yaprak şekli oval ve dikdörtgen olduğu; Bazı yapraklar çikolata veya kahverengimsi yeşil. Yüzey genellikle açık yanal ven ile işaretlenir.

Çiçeklerin rengi beyaz, sarı çaldı ve nadiren monoicous çoğunlukla yaprak döken bulunmaktadır. kadın tek başına çıplak çiçekler bitkiler ise erkek çiçekler, nispeten küçük ve kümeler halinde bulunabilir, ve bu çiçekler epipetalous vardır. erkek ve dişi bitki görünümü aynıdır, ancak erkek çiçek büyük ve sesil bulunmaktadır. çiçekler, dört çanak yaprakları ayırmak huni şeklindeki bir kalikse ve beyaz bir boru şeklinde şekillendirilmiş taç sahiptir.Abanoz çay, meyve koyu yeşil, oval şekilli ve çapı yaklaşık 2 cm olduğunu. Taç çiçek corolla daha büyük ve kalındır. Meyve dış taç çıkarıldığında, renkli kahverengi olan 2 ~ 8 tohum, görmek istiyorum,gövde ve dalları kapsayan ağaç kabuğu rengi siyah gri arasında değişir. İç (küçük) kabuğu kahverengi sarıya değişir. Diri odun genellikle hafif gölge vardır. Öz odun, bazı örneklerinde bulunan hafif gri şeritler ile, siyah çoğunlukla sahada olduğunu.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

InWordsandWood-Sam-e1333067617262

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ahşabın Kompozisyonu:Ağacın orta kolan vade sonunda bir metre hakkında. Ebony ağaç genel olarak silindir şeklinde olup, yaklaşık 5 metre uzunluğunda, sans virajlı bir düz günlük olgun bir örnekten elde edilmesi mümkündür. Böyle olgun kaydından alınan bir kesit öz odun kadar kabuğundan günlük bileşimi gösterir. Sert dış kapak günlük, kabuğu, koyu kahverengi görünür. Sonraki gri koyu kahverengi arasında değişir, ve öz odun kapsayan diri odun bölgedir. Siyah çizgiler genellikle diri odun bulunur. Merkezinde ağacın yoğun iç kısmı olan öz odun, görmek istiyorum. Öz odun zifiri siyah, ve nadiren açık renkli çizgiler gösterir. Onun görünüşü oldukça etkileyici ve bir kez Kesilmiş ve yumuşatılmış kereste haline dönüştürülür, metalik bir parlaklık göstermektedir. ahşap konuşmak için hiçbir kokusu vardır, ancak kolayca çünkü olağanüstü siyah renk ve yüksek yoğunluklu tespit edilebilir.

Ağaç gövde bir kesitini incelerken yıllık büyüme halkaları açıkça görülmektedir. Bu diri odun belirgin görünür. gemiler diri odun kolayca görülemez su taşımak nispeten çok küçük, çok küçük kanallar vardır. Eğer dikkatli gözlemlemek Eğer gemiler tek başına ve iki ve üç kümeler halinde dizilmiş nasıl görebilirsiniz. Tek bir kare mm yaklaşık 4-12 gemiler vardır. Tek bir kap yaklaşık 380 ~ 510 mikron ve yoğun bir duvar, tek bir hücre (yaklaşık 200 ~ 215 mikron) bir çapa sahiptir. Orada gemiler hiçbir tyloses vardır ve nadiren diri odun kahverengi mevduat rastlamak istiyorum. Öz odunda gemiler kahverengi ve siyah görülebilir mevduat taşırlar,parankima kaplarını çevreleyen paratrakeal hücreleri ve bağımsız apotracheal hücrelerden oluşur.Yaklaşık bir milimetre aralığında güçlü bir lens (10X) ile öz odun ışınları göreceksiniz; birbirine yakın 11 ~ 16 ışınlar da vardır.

 Abanoz ahşap kimyasal kompozisyonu:Su,Lignin,Pentozanı,Selüloz,Alkol (benzen çözünür),NaOH (% 0.2 çözünür),Ksiloz, manoz ve Balactose,Humik asit…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiziksel özellikler:Bilimsel araştırma Ebony aşağıdaki fiziksel özelliklerini tespit etmek, sivil Moratuwa Üniversitesi Mühendislik ve ulusal yapı araştırma kuruluşu (NBRO) fakülte tarafından yürütülmüştür.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Nem içeriği% – 9 ~ 12% (kuru aşama)

Yoğunluk (Kg / m3) – 1127,6 kg / m3

Güç Bükme, Kopma Modülü (MOR) – N / mm2

Güç Bükme, Elastisite Modülü – 17984,3 N / mm2

Basınç Dayanımı, Tahıl paralel – 63.15 N / mm2

Tahıl için Basınç Dayanımı, Dikey – 30.1 N / mm2

Büyüme:Başlangıçta ağacın sonraki hayatında hızlandıran bir gösteri büyüme oranı vardır. Genellikle büyüme oranı (yükseklik) yılda 1.2cm 0.25 olduğunu. Bu büyümenin yaklaşık 190 ~ 200 yıl alacağını (yani olgunlaşmış ağacın) yaklaşık 120 cm orta kolan sahip olmak. aşağıdaki gibi yaşa göre kaydedilen ortalama kolan olduğunu.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCeylon Ebony44

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Hasat için Kanunlar:Sri Lanka yasa özel izni olmadan hasat ve Abanoz kereste ihracatını yasakladı. İzinler sınırlı Sri Lanka uygulamalar ve ilgili il sekreterleri ile mamul mal ihracatı için elde edilebilir. Günlükleri veya kereste formları Ebony ihracatı kesinlikle Ancak yasaktır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

EbonyLog-STC-1024x633

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Pazar:Kalite, kıtlık, arz ve talebe dayalı devlet ahşap şirketi tarafından yapılan sınıflandırmaya göre, Abanoz ahşap süper lüks ahşap olarak sınıflandırılır. Öz odun ayıklanır ve satılan ve yumuşak ağaç boşa gider. Abanoz sadece kullanım dışı kalması nedeniyle, STC Satış Depoları ücretsiz satış altına gelmez.Ticari stokları hasat için Orman Bakanlığı tarafından işaretlenmiş ağaçlar sınırlı sayıda, yasadışı kereste çoğunlukla gelir ve Orman Müdürlüğü tarafından imha düşmüş ağaçlar. Sadece Battaramulla Ulusal El Sanatları Kurulu’na kayıtlı olan kişiler Abanoz ahşap bir rasyon ile verilir. Gibi, Seylan abanoz için potansiyel küresel talebin şu anda temin edilemez. Kereste karaborsa fiyatları doğrulanamayan, ama böyle bir tek tahta ayak üzerinde iyi 100,00 USD mal olacak ABD gibi diğer ülkelerde bulunan fiyatlarla karar olabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

dgggg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koruma:Biyoçeşitlilik sekreteryası, ulusal türler koruma danışma grubu ve biyolojik çeşitlilik üzerinde ulusal ihracat komisyon desteği ile çevre bakanlığı, ortaklaşa Sri Lanka tehlike altındaki türler tanımlamak için Kırmızı Databook-2007 yayınlandı.Abanoz tehlike altındaki türlerin bu listede yer almaktadır. Bunun gibi, korumak ve abanoz için sürdürülebilir kalkınma yöntemlerini benimsemeye uygun adımlar atmaya ülkemizde ilgili makamların Başbakan sorumluluğundadır. Ağaç sonuçta soyu tükenmiş hale gelebilir birkaç tehditleri ile karşı karşıya. Yetkisiz ama organize gruplar tarafından Büyük ölçekli yasadışı kesimi ve kereste hasat.Verimsizlik veya orman korumak ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için devlet tarafından istihdam yetkililerin ihmali; hakim yasaları ve yönetmelikleri uygulamak, ya da özel hedefleri için bunları kullanmayın yetkililer,abanoz ve diğer endemik türlerin yavaş büyüme hızı.İklim değişikliği ve diğer çevresel nedenler. Bitki aşırı kuru hava koşulları duramazlar.Kalkınma ve insan tecavüzüne nedeniyle ormansızlaşma.Yangın nedeniyle Yıkım, adam tarafından ve doğa tarafından neden oldu.Yetersiz orman ve diğer önleyici tedbirler fırtınalar ve rüzgar tarafından yangının yayılmasını durdurmak için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

part-006-1

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Abanoz faydaları nelerdir?.Abanoz (Diospyros ebenum), tropikal bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odundur. Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Odunun en içteki öz bölgesi simsiyahtır, bu nedenle pek çok ülkede abanoz kelimesi siyah renk anlamında kullanılır.

Halk arasında bronşit, nefes darlığı, kalp hastalıkları, çarpıntı, göz ağrıları vs. gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Tozları kaynatılır ve elde edilen Su ile pansuman yapılırsa, devamlı yaşaran göze ve göz ağrısına iyi gelir. Yine bu Suyun Bal ile karıştırılıp içilmesi durumunda böbrek ve mesanedeki kumları döktürdüğü ve idrar söktürdüğüne inanılmaktadır. Şu anda, Bitki sadece ilaç sanayinde kullanılmaktadır. İlaç sanayinde tohumları kullanılır. Tohumlar solunumu ve felce uğrayan harap olmuş sinirleri uyarıcıdır. Süs Bitkisi olarak yetiştirilir. Bileşiminde Sitizin alkaloidi, kolin, sistin, pektin, ureaz enzimi, yağlı Maddeler, tanenler vs. bulundurur.

Abanoz nerelerde yetişir ve nerelerde kullanılır?

Adını odunundan alan abanoz ağaçları Hindistan, Sri Lanka, Doğu ve Batı Hint Adaları ile Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir. Kuru topraklarda mükemmel yetişir. Daha çok Sri Lankada yetişen gerçek abanoz ağacının (Diospyrus ebenum) gövdesi kalın, kabuğu kömür gibi parlak siyah renkte, kabuk ile odun özü arasındaki odunu ise bembeyazdır. İyi abanoz çok ağırdır, siyaha yakın renktedir, sudan ağırdır ( Suda batar ) ve yalnızca ağacın orta bölümünden elde edilir. Ağaç geniş gövdesi ve simsiyah rengi ile tanınır; kabuğunun kömürleşmiş gibi görünmesine karşın kabuğun altındaki bölüm ağacın orta yerine kadar beyazdır. Ağacın asıl kullanılan koyu renkli orta bölümünden ise 30 – 100 cm çapında kütükler elde edilir. Rengi, dayanıklılığı, sertliği ve iyi cila tutma özelliği nedeniyle ABANOZ genellikle marangozlukta, ağaç oyma (kakma) işlerinde, kaliteli ünlü piyanoların siyah tuşlarında ve değerli müzik aletlerinin bazı bölümlerinde, belli-başlı bıçak üretici firmalar tarafında bıçak saplarında kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsCeylon Ebony432İlgili türler:

Diğer türler Diospyros Sri Lanka ailesi:

Diospyros ovalifolia düşük ülke tropikal bölge arası muson ormanları içinde bulundu (Sinhala Kanu Malla olarak),

Diospyros thwaitesii düşük ülke ıslak bölge yağmur ormanları bulunan (Sinhala Riti Kudumberiya olarak),

Diospyros racemosa (Sinhala Kaha Kaala içinde – Kalu walla), düşük ülke ıslak bölge ormanlarında bulundu

Diospyros walkeri (Sinhala Madiriya Kudüm-beriya olarak), düşük ülke ıslak bölge yağmur ormanları bulundu

Diospyros malabarica (Sinhala Thimbiri içinde), düşük ülke Dryzone intermonsoon ormanları

Diospyros melanoxylon (Sinhala Kudumberiya-kalu-thimbri olarak), düşük ülke kuru bölge muson yağmur ormanları

Diospyros Ferrea (Sinhala Kalu Habaraliya içinde), düşük ülke kuru zoomlu muson ormanları

Diospyros insignis (Sinhala Wal Madiriya içinde), düşük ülke ıslak bölge yağmur ormanları

Diospyros montana (Sinhala Gini Bulu içinde), düşük ülke kuru bölge

Diospyros oocarpa (Kalu Kudumberiya), düşük ülke kuru bölge arası muson ormanları

Diospyros hirşut (Madiriya), düşük ülke ıslak bölge yağmur ormanları

Diospyros akuminat (Sinhala Ulmadiriya içinde), düşük ülke ıslak ormanlar

Diospyros quaesita (Sinhala Kalu Mediriya içinde), düşük ülke ıslak ormanlar ve kuru bölge

Abanoz ve Kalu Mediriya çok benzer ağaçlardır. Abanoz ahşap sahada siyah ve bu yüzden beyaz çizgiler ve tahıl sahip olması dışında, Kalu Mediriya olduğunu. Kalu Mediriya diğer fiziksel ve kimyasal özellikleri, daha fazla veya daha az Ebony benzerdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates