Guanacaste, parota,Enterolobium cyclocarpum

Guanacaste, parota,Enterolobium cyclocarpum

parota_oil2

Guanacaste (Enterolobium cyclocarpum)

Ortak İsim (ler):  Guanacaste, parota

Bilimsel Adı:  Enterolobium cyclocarpum

Dağıtım:  Öncelikle Orta Amerika, yanı sıra Meksika ve Kuzey Güney Amerika

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 5-8 ft (1.5-2.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  27 £ / ft 3 (440 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .34, .44

Janka Sertlik:  470 £ f (2.100 N)

Kopma Modülü:  8.640 £ f / içinde 2 (59.6 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.226.000 f / içinde 2 (8.46 GPa)

Kırma Gücü:  5390 £ f / içinde 2 (37.2 Mpa)

Çekme: Radyal: 2.2%, Teğet:% 4.9, Volumetrik:% 7.1 T / R Oranı: 2.2

Renk / Görünüm: Heartwood bazen kırmızımsı bir renk tonu ile, orta kahverengi ışık. Koyu kahverengi çizgiler bazen mevcut. Diri odun soluk sarı ve açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir.

Tahıl / Doku: Tahıl genellikle hafif kenetlenmiş. Çok kaba doku. Orta doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme, çok az çok büyük gözenekler; Mineral / sakız mevduat bazen mevcut; parankima vasicentric, birleşen; orta ışınları dar, geniş aralık.

Rot Direnç: Çok dayanıklı dayanıklı olarak Anma; Karışık böcek direnci.

İşlenebilirlik: Kolay el ve makine aletleri ile çalışmak. Ancak, koparma planlaması sırasında sık görülür ve bulanık yüzeyler, özellikle quartersawn yüzeylerde, işleme sonrası görülebilir. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Guanacaste göz ve solunum yollarında tahrişe neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Büyük gövde boyutu, doğal kenarlı Guanacaste çok büyük levhalar nadir değildir (ve onların ağırlığı, diğer ithal Sertağaç genellikle daha çok hafiftir) Çünkü. Kurulları ve diğer biçilmiş kereste de zaman zaman mevcuttur. Fiyatlar bir ithal parke için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya çerçeveleri, masa döşeme, tekne yapım, doğrama ve açık nesneler.

Yorumlar: Guanacaste nedeniyle o biraz kaba dokulu, neredeyse lifli bir görünüm vermek onun çok geniş gözenekler, çoğunlukla benzersiz bir görünüm ve doku vardır.

catskşıBu ahşap iki tür, parota ve Rosa Morada, hem Orta Amerika yerli vardır. Bu ağaçların her ikisi de ticari olarak temin edilebilir değildir. parota ahşap Guanacaste ağacı (Enterolobium cyclocarpum) gelir. Guanacaste İndeksi (yukarıda solda); Ağaç bakla (yukarıda sağda) bir fil kulağı benzer eşsiz bir şekle sahip; parota ahşap bir yakın çekim. Hiç Orta Amerika’da bir sığır mera baktı varsa, şansını hayvanlar gölge için kullandığınız büyük şemsiye şeklindeki ağaç Guanacaste olduğunu bulunmaktadır. ağaçlar kahve yanında ekilir onlar gölge kahve olabilir, böylece. ağaçlar görkemli yüksekliklere ve boyutları ulaşır. Belki de Costa Ricans kendi ulusal ağaç yapmak için ilham ağacın etkileyici varlığıdır. Guanacaste nedeniyle bakla benzersiz şekli Fil Kulak ağacı olarak Kuzey Amerika’da bilinir. bakla tohumu yenilebilir ve aynı zamanda takı için kullanılacak yeterince çekici.  tropikal aralıklarında, ağaç çok hızlı büyür ve çok büyük fideler genellikle yüksekliği bir metre ilk yılın ulaşır. türler yağış seviyeleri, sıcaklık ve toprak koşulları geniş bir yelpazede hoşgörülü ve en düşük yükseklik, tropik habitatlarda gelişmek. ağaçlar Orta Amerika’da Kanser South Tropic gelen yaygındır.

catsada

 

Guanacaste ahşap parota denir ve tortul kaya çizgiler benzer incecik koyu kırmızımsı kahverengi ve kül katmanları, ayrı bir tüylü tahıl sahiptir. Parota de onun parlak parlaklık için değerli olduğunu. ahşap çok sekoya gibi, meşe daha çalışmak daha kolay ve inanılmaz çürümeye karşı dayanıklı, hafif. Bu nitelikler, artı çok suya dayanıklı olması, o yaygın Orta Amerika’da kullanıldığı çıkardı Kano, ideal ahşap yapmak. Parota da sörf tahtaları için kullanılacak ahşap gibi Hawai Koa yerine başlamıştır. Meksika’da bu kapı, pencere, mobilya ve dolaplar için kullanılan bu ahşap görmek için yaygındır. Parota derece termit ve sıkıcı-böcek repelant olduğunu -! Belki, Peter Glassman açıklandığı gibi, toz biber veya göz yaşartıcı gaz (bir ahşap işçisi iseniz yüzden dikkatli olun) gibi zararlı olduğundan Yukarıda belirtildiği gibi, parota için tercih edilen ahşap kazdık-out kanolar; Gerçek bir ortaklık, Rosa Morada kürek için kullanılır! Rosa Morada ağacı (Tabebuia rosea) da üretken, geniş renk tonu pembe mora kadar değişen çiçek. üreten bir neotropical çiçekli ağaç, bir Rosa Morada ağacı ve iki closeups . ahşap tahıl adı “mor gül” anlamına, ve ortak adları başka bir “Pembe Trompet Ağacı” dir; genellikle bir süs ağacı olarak kullanılır. Onun ahşap güçlü meşe benzer ve Kosta Rika aslında çevirir “Roble de Sabana,” denir “Savannah meşe.” Rosa Morada çürümeye güzel bir renk, tahıl ve dirence sahiptir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates