Honduran Mahogany,Honduras Mahogany, American Mahogany, Genuine Mahogany, Big-Leaf Mahogany, Brazilian Mahogany,Swietenia macrophylla

Honduran Mahogany,Honduras Mahogany, American Mahogany, Genuine Mahogany, Big-Leaf Mahogany, Brazilian Mahogany,Swietenia macrophylla

honduran-mahogany1

 Honduras Maun (Swietenia macrophylla)

 Ortak İsim (ler): Honduras Maun, Honduras Maun, Amerikan Maun, hakiki Maun, Big-Yaprak Maun, Brezilyalı Maun

Bilimsel Adı: Swietenia macrophylla

Dağıtım: merkezi Güney Amerika Güney Meksika’dan; Ayrıca yaygın tarlaları üzerinde yetiştirilen

Ağaç Boyutu: boyunda 150-200 ft (46-60 m), 3-6 ft (1-2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  37 £ / ft 3 (590 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .52, .59

Janka Sertlik: 900 £ f (4.020 N)

Kopma Modülü: 11.710 £ f / içinde 2 (80.8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.458.000 f / içinde 2 (10.06 GPa)

Kırma Gücü: 6760 £ f / içinde 2 (46.6 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.9, Teğet:% 4.3, Volumetrik:% 7.5 T / R Oranı: 1.5

new1

Renk / Görünüm: cebire rengi daha koyu kırmızımsı kahverengi, soluk pembemsi kahverengi gelen, Honduras Maun ile adil bir miktar değişebilir. Renk yaş karartmak eğilimindedir. Maun da chatoyancy olarak bilinen bir optik fenomen arzetmektedir. (Videoyu izleyin aşağıda .)

Tahıl / Doku: Tahıl düz, iç içe, düzensiz veya dalgalı olabilir. Doku orta doğal parlaklık ile, orta ve üniforma.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme büyük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; maden yatakları bazen mevcut; nedeniyle marjinal parankiminde büyüme halkaları farklı; lens olmadan zor görünür ışınları; parankim bantlı (marjinal), paratrakeal parenkim vasicentric.

Rot Direnç:  orta dayanıklı, çok dayanıklı yoğunluğuna bağlı olarak ve ağacın koşullarını büyüyen değişir. (Eski büyüme ağaçlar, koyu ağır üretme eğilimindedir ve plantasyon yetiştirilen stokta daha dayanıklı kereste.) Termitler dayanıklı, ancak diğer böcekler karşı savunmasız.

İşlenebilirlik: Genellikle çok kolay araçları ile çalışmak için: makineleri de. (Koparma veya işleme sırasında çip olabilir figürlü tahıl, ile bölümlere hariç.) Kesiciler hafif matlaşma oluşabilir. Sands çok kolay. , Açar yapıştırıcılar, lekeler, ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

new2

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Honduras Maun bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Kaynar gibi Genellikle en yaygın reaksiyonlar basit, astım benzeri belirtiler, bulantı, baş dönmesi ve aşırı duyarlılık pnömonisi göz, cilt ve solunum yollarında tahrişe, hem de daha az yaygın etkileri vardır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  İhracat kısıtlamalara rağmen, Honduras Maun muhtemelen tarlaları, kereste veya kaplama şeklinde kullanılabilir olmaya devam etmektedir. O daha pahalı olma eğilimindedir olsa fiyatları, ithal bir parke için orta aralığında Afrika Maun . Figürlü veya quartersawn kereste daha pahalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri olan Ek II CITES ve IUCN Kırmızı Listesi’nde yer almaktadır. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, kabini, nesneleri, kaplamalar, müzik aletleri, tekne yapım ve oyma döndü.

12445

Yorumlar: Honduras Maun pek çok isim tarafından gider, ama belki de en doğru ve söylüyorum adıdır Orijinal Maun . Gibi ucuz taklitler ile karıştırılmamalıdır değil Filipin Maun , Swietenia macrophylla en atıfta gerçek ve doğru türler olarak düşünün ne “Maun.”

Latin Amerika’da bir çok önemli ticari kereste, Honduras Maun artık tarlaları üzerinde yoğun yetiştirilir. Bu yaygın üzerindeki dahil lider, istismar edilmiştir CITES Ek II Aslında, bu sertifikalı sürdürülebilir kaynaklara kereste uluslararası olarak kaydedebilme sınırlar 2003 yılında. (Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan birçok kereste perakendeciler ülke dışında Honduras Mahogany gemi edemiyoruz nedeni de budur.) Bazen kullanılan Yedekler olan Afrika Maun veya Sapelli .

Güzelliği ve olağanüstü istikrar ile birlikte Honduras maun en kolay işlenebilirlik, bu kereste kalıcı favori yaptık.

Karayipler ve Orta ve Güney Amerika’nın yerli halkı büyük olasılıkla tarih öncesi çağlardan beri maun ahşap kullandık. 17. yüzyılda, korsan John Esquemeling üzerinde maun veya cedrela kullanımını kaydedildi Hispaniola kano yapmak için: “Hintliler sadece root yakın altındaki ağaçları yakarak, herhangi bir demir araçların kullanımı olmadan bu kano yapmak, ve daha sonra şey “onlar … ne olurdu daha fazla yanmış böyle sanayi ile ateş yöneten ahşap ilk Amerika İspanyol kolonizasyon başlangıcı ile Avrupalıların haber geldi. En Katedrali çapraz Santo Domingo , tarihi 1514 yatak, maun olduğu söyleniyor, ve İspanya Phillip II görünüşe 1584 yılında başlamış Escorial Sarayı iç doğrama, ahşap için kullanılır. [ 21 ] Ancak, Caoba gibi İspanyolca, ahşap denilen esas gemi inşası için ayrıldı, ve İspanyolca kontrollü topraklarında büyüyen maun 1622. Dolayısıyla çok az Havana bir kraliyet tekel ilan edildi Avrupa kendi yolunu buldu.

cats

Fransızca bir koloni kurdu sonra Aziz Domingue (şimdiki Haiti ), bu adanın bazı maun muhtemelen Saint-Malo, Nantes, La Rochelle ve Bordeaux liman kentlerinde doğramacılar sınırlı ölçüde ahşap kullanılır Fransa, onun yolunu buldu yaklaşık 1700 den. [ 22 ] İngilizce-kontrollü adalar, özellikle On Jamaika ve Bahamalar , maun bol ama 1700 öncesinde herhangi bir miktar ihraç değildi.

Maun ticaret 17 gelişti inci İspanyol ve Fransız toprakları için yüzyılın ama bu 18 İngiliz devam etmedi inci yüzyılda. 1721 yılında algılanan British American-kontrolündeki bölgede üretilen keresteler ihracat beklentilerini karşılamak mümkün değildi Batı Hint ahşap ticareti olasılığı nedeniyle. Maun sırf mükemmel kalitede mobilya yapımında daha sonra değil, aynı zamanda gemi bina için kullanılmaz.

Kannavam Forest, Kerala Maun Ağacı

17 beri inci yüzyılda, üretilen maun en mobilya üreticileri tarafından kullanılan İngiltere’ye ithal edildi. Ayrıca mobilya yapımında kullanılan Kuzey Amerika kolonilerinde ithal kereste parçası.

Ticaret bile 17 sonunda çok anlamlıydı inci kereste bile alt sınıf da hatta küçük miktarlarda İngiltere’de ithal edilmiştir yüzyıl. ahşap Jamaika üretilen olanlar kadar iyi değildir, çünkü esnaf saygın değildi.

klopoı

Maun Tek Tohum

Honduras maun çeşitli yeni bir ektir. Bu talep de ve Honduras Körfezi adını “Baywood” denir. İngiliz Honduras indi ve halkın işgal ağırlıklı kereste kesim olduğunu görünce bu keşfedildi. Şu anda, dyewood Avrupa’da talep oldu. Çünkü Avrupa’da Timber yüksek talep, İngiliz ihracat kaliteli kereste sağlamayı amaçlamaktadır. Mahogany fiyatı yüksek kalırken Avrupa’da ahşap sayısındaki artış ile bu nedenle diğer ahşap fiyatı azaldı. kesiciler sonra bu nedenle bu maun Honduras ithal ilk kez giden maun ahşap kesme başvurdu.

 Maun Tohum

17 yılı sonu itibariyle inci yüzyılda, Jamaika gelen maun ticaret kesildi ve pazar iki farklı kaynaktan bölündü. Honduras maun daha ucuz olduğu için olsa gelişti. İspanyolca hala nedeniyle kaliteli maun ahşap tercih. Hatta Amerika Birleşik Devletleri Küba maun tercih.

18 son yıllarda inci yüzyılda, maun rampantly Fransa’da kullanılan ve yaygın Aziz Domingue, İspanya’dan kullanılır. Avrupa’nın geri kalanı İngiltere’nin başlıca sağlanan yüksek kaliteli kereste talep etti.

Yakın tarih

17 sonunda inci yüzyılda, maun ticaret İngiltere, Fransa ve İspanya’nın birçok koloniler halinde gelişti. Meksika, Panama, Guatemala, Kolombiya, Venezuela, Peru, Brezilya ve diğer Orta Amerika ülkeleri de yeni maun ahşap kaynağı olarak ortaya çıktı. Peru, Venezuela ve Brezilya’da, büyük ölçekli günlüğü başlandı.

Kullanım

Maun boşlukların ve cepler ücretsiz, düz ince ve hatta taneleri ile karakteristik olduğunu. Ayrıca, zaman üzerinde koyulaşır ve parlatma sonra kırmızımsı parlaklık gösterir kırmızımsı kahverengi bir renk alır. Bu çalışılabilir ve dayanıklıdır. Ağacın çevresi tarihsel geniş levha yapmak için izin vermek için bilinmektedir. Bu özellikler dolapları ve diğer mobilya yapımında elverişli.

Maun Satranç

İlk kaliteli mobilya çoğu orta-18 Amerikan kolonilerinde yapıldı inci ahşap ilk Amerikan ustalar mevcut oldu gibi yüzyıl. Maun hala onun kullanılan azaldığı neden ince mobilya ama Küba maun nadir ve Honduras aşırı hasat ve Brezilya maun için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Maun o tekne yapımı için olumlu bir malzeme yapar ahşap rot direnir. Ayrıca nedeniyle akçaağaç veya huş karşılaştırıldığında çok derin ve sıcak sesi üretme kapasitesine müzik aletleri, özellikle sırt, yanlar ve akustik gitar ve davul kabukları boyunlarına için kullanılır. Kendi inşaat maun özelliği Gitar şunlardır: Martin D-15, Gibson Les Paul modelleri ve Tim Armstrong’un imza Fender modeli, Hellcat.

cats1253

Maun Gitar

Maun da high-end stereo fonograf, kayıt kartuşları ve stereo kulaklıklar için organlarının oluşturulmasında kullanılır. Çoğunlukla sıcak ve müzikal ses için olduğunu belirtti.

Antik dönem mobilyaları olarak, maun kraldır. Orada ceviz gün zengin patronları arasında popüler bir seçim oldu alanlardır, ama çoğunlukla, ve Philadelphia çevresinde Chippendale dönemi çalışmaları öncesinde, maun marangozlar çalışmak istedim ahşap ve “iyi-to-emin yapmak “İstediğiniz. Ve Swietenia macrophylla (Honduras maun) idi, ve, en iyi maun olduğunu.

 İlgili Türler:

 Küba Maun (Swietenia mahogani)

Bugün maun olarak satılan birçok ağaçlar vardır. Asıl soru, ancak, “gerçek maun nedir?” dir

 Küba maun

Küba maun, Swietenia mahogani (cins ve tür adları), Kings Ahşap, geç 16. yüzyıldan beri en değerli ve değerli ahşap arasında olmuştur. Bu maun türü İspanyol Armada gemileri planked ahşap. Ünlü mobilya inşaatçılar Thomas Sheraton, Thomas Chippendale ve Duncan Phyfe onların ince mobilya Küba maun seçti. Küba maun için itibar ve talep arttıkça Aslında, ahşap kaynağı küçüldü. 1629 itibariyle, Küba ve çevredeki adaları malzemeleri İspanyol ağaçlar hala kullanılabilir nerede Meksika onların tersaneler hareket başladı o kadar çok azaldı.

Kereste hasat yöntemleri daha sofistike hale geldikçe, hatta “ulaşılmaz” ağaçlar kereste haline geldi. Ortalarında 1700’lerin tarafından, Küba maun oldukça kıt haline geldi. 1800’lerin tarafından, iyi kereste nadir oluyordu. 1800’lerin tarafından, türlerin genetik yoksullaşma ve ticari nesli oturum olmuştu. Bugün hala bir kaç ağaç vardır, ama bunlar son derece nadirdir ve hasat ve bu türün nihai sonunu teşvik edecek gibi kullanım olarak kullanılmamalıdır.

Küba maun için diğer tarihi ortak isimler Karayip maun, Batı Hint maun ve Santo Domingo maun vardır.

kçgıgıgh

Honduras maun

Küba maun azalan malzemeleri ile, bir yakın akrabası, Honduras maun ( Swietenia macrophylla ), bugün gerçek maun, büyük yapraklı maun ve gerçek maun denilen istenen türler oldu. Güney Meksika ağaç aralıkları Kolombiya, Venezuela, ve üst Amazon ve Peru, Bolivya ve Brezilya’da Amazon kollarından parçaları güneye. Bu harika ahşap ciddi (kereste ve mera arazileri oluşturmak için her ikisi) birçok alanda doğal ormanlardan malzemeleri sınırlı veya kullanılamaz böylece hasat edilmiştir. Arazi temizleme meydana bazı ülkelerde bu türden kereste satışı, kısıtlamalar ile, ağaçlar yandı yerine hasat edilecektir. Ancak, tarlaları içinde ve doğal aralık ötesinde hem kurulmuş; Bu plantasyonları gelecek için bu ahşap bazı veriyorum.

Bu ahşap İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Portekizce, ve diğer Avrupa dillerinde isimler dahil olmak üzere birçok farklı isimler vardır. İngilizce isimler (ve adını kullanmak ülkeler) Bazı Honduras maun şunlardır; BAYWOOD Amerikan maun; Belize maun, Brezilya maun, İngiliz Honduras maun (ABD); geniş yapraklı maun (Virgin Adaları); maun geniş yapraklı; kırık sırt maun (Belize); Orta Amerika maun (Virgin Adaları); Kolombiyalı maun, Kosta Rika maun, Kosta Rika maun, Guatemala maun, hakiki maun (Hindistan, Jamaika, Porto Riko, ABD); maun (Belize, Hindistan, Jamaika, Porto Riko, ABD); maun ağacı, Meksika maun, Nikaragua maun, Panama maun, Peru maun, Güney Amerika maun, Tabasco maun, gerçek maun ve Venezüella maun (Jamaika, Porto Riko, ABD).

Özel not: Tüketiciler Orman Yönetim Konseyi marka taşıyan maun ürünlerini satın alarak maun korunmasını desteklemek edebilirsiniz. FSC sertifikalı ahşap FSC en uluslararası kabul ilke ve kriterlere uygun olarak yönetilen ormanlardan gelir. Ahşap ürünler üzerinde FSC logosunu kullanan şirketler kendi ürünlerinde kullanılan kereste iyi yönetilen, sürdürülebilir ormanlardan ekolojik ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde hasat olduğunu göstermiştir. ABD’ye bu türün yasal ithalat ambargolar olduğunu unutmayın.

caoba

Afrika maun

Afrika maun olan Khaya cinsi. Bu doğuya doğru geniş bir bantta, batı kıyılarından Orta Afrika’da yetişir. iki ticari kereste türler Khaya ivorensis ve K. anthotheca . Ticari açıdan önemli olmayan diğer iki türü vardır K. senegalensis ve K. grandfoIiola . Bu kesinlikle mükemmel bir ahşap ve birçok yönden Honduras maun oldukça benzer. Tüm bu türler birçok yerel isimleri var. Geçtiğimiz yüzyıl içinde Hasat tekrar gelecek için bu tür malzemeleri sınırlıdır. Ne zaman quartersawn veya sürtüşme biçilmiş, ortaya çıkan kereste yüzü şerit şerit görünüme sahip; genellikle bu tür kereste “Kurdele-Stripe” maun olarak satılmaktadır Hazar Ahşap İşleme Merkezi

 Filipin maun

Dönem “Filipin maun” üç cinse ait Filipin ormanda Birleşik Devletleri’nde ticari uygulanan Shorea , Parashorea ve Pentagramı . Ahşap çok daha hafif ve daha önce bahsedilen maun türlere oranla daha renkli hafif. Aslında, 50 yıl önce, Filipin maun düşük kaliteli çağrışım vardı. Aşağıdaki gibi Filipin maun grubu odun rengine göre tipe bölünmüştür:

Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Koyu kırmızı:

 Kırmızı Lauan (Shorea negrosensis)

tanguile (Shorea polysperma)

 tianong (Shorea agsaboensis)

 Açık kırmızı:

 almon (Shorea almon)

 bagtikan (Parashorea plicata)

 mayapis (Shorea squamata)

Beyaz Lauan (Pentagramı contorta ve P. mindanensis)

 Diğer ilgisiz “maun” odun

Birçok kereste satıcıları, diğer türler ile maun adına yararlanmak için çalıştık. Benzer ve ikame olarak kullanılmaktadır Bu türler, Sapele maun bulunmaktadır ( Entandrophragma cylindricum Afrika) da denilen Sapele ve Santos maun ( Myroxylon balsamum bugün mevcut olan her ikisi de Güney Amerika) olarak da adlandırılan Balsamo. Diğer daha az mevcut veya nadir türler Brezilyalı maun (dahil Plathymenia reticulata ), Hawai maun ( Akasya koa ) de denir koa, Amerikan maun ( Gymnocladus dioicus ) de Kentucky kahve ağacı, Pacific Coast maun (denir Swietenia humilis ), kırmızı maun ( Okaliptüs resinifera ) Avustralya, At Eti maun ( Lysiloma sabicu Batı Hint Adaları), ve Kolomb maun ( Cariniana pyriformis ).

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates