Idigbo, Black Afara, (Terminalia ivorensis), framire, emeri,Black afara, black barked terminalia, black bark, yellow terminalia, satinwood, shingle wood (En). Framiré, chêne d’Afrique (Fr). Mwalambe (Sw).

Idigbo, Black Afara, (Terminalia ivorensis), framire, emeri,Black afara, black barked terminalia, black bark, yellow terminalia, satinwood, shingle wood (En). Framiré, chêne d’Afrique (Fr). Mwalambe (Sw).

idigbo-sIdigbo (Terminalia ivorensis)

Ortak İsim (ler): Idigbo, Siyah Afara,Emeri, framire,Black afara, black barked terminalia, black bark, yellow terminalia, satinwood, shingle wood (En). Framiré, chêne d’Afrique (Fr). Mwalambe (Sw).Framireketapani,Fildişi Sahili badem,Ivory Coast almond,Siyah afara, Chasemiich, Esemi, Framire,Kil, Kung, Tilautaea

Bilimsel Adı: Terminalia ivorensis

Afrika (Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Nijerya, Sierra Leone) çeşitli alanlarda yerli ve şimdi birkaç diğer yetiştirilen Limba ilgili aile Combretaceae ve Terminalia Ivorensis, bir yaprak döken ağaç, tropikal bölgelerde (Fiji, Solomon Adaları, Güney Afrika, Tanzanya, Trinidad ve Tobago, Uganda, Zambiya, Zimbabve) yanı sıra diğer tropikal bölgelerde. Ayrıca (bu bir Fransız ismi ama İngilizce konuşulan ülkelerde adil bir miktar kullanılacak gibi görünüyor) isimleri (70 üzerinden diğer ortak isimler arasında) siyah afara ve framire gider.

Ticaret ve yerel isimler: framiré (BE, DE, FR, NL), idigbo (FR, GH, NG, GB), Agni, Bouna, boti, CAURI, fela, mboti, onidjo (CI), Emeri, emil, frameri ( GH), lidia (CM), deohr (LB), siyah afara, kokango, mboti, ubiri (NG), Treme (NG, ABD), bassi (LR).Bu ortak isimlerin hiçbiri başka türler tarafından paylaşılan gibi görünüyor. “geç büyüme” yoğun alanlarda eşdeğer, belirli bir tahta ya da büyüme halkaları gibi görünen göstermek olmayabilir mevsimsel tropikal ormanlar ve tropikal yağmur ormanları hem de büyür Çünkü (mevsimsel tropikal ormanlarda) sezon bölümü sırasında yağış kıt olduğunda.

Kökeni ve coğrafi dağılımı Terminalia ivorensis batı Kamerun doğu Gine Bissau meydana gelir. Bu. Senegal, Uganda, Tanzanya, Hindistan, Malezya, Solomon Adaları, Fiji, Kosta Rika, Panama ve Brezilya

map_of_Terminalia_ivorensisDağıtım: Terminalia dünyanın tropikal bölgelerinde yaygın olarak bulunur çok büyük ağaçların üzerinde 200 türlerden oluşan geniş bir cins olduğu bildirilmiştir. T. ivorensis doğal büyüme aralığı tropik Batı Afrika’da olduğu bildirilmiştir ve Kamerun Gine’den uzanır. Genellikle birincil ve ikincil ormanlar ve geçiş bölgelerinde bolca bulunur. türler de başarıyla tarlaları başka bir yerde ekili olmuştur.

Emeri ( Terminalia ivorensis ) Terminalia ivorensis çok yüksek bir büyüme oranı ile, en fazla 50 metre yüksekliğinde büyük bir yaprak döken öncü ağaçtır. Bu yağmur ormanları oluşur, ama esas olarak sık sık yol kenarları boyunca bulundu mevsimsel orman bölgelerinde ve Gana yetişir. Rejenerasyon yaygın olmasa da, genç Emeri ikincil orman yerel bol olabilir. tropikal Batı Afrika’ya, Gine Kamerun yerli ve 1960’lı yıllardan beri orada ekili olmuştur. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77 Dışında Afrika’nın diğer birçok tropikal ülkelerde ağaç kereste plantasyon türler olarak girmiştir. Onun dikenli sarı çiçekler böcekler tarafından tozlaşma edilir,ahşap mantarlar ve belli bir ölçüde de termit saldırıları dayanıklıdır dayanıklıdır. Yerel ahşap ağırlıklı konut, Kano, yakacak odun ve kömür kullanılır iken bu ışık yapılar, mobilya ve maçlarda kullanılmak üzere ihraç edilmektedir. Tarımsal ormancılık sistemlerinde yetiştirme kahve, kakao ve muz gibi bitkiler, gölgelendirmesi için Emeri uygundur.Benzer Terminalia Superba, kabuğu Terminalia ivorensis geleneksel renk lifleri ve giysi için kullanılan sarı bir boya içerir. Kabuğundan alıntılar yerel gibi sarı humma ve romatizma gibi çeşitli hastalıklara karşı bir tedavi olarak değerlenir. Uluslararası ilgi kabuğundan anti-enflamatuar ve anti-artritik özelliklere çizilmiştir Terminalia ivorensis.

Ortalama kurutulmuş ağırlık m3  540 kg / bölgede olabilir ama bu çok değişkendir. Bu ağaç, genellikle brittleheart olan bu kısmından bir hafif merkezi çekirdeği ve kereste vardır. odun, aynı zamanda nemli koşullar altında demir ile temas halinde bir lekelenmeye yolaçar tanen ıslak içerdiğinde diğer malzemeleri boyayabilen bir boya içerir. Idigbo için tipik kullanım alanları mobilya, kaliteli doğrama ve iç döşeme bulunmaktadır. Bu türün parenşima Afara çok daha az görünür olan, ancak aksi takdirde yapıda çok benzerdir.

catsHazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Üretim ve uluslararası ticarette 1960 yılında Afrika günlükleri yaklaşık 28.000 m³ ihraç (12.000 m³ Côte adlı Sahili, Gana 10.500 m³, Nijerya 4000 m³ ve Kamerun 800 m³) ve özellikle Gana biçilmiş ahşap () yaklaşık 13.000 m³. 1974 yılında Fildişi Sahili ABD ortalama fiyatı 439 $ / m³ olarak framiré Kesilmiş tahtaya 35.000 m³ ihraç günlükleri 132.000 m³ ihraç ve 1983 yılında halen 103.000 m³, ancak miktarı 2005 Fildişi Sahili 1996 yılında 2800 m³ düşmüştür . Gana yıllık ihracat Terminalia ivorensis 1998 yılında 19,500 m³ olarak tahmin edilmiştir günlükleri, ancak ihracat hacmi 2001 yılından sonra hep birlikte ağaç ürünleri için yaklaşık 2000 m³ / yıl, 2001 yılında 3300 m³ reddetti ve.

Özellikler odunu pembemsi soluk kahverengi sarımsı kahverengi ve açık biraz solgun, 2-5 cm genişliğinde diri odun gelen demarcated. tahıl, genellikle düz, bazen biraz doku orta kaba, kilitlenir. Ahşap. düzensiz zaman kahverengi çizgili olan ahşap% 12 nem içeriğine 410-670 kg / m arasında bir yoğunluğu olan, orta ağırlığına orta hafiftir. Hava az kusuru ile, iyi ve hızlı kuruyan, iyi bir hava sirkülasyonu olması koşuluyla. küçülme oranları yeşil kuru 2,9-4,8% radyal ve teğet 4,5-7,4% fırına, orta düzeyde. % 12 nem içeriği az kopma modülü 79-124 N / mm², esnekliği 7840-12,350 N / mm² modülü olan , tahıl 32-75 N / mm² sıkıştırma paralel, 4-12 N / mm², bölünme 9,5-20 N / mm, Janka yan sertliği 3330-3740 N, Janka son sertliği 5030-5820 N ve Chalais-Meudon yan sertliği 1.2 kesme . -3.2 ahşap gördüm ve hem el ve makine aletleri ile çalışmak kolaydır;Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77  Kesme kenarları üzerindeki köreltme etkisi azdır. Çeyrek kesilmiş ağaç planya operasyonlarında biraz gözyaşı olabilir. Ahşap bir dolgu kullanıldığında iyi zaman bitirir. Bu, parlatır lekeleri ve iyi döner, ve iyi çivi ve vidalama özelliklere sahiptir. Ahşap eksüda asidik olduğundan yapıştırma dikkatle yapılmalıdır rağmen, tatmin edici yürür. Bu nemli koşullar altında ve demir ile temas boyama neden olabilir sarımsı tanen içerir. Ahşap aynı zamanda döner soyma ile, iyi kalitede kaplama içine yapılabilir. Buhar-bükme özellikleri yoksul. Odun oldukça dayanıklı olarak kabul edilir, ancak pin-hole deliciler, toz böcekleri, uzun boynuzlu böcekler ve termitler tarafından saldırıya olabilir; bu mantar oldukça dayanıklıdır. Öz odun koruyucu orta derecede dayanıklı diri odun, dayanıklıdır. Ahşap toz deri ve ahşap işçilerin solunum yolları tahrişe neden olabilir. ahşap 39-41% selüloz, 31-32% lignin,% 12-14 pentozan, 0.3-0.6% kül ve silis çok küçük miktarlarda içerir.çözünürlük alkol benzen 7,5-10,3% sıcak su içinde 2,2-4,5% ve% 1 NaOH çözeltisi 13,7-14,9% ‘dir. Anti-enflamatuar ve anti-artritik özellikleri Terminalia ivorensiskabuğu sıçanlarla testlerde gösterilmiştir. Özler karragenan ile indüklenen pençe ödemi ve aynı zamanda yardımcı maddeler oluşturulan artritli azaltmıştır. Ayrıca, etkin bir araşidonik asit ve hint yağı tarafından üretilen ishal kontrol etti. Terminolic asit, ellajik asit, sericic asit, kuersetin ve glisiretinik asit kloroform ve metanol özleri izole edilmiştir. Köklerin Etanol ekstreleri ilaç-duyarlı hem karşı ayrı tripanosidal aktivite yanı sıra çoklu ilaca dirençli suşlar gösterdi Trypanosoma congolense veTrypanosoma brucei .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Idigbo, Black Afara,Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .43, .53…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Janka Sertlik: 850 £ f (3,760 N)

Kopma Modülü: 12.000 £ f / içinde 2 (82.8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.355.000 f / içinde 2 (9.35 GPa)

Kırma Gücü: 6670 £ f / içinde 2 (46.0 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.5, Teğet:% 5.2, Volumetrik:% 9.0 T / R Oranı: 1.5

TANIMI: Bu kadar 30 m, dbh 2-4,75 m 15-46 m, şubesiz ulaşan bir yaprak döken bir ağaçtır. Bole temiz, çok düz küçük payandaların ve bazen yivli. Olgun ağaçlar çok düz düz bole apeks kaynaklanan eşit dağıtılmış yaprakları geniş bir yatay gölgelik ile tepesinde. Genç ağaçlarda, dalları girdaplar edilir. 6,4-12,7 x 2,5-6 cm, whorled, basit, oval bırakır.

KULLANIM: Kaplama, Tornacılık, Döşeme, Dolap, Genel marangozluk, İç, Dış Döşeme & Döşeme dış cephe kaplaması, Gemi, Yatak odası suit, İnşaat malzemeleri, Çekirdek Stok, Dekoratif kaplama, Yurtiçi döşeme, Çekmece yanları, Dış kullanır, Fabrika döşeme, Figürlü kaplama, mobilya, İç yapı, Mutfak dolapları, Oturma odası suit, doğrama, Kalıplarda, Ofis mobilyaları, parke döşeme, Düz kaplama, Radyo, stereo, TV kabinleri, Shakes, kaplaması, Zona, Siding, Alt-döşeme, Kırpma, lambr

YETİŞTİRME DÖNEMİ: Çok yıllık.  Idigbo, 700 m, deniz seviyesinden yüksekliklerde bulunabilir. Doğal oluşum enlem aralığı 4-11 ° N.Bazen yağmur koşullarında bulundu ancak mevsimsel orman bölgelerinin bir ağaç ağırlıklı olarak. Bu mevsimsel orman upperstorey bir acil ama bazen olgun ağaçların yüksekliği önemli varyasyon sonucunda, dikey büyüyen lider kaybeder. Bu su basması genellikle duyarlı olsa güçlü bir ışık demander ve terk edilmiş tarım arazileri iyi bir kolonileştiği, bu, su baskını kısa süre dayanabilir. Optimum gelişme için, yüksek, iyi dağıtılmış yağış gerektirir. en uygun topraklar Lateritik loams, iyi drene loams, kumlu loams, kil loams ve volkanik topraklar vardır. Yangına çok savunmasızdır. Geniş boşluğu gerektirir. Yıllık ahşap üretim potansiyeli ha / 8-17 m3.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme orta gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; bazen mevcut tyloses; bağlı earlywood bölgesinde artan gözenek frekansına belirgin büyüme halkaları; büyük ışınları lens olmadan sadece görülebilir; aliform (kanatlı) için parankima vasicentric.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ürün Kaynakları: Bu türlerden ahşap çevreye karşı sorumlu kaynaklardan mevcut olup olmadığını henüz bilinmemektedir. ahşap Avrupa’da doğrama için büyük miktarlarda kullanıldığı rapor edilmiştir, ancak kullanımları bazı olabilir çünkü, Amerika Birleşik Devletleri içine küçük miktarlarda ithal Birçok yerli türlerin bir araya geldi. Fiyat orta sıklıkta olduğu bildirilmiştir. Idigbo Meşe kaplama katı bölümlerde maliyetlerini düşürmek için olası bir eşleme malzemesi olarak öne sürülmüştür. Uluslararası Tropikal Kereste Örgütü (Itto) bu türden ahşap sınırlı miktarlarda üretilen olduğunu bildiriyor. . İhracat düzenli bir hızda olduğu bildirilmiştir veritabanında  aşağıdaki türler Idigbo benzer özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir: Agba (Gossweilerodendron balsamiferum).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsIdigbo, Black Afara

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Veri: Ağaç, 150 feet (46 m) yüksekliklerinin elde bildirilmektedir. Boles genellikle düz, yivli ve yaklaşık 70 feet (21 metre) şube açık olan. Gövde çapı 36-60 inç (90-150 sm) ulaşmak için rapor edilmiştir. Diri Renk, Diri odun rengi pembe-kahverengi-sarı, kahverengi veya hafif ve açıkça öz odun sınırını çizmek değil. Heartwood Renk, Öz odun bazen hafif pembemsi döküm, sarı-kahverengi solgun. Tahıl, tahıl, genellikle düz, ama bazen dörde yüzeylerde bir şerit şerit rakam üreten, kilitlenir. Doku, Doku üniforma, ve oldukça kaba orta derecede açıktır. Parıltı, Cila yüksek orta olduğu bildirilmiştir. Koku, Hiçbir belirgin koku ya da tat vardır. Doğal Büyüme Kusurları, Ahşap çekirdek daha yoğun eğilimi brittleheart , ihtiva edebilir ve ışığa maruz kaldığında pembemsi dönüşebilir.  Brittleheart de sık sık gök-sallar üretir. Hizmet Hareketi, Tecrübeli ahşap imalatından sonra sadece küçük bir hareketi ile, yüksek boyutsal stabiliteye sahip olduğu bildirilmiştir. Doğal Dayanıklılık, Öz odun (bu değişken olmasına rağmen) termitlerin saldırı dayanıklı ve oldukça dirençli olduğu bildirilmiştir. Diri odun tozu-posta ve uzun boynuzlu böcekler tarafından saldırıya hassastır. Direnç emprenye için odun koruyucu tedaviye karşı çok dayanıklı olduğu bildirilmiştir. diri orta geçirgenliğine sahiptir. Etkisi köreltme, Kesme aletleri etkisi köreltme oldukça hafif olduğu bildirilmiştir. Kesme Direnç, ahşap kesme düşük dirence sahiptir.Rendeleme,20 derecelik bir düşük kesme açısı yırtılmasını önlemek için quartersawn malzeme planya tavsiye edilir. Dönme, kereste çalışmak kolay olduğu bildirilmiştir. Bu operasyonlarda çoğu araçlar oldukça iyi yanıt, ancak sıkıştırma ahşap ve brittleheart içeren malzeme çalışırken uzakta kırmaya sonu tahıl hafif bir eğilim vardır. Torna özellikleri iyi olarak derecelendirilir. Sıkıcı, materyal genellikle iyi sıkıyor, ama yavaş hızlarda yanmaları önlemek için tavsiye edilmiştir. Yönlendirme ve geri çekilmesi, kereste çalışmak kolay olduğu bildirilmiştir, ve yönlendirme özellikleri tatmin edici olarak derecelendirilir. Mortising, Ahşap yüksek hızlarda char sorumlu olduğu bildirilmiştir çünkü yavaş Zıvana hızları önerilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77 Oyma, Ahşap el aletleri çok iyi yanıt bildirilmiştir, ve oyma özellikleri iyi olarak derecelendirilir. Yapıştırma, Ahşap iyi yapıştırma özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir. Çakma, Çivileme özellikleri tatmin edici olarak derecelendirilir. Vidalama, Ahşap iyi vidalama niteliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Zımpara, Zımpara özellikleri iyi olarak derecelendirilir. Boyanma, ahşap iyi lekeleri almaya bildirilmiştir, ancak önemli yüzey hazırlığı gerekebilir. Polisaj, Polisaj özelliklerinin iyi olduğu bildirildi, ancak dolum adil bir miktar genellikle gereklidir. Aşındırıcı Malzemeler, Islak odun korozyonu teşvik etmek demir ve çelik parçaları ile reaksiyona girebilir ve ahşap sarı boya nemli tekstil malzemelerini leke olabilir. Fildişi Sahili ve Gana Ahşap reçine dikişler içeren rapor edilmektedir. Zehirli Bileşenler, Makinede operasyonlardan talaş bazı kişilerde cilt ve solunum yollarında tahrişe neden olduğu bildirilmiştir. Kurutma kolaylığı, Ahşap küçük kusuru ile hızlı ve iyi fırınlanmış kuru veya hava sezonu bildirilmektedir. Kurutma yığınlarının etrafında iyi hava sirkülasyonu tavsiye edilir. Hataları Kurutma, Ahşap kontrol ve biraz deforme, ve bölmek knot için küçük bir eğilim vardır olabilir. Fırın Çizelgeleri,T10 – D5S (4/4); T8 – D4S (8/4) ABD Takvimi J (4/4) Birleşik Krallık, T / R Oranı,1.25 diğer kurutma bilgi ve teğetsel ve radyal yönde gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlı olacaktır.

İşlenebilirlik: zaman demir ile temas Ahşap leke olabilir.

Koku: yok karakteristik koku.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Idigbo cilt ve solunum yollarında tahrişe neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Veri yok.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

retet

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım :Genellikle ‘framiré’ ya da ‘idigbo’ olarak işlem gören ahşap, hafif yapı, kapı ve pencere çerçeveleri, doğrama, mobilya, Marangoz, kaplama ve kontrplak için değerlidir. Bu döşeme, iç trim, araç gövdeleri, spor malzemeleri, kutular, sandıklar, maçları, tornacılık, sunta, sunta ve ahşapla için uygundur. Bu ev yapımı, plakalar, çatı zona, eskrim mesaj, kazdık-out Kano, davul ve harçlar için yerel kullanılır. Diğer ormanları ile Karışık, kağıt yapımı için uygundur. Ahşap ayrıca yakacak olarak kömür ve üretimi için kullanılır; offcuts yüksek. kömür yapmak için Gana değerlenmektedir ağaç kakao, muz ve kahve tarlaları bir gölge ağacı olarak tarımsal ormancılık sistemlerinde kullanılan ve aynı zamanda yol kenarında ağaç olarak dikilir. Sarı bir boya kabuğu ve ahşap mevcuttur; bu sepetçilik için kıyafet ve lifleri boyamak için geleneksel kullanılır. Bark decoctions veya toz kabuğu sıtma ve sarı humma karşı, yaralar, yaralar, ülser ve basur tedavisinde geleneksel tıpta kullanılan ve romatizma ve kas ağrısı vakalarında bir anodyne gibidir. Yaprak sap keser ve soğuk algınlığına karşı uygulanır, ve aynı zamanda bel soğukluğu ve böbrek şikayetleri tedavi etmek için bir lavman olarak, birlikte kabuğu decoctions ile, alınır, ve bir afrodizyak olarak.Yorumlar: Idigbo ahşap ıslandığında süzülecektir bir suda çözünür san bir boya içerir.Europa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ahşap Terminalia ivorensis bazen meşe yerine kullanılır ( Quercus spp.).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Hint Laurel  (Terminalia elliptica)

Hint Gümüş Greywood  (Terminalia bialata)

Limba  (Terminalia Superba’nın)

Nargusta  (Terminalia amazonia)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates