Douglas-Fir,seudotsuga menziesii

Douglas-Fir,seudotsuga menziesii

douglas-fir-sealed

Ortak İsim (ler): Douglas Fir-

Bilimsel Adı: Pseudotsuga menziesii

Dağıtım: Batı, Kuzey Amerika

Ağaç Boyutu: boyunda 200-250 ft (60-75 m), 5-6 ft (1.5-2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 32 £ / ft 3 (510 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .45, .51

Janka Sertlik: 620 £ f (2.760 N)

Kopma Modülü: 12.500 £ f / içinde 2 (86.2 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.765.000 f / içinde 2 (12.17 GPa)

Kırma Gücü: 6950 £ f / içinde 2 (47.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.5, Teğet:% 7.3, Volumetrik:% 11.6, T / R Oranı: 1.6

Renk / Görünüm: yaş ve ağacın yere dayalı renk değişebilir miyim. Genellikle koyu büyüme halkaları, kırmızı ve / veya sarı bir ipucu ile bir açık kahverengi renk.   quartersawn parçalar halinde, tahıl tipik düz ve sade. In  flatsawn  (genellikle döner-dilimlenmiş kaplama görülen) adet, ahşap yabani tahıl desenleri sergileyebilir.

Tahıl / Doku:  dalgalı veya kıvırcık tahıl bazen görülür olsa Tahıl, genellikle düzdür. Orta iyi doğal parlaklık ile, doku kaba.

Endgrain: orta ölçekli reçine kanalları, dağıtım seyrek ve değişken Küçük; yalnız veya birkaç teğet gruplar; earlywood ani geçiş, yüksek renk kontrastı latewood için; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: Douglas Fir-Öz odun çürümesine açısından orta dayanıklı olması için puan, ama böcek saldırı duyarlı olduğunu.

İşlenebilirlik: Genellikle iyi makineler, ancak kesiciler üzerinde bir orta köreltme etkisi vardır. Lekeleri, yapıştırıcılar ve bitirir de kabul eder.

FİL

 

Koku: çalışılan zaman farklı, reçineli koku vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Douglas-Fir parçalanmak enfekte alma artan olasılığı ile birlikte, cilt tahrişine, bulantı, baş dönmesi neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: mütevazı bir fiyat için inşaat kereste yaygın olarak kullanılabilir olmalıdır. Eski büyüme ya da ıslah kurulları çok daha pahalı olabilir.

Sürdürülebilirlik: Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kontrplak, ve yapısal / inşaat kereste.

Yorumlar:  İskoç botanikçi David Douglas Adını (bilimsel adı ilk olarak 1790’larda ağaç açıklanan Archibald Menzies, onuruna olsa). Douglas-Fir teknik bir gerçek Köknar (değil Abies cinsi ), ancak kendi cinsi içinde:  Pseudotsuga .

Ağaç kendisi çok büyük olması büyür ve kontrplak için kullanılabilir kereste ve kaplama büyük miktarda verir. Bu yaygın inşaat ve yapı amaçlı kullanılan inanılmaz değerli ticari kereste, olduğunu. Ağaç kendi ağırlığının çok sert ve güçlü, ve en zor ve ağır yumuşak ağaç arasındadır.

kıyı, iç batı, kuzey, iç ve iç güney: Listelenen mekanik özellikler dört bölgeden ortalama değerleri temsil etmektedir.

MMÖM

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates