Green Ash,Dişbudak,(Fraxinus pennsylvanica),Red Ash, Green ash, Water Ash,Kırmızı Kül, Yeşil kül, Su Kül

Green Ash,Dişbudak,(Fraxinus pennsylvanica),Red Ash, Green ash, Water Ash,Kırmızı Kül, Yeşil kül, Su Kül

green-ashGreen Ash ,Yeşil Kül,Yeşil Dişbudak,(Fraxinus pennsylvanica)

Ortak İsim (ler): Yeşil Kül.Dişbudak,Red Ash, Green ash, Water Ash,Kırmızı Kül, Yeşil kül, Su Kül

Bilimsel Adı: Fraxinus pennsylvanica

Eşanlamlı (ler): Fraxinus campestris , Fraxinus darlingtonii , Fraxinus lanceolata , Fraxinus pennsylvanica . var austinii , Fraxinus pennsylvanica . var integerrima , Fraxinus pennsylvanica . var lanceolata , Fraxinus pennsylvanica . var subintegerrima , Fraxinus smallii

Dağıtım: Doğu ve Orta Kuzey Amerika,Fraxinus pennsylvanica ( yeşil kül veya kırmızı kül ) bir tür olan kül doğu ve merkez için yerli Kuzey Amerika dan, Nova Scotia güneydoğu batı Alberta ve doğu Colorado güney kuzey için, Florida , ve güneybatı, doğu ile Teksas . Bu yayıldı ve Orta Avrupa’da da batı Amerika Birleşik Devletleri çok ve vatandaşlığa haline gelmiştir İspanya’ya için Rusya,Yeşil kül Cape Breton Adası ve batı güneydoğu Alberta Nova Scotia uzanan; güney merkezi Montana yoluyla, kuzeydoğu Wyoming, güneydoğu Texas; ve kuzeybatı Florida ve Georgia doğu.

map_of_Fraxinus_pennsylvanicaGreen Ash,Dişbudak

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tanım:Bu orta ölçekli bir yaprak döken ağaç yukarı çapı 60 cm bir gövde ile uzun boylu 12-25 m (nadiren 45 m) ulaştı. Kabuk yaşla birlikte kalın ve çatlaklı olma genç ağaçlar, pürüzsüz ve gri. kış tomurcukları kadifemsi dokusu ile, kırmızımsı-kahverengi. Yaprakları 15-30 cm uzunluğunda, pinnately bileşik olan yedi (bazen beş veya on) dokuz broşürler ile, tırtıklı kenarları ve kısa ama farklı, downy bu uzun 5-15 cm (nadiren 18 cm) ve geniş 1,2-9 cm, petiolules birkaç milimetre uzunluğunda. Onlar yukarıda ve aşağıda hem yeşil. sonbahar renk altın sarısı ve iklime bağlı olarak, Yeşil Ash’in yaprakları Eylül rengini ilk haftasında değişen başlayabilir. çiçekler kompakt yeni yapraklar, aynı zamanda yay üretilmektedir Panicles ; hiçbir yaprakları ile göze çarpmayan, ve rüzgar-tozlaşma bulunmaktadır. meyve is a samara 2,5-7,5 cm uzunluğunda bir tek içeren tohum 2-4 cm uzunluğunda ve 3-7 mm geniş uzatılmış apikal kanat ile 1.5-3 cm uzunluğunda.

50-60 m boyunda × 40 m genişliğinde geniş yapraklı yaprak döken ağaç, (14 m × 15-18 m), gençlik piramidal, vadesinde bir yayılma alışkanlığı gelişmekte. Dikdörtgen-lanceolate için oval, 10-15 cm uzunluğunda yaklaşık 30 cm uzunluğunda, ters, pinnately bileşik, 5-9 (genellikle 7) broşür, her broşür yaprakları, ya da bütünün marjı kenarı tırtıllı-serrat (künt ve keskin dişleri karışımı), Yukarıda ve aşağıda (bazen sadece büyük damarlar üzerine) tüylü, koyu, yukarıda yeşil tüysüz esasen; rengi sarı, altın, veya bronzy düşer. Yaprak izleri bazen üst satırda hafif çentik, genellikle yara üstünde tomurcuk ile, yarım daire bulunmaktadır. Çiçekler ikievcikli, yani erkek ve dişi ağaçlar, görünen yaprakları ortaya çıktıkça, kompakt kümeler, erkek (staminate, polen), yeşil ve mor çiçekler, kadın (pistilate, tohum) yeşilimsi çiçekler içinde. Meyve (samara) kanat meyve yarıya hakkında uzanır, 2.5-5 cm uzunluğunda ve yaklaşık 0.5 cm genişliğindedir.

Bazen iki ayrılmıştır çeşitleri , Fraxinus pennsylvanica var. pennsylvanica (kırmızı kül) ve Fraxinus pennsylvanica var. lanceolata (Borkh.) Sarg. (Syn. Var. subintegerrima (Vahl) Fern .; yeşil kül) ikincisinin dar broşürler ile tüysüz yaprakları temelinde, ama tamamen iki intergrade ve ayrım artık çoğu botanikçiler tarafından desteklenmiştir.

cats

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 40 £ / ft 3 (640 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .64

Janka Sertlik: 1200 £ f (5.340 N)

Kopma Modülü: 14.100 £ f / içinde 2 (97.2 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.660.000 f / içinde 2 (11.40 GPa)

Kırma Gücü: 7080 £ f / içinde 2 (48.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.6, Teğet:% 7.1, Volumetrik:% 12.5, T / R Oranı: 1.5

Renk / Görünüm: odun koyu tonları da görülebilir olsa, açık kahverengi renk, bazen satılan Zeytin Ash .

Tahıl / Doku: meşe benzer doku kaba bir orta vardır. bazen kıvırcık veya figürlü panolar bulunabilir olsa tahıl, hemen hemen her zaman düz ve düzenli.

Rot Direnç: cebire bozulabilir olarak puan ya da çürümeye konuda sadece biraz dayanıklı olduğunu. Kül da böcek saldırısına karşı dayanıklı değildir.

İşlenebilirlik:  el veya makine araçları ile iyi sonuçlar üretir. Iyi buhar bükme yanıt verir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: çalışılan zaman farklı, orta tatsız koku verir.

Alerjiler / Toksisite: Ash Fraxinus cinsi ciltte tahrişe ve akciğer fonksiyonlarında azalmaya neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Kül yurt mevcut en pahalı programı Sertağaç arasında; o benzer karşılaştırmak gerekir meşe fiyat açısından.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGreen Ash,Dişbudak11

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım :Yeşil kül en yaygın ekilen biri olan süs ağaçları boyunca Amerika Birleşik Devletleri ve çok Kanada , çoğunlukla ama Alberta , o yerli olmayan batı bölgelerde dahil olmak üzere. Ayrıca yaygın ekilen Arjantin . Bu nedeniyle iyi form ve hastalığa karşı direnç çok popüler. Içinde bulvar ağaçların yaklaşık% 40 Edmonton, Alberta yeşil kül bulunmaktadır. Birçok ağaç (nadiren 100 yılı aşkın, genellikle sadece 30-50 yıl) göre bir kentsel ağacın, özellikle nispeten kısa bir ömrü gibi çeşitli dezavantajları vardır, ve daha yakın zamanda, zümrüt kül kurdu tehdidi. Avantajları kentsel koşulların hoşgörüyü, yayılma kolaylığı, ve (doğu Kuzey Amerika’da) bir yerli türler olarak yaban hayatı için değerini içerir.Yeşil kül ahşap mülklerin benzer beyaz kül ahşap ve “beyaz kül” olarak birlikte pazarlanmaktadır. Ticari arz Güney’de çoğunlukla. Bu yapımında kullanılan, çok popüler elektrik gitar o sesi çok fazla ödün vermeden beyaz kül biraz daha hafif olabilir çünkü. Uzun sürdürmek parlak bir sesi var, artı ahşap tahıl birçok gitar oyuncuların estetik arzu edilir. Gibson Fender, Ibanez, Warwick, M2Guitars (İtalya) ve diğer birçok luthiers kendi gitar yapımında kül kullanın.Daha nadiren kullanılan diğer isimler tüylü kül, bataklık kül ve su kül içerir.Oldukça dayanıklı ağaç rüzgar, bir Shelterbelt dikim bir parçası olarak yetiştirilir. Bir kırmızı boya kabuğu elde edilir. Ahşap Kayıtlar büyüme katmanları ayırmak için mauls ile dayak edilebilir, bu katmanlar daha sonra şeritler halinde kesilir ve sepetler içine dokunmuş olabilir. Ağaç – iri taneli, ağır, sert oldukça güçlü, sert, elastik, kırılgan. Bu ayak küp başına 44 £ ağırlığındadır. Araç kolları için kullanılır, mobilya vb genellikle bu ad altında satılan olsa odun, F. americana daha kötü kalitededir

Özel Kullanımları:Yeşil kül ahşap, çünkü onun gücü, sertlik, yüksek şok direnci ve mükemmel bükme nitelikleri, böyle bir araç kolları ve beyzbol sopaları gibi özel ürünleri kullanılan ancak beyaz kül gibi arzu değildir. Ayrıca yaygın şerit madencilik oluşturulan yağma bankaların yeniden bitkilendirme kullanılmaktadır. Yeşil kül böcek ve hastalıklardan bir gölge nedeniyle iyi formda, sitelerin geniş bir adaptasyon yerleşim alanlarında ağaç ve göreli özgürlük gibi çok popüler. Tohumlar oyunu nongame hayvanlar ve kuşlar bir dizi gıda kullanılır.

catsGreen Ash,Dişbudak22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: alet sapları gibi Döşeme, doğrama, kutular / sandık, beyzbol sopaları ve diğer torna nesneler.: Önemli yerlerde yerli; beyaz diri odun; Öz odun açık kahverengi; Büyüme farklı yüzük; halka-gözenekli; farklı değil ışınları; kolları, araçlar, konteynerler, mobilya, kereste, vb kullanılan,Yüksek özgül ağırlığı göz önüne alındığında, nem içeriği düşük Yeşil kül masif ahşap ürünler için hem de kağıt hamuru ve kağıt gerektiren sert odun elyafları için kullanılır. Kasalama, boks, stok işlemek ve kaba kereste yeşil kül elde edilebilir.

Yorumlar: Yeşil Kül türlerin bir avuç biridir Fraxinus cinsi ticari kereste olarak kullanılmaktadır. Bu, ilgili çok yakın mukavemet / mekanik özelliklere sahip Beyaz Kül (Fraxinus americana) ve sık sık karma ve olarak satılan bir “Beyaz Ash.”

Yorumlar: Bu ağacın, tipik çeşitli Fraxinus pennsylvanica pennsylvanica , ‘Kızıl Kül‘ denir. Illinois Kızıl Ash Green Ash gibi yaklaşık olarak yaygındır; bu da benzer bir dağılımına sahiptir ve benzer yer tercih eder. Diğerleri bile onlara aynı türün farklı olarak çeşitleri tanımaz Bazı otoriteler, Kırmızı Kül ve Yeşil Kül ayrı türler (örn, Mohlenbrock, 2002) davranın. Yeşil Ash aksine, Kırmızı Kül kıllı yaprak undersides, saplı ve sürgünler sahiptir. Aksi takdirde, çok birbirine benzer, ya da daha az ya da özdeştir. Burada tedavi gibi, aynı türün farklı çeşitleri olarak kabul edilir. Yeşil Ash diğer bilimsel isimler Fraxinus pennsylvanica subintegerrima ve Fraxinus lanceolata . Bu cinsin birkaç diğer türler Illinois meydana; Onlar yaygın Beyaz Ash, Blue Ash, Siyah Ash, ve Kabak Ash olarak adlandırılır. Onların yaprakları, Samaras, çırpı ve yaprak izleri çeşitli özelliklerini dikkate almak gerekir, bu diğer türlerden Yeşil Ash ve Kızıl Ash ayırt etmek. Örneğin, başka bir ortak türler, Fraxinus americana(Beyaz Kül), organları ötesine yok kanatlı membranlar ile hafifçe beyazlatılmış undersides yaprakları ve Samaras, U-şekilli yaprak izleri olan Green Ash ve kırmızı Ash farklıdır onların tohumlar. Yeşil Ash ahşap Beyaz Ash benzer özelliklere sahiptir; her ikisi de mobilya, spor malzemeleri ve başka ticari açıdan değerli malzemeleri yapmak için kullanılır.

catsGreen Ash,Dişbudak33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Peyzaj Kullanımı : öncü zamanlardan beri manzara Utah yaygın olarak kullanılan bir sert, dayanıklı, büyük ağaç. Ayrıca tarlalar için iyi. Leylak deliciler onlar vurguladı ağaçları etkileyecek büyük olasılıkla olabilir ama etkili tedavisi zor olan bir özellikle ciddi bir sorun olabilir. Yakındaki bir genç, dinç, 30 ‘uzun boylu ağaç deliciler ile delik deşik olabilir ederken, deliciler emaresi gösteren birçok eski yeşil külleri gördük. Çekirdeksiz çeşidi mevcuttur, ancak bunlar stresli koşullar altında tohumun büyük miktarda ayarlayabilirsiniz. Bölgeler 3- 9. Mavi kül (Fraxinus quadrangulata) dikilebilir ve Utah iyi yapacağız benzer bir ağaçtır.Dört corky sırtlar ve keskin serrat broşürler ile ince dallar olan yeşil kül farklıdır. Bölgeler 4-7.

Notlar:Yeşil Kül Minnesota karşısında kıyıdaş ve yayla orman ve barınma kayışları geniş bir ağaçtır. Bu 200.000.000 üzerinde ağaçların tahmini nüfusu ile Minnesota ikinci en yaygın kül türdür. adı Red Ash sürekli kıllı dallar ve yaprak undersides ve var. olarak belirlenen bir anda oldu bu tür uygulanmış pensylvanica sadece var. gibi yaprak damarları üzerinde düzgün Dallar ve tüyleri olanlar ile, subintegerrima . Bu serbestçe intermixing iki çeşitleri ile tek fark olduğu gibi, bu sınıflandırma rağbet dışına düşmüş. Hem çok benzer Siyah Ash ( Fraxinus nigra ) ve Beyaz Ash ( F. americana ), Yeşil Kül kolayca broşürler üzerinde kısa, kanatlı sapları ile diğer iki ayırt edilebilir. Kışın, uyuyan tomurcuklar en yakın çikolata kahverengi tomurcukları ve terminal tomurcuk karşı sıkı ilk iki yanal tomurcukları Beyaz Ash, benzer, ancak yan tomurcuk yaprak izleri Beyaz Ash daha geniş şekilli oval fazla yarım ay vardır. Siyah Kül benzer tomurcuk izleri olabilir ancak terminal tomurcuk ve altındaki ilk iki yanal tomurcukları arasında ölçülebilir bir boğum (boşluk) her zaman vardır. Tüm kül gibi, geç dışarı yapraklar ve diğer birçok ağaçlar daha erken defoliates. Sonbaharda parlak bir dönüş, ancak kısa sarı yaşadı yapabilirsiniz. Hatta kuru sıkıştırılmış topraklarda oldukça iyi performans, sitelerin geniş bir yelpazede tolere son derece uyarlanabilir kentsel ağaç oldu. Ucuz ve kolay nakledilen, bu yaygın olarak kullanılan Amerikan Elms geniş monokültür Hollanda karaağaç hastalığı kaybetti yerine kullanılmıştır. Ne yazık ki, bu kesmek ve onları değiştirmek için bir kez daha yıkıcı zümrüt kül delici zorlayarak şehirlere oldukça hassastır..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGreen Ash,Dişbudak44

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cins Fraxinus : Ontario yerli kül türleri nispeten uzun boylu ağaçlar büyüyecek. Tüm türler karşısında var, yaprak döken, pinnately bileşik 5-11 broşürler ile yaprakları, Terminal broşür izlenir. Çiçekler çoğunlukla cins, ancak biseksüel (mükemmel) çiçekler aynı çiçeklenme olarak cins çiçekler oluşabilir; çiçekler bir önceki yılın yaprakları axils kümeleri (salkımları) olarak karşılanır. Yaprakları eksik; çanak siyah kül bazı türlerde mevcut, ancak mevcut değildir; 2 organlarındaki; . Tek pistil düz, kanatlı samara’ait içine geliştirir : Genel 25 metre boyunda, uzun boylu ağaç bir orta büyüklükte. Grimsi-kahverengi çatıldı, gri kabuğu; var içinde şişman dallar genellikle kadife tüylü, tüysüz veya. subintegerrima (yeşil kül); tomurcukları koyu kahverengi, konik; yaprak, oval basık ve hafif üst kenarı boyunca içbükey yarım küre izleri; paket iz izleri yanal yaprak izleri içinde neredeyse tam bir daire oluştururlar-. Yapraklar: pinnately bileşik, neredeyse zıt için Karşısı, 5-9 broşürler saplı ile. . Bildiriler, oval için eliptik 10-15 cm uzunluğunda, yeşil yukarıdaki, soluk ama besbelli altında beyazlatılmış değil, broşür alt yüzeyi var tüylü, tüysüz veya are subintegerrima (yeşil kül); boyunca bıçak decurrent kısa, kıllı, kanatlı sapları (petiolules), üzerinde bildiriler üst sap marjı; Terminal broşürün sapı yanal broşürleri sapları daha uzun olduğunu; künt (geniş), yuvarlak eğik için broşür bazlar; dorukları keskin (acuminate) işaret; marjları, tüm, undulate, ya da dişli (serrate). . Yapraklar sonbahar sarımsı-kahverengi sarı edecek Flowers: Tek cins, erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlar (ikievcikli bitkiler) üzerinde meydana gelen. Bir önceki yılın yaprakları axils uzun kümeler (salkımları) içinde taşınan çiçekler. Çiçekler çok küçük sepals var, ama yaprakları eksiktir. Yaprakları ortaya çıkıyor gibi çiçekler yaklaşık aynı zamanda çiçek. Meyve: Bir kanatlı samara, lineer 3-6 mm genişliğinde, 4-7,5 cm uzunluğunda, dar oblanceolate, kanat kapalı tohum yaklaşık iki katı uzunlukta. . kanat doğru daralan ve tohum uzunluğu boyunca yarım yol hakkında uzanan Habitat ve Range: Streambanks, zemindeki, açık alanlar ve siteler rahatsız, sel-toleranslı; genellikle söğüt ve gümüş akçaağaç ile büyüyor. Kırmızı kül güney ve doğu Ontario boyunca meydana ılıman, doğu Kuzey Amerika türdür; . sadece kuzey Ontario alt kısımları ile aralıkları .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGreen Ash,Dişbudak66

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda değer Özellikleri: Fraxinus pennsylvanica yaygın, yeşil kül denilen, Florida ve Texas güney Alberta Nova Scotia uzanan, yerli kül herhangi bir büyük büyüyen yelpazesine sahiptir. Bu genellikle düşük ormanları, floodplains ve akarsular, göletler ve sloughs (Steyermark) boyunca Missouri State boyunca bulunan bir ova türüdür. Genellikle uzun boylu ’50-70 büyüyen bir orta ölçekli ağacıdır. Genç ağaçlar yavaş yavaş bir daha yuvarlak ama genellikle düzensiz taç olgunlaşan, şekil piramidal vardır. Yeşil kül beyaz kül (bkz görünüm olarak benzer Fraxinus americana diğerlerinin yanı sıra, hariç, (a) çiçek yaprakları çıktıktan sonra midleaf (ucu ve gelen, (b) alt kısımları yeşil broşür, (c) broşürler dişli vardır vardır görünür) d) broşür sapları kanatlı. Yeşil kül öncelikle ikievcikli (ayrı erkek ve dişi ağaçlar) ‘dir. Yeşillik çıktıktan sonra apetulous morumsu erkek ve dişi çiçekler salkım Nisan-Mayıs aylarında ayrı ağaçlar üzerinde görünür. Döllenmiş dişi çiçekler sonbaharda olgunlaşır ve kış boyunca ağaç üzerinde devam edebilir ki (uzun “2) kanatlı Samaras’ın kümeleri sarkık yol vermek. Özellikler garip Pinnate bileşik yaprakları, 5-9 broşürler ile her. Dikdörtgen-hançer broşürler (“uzun 3-4) Oval orta yeşil üstünde ve altında bulunmaktadır. Yeşillik genellikle oldukça yıldan yıla değişen sonbahar renk kalitesi ile, sonbaharda sarıya döner.Gri-kahverengi kabuğu olgun ağaçlar üzerinde belirgin elmas şeklindeki çizgilenme geliştirir. Beyaz kül gibi, yeşil kül ahşap ticari araç kolları, kürek, bahçe mobilyaları ve spor malzemeleri de dahil olmak üzere çeşitli ürünler için kullanılmaktadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGreen Ash,Dişbudak88

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Üstün Özellikleri:   Mükemmel kentsel seçim. Kalın yeşil yaprakları, havadar ortamlarda ilginç bir kontrast yaratır ‘gümüş’ alt sahiptir. Sarı sonbahar renk, kalın gri kabuğu.

Sorunlar:Zümrüt kül kurdu Asya’ya özgüdür. İlk Şimdi kuzeydoğu ve üst Midwest ek devletlerin bir dizi yayıldı, ve yaymaya devam etmesi bekleniyor 2002 yılında ABD (güneydoğu Michigan) keşfedildi. Zümrüt kül kurdu genellikle istila sonra 3-5 yıl içinde kül ağacı öldürecek. Istilası bir kez oluştuğunda, bu kabuk altında beslemeleri ve ahşap içine delikleri bu zararlının yok etmek çok zordur. Bu delici artık Kuzey Amerika’da kül tüm türler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Yeşil kül ağaçları kül kurdu, lila kurdu, marangoz solucan, istiridye kabuğu ölçek, yaprak madenciler, dahil olmak üzere ek böcek bir takım sorunlar genellikle duyarlı webworms, kül sawflies ve kül yaprak kıvrılma yaprak biti düşer. Potansiyel hastalık sorunları mantar yaprak lekeleri, külleme, pas, antraknoz, pamukçuklarına ve kül sarılar bulunmaktadır. Genel kül düşüş aynı zamanda bir husustur. Gevrek dalları yüksek rüzgarlar ve kar / buz hasarlara karşı hassastırlar.

catsGreen Ash,Dişbudak4414

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Siyah Kül (Fraxinus nigra)

Blue Ash (Fraxinus quadrangulata)

Avrupa Kül (Fraxinus yonga)

Oregon Kül (Fraxinus latifolia)

Kabak Kül (Fraxinus profunda)

Tamo Kül (Fraxinus mandshurica)

Beyaz Kül (Fraxinus americana)

Zeytin Kül

Bataklık Kül

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates