Eastern Hemlock, Doğu Hemlock, Kanada Hemlock,Tsuga canadensis

Eastern Hemlock, Doğu Hemlock, Kanada Hemlock,Tsuga canadensis

Eastern HemlockDoğu Hemlock (Tsuga canadensis)

Ortak İsim (ler): Doğu Hemlock, Kanada Hemlock

Bilimsel Adı: Tsuga canadensis

Dağıtım: Doğu Kuzey Amerika

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 28 £ / ft 3 (450 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .36, .45

Janka Sertlik: 500 £ f (2,220 N)

Kopma Modülü: 8.900 £ f / içinde 2 (61.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.200.000 f / içinde 2 (8.28 GPa)

Kırma Gücü: 5410 £ f / içinde 2 (37.3 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.0, Teğet: 6.8%, Volumetrik: 9.7% T / R Oranı: 2.3

Renk / Görünüm: Heartwood açık kırmızımsı kahverengi. Diri renk biraz daha açık olabilir, fakat genellikle öz odun ayırt edilmez. göze çarpan büyüme halkaları ilginç tahıl desenleri sergileyebilmektedir flatsawn yüzeyler.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz, ancak kilitli veya spiral olabilir. Bir kaba, düzensiz doku vardır.

Endgrain: Reçine mevcut canals; latewood geçiş earlywood kademeli, renk kontrastı oldukça yüksek orta derecede ani aralıkları; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: çürüme direnci ile ilgili olmayan dayanıklı ve böcek saldırı da duyarlı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Çalışma özellikleri orta vardır. ahşap çalışılan zaman kolayca kıymık eğilimi ve kötü uçağa eğilimindedir. Ayrıca, çünkü yumuşak earlywood ve sert latewood arasındaki eşitsizlik, zımpara dips ve düzensiz yüzeyleri oluşturabilirsiniz. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Doğu Hemlock cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Doğu Hemlock Kuzey Amerika-ile diğer varlık hasat baldıran iki temel ticari türlerinden biridir Batı Hemlock (Tsuga heterophylla) . Hemlock inşaat kereste olarak öncelikle kullanılan ve iyi kaynağı olduğunu almaktadır. Fiyatları yerli yumuşak ağaç için ılımlı olmasını bekliyoruz.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kutular, palet, sandık, kontrplak, çerçeveleme ve diğer inşaat amaçlı.

Yorumlar: kendi kereste ek olarak, Doğu Hemlock ayrıca süs değeri bilinir ve çeşitlerin yüzlerce mevcut olduğu bilinmektedir. Doğu Hemlock ayrıca Pennsylvania devlet ağaçtır. Şu anda, türler tarafından tehdit edilmektedir baldıran yünlü adelgid , istila ağaçları öldürür olmayan bir yerli böcek.

Batı Hemlock (Tsuga heterophylla) ile karşılaştırıldığında, her iki türün sıkı aralıklı büyüme halkaları olabilir ama, Doğu Hemlock genellikle, daha geniş büyüme halkaları vardır.

Hemlock çekici bir ahşap değildir. Bu kaba, kırılgan ve parçalanmak doludur. Bir mobilya ahşap, o kontrol eder ve o kurur büyüme halkaları buluştuğu sıklıkla rastgele ayrı böler önemli ölçüde çözgü ve kaya sert knot donuk veya hatta Testere bıçaklarını veya çelik çip gibi hiçbir değeri yoktur keski-ve herhangi yakın viraj olacak tırnak Eğer (hatta çekmek için gerekenlere saymıyorum birine götürmek girişiminde dışarı bu knot yarım gömülü bükük çivi). Minimal Btu değeri vardır ve başka bir istenmeyen yangın başlayabileceğini kıvılcımlar atar gibi, korkunç bir odun yapmak istiyorum. Tüm bu söyleniyor ile Yine, baldıran faydacı, özellikle ekolojik açıdan hem kendi önemli ve benzersiz değerleri var.

Doğu Hemlock (Tsuga canadensis)

İronik, Doğu Hemlock (Tsuga canadensis) en eski ve en geniş kullanım biri tüm ahşap dahil etmedi. Baldıran kabuğu deri tabaklama gün gerekli olan geri tanik asit (% 10-13), son derece zengindir. Elimden günlükleri en sık çürümeye geride ile baldıran tüm ormanlar, soyulmuş ve yerel tabakhane ile çekti edildi kabuğu, peşinde söküldü. Bu sentetik tabaklama maddeleri geliştirilmiştir önce 70 milyon hemlocks, hasat ve 19. yüzyılda New York Catskill Dağları soyulmuş olduğu tahmin edilmektedir.

Baldıran kesinlikle her zaman kaba inşaat kereste gibi erken Amerikalılar tarafından bir dereceye kadar kullanılan iken (burada New York’ta 19. yüzyıl çiftlik 24 “geniş baldıran ölüdür gördüm), bu (tarihsel Doğu White Pine arkasında bir farkla ikinci yumuşak ağaç seçeneği oldu ince ve istikrarlı bir kabine / mobilya ahşap, yanı sıra kolayca çalıştı ve yüksek kaliteli inşaat kereste olan Pinus strobus). Bu nitelikler Beyaz çam ölçüde sömürge döneminde kuzeydoğu boyunca overharvested yol açtı; Bu, bir kaç yıkıcı böcek ve hastalık sorunları gelişiyle, ve daha fazla gölge toleranslı parke türlerinin bir karışımı birçok eski çam ormanları geçiş ile birlikte, eski bolluk ve ihtişamı gelen çam tutmuş. 18. yüzyılın sonlarında kayıtları boyunda 250 metre üzerinde ve benim kasabasında çapı 5 metrede çam tüm bahçeleri söz ederken, uzun çam kuzeydoğu ABD tüm artık yüksekliği 160 metre ulaşmak. Yani, büyük ölçüde zorunluluk, baldıran bir ahır ahşap gibi, özellikle kaba inşaat kereste olarak daha yakın zamanlarda bir diriliş, görmüş, ve vardır.

İlgili Türler:

Dağ Hemlock (Tsuga mertensiana)

Batı Hemlock (Tsuga heterophylla)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates