Itin,Caranda , (Prosopis kuntzei),Barba de Tigre, Caraudá, Itin, ITIN, jacaranda, Jacaraudá, Palo Mataco,prosópis

Itin,Caranda , (Prosopis kuntzei),Barba de Tigre, Caraudá, Itin, ITIN, jacaranda, Jacaraudá, Palo Mataco,prosópis

itinItin (Prosopis kuntzei)

Ortak İsim (ler): Itin, Caranda,İspanyolca-Barba de Tigre, Caraudá, Itin, ITIN, jacaranda, Jacaraudá, Palo Mataco,prosópis

Bilimsel Adı: Prosopis kuntzei

Tanım:Itin Sert Mesquite ahşap veya Prosopis Kuntzei ahşap , eşsiz bir kereste ki tüm Kuzey Amerika en zor olan Sertağaç .Bu Bu ahşap kolayca yapma bir şey ve ideal gösteren kötüye idare edecek 2345. Bir Jenka sertlik derecesi vardır ahşapdöşeme için. Renkli Tipik bir koyu kırmızımsı kahverengi.Caranda – Itin Prosopis Kuntzei Ahşap,Bu ahşap olarak bilinen ITIN , Palo Mataco, Caranda veya Barba de Tigre. Öz odun koyu menekşe yamalar ile kestane kahverengi iken Caranda veya Itin diri odun, açık sarıdır. Odunince dokuya sahip ve düz kilitli tahıl dalgalı. İlk doğranmış zaman bu ahşap çok kokulu olduğunu. Iten ahşap çok yoğun ve dayanıklıdır.

map_of_Prosopis_kuntzei42

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Güney Amerika Gran Chaco bölgesi,Arjantin (Buenos Aires, Buenos Aires, Chaco, Chaco, Corrientes, Corrientes, Formosa, Formosa, Jujuy, Jujuy, Misiones, Misiones, Salta, Salta, Santa Fé, Santa Fé, Santiago del Estero, Santiago del Estero); Bolivya, Çokuluslu Devletleri;Paraguay,Batı Güney Amerika : Bolivya – Potosi, Santa Cruz Güney South America : Arjantin – Chaco, Cordoba, Corrientes, Entre Rios, Formosa, Salta, Santa Fe, Santiago del Estero; Paraguay

Ağaç Boyutu: boyunda 20-35 ft (6-11 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru ağırlık:  80 £ / m 3 (1275 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .98, 1.28

Janka Sertlik: 3200 £ f (14.220 N)

Kopma Modülü: 22.300 £ f / içinde 2 (153,8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 2.520.000 f / içinde 2 (17.38 GPa)

Kırma Gücü:  12.700 £ f / içinde 2 (87.6 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.5, Teğet: 6.8%, Volumetrik: 14.0%, T / R Oranı: 1.2..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsProsopis kuntzei852

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Heartwood bazen neredeyse siyah, bazen morumsu lekeler ile koyu kahverengi, olma eğilimindedir. Renk yaş karartmak eğilimindedir. Diri açık sarı bir renktir.

Tahıl / Doku: Itin hafif doğal parlaklık ile, orta doku ve açık gözenekleri bir ceza vardır. Tahıl, düz, dalgalı, ya da kilitli olabilir.

Endgrain: Veri yok. Büyük olasılıkla benzer Siyah Mesquite .

Rot Direnç: Itin çok dayanıklı ilişkin çürüme direnci dayanıklı olarak kabul edilir.Caranda tan yanardöner çizgiler ve zıt siyah lekeler ile güzel serin kahverengi. Onun ince dokusu ve dayanıklılık sayesinde, Caranda genellikle parke zeminler kullanılır. Taze daha ziyade çabuk kaybolur sandal ağacı gibi o fark aroma çalışırken.Caranda Brezilya’da Gran Chaco bölgesinde kurak ikliminde yavaş büyüme hızı var muhtemelen nedeniyle, mesquite bir türün oldukça yoğundur.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsProsopis kuntzei6565

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Itin içinde mesquite diğer türlere göre daha çalışmak daha zor olabilir Prosopis cinsi yüksek yoğunluğu nedeniyle, ancak genel olarak, yönetilebilir. Tutkal, döner, ve bitirir iyi.

Koku: Itin çalışmış olurken bir kokulu koku olduğu söyleniyor.

Alerjiler / Toksisite: Woods Prosopis cinsi cilt tahrişine neden bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Itin sadece ara sıra kullanılabilir olma eğilimindedir: küçük boyutlarda, ya da büyük düzensiz döşemeler; bu genel bir terim altında satılan olabilir “mesquite.” kusurlarına karşı Büyük kurulları nadirdir. ITIN fiyatları bir ithal tropikal sert ağaç için orta aralıkta olması muhtemeldir.

catsProsopis kuntzei356

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, odun, nesneleri, kabini, mobilya, oymalar ve diğer küçük özel ahşap öğeleri döndü.Bu takson genellikle Ebony alternatif olarak kullanılan zor koyu renkli ahşap için kullanılmaktadır. ahşap kullanılan yerel uluslararası işlem gören karşıt olma eğilimindedir. Bu müzik aletleri, jantlar, heykeller ve diğer süs ürünler üretmek için kullanılır.

itin barranquerasProsopis kuntzei

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Itin zor, en yoğun olarak duruyor ve mesquite türlerinin güçlü bulunan Prosopis cinsi . Bazı parçaları oldukça koyu renkli ve yoğun ve Itin bir olarak öne sürülmüştür edilebilir abanoz yerine.Bu ahşap ITIN, Palo Mataco, Caranda veya Barba de Tigre olarak bilinir. Öz odun koyu menekşe yamalar ile kestane kahverengi iken Caranda veya Itin diri odun, açık sarıdır. Odun ince dokuya sahip ve düz kilitli tahıl dalgalı.İlk doğranmış zaman çok kokulu olduğu. Itin ahşap çok yoğun ve dayanıklıdır.

catsProsopis kuntzei78

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Afrika Mesquite (Prosopis africana)

Algarrobo Blanco (Prosopis alba)

Siyah Mesquite (Prosopis nigra)

Bal Mesquite (Prosopis glandulosa)

Nandubay (Prosopis affinis)

Prosopis juliflora (Prosopis juliflora)

catsProsopis kuntzei366

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates