European Lime,Common Lime, Common Linden,Ihlamur

European Lime,Common Lime, Common Linden,Ihlamur

european-lime-sAvrupa Ihlamur (Tilia europaea x)

Ortak İsim (ler): Avrupa Kireç, Ortak Kireç, Ortak Linden

Bilimsel Adı: Tilia europaea x (. Büyük yapraklı ıhlamur ve T. cordata melez sin T. vulgaris)

Dağıtım: Avrupa

Ağaç Boyutu: boyunda 65-130 ft (20-40 m), 5-6 ft (1.5-2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 33 £ / ft 3 (535 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .42, .53

Janka Sertlik: 700 £ f (3.100 N)

Kopma Modülü: 12.380 £ f / içinde 2 (85.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.698.000 f / içinde 2 (11.71 GPa)

Kırma Gücü: 6500 £ f / içinde 2 (44.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.0, Teğet:% 7.5, Volumetrik: 12.0%, T / R Oranı: 1.5

Renk / Görünüm: Sadece ince büyüme halkaları ile, krem rengi beyaz Soluk. Renk çoğunlukla ahşap yüzeyi boyunca eşit olduğunu. Zamanla bir sarı veya açık kahverengi renk yaşına eğilimindedir.

Tahıl / Doku: Bir para cezası ve ahşap oymacılar için tercih bile doku, Has.

ot Direnç: Avrupa Kireç Öz odun çürümesine açısından dayanıksız olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: Keskin kesiciler bulanık yüzeyleri önlemek için planya veya diğer şekillendirme işlemlerisırasında kullanılması gerekir ama kolay, çok yumuşak ve hafif olmak, çalışmak. El oyma için en uygun ağaç türlerinin Belki bir. Avrupa Kireç da iyi tutkal ve bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Avrupa Kireç ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: (Ihlamur Amerika Birleşik Devletleri yerini alarak), sadece Avrupa’da Genellikle mevcut, Avrupa Kireç doğal aralığında oldukça ucuzdur.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: oymalar, kaplama, kontrplak, kesme tahtaları, şapka rafları, müzik aletleri, ve nesneleri döndü.

Yorumlar: Türler Tilia cinsi , genellikle her iki şekilde ifade edilir kireç veya Linden Birleşik Devletler ahşap en yaygın olarak adlandırılan iken, Avrupa Ihlamur . Onlar kireç meyve ilgisiz Narenciye cinsi. Avrupa Kireç iyi güç-ağırlık özelliklere sahiptir ve onun Amerikan meslektaşı biraz daha ağır ve zor olma eğilimindedir.

İHLAMUR

 İlgili Türler:

 Ihlamur ağacı (Tilia americana)

Marmara, Batı Karadeniz, Orta Toroslar ve Kuzey Anadolu’da yayılış gösterir.

Özellikle kuzey ve batı bölgelerimizdeki ormanlarda rastlanan sık dallı, geniş tepeli ağaçlardır.

Boyları 20-30 m’ye kadar ulaşabilir.

Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır.

Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir.

Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay gibi içilir.

Türkiye’de yetişen türleri;

Gümüş ıhlamur (T.tomentosa, Y).

Büyük yapraklı ıhlamur (T.platyphyllos, N).

Kafkas ıhlamurudur (T.rubra, Y).

Ihlamurun Yararlari,Ihlamur her derde deva

Ihlamurun Faydaları Yararlari

IHLAMUR: Gribal enfeksiyonların yanı sıra güzellik ve ciltteki lekelere karşı da mucize etkileri vardır. Cilt lekeleri için iyice kaynatılıp, leke olan kısma sürülmesi öneriliyor. Bunun yanında strese karşı da ıhlamuru mutfağınızdan eksik etmeyin…

Ihlamur her derde deva

Ihlamurun faydası saymakla bitmiyor… Hoş kokusu sayesinde sinirleri yatıştırıyor.

Bağırsak kurdunu düşürdüğü gibi bağırsak sancısına da iyi geliyor. Ayrıca öksürüğü kesiyor, damar tıkanıklığını açıyor ve gribi iyileştiriyor. Mide üşütmesine de iyi gelirken, uykusuzluğu da önlediği görülüyor.

IHLAMUR

Marmara, Batı Karadeniz, Orta Toroslar ve Kuzey Anadolu’da yayılış gösterir. Özellikle kuzey ve batı bölgelerimizdeki ormanlarda rastlanan sık dallı, geniş tepeli ağaçlardır. Boyları 20-30 m’ye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay gibi içilir.

a8ee0d6ac7ef1052c3bde32b10d2e170-800x9000

 Türkiye’de yetişen türleri;

 Gümüş ıhlamur (T.tomentosa, Y).

Büyük yapraklı ıhlamur (T.platyphyllos, N).

Kafkas ıhlamurudur (T.rubra, Y).

Ihlamurun zayıflatıcı etkisi var

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan ıhlamurun insan vücuduna sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatan, ayrıca gribe ve nezleye iyi gelen ıhlamurun suyu; cilde sürüldüğünde ise bazı lekeleri geçirebiliyor. Uzmanlar, sabah aç karnına içilen ıhlamurun kilo vermek isteyenlere yardımcı olacağını da söylüyor. Aşırı miktarda ıhlamur tüketimi ise, kalbe zarar verebiliyor

Ihlamur çiçekleri kaynatılıp içilirse göğsü yumuşatıcı bir etki yapar, sinirleri yatıştırır. Ayrıca iyice kaynatılan ıhlamur çiçeği banyo suyuna katıldığı zaman da aynı etkiyi gösterir. Ayrıca ıhlamur deri dokusunu güçlendirir ve yeni hücre oluşumunu destekler, kuru ve duyarlı deriler için uygundur.

Ihlamur

Yaz aylarında sarı, beyaz çiçek açan hoş kokulu bir ağaçtır. Ormanda yetişmekle beraber, bahçe ve bostanlarda da yetişen türleri vardır. Ihlamur çiçekleri yapraksız olarak küçük sapları ile birlikte toplanıp gölgede kurutulur. Ihlamurun dal ve gövde kısmının kabuğu, kökü ve gövdesinin kurutulup öğütülmüş tozu da çiçeğinin özelliklerini taşımaktadır. Hoş kokulu ve rahatlatıcı bir bitki olması sebebiyle vucuda ferahlık verir, sinirleri ve göğsü yumuşatıp vücudu ısıtır ve terletir, idrar sötürür, bağırsakları yumuşatıp kabızlığı önler. Isıtıcı ve terletici etkisiyle nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da faydalıdır. Ihlamur mideye iyi gelir, bel ve eklem ağrılarını teskin eder, sinidirime yardımcı olur, sinirleri yumuşatıp, asabi gerginliği teskin eder, cildi güzelleştirir, deri kavlamasına karşı faydalıdır, ciltteki düzensiz lekelere, göz kapaklarında meydana gelen serleşmelere karşı iyi gelir. Ihlamur tıkalıgözenekleri açar, safray söktürür, nefes darlığı ve akciğer iltihabı, sarılık ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına, felç ve yüz felcine, kazıklı humma, titreme ve kas kasılmasına karşı faydalıdır. Eğer zeytinyağı le macun yapılır ve ağrıyan yerler bununla yağlanırsa, ağrı ve sızıyı alır, eğer saçlara sürülürse uzatır.

3

IHLAMUR ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI

Ihlamur çayı içmeye devam edilirse;

Sinirleri kuvvetlendirir, sinir bozukluğunu giderir.

Uyku verir.

Kansızlığı giderir,

Kan dolaşımını ayarlar, kalbi takviye eder.

Damar kireçlenmesini önler.

Böbrek ve mesaneyi temizler.

İdrar söktürür.

Taş teşekkülünü önler, kum döker,

Ter söktürür.

Grip ve soğuk algınlığına faydalıdır,

Göğsü ve bronşu yumuşatır.

Mide İfrazatını arttırır; mideyi kuvvetlendirir.

Balla içilirse, mide ülserine faydalıdır.

Bağırsak spazmını giderir.

Saç dökülmesini önler.

Krampları çözer

İshale çok iyi gelir.

Ihlamur çayının gargarası; ağız yaralarını iyileştirir.

Mürver ve papatya çayıyla beraber daha iyi terletir.

5937-Tilia x europaea Euchlora 268-_big

Ihlamur

Pek çok kimsenin sevdiği, her yerde satılan çiçeklerden elde edilen içecek kolestrolü ve tansiyonu dengeler. Ayrıca böbrek taşlarının kolay düşmesine yardım eder. Soğuk algınlığına iyi geldiğini ise herkes bilir. Ayrıca, çay yerine içebileceğiniz bir sıcak içecekdir.

IHLAMUR: Görkemli bir ağaç olan ıhlamur ağacının çiçeklerinden elde edilir.

Ihlamurun Faydaları: Sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Uykusuzluğa ve iç sıkıntısına iyi gelir. Aybaşı ağrılarını hafifleterek daha kolay geçmesini sağlar. Sindirime yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Bağırsak ve böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Kansızlığı giderir. Saç dökülmesini azaltır. Vücudu terleterek vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Göğsü yumuşatır, bronşları açar ve balgamı söker. Romatizmaya ve gut hastalığına iyi gelir. Burkulma ağrılarını hafifletir.

Ihlamur Nasıl Kullanılır? Ihlamur çoğunlukla çay olarak tüketilir. Bunun dışında cilt bakımı için de kullanılır. Ihlamur çiçeğini kaynatıp suyu banyo suyuna eklenirse sinirleri yatıştırır ve cildi yumuşatır. Ihlamur, cilde parlaklık ve renk verir. Deriyi güçlendirir ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates