Imbuia,Embuya, Ocotea porosa,Phoebe porosa,Brezilyalı Ceviz

Imbuia,Embuya, Ocotea porosa,Phoebe porosa,Brezilyalı Ceviz

imbuia 5 closeup s25 plhImbuia (Ocotea porosa)

Ortak İsim (ler): Imbuia, Embuya ve varyant yazımlar; Brezilyalı Ceviz

Bilimsel Adı: Ocotea porosa (syn Phoebe porosa.)

Dağıtım: Güney Brezilya

Ağaç Boyutu: boyunda 100-130 ft (30-40 m), 5-6 ft (1.5-1.8 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 41 £ / ft 3 (660 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .66

Janka Sertlik: 970 £ f (4.300 N)

Kopma Modülü: 12.290 £ f / içinde 2 (84.8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.394.000 f / içinde 2 (9.61 GPa)

Kırma Gücü: 6780 £ f / içinde 2 (46.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.0, Teğet:% 6.4, Volumetrik:% 9.5 T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: cebire rengi önemli ölçüde değişebilir; koyu kahverengi, genellikle orta, bazen kırmızımsı, altın, ya da zeytin renginde döküm. Hafif grimsi sarı diri odun genellikle öz odun ayırt edilir. Burls ve çılgınca düşündüm panoları sık görülür.

Tahıl / Doku: Birçok kurulları vahşi veya burl gibi desenlendirme sergileyen olsa Tahıl, düzdür. Orta İyi doğal parlaklık ile üniform doku ince.

Endgrain:  Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel bir düzenlemesi, orta sayıda büyük delikler Ortak tyloses; parankima vasicentric; dar ışınları normal aralık.

imbuia guitar from james albert s50 web

Rot Direnç: dayanıklı olarak Anma; Ayrıca böcek saldırılarına karşı orta dayanıklıdır. İyi ayrışma özellikleri.

İşlenebilirlik:  el ve makine araçları hem de iyi sonuçlar üretir. Ancak, vahşi ya da düzensiz tahıl ile adettir yüzey ve diğer işleme operasyonlarında zorluklar ortaya çıkabilir. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: çalışmış edilirken Imbuia karakteristik baharatlı kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Imbuia burun, boğaz, ve cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  iyi boyutlarda kereste, yanı sıra çevirerek ya da enstrüman boşlukları gibi Genellikle mevcut. Figürlü parçalar çok daha pahalı olabilir ama düz, unfigured kereste orta, bir ithal parke için uygun fiyatlı olmalıdır.

lik

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, kabini, döşeme, kaplama, tekne yapım, kundak, ve nesneleri döndü.

Yorumlar: Bazen sözde “Brezilyalı Ceviz,” Imbuia Juglans cinsi gerçek ceviz az botanik orantılıdır. Ancak, Imbuia gerçek ceviz olmasa bile, yine de klasik kabine parke rakip derin, zengin renkler ve ilginç tahıl desenleri sahiptir.

imbuia burl veneer 20 web

Ocotea porosa (syn. Phoebe porosa) ailesi lauraceae, Defne ailesinin çeşitli yazıldığından imbuia, imbuya, embuia ve imbulia, ben de bu türler için verilen porosa Ocotea porosa ve Phoebe botanik isimleri gördük. Bu tür Güney Brezilya’da yetişen ve bazen (ama gerçek bir ceviz değildir) Brezilyalı Ceviz denir. Bu marangozlar tarafından ödüllü renkli, ince dokulu ahşap, olduğunu. Öz odun alacalı çizgiler ve çizgili çikolata kahverengi sarı-zeytin, bazen gri-kahverengi, olduğunu. Tahıl deseni çok farklı rakamlar bireysel kurullarında meydana gelen, yaygın olarak değişir. Sert ve (ayak küp başına yaklaşık 42 kilo) orta ağır. Öz odun dayanıklıdır. . Baharatlı, reçineli koku ve tat yayar tahıl planya zaman almak eğiliminde olsa da, el ve güç aletleri ile çalışmak kolaydır. Yüksek parlaklık için Cilası. Iyi Tutkal. yüksek dereceli mobilya, Dolap, doğrama, lambri, döşeme, silah stokları, müzik aletleri için kullanılır bir burl değil, bu ahşap dönem “burl” kullanımı genellikle gerçekten “kabarmış” denilen ne uygulanır, tüm, ama bir çok benziyor

imbuia bowl 1 s50 web

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates