Dogwood,Kızılcık sopası, Kızılcık, Çiçekli kızılcık,Cornus florida

Dogwood,Kızılcık sopası, Kızılcık, Çiçekli kızılcık,Cornus florida

dogwood-gw

 

Dogwood (Cornus florida)

Ortak İsim (ler): Kızılcık, Çiçekli kızılcık

Bilimsel Adı: Cornus florida

Dağıtım: Doğu Kuzey Amerika

Ağaç Boyutu: boyunda 30-40 ft (9-12 m), 1-1,3 ft (0,3-0,4 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 51 £ / ft 3 (815 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,64, .82

Janka Sertlik: 2150 £ f (9.560 N)

Kopma Modülü: 16.720 £ f / içinde 2 (115.3 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.922.000 f / içinde 2 (13.26 GPa)

Kırma Gücü:  8740 £ f / içinde 2 (60.3 Mpa)

Çekme: Radyal:% 7.1, Teğet: 11.3%, Volumetrik: 19.9%, T / R Oranı: 1.6

Renk / Görünüm:  Çoğu panoları ve boşlukları ve öncelikle diri ziyade öz odun oluşan. Dar Öz odun kırmızımsı kahverengidir. Geniş diri odun renk pembemsi soluk krem.

Tahıl / Doku: Tahıl ince, düzgün doku ile, kilitlenir. Orta doğal parlaklık.

Endgrain: Diffüz gözenekli (yavaş yavaş latewood gözenek yoğunluğu azalan nedeniyle büyüme halkaları genellikle farklı); çok sayıda orta derecede sayısız özel düzenleme, orta gözenekler küçük; sadece yalnız; bazen mevcut tyloses; görünmez parankim; Normal aralığı geniş ışınları, orta.

Rot Direnç: çok az Öz odun olması eğilimi beri, Kızılcık genellikle tamamen bozulmaz olmayan dayanıklı olarak kabul edilir diri odun, oluşur. Böcek saldırısı da duyarlı.

İşlenebilirlik: yüksek yoğunluklu ve kilitli tane var rağmen, Kızılcık bu kesiciler üzerinde bir köreltme etkisi olabilir ama, hem el ve makine aletleri ile iyi sonuçlar elde etmek eğilimindedir. Tutkal, döner, ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Dogwood ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: genellikle mevcut değil ticari. Dogwood küçük miktarlarda yerli parke yüksek fiyatlarla, bazen hasat ve doğal aralığı boyunca yerel kullanılmaktadır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Golf Kulübü başkanları, tekstil mekikleri, fiyonklar (okçuluk), tokmak, kasnaklar, ve nesneleri döndü.

Yorumlar:  Dogwood mükemmel şok direnci ve Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada zor yerli ormanda biridir. Yoksul boyutsal kararlılık bu genişleme var ve daralma serbestçe oluşabilir nerede kullanımı genellikle unglued / unjoined bağımsız bileşenler ile sınırlı olduğu anlamına gelir ama onun tokluk, çeşitli uygulamalarda takdir edilir.

kizilcik-sopasi_1817301

Kızılcık ya da ergen, (Cornus mas), kızılcıkgiller (Cornaceae) familyasından bir ağaç türü.

En fazla 5–8 m boy yapar. Yapraklar koyu yeşil, her iki yüzü tüylü, damarlar paralel, damarlar boyunca tüylüdür. ŞubatMart ayında açan sarı renkli küçük Çiçekleri vardır, meyveleri kırmızı renkli, eliptik şekillidir. Kızılcık ağacı kuru, balçıklı topraklarda yetişir, çoğalması tohumlar yardımıyla gerçekleşir.

Kızılcık meyvelerinin tadı ekşi olup, taze ya da kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, tarhana, hoşaf, reçel ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır.

Kızılcık Marmeladı

Çiçek kurulu

Odunu lifli olup çok esnek ve dayanıklıdır, yoğunluğu fazla olduğundan suda batar. Baston ve sopa yapımında kullanılır. Kabuğundanboya, yapraklarından tanen elde edilir. Bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Kızılcık meyvesi şeker ilave edilmiş suda kaynatılıp, kapalı kaplarda uzun süre saklanabilir ve yemek arasında içecek olarak tüketilebilir.

Kızılcık yükseklik çok artmadıkça meyve verir. Ayrıca çok fazla su isteyen bir yapısı vardır. Kızılcığa Anadolu’nun bazı bölümlerindeErgen , Eğren , Kiren veya Kiran ismi de verilir.

 

Devrek Bastonu’nun Özellikleri:
Devrek’te birbirinden güzel örneklerle baston yapımı özellikli bir meslek durumundadır. Baston yapımı bilgi ve becerinin yanı sıra büyük sabır ister. Günümüzde Devrek’te baston yapım geleneği sürmekte ve birbirinden güzel örneklerle baston yapımı özel ve gözde bir meslek durumundadır. Devrekli ustaların el emeği ile oluşturduğu bastonlar onların göz nurunu, zevkini simgelediği gibi sanat ile zanaatı da bir arada gözler önüne serer. Baston ustaları, Karabük ilinin Yenice ilçesi ile Bolu’nun Mengen ilçesi arasındaki 70 km’lik bir orman sınırında yetişen kızılcık ağacının, Devrek bastonu yapımına uygun olduğunu belirtirler.

Öncelikle esnek bir ağaç olan kızılcık ağacı kesilir, Aralık ve Şubat aylarında suyu çekilen kızılcığın dalları ayıklanır ve elde edilen parçalar bir yıl bekletilir. Ekmek fırınlarında eğrilikleri düzeltilen dallar tornadan geçirilir ve bastona verilecek şekil belirlenir. Ardından testere ile üzerinde yivler açılır, eğe yardımı ile sistire, zımpara işlemleri yapılarak desen ve figürler ortaya çıkarılır. Öncelikle esnek bir ağaç olan kızılcık ağacı kesilir, Aralık ve Şubat aylarında suyu çekilen kızılcığın dalları ayıklanır ve elde edilen parçalar bir yıl bekletilir. Ekmek fırınlarında eğrilikleri düzeltilen dallar tornadan geçirilir ve bastona verilecek şekil belirlenir. Ardından testere ile üzerinde yivler açılır, eğe yardımı ile sistire, zımpara işlemleri yapılarak desen ve figürler ortaya çıkarılır.

Devrek bastonunun gövdesi kızılcık, sapı ise ceviz ağacından yapılır. Biçim olarak, bir ağaca helezon biçiminde dolanmış, başları sap kısmına doğru olan iki yılandır. Sapı, klasik yarım yuvarlak biçimdeki baston sapıdır. Ayrıca “yılan, atmaca, ördek, atbaşı, keçi ayağı” gibi saplar da yapılır. Devrek bastonunun boyası kezzapla, desen ve motifleri çini mürekkebi ve dağlama yöntemi ile işlenir. Bazı baston ustaları, sipariş üzerine gümüş ve sedef gibi kıymetli taşlar işleyerek çok özel ve değerli bastonlar da yaparlar.

Bu bastonlarda en önemli motif olarak birbirine dolanmış iki yılan motifi görülür ve sık sık uygulanır. Bu çift yılan motifli baston yapımının Ali Ziya Salman’nın önerisi olduğu belirtilir. Bastonun boyama işlemi yapılırken kusurlu yerler dolgu verniği ile düzeltilir. Ustalar, Devrek Bastonu üzerinde çok değişik türlerde motif işlemesi yapılabildiğini belirtiyorlar. Bu işlemlerden sonra sıra bastonun sapına gelir. Çoğunlukla ceviz ağacından yapılmış saplarda sedef, gümüş bağa, dağ keçisi ayağı, kemik ve değerli taşlar kullanılır. Ördek bacağı, yılan başı, atmaca, karaca ve at başına saplarda yer verilir.

altin-islameli-bastonlar-3496977_o

Devrek Bastonları

devrek_baston

Devrek Bastonları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates