East Indian Rosewood,Doğu Hint Gülağacı, (Dalbergia latifolia),Bombay Blackwood, Hint Gülağacı, Endonezya Gülağacı, Malabar Gülağacı,Palisandre De L’Inde

East Indian Rosewood,Doğu Hint Gülağacı, (Dalbergia latifolia),Bombay Blackwood, Hint Gülağacı, Endonezya Gülağacı, Malabar Gülağacı,Palisandre De L’Inde

ostpal233East Indian Rosewood,Doğu Hint Gülağacı, (Dalbergia latifolia)

Doğu Hint Gülağacı (Dalbergia latifolia)

Ortak İsim (ler): Doğu Hint Gülağacı, Hint Gülağacı, Hint Gülağacı, Endonezya Gülağacı, Malabar Gülağacı,Palisandre De L’Inde, sitsal, beete, shisham, Bombay, blackwood, sonokeling, sonobrits,Endonezya gül ağacı, Malabar gül ağacı, palisandre de l’Inde, Roseta gül ağacı, Doğu Hint gül ağacı, gül ağacı siyah, Hint palisandre, Java palinsandre, Beete ve sitsal.

Bilimsel Adı: Dalbergia latifolia

Dağıtım: Doğal:Hindistan, Sri Lanka, Endonezya , Pakistan,

Ekili:Burma, Kenya, Malezya, Nepal, Nijerya, Filipinler, Sri Lanka, Vietnam…Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBaşka bir doğal dağılımı gül özellikle Karnataka, Kerala ve Tamil Nadu kuru bölgelerinde muson ormanları, yarımadanın güney ucundaki Himalaya eteklerinde Hint yarımadasındaki, Batı Ghats. Ancak, bu bitkilerin olduğu bölgelerde yaşayan Çeşitli toprak tiplerinde yılda 750-5000 mm arasında iyi yağış, ama iyi drenaj derin, nemli toprak tercih ediyor.

Dalbergia latifolia uluslararası “Hint Rosewood” olarak bilinen bir üstün kaliteli ahşap türüdür. Bu mobilya, lambri ve diğer süs ürünleri imalatı kullanılır. İlaçlar ve meze kabuğu Taninlerin yapılır. Ağaç yaygın Endonezya sitsal, beete, Hindistan shisham veya Bombay blackwood ve sonokeling veya sonobrits denir.

D. latifolia Hindistan ve Endonezya yerli değil, aynı zamanda bir süs bitkisi olarak Nijerya, Kenya, Vietnam, Filipinler, ve tropikal Afrika ve Asya’nın diğer bölgelerinde yetiştirilir. 40 m boyunda olmak ve doğru koşullar altında hızla büyür yapabilirsiniz. D. latifolia iyi derece uluslararası pazarda değerli kılan bir uzun düz delik, çok sert ve dayanıklı ahşap üretmek için bilinir. Onun kabuğu aynı zamanda doğal aralığında tıbbi amaçlar için kullanılır.

Hindistan’da, D. ortalama fiyatı ahşap tik daha yüksektir latifolia. Bu mobilya, kontrplak, kaplama, dekoratif ahşap ürünleri, inşaat, müzik aletleri ve diğer ahşap ürünler için kullanılır. türler, ancak, yavaş büyüyen ve onun kereste ve yasadışı ağaç kesimi tarafından aşırı tüketimden tarafından tehdit edilir. Java ve Hindistan’da büyük tarlaları Hint gül ağacı talebini karşılamak üzere kurulmuştur. Onun IUCN Kırmızı Listesi durumu “savunmasız” dir, hammadde D. latifolia Ek I CITES altında listelenen, bu nedenle bu malzemelerin uluslararası ticaret yasaklandı. Ahşaptan yapılmış bitmiş ürünler değildir.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsjfhgytuıgAğaç Boyutu: boyunda 100 ft (30 m), 2-4 ft (0,6-1,2 m) gövde çapı…Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 52 £ / ft 3 (830 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .70, .83

Janka Sertlik:  2440 £ f (10.870 N)

Kopma Modülü: 16.590 £ f / içinde 2 (114.4 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.668.000 f / içinde 2 (11.50 GPa)

Kırma Gücü:  8660 £ f / içinde 2 (59.7 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.7, Teğet:% 5.9, Volumetrik:% 8.5 T / R Oranı: 2.2…..Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catskhjkjkBotanik :Dalbergia latifolia Roxb. (Leguminosae, alt familyası Papilionoideae) ağırlıklı yemyeşil bitki örtüsü bir kubbe şeklinde taç ile bir tek kök yapraklı ağaç türüdür. Islak sitelerde bu dökmeyen kalabilir. 2.0 metre (Prasad ve ark, 1993) – ağaçlar 1.5 bir çevresi ile 20-40 metre yüksekliğe ulaşır. Yapraklar aynı rachis kaynaklanan 5-7 eşitsiz ölçekli broşürler ile alternatif, tek-pinnate. Beyannameler üzerinde geniş geniş, koyu yeşil ve aşağıda soluk. Çiçekler 0.5-1.0 cm uzunluğunda, aksiller Panicles beyaz bulunmaktadır. kahverengi bakla dikdörtgen-hançer ve her iki ucunda işaret etti. Onlar 1-4 yumuşak kahverengi tohumlarını içerir ve vade sonunda açmayın. kabuğu lifli boyuna gevreği (; Kadambi, 1954 Troup, 1921) peeling, gri düzensiz kısa çatlaklar ile ince. Kök sistemi iyi, derin kökleri musluk ve uzun yan kökler oluşan geliştirilmiştir. Ne zaman toprak yüzeyine yakın, kökleri sersemler üretmek.

Renk / Görünüm: Doğu Hint Rosewood cebire koyu kahverengi çizgiler, derin bir morumsu kahverengi bir kızarana kadar değişebilir. ahşap genellikle derin bir kahverengi olma, yaşla birlikte kararır.

Tahıl / Doku: orta doku ve oldukça küçük gözenekleri vardır. tahıl, genellikle dar kilitlenir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme büyük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; Öz odun mevduat bazen mevcut; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankim, paratrakeal parankima vasicentric, aliform (pastil ve kanatlı), ve konfluent bantlı.

Rot Direnç: Çok dayanıklı olarak Anma ve termit saldırı dayanıklı.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catskhkkuıouİşlenebilirlik: Doğu Hint Gülağacı nedeniyle kilitli tahıl ve yoğunluk araçları ile çalışmak zor olabilir. ahşap, bazen kenarları hızla sıkıcı kesme olacak kireçli mevduat içerebilir. Tutkal ve bitiş uygularken bakımı ilk mühür kat alınması gerekir bu yüzden ahşabın doğal reçineler renk yanlışlıkla, çevredeki yüzeylere kanama olsa, iyi bitirir.

Koku: çalışılan ayrı, gül gibi bir koku var; diğer bazı daha da kokusu daha az hoş buluyorum Dalbergia Rosewoods.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar biraz nadir olmasına rağmen, Doğu Hint Gülağacı bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın tepki cilt tahriş olmasıdır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  Genellikle iyi hem kurulu kullanılabilirliği ve boş form dönüm. Kıtlaştıracak Rosewoods gibi bazı sanki yasaklı yüksek değil, fiyatların bir ithal parke için yüksek olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsllkkjjgjkljOrtak Kullanım Alanları :Ahşap. diri odunu D. latifolia mor bir belirti ile sık sık soluk sarımsı-beyaz olduğunu. Öz odun koyu çizgiler açık mor, ya da uzak siyah çizgilerle mor derin tonları hafif kızarana renk değişir. Öz odun yaşla birlikte kararır ve metreküp başına yaklaşık 850 kg ağırlığındadır. Ağaç hiçbir belirgin yıllık halkaları ile çok zor. Çünkü yüksek yoğunluklu çalışmak zordur. Ahşap kokulu ve yüksek fiyat komutları. Bu prim dereceli mobilya, lambri, kaplamalar, iç ve dış doğramalar yapmak için kullanılır. Ahşap İkincil kullanımları şunlardır; bıçak kolları, enstrüman patiska baskı blokları, matematiksel aletler, tarım aletleri, ve tekneler omurgaların ve vidalar..

Diğer Kullanımları:Koyu mor, siyah çizgiler veya koyu kahverengi yükseldi dan öz odun rengi değişir siyah çizgilerle mor derin – koyu çizgiler kereste çekici bir rakam ng[vermek; açıkça genellikle mor belirti vardır sarımsı veya soluk sarımsı-beyaz diri odun gelen tahdit edilmiştir. ahşap ağırlığı, yakın ve firmada hafiftir. Bu olağanüstü boyutsal kararlılık vardır, ve baharat sonra çok iyi şeklini korur. Bu el aletleri ile çalışmak oldukça zordur, ama makineye oldukça kolaydır; pürüzsüz bir yüzeye rendelenmiş olabilir , vidalama parlatma ve iyi sonuçlar verir yapıştırma, dönüm; ve ahşap soyulmuş veya dekoratif kaplama ve kontrplak yapmak için dilimlenmiş olabilir. Öz odun kurumasını ahşap için termitler ve ahşap çürüyen mantarlar dirençli olmak, dayanıklı; bu koruyucu ile tedavi etmek zordur. Diri odun bozulabilir ama kolayca tedavi edilebilir. Ahşap ince mobilya için kullanılır; dolap yapımı; dekoratif ağaç kullanıldığı haliyle, örneğin, yolcu gemileri ve cihaz durum için; müzik aletleri; tornacılık, döşeme ve dekoratif kaplamalar, Bu dekoratif kaplama [için, güzel renk ve şekil sayesinde, yüksek dereceli kontrplak için uygundur ve Onun gücü ve dayanıklılık için, inşaat çalışmaları, kapı, pencere çerçeveleri ve vagon binanın her türlü için uygundur.Aynı zamanda ağır çekiç ve eksenlerin kolları ve bu tür pulluk, tırmık ve makaralar gibi tarım aletlerinin için kullanılır,Sepeti ve arabası binada, bu jantlar, konuşmacı, kutuplar ve miller kullanılır.Bu oyma ve gravür en popüler ormanda biridir. Bu tornacılık için uygundur ve yüksek sınıf bükme ağaç mobilya, baston, şemsiye sapları ve diğer bükme ağaç makaleleri için mükemmel.Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsmggkjkkgkjjYorumlar: Doğu Hint Gülağacı şimdi tehlikede için bir yedek olarak 1960’ların ortasından beri akustik gitar yaygın olarak kullanılan olmuştur Brezilyalı Rosewood .

İlgili Türler:

Afrika Blackwood (Dalbergia melanoxylon)

Amazon Gülağacı (Dalbergia spruceana)

Bois de Rose (Dalbergia maritima)

Brezilyalı Gülağacı (Dalbergia nigra)

Burma Blackwood  (Dalbergia cultrata)

Burma Gülağacı (Dalbergia Oliveri)

Cocobolo (Dalbergia retusa)

Honduras Gülağacı (Dalbergia stevensonii)

Kingwood (Dalbergia cearensis)

Madagaskar Gülağacı (Dalbergia baronii)

Siyam Gülağacı  (Dalbergia cochinchinensis)

Sissoo (Dalbergia sissoo)

Lale ağacı (Dalbergia decipularis)

Yucatan Gülağacı (Dalbergia tucurensis)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates