Cocobolo,(Dalbergia retusa),cocobolo negro, cocobolo prieto, cocoboloholz, foseholz, funera, Granadillo, Granadillo

Cocobolo,(Dalbergia retusa),cocobolo negro, cocobolo prieto, cocoboloholz, foseholz, funera, Granadillo, Granadillo

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOrtak İsim (ler): Cocobolo, Cocobola

Bilimsel Adı: (Dalbergia retusa)

Diğer Ortak İsimler: Siyah gül, cocobola, cocobolo, cocobolo nambar, cocobolo negro, cocobolo prieto, cocoboloholz, foseholz, funera, Granadillo, Granadillo de Chontales, manarizoby, namba, nambar, nambar de Agui, nambar legitimo, Nikaragua cocobolo, Nikaragua gül ağacı , nambar, palisandro, Palissandre cocobolo, palo negro, prieto, kırmızı Nessle, gül ağacı, gül ağacı sarı.

Dağıtım: Orta Amerika ve Meksika Pasifik tarafında. Belize; Kosta Rika; El Salvador; Guatemala; Honduras; Meksika; Nikaragua; Panama,Dalbergia dünya (Asya, Afrika, Orta Amerika ve Güney Amerika) yanı sıra Güney Afrika tropikal ve alt tropikal bölgelerden gelen, yaklaşık 300 tür içerir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Dalbergia_retusa_map

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 45-60 ft (14-18 m), 1.5-2 m (50-60 cm) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 69 £ / ft 3 (1,095 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .89, 1.10

Janka Sertlik:  2960 £ f (14.140 N)

Kopma Modülü:  22.910 £ f içinde / 2  (158,0 Mpa) *

Elastik Modülü:  £ 2.712.000 f içinde / 2  (18.70 GPa) *

Güç Kırma : 11.790 £ f / içinde 2  * (81.3 MPa)

Çekme:  Radyal:% 2.7, Teğet:% 4.3, Volumetrik:% 7.0 T / R Oranı: 1.6…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsCocobolo2

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Cocobolo siyah veya mor çizgiler ile kahverengi, sarı, turuncu, kırmızı ve tonları arasında değişen, farklı bir renk cümbüşü içinde görülebilir. Diri, tipik olarak, çok soluk bir sarı. Taze / kesme kumlu ve yaşla birlikte karartmak renkler hafif; Daha fazla bilgi için, makalesine bakın egzotik ormanda renk değişiklikleri önlenmesi .

Tahıl / Doku: Tahıl düz bir ince, hatta doku ile, kilitlenir. İyi doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; Orta özel bir düzenlemede, çok büyük gözenekler için, çok az; 2-3 yalnız ve radyal katları; Çeşitli maden yatakları bazen mevcut; parankim diffüz-in-agrega, vasicentric ve marjinal; dar, oldukça yakın aralık ışınları.

Rot Direnç:  çok dayanıklı ve böcek saldırı da dirençli olarak Anma. Doğal yağlar o ıslak / kuru döngüleri aşağılamak için iyi bir direnç vermek bildirilmektedir.

Dayanıklılık: Dayanıklılık yüksek ve deniz delici saldırı çok yüksek bir dirence sahiptir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Cocobolo1

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Bu ağaç bulunan yüksek yağ içeriği nedeniyle, zaman zaman sorunlara neden olabilir yapıştırma . Ayrıca, bir bitiş uygularken ahşabın rengi çevreleyen ahşap içine kanama, böylece bakım ahşabın rengini çevreleyen alanlara / yağlar oynatmadan ilk mühür kat üzerinde alınmalıdır. Koparma kilitlenmiş tane varsa planya sırasında oluşabilir; Ağaç aynı zamanda nedeniyle yüksek yoğunluklu kenarları / kesici aletler üzerinde ılımlı bir köreltme etkisi vardır. Cocobolo mükemmel dönme özellikleri vardır.

Koku: Cocobolo bazı tatsız buluyorum çalışılan ayrı bir baharat gibi kokusu vardır: en az bir kadın parfüm kullanılan olmasına rağmen.

Alerjiler / Toksisite:  Herkesin bildiği alerjenik. Bir hassasiyetini olarak rapor; cilt, göz ve solunum yollarında tahrişe yanı sıra bulantı, pembe-göz ve astım benzeri semptomlara neden olabilir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Cocobolo3

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: Cocobolo sınırlı kaynağı olduğunu, ve (süs amaçlı), nispeten yüksek talep de, ve oldukça pahalı olması muhtemeldir. Göster diğer benzer karşılaştırmak gerekir Rosewoods olarak Dalbergia cinsi .

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri olan Ek II CITES ve IUCN Kırmızı Listesi’nde yer almaktadır. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları: İnce mobilya, müzik aletleri, dönüşmüşleri ve diğer küçük özel nesneleri.Yüksek kolları, kakma çalışması, fırça arkaları ve küçük alet sapları, müzik ve bilimsel aletlerin, mücevher kutuları, satranç figürleri, bilardo ipuçları izmarit ve diğer özel öğeleri için çatal ticaret yanaydı…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Cocobolo4

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar:  üstün renk ve şekil için günümüzün en değerli lumbers biri; ama aynı zamanda onun zorluk en rezil biri yapıştırma ve eğilimi neden  alerjik reaksiyonlara marangozlar içinde.

Ayrıca, Cocobolo en birkaç yanıltıcı raporlar vardır Janka sertlik sadece 1.100 £ olmak , f , ve bu kadar elastikiyet modülü sadece £ 1.100.000 de f in / 2 : bir yazım hatası ya da yaygın olarak adlandırılan farklı bir ahşap ya neredeyse kesinlikle hangi Cocobolo (Dalbergia retusa). Raporlar Cocobolo güçlü ve daha yoğun olduğunu göstermektedir Brezilyalı Rosewood ve bu (mukavemet değerleri için temel eğilme ve elastikiyet modülü bu sayfanın üst kısmında cinsindendir).

Özgül ağırlık için kullanılan ahşap sertliğini tahmin doğruluk adil derecesi ile, ve onun inanılmaz yüksek yoğunluklu verilen, (su lavabolar:), Cocobolo en sertliği (ve diğer mukavemet özellikleri) büyük olasılıkla birkaç kez daha yüksek 1100 £ f bazen bildirilmiştir..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

OrtakCocobolo

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım:bu ailenin pek çok ormanda olduğu gibi, cocobolo çok yüksek derecede, yoğunluk, renk ve dayanıklılık değerli özelliklere sahiptir. Biraz değişken renkli zaman öz odun, derin ve zengin kırmızı bir ışık kırmızımsı-turuncu olma ya, gül güzel koyu ya da siyah mor sayısız, düzensiz, eş işaretleri ile işaretlenmiş olan, taze biçilmiş.

Cocobolo kilitlenmiş tahıl düz ile ince dokuya sahiptir. Çalıştığı zaman yağlı bir his, hiçbir özgü tat ve biraz keskin ve güzel kokulu bir kokusu vardır. Bu 0,80-0,98 temel bir özgül ağırlığa (fırınlamak ağırlık / yeşil hacim) ve ayak küp başına 62-76 pound arasında bir hava kuru yoğunluğa sahiptir. Kolayca aşırı dayanıklılık çalıştı, güçlü, sert, kompakt ve oldukça ağır ve çatal ve tornacılık ticaret ile yüksek lehine doğal olarak. Brezilyalı gül ağacı (daha yoğun ve güçlü Dalbergia nigra ). Mükemmel kuruma özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir ve yüzey ve son denetleme içermez. Bu çekme kullanımda yüksek stabilite ve çok düşük nem emilimi ile genellikle düşüktür. Bu mükemmel işleme özelliklerine sahip olduğu belirtilmektedir. Bu ahşap iyi bir lehçe vermek, ancak yapıştırma için uygun hale doğal yağlar sahiptir. yağlar, su geçirmez bunun eğilimindedir ve belirsiz su ile temas halinde bırakıldı; daha nemin etkisi için bu dirençli hale getirir. Bu cocobolo çatal ticaret tuttuğu yüce pozisyon için esas sorumlu olan bu ikinci özelliğidir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

IMG_3848

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Muhtemelen dünyanın en güzel parke, Cocobolo en çekici nitelikleri hem marangozlar ve sanatkar nesiller büyüledi var. Bu gerçek bir gül, cinsinin Dalbergia bir üyesidir. Gerçek Rosewoods onlar birçok farklı çiçek koku veren üreten doğal yağlar ile ayırt edilir.En iyi Cocobolo Nikaragua gelen  kaynak sert ve diğerlerine göre daha renkli olduğu için.

 Cocobolo Meksika kuzey Panama büyüyen, Orta Amerika’ya özgü olan. Bu Pasifik kıyısında yanındaki kurutucu yayla alanları tercih ediyor. Bu 2 ‘ye kadar çaplarda uzun boylu’ 60 ‘, küçük bir ağaç 45 olduğunu. 3 ‘çaplarda bireyler bildirilmiştir, ancak bunlar son derece nadirdir. ağaçlar genellikle kötü oluşturulur ve bazı insanlar en çekici ahşap bu bodur kişilerin gelir inanıyorum.
Bu grubun öz odun belirgin çekici siyah / kahverengi damarlanma ile çok renkli olabilir. Bu portakal, kırmızılar, sarılar, morlar ve dahil olmak üzere birçok renk zengin bir goblen gösterebilir. Bu renkler genellikle kahverengi / siyah şeritleme ile üst üste. Öz odun görünümü bir renk dönen kombinasyon veya tahıl daha muntazam bir bantlama paralel olabilir. Testere yöntemler görünüm hakim belirleyebilirsiniz. Diri odun olan bir çok krem, beyaz / sarı keskin kalpten olarak belirli zıt. Bu renklerin hepsi ışığa maruz kaldığında değiştirebilir ve ahşap zengin bir patina için yaş edecektir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77
Cocobolo5

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Ağaç yıllarca sürebilen bir ayırt edici koku ile, son derece yoğun ve yağlı. Cocobolo sıra kilitlenmiş tahıl ile bir ince dokulu, düz taneli ahşap. Bu çürüme dayanıklı ve böcek saldırı genellikle geçirmez. Taze biçilmiş bile Yanı sıra, bariz bir doğal parlaklık sahiptir.
 Cocobolo güzellik neredeyse dekoratif objeler her türlü dahil olmak kaderinde anlamına geliyordu. Ondan yapılmış ürünler de aşınma ve yıllarca sürecek, böylece yoğun. Sen Cocobolo satranç taşları, havuz ipuçları, çatal, bowling topları, oymalar, heykeller ve dahil olmak üzere nesneleri geniş bir yelpazede, kullanılan bulacaksınız. Güzel mobilya üreticileri mücevher kutuları, kapı ve çekmece kulpları, ve kakma için kullanabilirsiniz. Vurdu zaman doğal müzik sesi olduğundan, enstrüman yapımcıları dize ve nefesli enstrümanlar bunu kullanmışlardır. Ağaçların küçük boyutlu herhangi bir önemli miktarda kaplama üretemez çünkü genellikle kaplama olarak kullanılmaz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77
Cocobolo_Front_1_samll

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Cocobolo yoğunluk ve sertlik keskin aletler gereklidir anlamına gelir. Bu kırılgan olabilir, bu yüzden Pilot delikleri çivileme ve vidalama önce delinmiş olması gerekir. Doğal yağlar kağıt yapışmasına neden olacağından zımparalama biraz zorlaştırabilir. Yağlar da özellikle petrol bazlı vernikler ile, terbiye engelleyebilir. Ancak, iyi cila kabul eder, ve ayrıca herhangi bir bitiş kullanılmadan yüksek parlatılmış olabilir. Cocobolo doğal yağ içeriği yapıştırmak için zor hale. Bazı marangozlar yapıştırma önce yağları çıkarmak için lak veya aseton ile yapıştırılmış olması silme yüzeyler tavsiye ederiz. Diğerleri taze biçilmiş veya eklemli yüzeylere tutkal uygulaması tercih. Kullanılacak tutkal seçimi tartışma başka kaynağıdır.Önerilen yapıştırıcılar su geçirmez PVA ve yavaş ayar epoksilerdir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77
Cocobolo6

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cocobolo en belirgin özelliği, doğal bir su geçirmez cilası ile ahşap sağlayan doğal yağlar üretim vardır. Bu nedenle, hem de dayanıklılığı, yoğunluğu ve renk gibi, son derece çatal kolları, müzik ve bilimsel aletlerin, mücevher kutuları, ve özel ahşap ürünleri üretiminde kullanılmak üzere talep edilmektedir..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77
 Cocobolo arasında marangozlar arasında alerjik tepkileri üretmek için iyi bilinmektedir.Astım ve tıbbi tedavi gerektirecek kadar şiddetli kontakt dermatit bildirilmiştir. Toz maskeleri, özellikle kaynağında iyi havalandırma ve yeterli toz toplama, bir zorunluluk vardır.Kendi hassasiyeti tespit edebilirsiniz kadar Ağaç dikkatli olmalısınız.
 Cocobolo talebi Panama Kanalı’nın tamamlanmasından sonra tırmandı. Bundan önce, onun yoğunluğu çok pahalı Güney Amerika’nın güney ucu etrafında gemi yaptı. Bu güzel ahşap talebi kendi sömürü üzerine yol önce uzun değildi. Bugünkü durum dikkatli biridir. Cocobolo bir savunmasız nakit kabul edilir ve ticaret artık kontrol edilir. Ağaç güzelliği saygı ve uygulamaları en özel için kaydederek hayatta kalma ve kurtarma garanti yardımcı olabilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77
woodenhandplane_7

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 İlgili Türler:Afrika Blackwood (Dalbergia melanoxylon)Amazon Gülağacı (Dalbergia spruceana)Bois de Rose (Dalbergia maritima)Brezilyalı Gülağacı (Dalbergia nigra)Burma Blackwood  (Dalbergia cultrata)Burma Gülağacı (Dalbergia Oliveri)Doğu Hint Gülağacı (Dalbergia latifolia)

Honduras Gülağacı (Dalbergia stevensonii)

Kingwood (Dalbergia cearensis)

Madagaskar Gülağacı (Dalbergia baronii)

Siyam Gülağacı  (Dalbergia cochinchinensis)

Sissoo (Dalbergia sissoo)

Lale ağacı (Dalbergia decipularis)

Yucatan Gülağacı (Dalbergia tucurensis)……Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Cocobolo7

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates