Grand Fir, Büyük Köknar , Abies grandis

Grand Fir, Büyük Köknar , Abies grandis

grand-fir

Büyük Göknar (Abies grandis)

Ortak İsim (ler): Büyük Köknar

Bilimsel Adı: Abies grandis

Dağıtım: Kuzeybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Güney British Columbia

Ağaç Boyutu: boyunda 100-200 ft (30-60 m), 3-4 ft (1-1.2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 28 £ / ft 3 (450 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .35, .45

Janka Sertlik: 490 £ f (2,180 N)

Kopma Modülü: 8.740 £ f / içinde 2 (60.3 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.530.000 f / içinde 2 (10.55 GPa)

Kırma Gücü: 5200 £ f / içinde 2 (35.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.4, Teğet:% 7.5, Volumetrik: 11.0%, T / R Oranı: 2.2

Renk / Görünüm: cebire açıkça öz odun ayırt edilmez soluk diri odun ile kırmızımsı kahverengi, genellikle beyazdır.

Tahıl / Doku: Tahıl üniform, orta-iri dokusuyla, düzdür.

Endgrain: Reçine mevcut canals; latewood geçiş kademeli, renk kontrast ortamına earlywood; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: böcek saldırılarına az direnç, çürüme direnci konusunda bozulmaz olmayan dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik: Bazı kurutma kusurları mevcut olabilir ya da ahşap kurutma sırasında meydana gelebilecek olsa Genellikle kolay, el ve makine araçları hem de çalışmak için. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: yeşil bazı parçaları bir tatsız koku olabilir ama genellikle, hiç bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, köknar Abies cinsine cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Büyük Köknar, inşaat kereste olarak kullanılır ve genellikle köknar ve baldıran ve Fiyatlar böyle yarar kereste için ılımlı olmalı daha genel etiket “HEM-FIR.” altında satılan diğer türler, berrak, quartersawn olsa birlikte gruplandırılır veya köknar kereste gibi diğer özel kesim daha pahalı olması muhtemeldir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: İnşaat kereste, kağıt (bilançolar), kontrplak ve diğer yardımcı ahşap amaçlar.

Yorumlar: Köknar (Büyük Fir dahil) batı ABD’de birincil türler beyaz köknar grubuna ait tüm farklı gruplar ayrılmıştır.

Abies grandis ( büyük köknar , köknar dev , ova beyaz köknar , büyük gümüş köknar , batı beyaz köknar , Vancouver köknar , ya Oregon köknar ) is a köknar yerli Pasifik Kuzeybatı ve Kuzey Kaliforniya ve Kuzey Amerika , deniz seviyesinin yüksekliğe meydana gelen, 1.800 m. Bu önemli bir bileşenidir Büyük Köknar / Douglas Fir Ekolojik Bölge ve Cascade Range

Ağaç tipik 40-70 m büyür. İki vardır çeşitleri , uzun boylu sahil büyük köknar, batı Cascade Dağları’nın bulundu ve kısa iç büyük köknar , çağlayanlar doğusunu bulundu. İlk olarak 1831 yılında tanımlanmıştır David Douglas .Yakından ilişkilidir beyaz köknar . Kabuğu tarihsel tıbbi özellikleri vardır, ve o kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler Noel ağacı . Onun kereste bir olan yumuşak ağaç ve bir şekilde hasat edilir hem köknar . Bu kağıt yapma gibi yapımında kullanılır çerçeveleme bu bölme ve splintering karşı dayanıklı olması nedeniyle arzu edilen ve döşeme.

Gövde kesiti

Kereste olmayan reçineli ve ince dokulu. Kuzey Amerika olarak günlük endüstrisi, büyük köknar genellikle hem köknar türünün bir dizi uygulanabilir bir battaniye terim olmak, “hem köknar” olarak adlandırılır ahşap değiştirilebilir tipleri (özellikle Kaliforniya kırmızı köknar , asil köknar , Pasifik gümüş köknar , beyaz köknar ve batı baldıran ). Büyük köknar genellikle bu diğer türler ile birlikte sevk edilir. Aynı zamanda “beyaz köknar” kereste, ayrıca atıfta bulunan bir şemsiye terim olarak anılacaktır olabilir Abies Amabilis , Gümüş göknar ve Abies magnifica .

dafgh

Kereste büyük köknar bir olarak kabul edilir yumuşak kereste . Bunun gibi, için kullanılan kağıt yapımı, ambalaj kasaları, ve inşaat. Hem köknar sık kullanılan çerçeveleme ve karşılamak mümkün bina kodu açıklıklı gereksinimlerini sayısız inşaat projelerinin.Bir etek köknar olarak, gövde büyük köknar biraz “altında kabul edilir Douglas köknar – karaçam “Douglas köknar Güney” ve “ladin-çam-köknar (Güney)” türler kombinasyonları daha gücü tür kombinasyonu, ve daha güçlü ” (benzer ahşap türlerin bir dizi için hem şemsiye terimleri). O Douglas köknar karaçam kadar güçlü olduğundan, genellikle yapısal karşılayan yük taşıyan konut, hafif ticari ve ağır inşaat çerçeveleme için gereksinimleri. Douglas köknar karaçam, köknar etek en Hariç elastikiyet modülü (MEB veya E olarak gösterilir) zemin sistemlerinde bir sertlik faktörü olarak değer diğer tüm batı türler kombinasyonları daha güçlüdür. Hem köknar nedeniyle tutmak ve çivi ve vida ve testereyle splintering için düşük eğilimi ile bölünmüş değil yeteneği birçok inşaatçılar tarafından tercih edilmektedir.

Hızlı büyüme ve büyük boyutu bu türün önemli bir kereste ağacı yapmak. Ahşap yumuşak ve beyaz ve ahşapla mükemmel bir kaynağıdır. İnşaat kerestesi için nedeniyle göreli zayıflığı ve sınırlı dayanıklılık daha az arzu olarak kabul edilir. Onlar çok simetrik büyüyüp ve parlak yeşil yaprakları var eğilimindedir çünkü Pacific Northwest genç ağaçlar Noel ağaçları olarak değerlenir. Büyük Göknar yaygın bir başka David Doulas giriş olarak, bazı ağaçlar şimdi etkileyici boyutları ulaşmış Avrupa’da on dokuzuncu yüzyılda ortaya koydu neredeyse tüm peyzaj bahçeleri dikildi, büyük bahçeleri ve şehir parkları bir tatlılık ağacı olarak yetiştirilir ve. Bahçecilik kullanımda çok ve çeşitlerin önemli sayıda bahçe dikim için seçilmiştir

İlgili Türler:

Avrupa Gümüş Köknar (Orta Avrupa göknarı)

Pasifik Gümüş Köknar (Abies amabilis)

Balsam Köknar (Abies balsamea)

White Fir (Gümüş göknar)

Subalpine Köknar (Abies lasiocarpa)

Kaliforniya Kırmızı Köknar (Abies magnifica)

Noble Köknar (Abies procera)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates