Gri Birch ,(Betula populifolia),Beyaz huş, Aspen-yapraklı huş,Old Field Birch

Gri Birch ,(Betula populifolia),Beyaz huş, Aspen-yapraklı huş,Old Field Birch

gray-birch-sealedGri Birch (Betula populifolia)

Ortak Ad (lar): Gri Birch,gri huş, gri huş,beyaz huş ,Tel huş,Yangın huş,oldfield huş,Beyaz huş, Aspen-yapraklı huş,Old Field Birch,Gri huş, huş Tel, Eski saha huş, huş Beyaz, Yangın huş, Bouleau bir feuilles de peuplier, Bouleau gris , Bouleau rouge

Bilimsel Adı: Betula populifolia

Tanım: Özellikler Ayırt – Yapraklar: 5-7,5 cm uzunluğunda, üçgen, uzun sivri ucu yakın tabanından sivrilen; keskin ve çift-testere dişli; Genellikle her iki tarafta 4 ila 8 damarlar ile; ince leafstalks, siyah bez-noktalı; Yukarıdaki parlak koyu yeşil, altında midvein boyunca kıllar tutamlar ile soluk; Sonbaharda soluk sarı dönüm. Bark: Kireçli veya grimsi-beyaz; pürüzsüz, ince değil, kâğıt gibi; tabanda koyu ve çatlaklı olma. Dallar: siğil bezi-noktalı kırmızımsı kahverengi, ince,. Çiçek: küçük; Erken ilkbaharda; Dallar ucuna yakın uzun sarkık catkins birçok erkek, sarımsı, 2 stamens; tekrar aynı dal ucu kısa dik catkins kadın, yeşilimsi. Konileri: 2 – Uzun 3 cm; silindirik, kahverengimsi, yayma, kısa saplı; Birçok kıllı ölçekler ve kıllı çift kanatlı nutlets ile; Sonbaharda olgunlaşan.

Eşanlamlı (ler):  Betula alba alttür populifolia (Marshall) Regel,Betula alba çeşitli populifolia (Marshall) Spach

Dağıtım: Kuzeydoğu Kuzey Amerika

Yetişme ortamı: Doğu Kuzey Amerika türleri; güneyinde Pennsylvania ve New England kadar güney olarak Kuzey Carolina Cape Breton Adası, güneydoğu Ontario; Karışık ormanlık de kuru çorak yaylalar, nemli topraklarda, tercih eder.

populifoliaGri Birch ,(Betula populifolia)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ülkeler:Kanada (New Brunswick, Nova Scotia, Ontario, Prince Edward I., Québec); Amerika Birleşik Devletleri (Connecticut, Delaware – Muhtemelen Tükenmiş, Illinois, Indiana, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Kuzey Carolina – Vagrant, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont, Virginia, Batı Virginia)

Menzil: Bu Güneydoğu aralıkları Ontario doğu Nova Scotia ve güneye Pennsylvania ve New Jersey de disjunct nüfusu, Indiana , Virginiave Kuzey Carolina . Bu fakir, kuru yayla toprakları tercih eder, fakat aynı zamanda nemli karışık ormanlık bulunur. Sadece yaklaşık 30 yıl yaşayan, ortak bir olan öncü türlerin terk alanlarda ve alanları yandı.

Ağaç Boyutu: boyunda 20-40 ft (6-12 m), 1 ft (.3 m) gövde çapı, Ağaçlar, geniş 10 m, piramidal; gövdeleri genellikle birkaç. Bark vade genç koyu kırmızımsı kahverengi, grimsi beyaz olma yaparken, pürüzsüz, yakın; Karanlık lenticels, yatay genişletti. Küçük, göze çarpmayan, reçineli bezleri ile noktalı tat ve seyrek tüylü tüysüz için keklik, kokusu olmadan dallar. Yanal venlerin 5–18 çift, 3–10 × 3–8 cm, taban truncate ile geniş deltate için oval veya eşkenar Yaprak bıçak, bazen obscurely iki kat serrat, tepe aniden uzun acuminate düzensiz, marjinal iri, cuneate, ya da ; yüzeyler genellikle dakikada kaplı alt yüzüne tüysüz veya seyrek tüylü, reçineli bezleri. Infructescences için dik neredeyse silindirik, neredeyse sarkık, 1–2.5 (- 3) x 0.8–1 cm, erken sonbaharda meyve yıkıcı; düzensiz köşeli geniş yanal lobları farklı yanal loblar,, çok daha kısa adaxially yoğun tüylü, orta, orta lob cuneate, akut distal ayrılan lobları, ölçekler. Vücudun en geniş yakın orta daha geniş kanatları ile Samaras, genellikle hem apikal ve dorsalde vücudun ötesine. 2, n = 28..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGri Birch ,(Betula populifolia)565

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kurutulmuş Ağırlık: 35 £ / ft 3 (560 kg / m 3 )..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .45, .56

Janka Sertlik: 760 £ f (3,380 N)

Kopma Modülü: 9.800 £ f / içinde 2 (67.6 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.150.000 f / içinde 2 (7.93 GPa)

Gücü Kırma :4.870 £ f in / 2 ) 33.6- Mpa

Çekme: Radial:% 5.2, Teğet:% 9.5, Üçboyutlu:% 14.7, T / R Oranı: 1,8

Renk / Görünüm: Heartwood neredeyse beyaz diri odun ile hafif kırmızımsı kahverengi, olma eğilimindedir. Bazen düşündüm parçalar bulunan kıvrılma benzer bir geniş, sığ kıvrım mevcuttur Cherry . Birch biraz donuk, tekdüze bir görünüm veren yıllık büyüme halkaları arasında neredeyse hiç renk ayrımı yoktur.

Hububat / Doku: Tahıl ince, hatta doku ile, genellikle düz ya da hafif dalgalı olduğunu. Düşük doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; öncelikle radyal katları; Çok sayıda orta derecede sayısız özel düzenleme, orta gözenekler; parankim maringal ve bazen dağınık-in-agrega (lens ile hafifçe görünür); Kapatmak için oldukça yakın aralığı dar ışınlar.

Rot Direnci: Birch bozulabilir ve elemanlara maruz kalırsa kolaylıkla çürümeye olacaktır. Ahşap, aynı zamanda, böcek saldırısına karşı hassastır.

Habitat ve Ekoloji: 10 m Ağaçlar, bu tür kayalık, açık kumlu ormanda, eski alanlarda, yol keser ve alanları yandı erken kolonize olduğunu. Bu orman yangınları sonrası engin sayıda yaylar ve daha sonra onlar tarafından boğulmuş nihayet kadar daha değerli türlerin Fideler için gölge ve barınak sağlar. Bu kuzeydoğu parke ormanda kavak-huş ve kayın-huş-akçaağaç topluluklarının ortak iştiraki olarak listelenir. Amerikan Ormancılar Kapak Türleri aşağıdaki Derneği meydana olarak belgelenmiştir: -, 21 (Doğu beyaz çam ağacı), 22 (Beyaz çam – baldıran), 25 (Şeker akçaağaç 5 (Balsam köknar), 19 (kırmızı akçaağaç Gri huş ağacı) – kayın – Sarı huş ağacı), 32 (Kırmızı ladin), 33 (Kırmızı ladin – balsam fir), 35 (Kağıt huş – kırmızı ladin – balsam fir), 39 (Siyah kül – Amerikan karaağaç – kırmızı akçaağaç), 45 (Pitch çam ağacı) 46 (Doğu redcedar) ve 97 (Atlantik beyaz sedir).

Mühendisler Ulusal Sulak Alanlar Bitki Listesi US Army Corp  (NWPL) Midwest, Kuzey Orta ve Northeastern, Doğu Dağları ve Piedmont ve Atlantik ve Körfez Sahil Ovası Bölgeler için fakültatif türler olarak gri huş sırada yer alıyor. Bu tür kısa nadiren 50 yıldan daha uzun yaşıyor, yaşamış olması, bu nedenle en kısa tüm birches arasında yaşamış olabilir söyleniyor.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGri Birch ,(Betula populifolia)98

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Yabani tahıl ile panoları işleme işlemleri sırasında tahıl koparma neden olabilir ama genellikle kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Birch in Betula cinsi bir olarak bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece cilt ve solunum tahriş sayılabilir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: çoğu durumda oldukça ekonomik olması olasılığı. Figürlü kurulları daha pahalı olabilir, ancak normal düz huş kereste aynı fiyat aralığında akçaağaç veya meşe .

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kontrplak, kutular, kasalar, nesneleri, iç trim ve diğer küçük özel ahşap öğeler döndü.

Kayda değer Özellikleri: Betula populifolia yaygın gri huş adlandırılan, genellikle uzun boylu ’20-40 büyür kısa ömürlü, dar sütunlu,  suckering, yaprak döken bir ağaçtır. En sık çok gövdeli formda görünen, ama aynı zamanda, tek bir gövde ile büyür. Bu Illinois batıya doğru uzanan bitki saçılma ile, başta Güneydoğu Kanada Virginia özgüdür. Genellikle kuru ve ıslak zeminlerde meydana gelir. Bu ağaç her şube tabanı ve uzun sivri üçgen yeşil yaprakları altında görünen karanlık zikzak gövde yamaları ile non-soyma kireçli beyaz kabuğu olduğunu kaydetti. Üçgen yapraklar (3 her bir “uzun) çift dişli ve konik ipuçları ile parlak bulunmaktadır. Güz rengi genellikle sıradan olduğunu. Tiny monoecious çiçekler aynı ağaç üzerinde ayrı catkins erken ilkbaharda görünür: (4 tek catkins sarımsı-kahverengi erkek çiçekler “küçük, dik catkins şube ipuçları ve yeşilimsi dişi çiçekler uzun) (1/2” uzun) . Dişi çiçekler yaz sonunda genellikle olgun sayıda küçük kanatlı tohum içeren koni gibi meyveler sarkık tarafından takip edilmektedir. Bitkiler kaba siğil dallar var.Türün ismi Latince gelen populus kavak cins ve anlam Folia kavak olduğu gibi yaprakları anlamına gelir. ‘Whitespire’ en iyi beyaz kabuğu, koyu yeşil yaprakları ve çekici sarı sonbahar renk olmayan peeling, dik formda için bilinir. Bu çeşidinde vejetatif yayılır bitkiler tohum vejetatif olarak çoğaltılan edilmiş olan bitkilerin belirlenmesi bir yolu olarak bazı kreşler tarafından çeşit adı ‘Whitespire  Senior’ kullanımı sonucunda, bitkiler yayılır daha bronz huş kurdu daha iyi bir dirence sahip olduğu kabul edilir. ‘Whitespire’ aslında bir çeşidinde olarak seçildi Betula platyphylla var. japonica 1983 yılında ticarete sokulduğunda, ancak ‘Whitespire’ belirlenen aslında gri huş oldu o zaman atama sonradan değiştirildi.

catsGri Birch ,(Betula populifolia)55

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım ve Ticaret: Bu tür kolayca araçları ile çalışmış ve dönüm için mükemmel bir ahşap olduğunu. Bu tür bobinler, mandal ve yenilikleri olarak woodenware kullanılmaktadır. Bu kadar az değerli Betula papyrifera nedeniyle küçük boyutu, kısa yaşam ve sınırlı dağıtım. Odunu genellikle yakıt için kullanılır ve standlar nedeniyle hızlı bir şekilde yeniden kabiliyetini nispeten sık aralıklarla yakacak kesilebilir. Öncü tür olarak statüsü ve rahatsız sitelere kendi adaptasyon bu tür maden ganimet ve diğer rahatsız alanlarda revegetation kullanım için iyi bir parke türü olduğunu göstermektedir. Bu Pennsylvania’da asit kömür madeni ganimeti başarıyla dikildi, Iroquois kazık kanama tedavisi için tıbbi olarak bu tür kullanılır ve Micmac, enfekte keser tedavi ve emetic olarak, Kuşlar, özellikle saka ve diğer küçük-tohum yiyiciler, olgun gri huş tohumları ağır beslenirler.

Yorumlar: Birch dünya çapında kaplama ve kontrplak için en yaygın kullanılan ormanda biridir. Kontrplak düzenli yaprak yanı sıra, Huş kaplama da kapı, mobilya ve lambri kullanılmaktadır.

Notlar: Gri Birch hızla büyüyor ama kısa ömürlü olduğunu. Onun ahşap makaraları, iğ ve diğer açık ürünler için kullanılır; aynı zamanda popüler bir yakacak.

Yorumlar :Gri Birch ahşap nispeten yumuşak ve zayıf, ama bazen ahşap makaralar, giysi işaretçilerine, kürdan ve diğer ahşap objeleri yapmak için kullanılır. Ayrıca, odun gibi, kağıt hamuru yapmak için kullanılır. Gri Birch sık ekili benzer bir çekici ağaçtır Betula pendula (Avrupa White Birch). Gri Birch yerine, 2-4 kişilik gruplar halinde daha bireysel ortaya daha uzun ipuçları, parçalama direnir kabuğu ve erkek catkins ile yaprakları alarak ikinci ağaca farklıdır…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsGri Birch ,(Betula populifolia)

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Alaska Kağıt Birch (Betula neoalaskana)

Kızılağaç yaprak Birch (Betula alnoides)

Downy Birch (Tüylü huş)

Kağıt Birch (Kâğıt huşu)

Nehir Birch (Betula nigra)

Silver Birch (Betula pendula)

Tatlı Birch (Betula lenta)

Sarı Birch (Betula alleghaniensis)

Baltık Birch

Masur Birch

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates