European Aspen,Common Aspen,(Populus tremula),Kavak Kereste,Titreme Aspen,

European Aspen,Common Aspen,(Populus tremula),Kavak Kereste,Titreme Aspen,

PoplarAvrupa Aspen, Kavak Kereste (Populus tremula)

Ortak İsim (ler): Avrupa Aspen, Ortak Aspen,titrek kavak,Titreme Aspen,

Bilimsel Adı: Populus tremula

Dağıtım: Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgeleri,Kuzey Afrika, Sibirya Kuzeybatı Avrupa

indirEuropean Aspen6767

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Global Dağıtım:Avrupa kavak Kuzey Afrika’ya İskandinavya Kutup Dairesi uzanan doğal bir yelpazede, dünyanın en yaygın olarak dağıtılan ağaçlardan biridir, ve İngiltere’den Çin’e ve Japonya’ya Avrupa ve kuzey Asya’da en genelinde.

Kayda değer Özellikleri: Avrupa titrek kavak, Avrupa, Sibirya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika yerli. Kuzey Amerika’da yabancı olsa da, bu ağacın bir koloni tanıttı Washington County, Missouri (Steyermark) doğu Ozark bölümünde kendisi kurmuştur. Avrupa Aspen (titreme çok benzer Populus tremuloides bir koyu gövde rengi, daha kaba serrate yaprakları ve daha büyük catkins sahip dışında, Kuzey Amerika). Bu, tipik bir açık, yuvarlak taç ile uzun boylu ‘(90 sıklıkla daha az’) 30-70 büyür orta ölçekli yaprak döken bir ağaçtır. Neredeyse yuvarlak yaprakları (uzun “3) Oval iri dişli vardır. Yapraklar bakır-kahverengi tonlar ile ortaya, ama gri-yeşil olgun. Rüzgar bile küçük miktarda çarpıntı bırakır. Yapraklar sonbaharda sararır. Aspens yeşillik önce bahar ayrı klonlar ayrı catkins içinde (St. Louis Mart-Nisan) görünen erkek ve dişi çiçekler ile, ikievcikli vardır. Catkins-gri yeşil ve gösterişli değildir. Küçük sarkık meyve kümeleri kadın çiçek izleyin.

catsEuropean Aspen6655

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sorunlar: Aspens kurumaları, yaprak lekeleri, paslar, toz küf ve kanseri de dahil olmak üzere hastalık sorunları, çok sayıda karşı hassastır. Hastalıklı ağaçlar genellikle bunun bir sonucu olarak erken yaprak damla acı. Ortak böcek ziyaretçi tırtıllar, deliciler, yaprak biti ve ölçek bulunmaktadır. Louis yazlar tarafından vurguladı Ağaçlar gibi deliciler gibi kurumaları gibi hastalıklara ve böceklere karşı özellikle duyarlıdırlar.

Açıklama: Aspen düzensiz, oldukça seyrek taç ve bol kardeşlenme ile büyük bir ağaçtır. Gövde düzgün ve gri-yeşil, ama eski çatlak yukarı olarak olabilir. Kış tomurcukları mayınları ve keskin sivri, ince çıplak, parlak ve hafif yapışkan oturmak. Yaprakları hafif undersides koyu yeşil, bir pürüzlü kenarlı yuvarlak çıplak ya da bazen ipeksi saçlı ve onlar ifade sebebiyet veren, neredeyse sürekli hareket halinde olan “bir yaprak gibi titremeye.” Uzun ve bıçak diske dik basık kaynaklanıyor. sersemler ve genç fide yaprakları, büyük kalp gibi oval, sivri ve alt tüylüdür. Kızarma önce Nisan ve Mayıs aylarında çiçek Asp. asmalar uzun ve kahverengimsi gråludna bulunmaktadır. çiçekler ikievcikli erkek ve honhängen ayrı ağaçlar üzerinde oturan. Hanhängena honhängena genellikle daha kısadır. Yaprakları patlak sonra tohumları kısa bir süre yayılır. Çeşitli farklı şekiller ve çeşitlerin, böyle kolye dalları ile ESPE dar sütunlu, hängasp olan (‘Erecta’) (‘pendula’), ve jätteasp yetiştirilen (b. gigas Nilsson-Ehlen) Bosjökloster de Lillo 1935 yılında bulundu büyük bir Triploid bitki türü. ekili gråpoppeln ( P. canescens x ) titrek kavak arasında bir melez gümüş kavak ( P. alba )…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Aspen22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 28 £ / ft 3 (450 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .35, .45

Janka Sertlik: 380 £ f (1,650 N)

Kopma Modülü:  8.990 £ f / içinde 2  (62.0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.414.000 f / içinde 2 (9.75 GPa)

Kırma Gücü:  5080 £ f / içinde 2  (35.0 Mpa)

Çekme:  Radyal:% 4.8, Teğet: 8.3%, Volumetrik:% 13.2, T / R Oranı: 1.7..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Aspen766

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm:  Öz odun açık kahverengi bir olma eğilimindedir. Geniş Diri odun neredeyse beyaz bir soluk sarı, ve açıkça yavaş yavaş öz odun karışmasına eğilimi, sınırları çizilmiş değil.

Tahıl / Doku:  Tahıl düzgün bir orta doku ile, genellikle düzdür. Düşük doğal parlaklık.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; çok sayıda orta derecede sayısız özel düzenleme, orta gözenekler; marjinal parankim; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

Rot Direnç:  dayanıksız ve böcek saldırı da duyarlı olarak Anma.

İşlenebilirlik:  Bulanık yüzeyleri, (sonradan ince zımpara düzgün bir yüzey elde etmek için gerekli olabilir) önlemek için planya keskin kesiciler gerekli olsa Kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. Kolayca bölmek değil mi, ve kötü tırnak tutma kapasitesine sahiptir. Ahşap çözgü ve kurutma sırasında deforme eğilimi vardır. Tutkal ve bitirir iyi…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Aspen323

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: yok karakteristik koku….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Avrupa Aspen ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Fiyatlar doğal aralığında mütevazı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  kutular / kasalar, kaplama, kontrplak, ve çeşitli yardımcı amaçları.kavak ahşap beyaz ve yumuşak ve çoğunlukla maçlar için kullanılır. Diğer kullanımlar banklar, kase ve kutuları. İnce aspspånor kabuğu, “bayanlar şapka” örgü sulandırmak için kullanılan olabilir ve genç dallar boyama için kullanılan ve fröhåren yün ile karışık olabilir ve döşemelik kullandı.

Çiçek: Kadın ve ayrı ağaçlarda erkek çiçekler. Bir pendent, unstalked catkin çiçeklenme. Ölçek kırmızımsı-kahverengi, palmately loblu, uzun kıllı loblar. Bağımsız çiçek küçük bir catkin ölçek yaprak koltuğu bir kupa benzeri bir yapı içinde taşınan, periant eksik. Stamenler 4 usu, 10. 8. 2 kaynaşmış carpels oluşan Pistil, tepeciklere kırmızımsı-kahverengi

Yapraklar: Alternatif, başta kısa sürgünlerde. 3-5 cm (1.2-2.), Yanal basık Sap. Yaklaşık Blade. sürece sarma veya künt dişli marjları, tüysüz genç bitkiler ve Çekmenlerde, üzerinde sap, yuvarlak, ovate olarak. Parlak sarı kırmızımsı-turuncu Sonbahar renk.

Tomurcuklar: tüysüz yapışkan keskin birkaç budscales, ile, Oldukça uzun.

Meyve: İki kapaklı, tüysüz kapsül. Tohum çubuğu gibi, tabanda uzun uçan tüyleri ile.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Aspen434

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Habitat: vb iğne yapraklı veya geniş yapraklı ormanları, zengin bataklık, yanmış-over alanları, kaya mostra, orman marjları, ayrıca kereste ve bir süs olarak dikilen nemli kurutun.

Çiçeklenme zamanı: Nisan-Haziran. Yaprak haline gelmeden önce çiçekler.

Kavak ( Populus spp.) çok eski bir cins vardır. Fosiller Kretase oluşan toprak katmanlarında tespit edilmiştir. Farklı kavak türler arasındaki sınırlar genellikle belirsizdir. cinsi Akdeniz bölgesinde, Doğu Asya ve Kuzey Amerika’da çok farklı. kavak popüler parkı ağaçları ve süs bitkileri bulunmaktadır. Büyüyen formu ve yükseklik: Ağaç. 15-30 m (50-100 ft.), kavak ilkbaharda yaprakları önce görünür rüzgar tozlaşma çiçekleri vardır. Bu sert dalları ile bir monopodially büyüyen bir ağaçtır. Sıklıkla asalakları üretir. yaprakları nedeniyle kolayca bükülmüş yana olan yanal düzleştirilmiş yaprak sapları-ufak esinti çarpıntı. kavak genellikle geç Haziran ayında olduğu gibi, oldukça geç yaprak haline geliyor. Buna rağmen, bu hızlı büyüyen ağaç, ve nadiren yaş 100 yılı aşan. Sadece geniş yapraklı veya karışık ormanda zengin topraklarda önemli kolan ulaşır. Açık yerlerde büyür öncü türler gibi zayıf bir rakip olduğunu ve yakında kozalaklı yol vermek zorunda kalır.

Kavak hayvanlar, mantarlar ve bitki birçok tür için bir ev sağlar orman ekosistemlerinin biyoçeşitliliği korumada önemli bir faktördür. ahşap yapım ve çeşitli demirbaşlar için uygun bir ham madde kılan, beyazımsı yumuşak ve çürük dayanıklıdır. Geleneksel, titrek kavak ahşap maçları, kontrplak, sauna ve tezgahları yapımında kullanılan olmuştur.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Aspen456

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 İlgili Türler:

Beyaz Kavak (Populus alba)

Balsam Kavak (Balsam kavağı)

Doğu Cottonwood (Populus deltoides)

Bigtooth Aspen (Populus grandidentata)

Quaking Aspen (Populus tremuloides)

Siyah Cottonwood (Populus trichocarpa)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates