Ipe, Brazilian Walnut, (Lapacho, Handroanthus spp) ,Bignonia heptaphylla, Ébénier de Guyane, EBENE Vert, Handroanthus impetiginosus, Ipe, Ipe Roxo, Ipes, Lapacho, Lapacho Colorado, Lapacho Morado, Lébène, Pembe Trompet Ağacı, Mor Lapacho, Quebracho, Kırmızı Lapacho, Tabebuia avellanedae,

Ipe, Brazilian Walnut, (Lapacho, Handroanthus spp) ,Bignonia heptaphylla, Ébénier de Guyane, EBENE Vert, Handroanthus impetiginosus, Ipe, Ipe Roxo, Ipes, Lapacho, Lapacho Colorado, Lapacho Morado, Lébène, Pembe Trompet Ağacı, Mor Lapacho, Quebracho, Kırmızı Lapacho, Tabebuia avellanedae,

ipeIPE (Handroanthus spp.)

Ortak İsim (ler): Ipe, Brezilya Ceviz, Lapacho,Bignonia heptaphylla, Ébénier de Guyane, EBENE Vert, Handroanthus impetiginosus, Ipe, Ipe Roxo, Ipes, Lapacho, Lapacho Colorado, Lapacho Morado, Lébène, Pembe Trompet Ağacı, Mor Lapacho, Quebracho, Kırmızı Lapacho, Tabebuia avellanedae,

Bilimsel Adı: Handroanthus spp. (Daha önce yer Tabebuia cinsi)

Ipe Türler onlar güzel çiçekler üreten süs ağaçları gibi yaygın Kuzey Arjantin ve Şili Orta Amerika’dan büyür. Diğer türler tıbbi amaçlar için kullanılır kendi kabuğu içinde bileşikler vardır. Ancak, bu makalede kereste üretmek için oturum genellikle Brezilyalı Ceviz olarak anılacaktır Amazon havzasında bulunan türler, inceleyeceğiz. Ticari kereste üretimi için oturum açmış ağaçların çoğu Brezilya geliyor. Bunların ortalama yüksekliği 2-3 ayak çapları 100 metre. Olağanüstü ağaçlar 140 yüksekliği ayak ve 6 metre çaplarını yaklaşabilir. Ipe düşük yoğunluklarda yetişir; bunun sonucu olarak, orman geniş alanlar kerestenin ticari açıdan miktarlarda üretilmesi için hasat edilmesi gerekmektedir. Neyse ki, ağaç kolayca yetiştirilir ve tarlaları kereste doğal stokları üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı mevcuttur.

Ahşap çok sert ve yoğun. Bu o termitler ve diğer böcek zararlılarına karşı doğal bir direnç veren yağlı. Yüksek yoğunluklu birleştiren, sertlik, ve çürüme direnci olağanüstü ayrışma özellikleri ile son derece dayanıklı bir ahşap verir. Ünlü Coney Island tahta Ipe kullandı. Yoğun yaya trafiği ve maruz kaldığı tuzlu su ortamında verilen büyük bir başarı – yerine gerekli önce 25 yıl sürdü.

Öz odun genellikle siyah / kahverengi çizgili, koyu kahverengi bir zeytin kahverengi arasında değişmektedir. Sarı mevduat sık sık gözenekleri bulunur. ahşap dokusu ince orta. Genellikle taneli düz ama düzensiz ve kenetlenmiş olabilir. Diri odun ayrı bir soluk beyazeğilimindedir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

catsIpe, Brazilian Walnut

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Ipe hızla kesici kenarları matlaştırmadan, çalışmak zordur. Vida delikleri önceden açılmış olması gerekir. yüksek yoğunluğu ile birlikte yağ içeriği zor yapıştırma yapmak. Bu boyalı bitirmek almaz ve sarı mevduat zor bitirme yapmak. İyi döner ama ahşap yüzeyli edilirken düzensiz tane gözyaşı.Bu özellikler kabini ve mobilya kullanımını sınırlamak mümkün olmakla birlikte, Ipe dış zemin kaplaması ve dış cephe kaplaması olarak öne çıkmaktadır. Fırın bu iç döşeme olarak kullanılabilir kurutuldu. Doğru kurulum ve bakım ile bir Ipe güverte 50 yıla kadar sürebileceğini. Zemin kaplaması için Ipe merdivenler ve duvarlar için hafifletti kenarları Bileşenleri öğütülmüş anma boyutlarda mevcuttur çok yaygındır ve üreticileri Ipe ile kullanmak için bağlantı elemanları çeşitli geliştirdik. Dış mekan uygulamaları için kullanıldığında, genellikle hava ile kurutulmuştur. Çok hızlı bir şekilde sezon can beri yerel koşullara gelmesini bir şans var önce doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa, Ipe yüzey ve bitiş kontrol edebilirsiniz. Fırın Ipe kullanılabilir kurutulmuş, ancak iç projeler için uygunluğu diğer özellikleri (yoğunluk, sertlik, vb) ile dengeli olmalıdır.

 Başlangıçta, IPE pahalı olabilir. Ama uzun ömürlü verilen, uzun vadede bir pazarlık olabilir.Ipe talebi haklı aşırı hasat ve kaçak kesim konusunda yüksek ve endişeler olduğunu. Ağaç tarlaları veya onaylı tedarikçi tarafından hasat odun kaynaklı ahşap kullanılması tavsiye edilir. Sorumlu Alış gelecek marangozlar için bu ahşap garanti malzemeleri yardımcı olabilir.Benzeri sert, son derece yoğun, ve: Bazı yetkililer Ipe aşırı bir ahşap çağrıda bulundular. Bu öncelikle dış uygulamalara Ipe sınırlayabilir olsa da, marangozlar fiyatı ötesine bakmak gerekir ve soruyoruz: Hangi ağaç 25 yıl içinde güvertede görmek istersiniz?

Dağıtım: Tropikal Amerika (Orta ve Güney Amerika); Ayrıca, ticari olarak yetiştirilen

Ağaç Boyutu: boyunda 100 ft (30 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 69 £ / ft 3 (1.100 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .91, 1.10

Janka Sertlik: 3510 £ f (15.620 N)

Kopma Modülü: 25.660 £ f / içinde 2 (177.0 MPa)

Elastik Modülü: £ 3.200.000 f / içinde 2 (22.07 GPa)

Kırma Gücü: 13.600 £ f / içinde 2 (93.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.9, Teğet:% 7.2, Volumetrik:% 12.4, T / R Oranı: 1.2

Renk / Görünüm: cebire bir daha sarımsı kahverengi zeytin veya daha koyu siyahımsı kahverengi, kırmızımsı kahverengi renk değişebilir; bazen koyu kahverengi / siyah çizgili zıt. Bazı türlerde, ahşap içindeki toz sarı mevduat vardır. Ipe görsel ayırt etmek zor olabilir Cumaru Ipe koyu olma eğilimindedir ve çalışmış edilirken ince ama karakteristik vanilya / tarçın kokusu yoksun olsa da, bir başka yoğun Güney Amerika kereste.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

fdhufyu

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku: Düz düzensiz veya kilitli arasında değişen tahıl ile, orta doku cezası vardır. Orta doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; çok sayıda orta derecede sayısız özel düzenleme, büyük gözenekler orta; tyloses ve maden / sakız mevduat bazen mevcut; , tek taraflı kanatlı ve marjinal parankimi; Normal aralığı dar ışınları; dalgalanma işaretleri mevcut.

Rot Direnç: Çok dayanıklı olarak Anma; Bazı türler deniz kurtlarının duyarlı olsa mükemmel böcek direnci,. Süper ayrışma özellikleri. IPE New York’un Coney Island sahil boyunca tahta kullanıldı ve değiştirilmesi gereken önce 25 yıl süren söylenir: inanılmaz bir ömür trafik ve ahşap üzerine koymak çevresel streslere verilen miktar.)

İşlenebilirlik: Genel, Ipe testere sırasında yüksek kesme direnci, son derece sert ve yoğun olması, çalışmak için zor bir ağaçtır. IPE da kesici kenarlar üzerinde belirgin bir köreltme bir etkiye sahiptir. ahşap genellikle sorunsuz uçaklar, ancak tahıl kilitli alanlarda koparma yapabilirsiniz. Ayrıca IPE düzgün tutkal için zor olabilir ve yüzey hazırlama önce zamk önerilir. Doğal toz sarı mevduat bazen parlatma veya odun terbiye ile müdahale olsa ahşap, iyi döner Düz-taneli.

Koku: Ipe çalışmış olurken hafif bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Ipe cilt, göz ve solunum yollarında tahrişe, yanı sıra baş ağrısı, astım benzeri semptomlar, ve / veya görme bozukluğu gibi diğer etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  Öncelikle zeminini veya döşeme olarak satılan, mobilya veya genel kullanım için panoları yanı Mevcut bazen. Fiyatlar bir ithal tropikal türler için ılımlı vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

ufufut

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok. Ancak, Ipe türleri olgun ağaçlar, sadece orman alanının 300.000 1.000.000 metre kare (3 ila 10 hektar) başına bir kere meydana gelen, çok düşük yoğunluklarda büyür. Bu zorunlu yağmur ağaçların büyük bölümünün takas (küçük ticari değeri olan çoğu). Nadir olsa da, Ipe sertifikalı kaynakları mevcuttur.

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, zemin kaplaması, dış kereste, kaplama, araç kolları ve diğer açık nesneler.

Yorum: Son derece yoğun ve dayanıklı, hem de çalışmak için son derece zor: Ipe aşırı bir ağaç türüdür. O döşeme arasında “Brezilyalı Ceviz” olarak anılacaktır olsa bayi-olsa gerçek Ceviz ile ilgili değildir Onun inanılmaz sertlik ve mukavemet, döşeme uygulamaları için uygundur yapmak Juglans cinsi.Eskiden yerleştirilen Tabebuia cinsi, Ipe (türleri , H. guayacanın, H. impetiginosus, H. serratifolius) taşındı Handroanthus dayalı 2007 yılında cinsi genetik çalışmalar .

cats

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates