Demirhindi, (Tamarindus indica), Tamarindo, Tamarin, Sampalok.

Demirhindi, (Tamarindus indica), Tamarindo, Tamarin, Sampalok.

spalted-tamarindDemirhindi (Tamarindus indica)

Ortak İsim (ler): Demirhindi, tamarinde, celagi, Tangal ASAM, acem, Luo wang zi, Suan dou, Hint tarih, Tatlı demirhindi, Tamarinier des Indes, Indische Dattel, Sauerdattel, Tamarin, Tamar Hintçe, Tamarindo, Kemal (Java), Tambaring, Ambli, Anbli, TAMARINDO de la Hindistan, Bakham somkham.Demirhindi, Spalted Demirhindi, Onun argo isimleri en yaygın İngilizce vadede varyasyonları vardır. İspanyolca ve Portekizce olarak, o tamarindo, Fransızca, tamarin, tamarinier, tamarinier des Indes, ya da ; tamarindier Hollandalı ve Alman, içinde tamarinde, İtalyan, içinde tamarandizio; Küçük Antiller Papiamiento içinde, Tamarijn. Virgin Adaları’nda, onu Bazen denir taman, Filipinler, içinde sampalok veya diğer çeşitli şive isimler; Malaya, ASAM jawa, Hindistan’da, bu demirhindi ya da ambli, imli, tahtakurusu, vb .; Kamboçya, o Ampil ya beni Khoua, Laos, mak kham, Tayland, ma-kharm, Vietnam, . Bana bir eleme sıfat ile adı “demirhindi” sık sık aile Leguminosae biraz benzer olan diğer üyelerine uygulanır yeşillik.

Bilimsel Adı: Tamarindus indica

Dağıtım: Tropikal Afrika Yerli; yaygın olarak tüm dünyada tropik bölgelerde boyunca dikilmiş

Kökeni ve Dağıtım:Tropikal Afrika’ya Yerli, ağaç Sudan genelinde yabani olarak yetişir ve çok uzun zaman önce sık sık orada da yerli olarak rapor edildiğini Hindistan’da sokulan ve kabul edildi, ve Persleri ve Araplar ulaştığı bu Asyatik ülkeden görünüşte oldu kim çağırdı “tamar Hintçe” hem ortak ve jenerik isimleri sebebiyet veren, (kurutulmuş hamuru tarihi gibi bir görünüm Hint tarih). Ne yazık ki, özel isim, “indica”, aynı zamanda Hint kökenli yanılsaması sürdürmektedir. meyve de MÖ 4. yüzyılın antik Mısırlılar ve Yunanlılar biliniyordu Ağaç, uzun Doğu Hint Adaları ve Pasifik adaları vatandaşlığa edilmiştir. Hawaii ilk demirhindi ağaçlarının biri demirhindi kesinlikle çok daha önce tropik Amerika, Bermuda, Bahamalar, Batı Hint Adaları ve sokuldu 1797 yılında dikilmiştir. Güney Florida dahil olmak üzere tüm tropikal ve yakın tropikal bölgelerde, bu yol kenarları boyunca ve dooryards ve parklarda, bir gölge ve meyve ağacı olarak yetiştirilir. Meksika çoğunlukla Chiapas, Colima, Guerrero, Jalisco, Oaxaca ve Veracruz eyaletlerinde tamarinds 10.000 dönüm üzerinde (4440 ha) vardır. Guatemala alt Motagua Vadisi, bu “El Tamarindal” denir bir alanda pek çok büyük demirhindi ağaçları vardır. Belize ve diğer Orta Amerika ülkeleri ve Kuzey Brezilya’da ticari dikimleri vardır. Hindistan’da her yıl 275.500 ton (250.000 MT) üreten geniş demirhindi bahçeleri vardır. Ağaç hiçbir tarlaları olsa bile her yerde bulunur hamuru kuzey Malaya ve bir dereceye kadar pazarlanmaktadır.

map_of_Tamarindus_indica

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

AFRİKA :Kuzeydoğu Tropikal Afrika : Çad , Etiyopya , Somali , Sudan , Yemen – Sokotra Doğu Tropikal Afrika : Kenya , Tanzanya , Uganda Batı-Orta Tropikal Afrika : Burundi , Kamerun , Orta Afrika Cumhuriyeti , Zaire Batı Tropikal Afrika : Benin ; Burkina Faso , Fildişi Sahili , Gana , Gine-Bissau , Liberya , Mali , Nijer , Nijerya , Senegal , Sierra Leone , Togo Güney Afrika Tropikal : Angola , Malavi , Mozambik , Zambiya , Zimbabve Batı Hint Okyanusu : Madagaskar, Arap Yarımadası : Yemen

 Genel:Demirhindi ‘uzun boylu olmasına rağmen 80’ 100 kadar büyüyebilir büyük, güzel yaprak dökmeyen tropikal ağaç daha sık görülür. Gövde aşağı ve karşısında çatlaklar vardır; kabuğu kahverengi-gri. Bu iki pinnate yaprakları ve kırmızı ve mor filamentler ile, sarı sayıda, çiçek yoğun ve yayılma tacı vardır. kahverengi odunsu kavisli pod tohumlarını içerir; siyah, parlak kareler hamuru ile çevrili. Demirhindi yavaş yetiştiricisi ama yaşamak ve hala 150 yıl ya da daha uzun süre üretken kalır! Bir kez kurulan çok dikkat gerekmez. Bu çok derin ve geniş kök sistemine sahiptir, bu yüzden değil, . eğilimli kolayca inmesi ve çok güçlü rüzgar ve hatta kasırgalara dayanabilir .Bu ağaç belirgin kuru mevsimlerde yapraklarını tutuyor; . Bir kuru sezon eksik iklimlerde, bu dökmeyen kalır pestil tartarik zengin – ve sitrik asitler, yüksek miktarda C vitamini ve şeker,sıkıştırılmış pestil şurubu, meyve suyu konsantreleri ve bir olarak kullanılan baharat egzotik gıda uzmanlık . içecekler, Hint turşusu, köriler, turşu ve et sosları gibi, Orada tatlı hamuru (Makham Waan ve Manila Sweet) sahip çeşitlerin seçilir.

Çeşitleri:Bazı bölgelerde kırmızımsı eti tip sıradan kahverengi etli tip ayırt edilir ve kalite üstün olarak kabul. En çok tatlıdır tamarinds türleri vardır. Tayland biri olarak bilinir ‘Makham Waan’. Tarım Subtropik Bahçe Bitkileri Araştırma Birimi, Miami Birleşik Devletleri Bölümü tarafından dağıtılan biri olarak bilinen ‘Manila Sweet’…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-80 ft (15-24 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 53 £ / ft 3 (850 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .68, .85

Janka Sertlik: 2690 £ f (11.970 N)

Kopma Modülü: 16.090 £ f / içinde 2 (111.0 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.918.000 f / içinde 2 (13.22 GPa)

Kırma Gücü: 8640 £ f / içinde 2 (59.6 Mpa)

Çekme: Radyal: ~% 3, Teğet: ~% 7, Volumetrik: ~ 11%..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDemirhindi343

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Heartwood Tamarind morumsu renk-öz odun kısımları dar olma eğilimindedir ve genellikle yaşlı ve büyük ağaçların sadece mevcut bazen ile, derin bir kırmızımsı kahverengidir. soluk sarı diri odun çok geniş ve keskin öz odun sınırını çizmek olduğunu. Spalting ve diğer renklenme diri odun çok yaygındır, ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan demirhindi çoğunluğu spalted diri odun olduğunu.

Tahıl / Doku: Tahıl dalgalı ve orta üniforma doku ile iç içe olduğunu.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; Öz odun maden / sakız mevduat bazen mevcut; Büyüme farklı yüzük; lens olmadan hafifçe görünür ışınları; parankima vasicentric, aliform (pastil), birleşik ve bantlı (ince marjinal gruplar).

Rot Direnci: Öz odun çok dayanıklı ilgili bozunma direnci dayanıklı ve böcek saldırısına karşı dirençli olduğu bildirilmiştir. Diri böcek ve mantar saldırısına, hem de Spalting olmayan dayanıklı ve eğilimlidir.

Ahşap: demirhindi ağacının diri odunu soluk-sarı. odun, ağır, güçlü, dayanıklı ve böcek-dirençli çok sert oldukça küçük, koyu morumsu kahverengi, olduğunu. Bu son derece değirmenler, pulluk, tekneler, kuyular, mallets bıçak ve aracın yanlarına için tahtalar kolları, pirinç mobilya, lambri, tekerlekler, aks, dişliler için ödüllendirildi, iyi kıvıran ve çalışmak zor iken, iyi bir cila alır ve öğütücüler, havan ve havan. O zaman “Madeira maun” olarak satıldı. Onlar boş merkezli olma eğilimindedir beri Geniş panoları, eski ağaçların gövde boyutları rağmen, nadirdir. Ağaç, özellikle tuğla fırınlar için, yakıt için değerlidir, için yoğun bir ısı verir, ve aynı zamanda silah tozu üretimi için bir kömür verir. Malezya’da, ağaçlar nadiren kesilmiş olsa bile, sık sık yakacak odun elde etmek tepesinde. odun külleri tabaklama ve de-kıllanma oğlak istihdam edilmektedir. Genç kaynaklanıyor ve aynı zamanda demirhindi ağacının ince kökleri baston içine modası vardır. Demirhindi ahşap bir kalın kırmızı renktir. Onun yoğunluğu ve dayanıklılığı nedeniyle, demirhindi öz odun yapımında kullanılabilecek mobilyalar ve ahşap döşeme, koyu ahşap çok zordur ve tekne yapımı için ve aynı zamanda kömür için kullanılabilir. Ancak, bu Kilwa ilçesinde bir ahşap türü olarak kabul edilmez. Bu ağacın ana ürün asidik yenilebilir hamuru. Bazı ağaçlar hacmi, asitlik ve hamuru tel tel açısından diğerlerine göre çok daha kaliteli bakla verim. meyve bazen Tanzanya pazarlarda satılan ve yaygın çocuklar tarafından yenir. Geliştirilmiş çeşitleri gıda maddelerinin çeşitli yapmak için diğer ülkelere, özellikle Hindistan’da, kullanılır.

İşlenebilirlik: yoğunluğu ve kilitli tahıl Çünkü, Demirhindi genellikle çalışmak zor kabul edilir. Öz odun da kesici kenarlar üzerinde belirgin bir köreltme bir etkiye sahiptir. Dönüşlerde, yapıştırıcılar ve bitirir iyi heartwood bir yüksek doğal cila almak mümkün değildir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  toksisite Tanımlanmamış raporlar bu ağaç türleri için rapor edilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDemirhindi55

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: eski ağaçlar büyük gövde çapları elde olsa bile, geniş tahtalar mayo merkezinde boş olma eğilimi gibi nadirdir. Derin kırmızımsı kahverengi öz odun neredeyse Birleşmiş ithal asla Devletler-diri odun etiketi altında çok daha yaygın satılan “Spalted Demirhindi.” fiyatların bir ithal tropikal sert ağaç için yüksek olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, oymalar, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar: Demirhindi ağaçları en iyi şekilde meyve, değil odun için bilinir. Demirhindi ağaçlar yaygın bir süs olarak da tropik boyunca hem meyve için dikilmiş, ve vardır.

Kayda değer Özellikleri:Tamarindus indica yaygın demirhindi olarak bilinen, genellikle uzun boylu ‘(90 sıklıkla daha az’) 40-60 büyür bir don-ücretsiz, tropikal yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bu Doğu Afrika’ya özgüdür, ama şimdi yaygın olarak yetiştirilen ve bazı durumlarda dünyada subtropikal bölgelerde tropikal bir dizi vatandaşlığa. Demirhindi ağaçlar (a) dalları arching ile gür geniş yayılan kron tarafından tepesinde kısa şişman gövdeleri, (b) ferny, hatta-pinnate, bileşik, açık yeşil broşürler ile sarı çiçekleri soluk kırmızı damarlı krem (c) yaz çiçek yaprakları özelliği mutfak, çeşitli kullanımlara sahip bir yenilebilir tatlı-ekşi hamuru ile, zaman olgun, dolu racemes ve (d) tombul tarçın-kahverengi fasulye gibi tohum kabukları sarkık içinde. Yapraklar dökmeyen, ancak bazı yaprak damla kuru bir sezon var iklimlerde meydana gelecektir. Her yaprak (6 sık sık çekici bulacalı gölge döküm uzun, eliptik-oval broşürler “uzun) 1 10 ila 18 çift içeriyor”. Bildiriler, genellikle geceleri kadar yakın. “(Uzun, ama çiçekler gevşek, 6-10 çiçekli racemes 6 her) içinde (genelinde çiçek Küçük 3 yapraklı çiçekler 1 her)” bir mesafeden özellikle gösterişli değildir. Çiçekler ticari özellikle hamuru yaygın köriler eklenir Güneydoğu Asya ve Hindistan. This yenilebilir hamuru / hamur, meyve üretimi için yetiştirilen (3-8 “uzun) tarçın-kahverengi, fasulye gibi bakla yol vermek bakla köri, chutneys, soslar, şerbetlerde, reçel, şurup, içecekler dahil olmak üzere ve mutfak çeşitli uygulamalar kullanılır. Bu Worcestershire sosu bir madde olduğunu. demirhindi ağacının parçaları da tıbben kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsDemirhindi

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates