Ebiara, BERLINIA,Kırmızı Zebrawood,(BERLINIA grandiflora),Aben, BERLINIA, Ebiara, Ekpogoi, Essabem, M’possa, Melagba, Poculi, Sarkpei

Ebiara, BERLINIA,Kırmızı Zebrawood,(BERLINIA grandiflora),Aben, BERLINIA, Ebiara, Ekpogoi, Essabem, M’possa, Melagba, Poculi, Sarkpei

Kırmızı ZebrawoodEbiara (BERLINIA grandiflora)

Ortak İsim (ler):  Ebiara, BERLINIA, Poculi, Kırmızı Zebrawood,Aben, BERLINIA, Ebiara, Ekpogoi, Essabem, M’possa, Melagba, Poculi, Sarkpei,,özellikle de İngilizce konuşan piyasaya ek olarak ebiara Uluslararası ticari isimler, hem de Ekabo Musang ve türevleri, bitkisel Berlinlilere şekilde bilinmektedir. Almanya’da DIN ebiara da Berlinli adı altında kayıtlı.Kpendeguli (Sierra Leone), gborduorh (Liberya) melegbaund pocolui (Fildişi Sahili), APOD ve expogoi (Nijerya), Abem, essabem, GLS ve AM’ler almak, kotoprepre ve wuppa (Gana): Ayrıca, sayısız yerel isimler, aralarında leggyakoriabbak vardır ve Iborra (Kamerun) ve m’possa ve kibambara ligbala (Kongo, Angola).

Bilimsel Adı:  . BERLINIA spp (B. auriculata, B. bracteosa, B. confusa, ve B. grandiflora)

cats BERLINIA spp

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım  :Kadar, 30 (-35) uzun boylu m orta ölçekli ağaca Küçük; bole genellikle kısa, şubesiz kadar 15 m, genellikle düzensiz, sık sık için bazen biraz üssünde yivli düşük payandaları, çapı 100 cm, kadar; sarımsı, iç kabuğu lifli grimsi, pullu pürüzsüz kabuğu yüzeyi, kremsi kahverengi, güçlü kokulu soluk; taç küresel, yoğun; tüysüz, köşeli dallar. Bildirilerin (3-) 4-5 (-6) çiftiyle alternatif, paripinnately bileşik Yapraklar; büyük, gümüş tüylü, caducous stipules; Yaprak sapı 2-7 cm uzun, uzun 30 cm kadar rachis; şişman, 0.5-1.5 cm uzunluğunda petiolules; ya da hemen hemen öyle, dikdörtgen eliptik dikdörtgen-obovat için, geniş 10-28 (-44) cm x 4-9 (-12,5) cm aşağıda, apeks, kösele de, tabanda inceden kıllı kısa acuminate cuneate karşısında bildiriler, pinnately yan damarlar 10-15 çifti ile damarlı. Kadar 30 cm uzunluğunda bir yalnız şişman terminali salkım salkım, yoğun altın kahverengi kısa tüylü, çok çiçekli; 5-10 cm uzunluğunda bracts. , Zygomorphic 5-yanında bir çok biseksüel Çiçek, 7.5 cm üssünde × 2 cm kadar 2 bracteoles ile, kokulu; pedicel 1-3 cm uzunluğunda; hypanthium ° C. 1 cm uzunluğunda, neredeyse tüysüz; çanak, 2,5-4 cm uzunluğunda doğrusal; yaprakları 5-9 cm uzunluğunda, ücretsiz, tabanda uzun pençe ile, diğer 4 çok daha geniş 1, apeks, beyaz 2 loblu; 9 üssünde 10, 4-7,5 cm uzunluğunda kaynaşmış stamens, 1 serbest; , stiped, üstün yumurtalık yoğun kısa tüylü, stil ince, yaklaşık sürece organlarındaki olarak. Meyve iri, odunsu, dikdörtgen, stipe c, 10 cm x 40 cm podumu basık. 2 vanaları, c dehiscing uzunluğunda 2 cm, belirsiz çapraz damarlı siyah tüysüz, hafif parlak kahverengi,. 4 numaralı seribaşı. Düz Tohumlar, c yuvarlak. 6 cm çapında. Epigeal çimlenme ile Fide; Çok kısa hipokotil; sadece zemin seviyesinden yayılan kalın kotiledon, koyu yeşil,.

Dağıtım:  Batı Afrika,Angola, Kamerun, Kongo, Gabon, Fildişi Sahili, Nijerya, Sierra Leone, Zaire

73384 BERLINIA spp

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Üretim ve uluslararası ticaret  :Gabon ‘ebiara’ kereste ihracatı (In BERLINIA günlükleri 1999 yılında ve 2005 yılında 12,200 m³ 6400 m³ 1991 yılında 200 m³ den arttıkça spp.) Kamerun ihracat 1998 yılında 500 m³, ancak 1999 yılında sadece 15 m³ . ahşap BERLINIA confusa ve diğer BERLINIA spp. şu anda sadece uluslararası pazarda küçük miktarlarda işlem görmektedir.

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-130 ft (30-40 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  45 £ / ft 3 (725 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .58, .72

Janka Sertlik:  1280 £ f (5.690 N)

Kopma Modülü:  15.890 £ f / içinde 2 (109.6 MPa)

Elastik Modülü:  £ 1.616.000 f / içinde 2 (11.14 GPa)

Kırma Gücü:  8040 £ f / içinde 2 (55.4 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.7, Teğet:% 8.7, Volumetrik:% 13.2, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm:  daha derin bir kırmızımsı kahverengi altın sarısı kahverengi gelen cebire renk aralıkları, sık sık koyu siyah çizgiler ve çizgili. Solgun diri odun açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir.

Ahşap (Malzeme) tanımı: Tropikal ağaç hammadde – Ebiara / Berlinlilerçok kalın – genellikle 10 cm – yararsız diri odun parlak kırmızı – kesim kırmızımsı-gri renk çok farklı kırmızı geszttől olduğunu. Koyu kırmızı ışık / ochre değişiklikleri Bu ikinci etki, ancak daha sonra büyük ölçüde diğer Afrika türlere göre daha színtartóbb. Özellikleri ahşap çok dekoratívvá kılan, menekşe bantları ya da kan damarları mevcut yoğun düzensiz aralıklarla (5-10 cm) içerir. O ağaç beyaz aracılığıyla ve güçlü koku yoluyla Ara sıra suşları.

Görüntülenen sayı çok büyük, bazen büyük tracheas de tanınabilir homlokmetszetben doymuş ingrediensekkel ışık değil. Yıl halkaları gibi alanlarla çevrili raktározósejtek parlak, göz şeklinde gözenekler batıda şerit kavisli, dar. sadece görünür Lupe homlokmetszetben ince, heterojen ışınları bağırsak, teğet eğimli, elrendezésükről kabul edilmesi basamaklı, yapı ebiara oldukça kaba, çok düzensiz lif çalıştırın. Splintering vida boy eğilimli frekansa nedeniyle. Eski, kalın rosttörékenység kabileleri nadir değildir. koyu renkli ahşap, kauçuk karakter kurutulmuş özsu çizgiler işleme için zor yapmak oluşturulur. Ham yoğunluk ebiara (S12), 0.65 ve 0,8g / cm 3 taze günlükleri yoğunluk 850-950 kg / m yüklenir arasında 3 . Ortalama hacim küçülmesi (SSV) (SSR =% 4.5 =% 8.5 SST) yaklaşık% 14 olduğunu.

cats (BERLINIA grandiflora)544

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku:  düz olabilir ama Tahıl, kilitli olma eğilimindedir. Oldukça kaba doku ve iyi bir doğal parlaklık ile.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; Çok büyük gözenekler büyük özel bir düzenlemede, çok az; sarımsı mevduat bazen mevcut; parankima vasicentric, pastil, kanatlı ve marjinal; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

Rot Direnç:  türleri ile değişir, ama genellikle orta dayanıklı olarak derecelendirilmiştir; İyi böcek direnci, diri odun ambrosia ve toz böcekleri savunmasız olsa.

İşlenebilirlik:  planya veya yüzey özellikle quartersawn yüzeylerde, tahıl koparma neden olabilir kilitlenmiş olsa Genellikle kolay, el veya makine araçları ile çalışmak. Tutkal, döner, ve bitirir iyi, ebiara orta sertlikte, Orta yük ve çok katı ahşap. Hemen hemen tüm saygılar tölggyel aşmak mukavemet özellikleri ile karşılaştırıldığında. Genel olarak, iyi esneklik, iyi bölünme, ancak şok durumunda kolayca kırık. ebiara günlükleri ve aynı zamanda fűrészáruként dayanıklı. Bu yavaş ama düzgün kurur. Nadiren az çatlama veya çözgü vardır. Öz odun böcek ve mantar enfeksiyonları, emprenye edilmesi kolay diri odun oldukça dayanıklıdır. ebiara sadece ılımlı hava direnci.

Koku: yok karakteristik koku.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats (BERLINIA grandiflora)43

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tropikal ağaç hammadde – Ebiara / Berlinliler: Tropikal ağaç hammadde – Ebiara / BerlinlilerOluklu fiber çalışan ve ahşap vida sık boy rağmen her araç cilalı, cilalı ve enyvezhető herhangi bir zorluk olmadan çalışmak kolaydır. Kopma sitesine eğilimli radyal. Cıvata bağlantıları ve çivi bakım predrilling tabi alınmalıdır, ancak daha sonra eklemleri de tutulur. ebiara soyma ve bıçaklama için iyi olabilir, ama çünkü kaba gözenekleri sadece uygun dış színfurnérnak / kapak / kapak arasında olacaktır. Nedeniyle Güçlü renklendirme başlıca nedeni dekoratif bir tasarım ödüllü edilir cabinetmaker endüstrisi tarafından tercih. Masif ahşap yanı sıra, aynı zamanda iç ve dış bina orta görev işleme yapısal kereste olarak kullanılır. Ağırlıklı noktasını oluşturulmasında kullanılan ebiarát ayak ağaç, madencilik, ahşap ve ahşap alanlarında kökeni. vagon ve ulaşım araçları, yanı sıra iyi bir sulama kanalı. meşe ebiara iyi bir alternatiftir.

Alerjiler / Toksisite: Ebiara ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Ağaç Veri: ağaçlar arada yivli düşük payanda üzerindeki 36-48 inç (90-120 cm) bir gövde çapı, 100-130 feet (30 m ila 40) ‘in bir yüksekliğe ulaşır. Boles genellikle düzensiz olduğu rapor edilmiştir.Diri odun Renk, Geniş diri odun genellikle pembemsi renk tonu ile, renk beyazımsı. Yaklaşık 4 ila 6 inç (10-15 cm), oldukça kalın olduğu rapor edilmektedir. Heartwood Renk ,Öz odun koyu kırmızı-kahverengi pembe-kırmızı arasında değişir. Koyu morumsu kahverengi, düzensiz çizgiler veya elimden damarlar dörde yüzeylerde bazen görebilir. Tahıl çok düzensiz bazen iç içe, düz ve bir, Orta, kaba Doku aralıkları kaba ve açık için. Koku , Tecrübeli ahşap karakteristik bir kokusu vardır. Hizmet Hareketi Boyutsal kararlılık adil olduğu bildirildi ve ahşap imalatı sonra orta hareket eğilimindedir. Doğal Dayanıklılık,Öz odun deniz oyucuları ve termitler tarafından saldırmak için orta dirençli olduğu bildirilmiştir ama ambrosia böceği, yani iğne deliği deliciler (Scolytidae ve Platypodidae) tarafından saldırıya çok hassas olduğunu. Diri odun. toz sonrası böceği (Bostrichydae ve Lyctidae) tarafından saldırıya son derece hassastır Direnç emprenye etmek Öz odun emprenye karşı dayanıklıdır, ancak diri odun geçirgendir. Kaplama Özellikleri, ahşap lambri ve kakma için son derece dekoratif kaplamalar çevrilmek üzere bildirilmektedir. Yedekler,türün bir çok uygulama için meşe (Quercus) için olası bir alternatif olarak önerilmiştir.

Mukavemet Özellikleri : türler yüksek hava-kuru durumda (yaklaşık yüzde 12 nem içeriği) içinde eğilme vardır. Aynı zamanda yüksek eğilme dayanımı olan Tik, olumlu ile karşılaştırır. Hava-kuru durumda tahıl Sıkıştırma gücü paralel yüksektir. Tik, Beyaz meşe ve Sert akçaağaç yüksek mukavemetli kırma var. Bu giyen ve bozulmaya karşı orta sert ve dayanıklıdır. Bu ağır bir ağaç türüdür. ahşap yoğunluğu yüksektir. Kesme Dayanımı, Ahşap testereye tungsten uçlu kesiciler gerektirecek bildirilmiştir. Etkisi köreltme, Odun kesme aletleri ılımlı köreltme etkisi olduğu bildirilmektedir. Rendeleme, Planya nedeniyle kilitli veya düzensiz tahıl 20 derecelik bir azalma kesme açısı gerektirir. Sıkıcı özellikler adil olmak bildirildi ve kilitli ve düzensiz tahıl etkilenir. Yapıştırma Ahşap iyi yapıştırma özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir. ,Çivileme önce ön sıkıcı tavsiye edilmiştir. Zımpara, Ahşap çoğu işleme operasyonları çalışmak ancak interlocked tahıl malzeme bazı tahıl yırtılmasına neden olabilir genellikle kolay olduğu bildirilmiştir. Parlatma,Odun iyi terbiye ve parlatma özelliğine sahiptir. Boyanma, Ahşap seviyede iyi vitray özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Buhar Bükme ,Ahşap tatmin edici ya da orta derecede buhar bükme özelliklerine sahiptir. Kurutma kolaylığı Ahşap ciddi kusuru olmaksızın yavaş ve iyi kurumaya bildirilmiştir.  Hataları Kurutma,ahşap kurutma sırasında çözgü olabilir. Kurutma sırasında küf nedeniyle Sakız sızma ve ahşap renk zahmetli olabilir. Fırın Çizelgeleri ,T6 – D2 (4/4) ABD; T3 – D1 (8/4) ABD Takvimi E (4/4) Birleşik Krallık. T / R Oranı  , 2.25 Bu teğetsel ve radyal yönde, gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats (BERLINIA grandiflora)32

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu:  uluslararası pazara nispeten yeni, Ebiara kereste ve kaplama yanı sıra küçük zanaat ve dönüm boşlukları gibi bazen mevcuttur. Fiyatlar bir ithal parke için orta aralığındadır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok. Ancak, bazı türler BERLINIA tehlike olarak listelenen (B. hollandii ) veya savunmasız ( B. occidentalis ve B. orientalis onlar Ebiara olarak satılan çok işlem gören türler arasında olması görünmüyor olsa).

Ortak Kullanım Alanları:Bina inşaatı, Dolap, İnşaat, Dekoratif kaplama, Figürlü kaplama, Güzel mobilya, Mobilya, Mobilya bileşenleri, ağır inşaat, İç inşaat, İç Döşeme, Doğrama, Millwork, Kaba inşaat, Kamyon organları, Araç parçaları, Kaplama ahşap, genellikle diğer ile ticareti BERLINIA spp. ‘ebiara’, ‘BERLINIA’ veya ‘melegba’, inşaat, döşeme, iç trim, doğrama, gemi inşa, araç gövdeleri, Kano, mobilya, dolap yapımı, harçlar, tarım aletleri, hassas ekipman ve tornacılık için kullanıldığı gibi. Bu. Panoları, kaplama ve kontrplak boşaltma demiryolu traversleri, uygun Sierra Leone yaprakları sos hazırlanmasında kullanılır ise, ve sabun yapmak için meyve. Liberia kabuğu sap kulak damlaları gibi geleneksel tıpta uygulanan ve tohumlar kemirgenler için yem olarak kullanılır. Côte yılında Sahili yaprak hazırlıkları doğum teşvik etmek ve kan dolaşımını artırmak için, ve tonik olarak ve kabızlık tedavisinde. Bağırsak şikayetleri tedavi etmek için Gana ve bir lavman olarak uygulanır BERLINIA confusa bazen kahve tarlaları bir gölge ağacı olarak dikilir.

Yorumlar:  Bazen adıyla Kırmızı Zebrawood altında satılan, unvan gerçeklikten uzak olmayabilir. Ebiara ve için cins isimleri anlaşılacağı gibi Zebrawood ( BERLINIA ve Microberlinia, sırasıyla), iki orman yakından ilişkilidir. Her iki cins yerleştirilir  Detarieae alt familyasına içerdiği oymak,  Caesalpinioideae çok geniş altına yerleştirilir,  Fabaceae (baklagil) etti, iroko Doussie ve yedek olabilir

Ürün Kaynakları: Bu türlerden kereste çevreye duyarlı kaynaklardan olup olmadığını henüz bilinmemektedir. Uluslararası Tropikal Kereste Örgütü (Itto) Bu türlerden kereste üretimi ihmal olduğunu bildiriyor. Düşük hacimlerde ihraç edilmektedir.

cats (BERLINIA grandiflora)22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özellikler  :öz odunu kırmızımsı kahverengi ve grimsi diri odun beyazımsı, geniş itibaren belirgin sınırları belirgin değildir. tahıl, genellikle, kaba çok doku kilitlenir. ağaç% 12 nem içeriği 690-720 kg / m arasında bir yoğunluğu olan orta ağırlığıdır. Hava fakat genellikle küçük kusuru ile, yavaş yavaş kurur. küçülme oranları kuru yaklaşık% 4.5 radyal ve% 9.7 teğet fırın yeşilden, yüksek. % 12 nem içeriği, kopma modülü 105-150 N / mm², elastikiyet 10,780-11,760 N / mm² modülü, tahıl 53-55 N / mm² sıkıştırma paralel, 9-15 N / mm², bölünme kesme olduğunu 18- 20 N / mm, Janka yan sertliği 6050 N ve Chalais-Meudon yan sertliği 3.5. ağaç gördüm ve çalışma orta derecede kolaydır, ancak bölmek için bir eğilimi vardır. Bu iyi bir sona parlak olabilir, ancak kilitli tahıl toplayıp dikkatle yapılmalıdır planlaması, oluşabilir. Ahşap orta çivileme özelliklere sahiptir. dilimleme ve soyma özellikleri tatmin edici yanı sıra, yapıştırma özelliklerdir. Odun orta dayanıklı iğne deliği kurdu ve deniz delici saldırılara karşı duyarlı olmak, ama termit saldırı biraz dayanıklıdır. Öz odun emprenye işlemine orta derecede dirençlidir, fakat diri odun geçirgendir. ahşap demir ile temas boyama yükümlüdür.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates