Jatoba,Brezilyalı Kiraz,(Hymenaea courbaril),Brazillian Kiraz (ABD), Guapinol (C. Amerika ve Meksika), Algarrobo (Kolombiya, Venezuela), Jatai, Locust

Jatoba,Brezilyalı Kiraz,(Hymenaea courbaril),Brazillian Kiraz (ABD), Guapinol (C. Amerika ve Meksika), Algarrobo (Kolombiya, Venezuela), Jatai, Locust

JatobaJatoba, Brezilyalı Kiraz,(Hymenaea courbaril)

Ortak İsim (ler):Jatoba, kokuşmuş ayak, Algarrobo, azucar huayo , Jatai, kopal, Brezilyalı kopal, courbaril, Nazareno, Cayenne kopal, demarara kopal, gomme animee, loksi, Güney Amerika keçiboynuzu pois confiture, guapinol, guapinole, Jatoba, kopal, akasya, kırmızı odağı, copinol, Brezilyalı kiraz, ağaç kokuşmuş, kawanari, guapinol, Algarrobo, indi odağı, redi loksi,Brazillian Kiraz (ABD), Guapinol (C. Amerika ve Meksika), Algarrobo (Kolombiya, Venezuela), Jatai, Locust,Cuapinol, Guapinol (Meksika), Guapinol (Orta Amerika), Locust, Kawanari (Guyana), Lokus (Surinam), Algarrobo (İspanyolca Amerika), Jatahy, Jatoba (Brezilya) Rode.Amami-sakız , Brezilyalı kopal, Güney Amerika-keçiboynuzu ,Batı Hint-keçiboynuzu, Caroubier de la Guyane  ,courbaril  ,Heuschreckenbaum  ,Jatai ,Jatoba , jutaí  , farinheira  , Jitai,kopal, curbaril   ,guapinol  ,  paquio,南美 叉 叶树,孪 叶 豆,jüt, jutaí-ACU, jutaí-Roxo, jutaí-bravo, Jatai, jataípeba, jataiuba, jatiuba (Brezilya); courbaril (Peru, Ekvador, Martinik); guapinol (Kolombiya, Meksika, Orta Amerika); corabore (Venezuella); kopal, ABATI, Avati (Paraguay); simiri, akasya (Guyana); akasya ağacı (İngilizce).

catsJatoba,Brezilyalı Kiraz54332

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel Açıklama:Aynı zamanda yaygın Brazillian Kiraz olarak bilinen Jatoba, nedeniyle olağanüstü sertlik ve çarpıcı görünüm dünyanın en çok aranan tropikal sert ağaçlarından biridir. Onun renkleri ışığa maruz bağlı, mor ve kahverengi koyu tonları, turuncu ve kırmızı arasında değişir. Jatoba en dokulu tahıl tipik kilitlenir. Hintliler aşk iksirleri yapmak ve düğün törenlerine atmosferi yaratmak için Jatoba en reçine kullanın. Onlar bir hoş, aromatik kokusu çam oluşturmak için reçine yakmak.Jatoba ve tarih öncesi Hymenaea ağacı aile milyonlarca yıldır yeryüzünde büyüdü. Jatobas ‘, hem de herhangi bir Hymenaea ağaçların reçine olağanüstüdür. Bu portakal, madde gibi yapışkan sakız yaralı havlama korumak amacıyla ağaçtan akıyor. Milyonlarca yıl sonra, reçine fosilleşmiş ve kehribar oluşturmuştur. içinde sıkışmış böcekler ve bitkiler. öncesi tarihsel bilgi ile bilim adamları sağlayan

Jatoba yüksekliği 30 m büyüyen, büyük bir gölgelik ağaç ve Amazon yağmur ormanlarının ve tropikal Orta Amerika bölgelerinde yerli olduğunu. Bu eşleştirilmiş çiftler, yarasalar tarafından tozlaşma edilir beyaz, kokulu çiçekler ve içinde büyük tohum bir dikdörtgen, kahverengi, bakla gibi meyve parlak yeşil yaprakları üretir. Meyve pek lezzetli olmasına rağmen yenilebilir kabul edilir; onun ortak adları, “kokuşmuş ayak, biri” meyve kokusunu ve tadını tanımlamak için kullanılır! Perulu Amazon ağaç denir azucar huayo Brezilya’da ve,Jatoba . Hymenaea cinsi, Güney Amerika, Meksika ve Küba tropikal bölgelerinde dağıtılan uzun boylu ağaçların iki düzine türlerini içermektedir.

Çeşitli türleri Hymenaea Jatoba de dahil olmak üzere, kullanılabilir kopal reçineler üretmek. Bir turuncu, yapışkan, reçineli sakız toplayan Jatoba ağacın dibinde, genellikle yeraltında (yaralı ancak, kabuğu da reçine küçük miktarlarda üretir). reçine Hymenaea ağaçların milyonlarca yıl gerektiren olağanüstü bir kimyasal işlem yoluyla kehribar dönüştürür. Bu süreçte, reçine ve birlikte diğer uçucu olmayan kimyasallar bağının dışında uçucu bitki kimyasalları liç. Bu, doğal bozunum süreçlerine ve zaman yıkım dirençli sert bir polimer meydana getirir. Jurassic Park filmlerde tasvir gibi, milyon yaşındaki amber Hymenaea ağaçları yeryüzünde yanı sıra böcek ve buna kaplı diğer bitkilere olan tarih öncesi varlığı birçok ipucu ile bilim adamları sağladı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsJatoba,Brezilyalı Kiraz64464Bilimsel Adı: Hymenaea courbaril

Dağıtım: Orta Amerika, Güney Meksika, Kuzey Güney Amerika ve Batı Hint Adaları,

KUZEY AMERİKA :Güney Meksika : Meksika – Campeche, Guerrero, Jalisco, Nayarit, Oaxaca, Veracruz

556Jatoba,Brezilyalı Kiraz11GÜNEY AMERİKA : Karayipler : Antigua ve Barbuda , Küba , Dominika , Grenada , Guadeloupe , Hispaniola , Jamaika , Martinik , Montserrat , Porto Riko , St. Lucia ; St. Vincent ve Grenadinler Mesoamerica : El Salvador , Guatemala , Honduras , Panama

Kuzey Güney Amerika’da : Fransız Guyanası , Guyana , Surinam , Venezuella

Brezilya : Brezilya – Amapa, Amazonas, Bahia, Ceara, Goias, Maranhao, Mato Grosso, Para, Paraiba, Piaui Batı Güney Amerika : Bolivya , Kolombiya , Peru – Loreto, Madre de Dios

Yerli:Anguilla; Antigua ve Barbuda; Barbados; Belize; Bonaire, Sint Eustatius ve Saba (Saba, Sint Eustatius); Brezilya; Kolombiya; Kosta Rika; Küba; Curaçao;Dominika; Dominik Cumhuriyeti; El Salvador; Fransız Guyanası; Grenada;Guadeloupe; Guatemala; Guyana; Haiti; Honduras; Jamaika; Malezya; Martinik;Meksika; Montserrat; Nikaragua; Panama; Peru; Porto Riko; Saint Barthelemy;Lucia; Aziz Martin (Fransızca bölümü); Saint Vincent ve Grenadines; Sint Maarten (Hollandaca kısmı); Surinam; Trinidad ve Tobago; Venezuela, Bolivar Cumhuriyeti..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77
catsJatoba,Brezilyalı Kiraz56789

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 100 ft (30 m), 2-4 ft (0,6-1,2 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık:  57 £ / ft 3 (910 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .77, .91

Janka Sertlik: 2690 £ f (11.950 N)

Kopma Modülü: 22.510 £ f / içinde 2 (155.2 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.745.000 f / içinde 2 (18.93 GPa)

Kırma Gücü: 11.780 £ f / içinde 2 (81.2 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.2, Teğet:% 8.0, Volumetrik:% 12.1, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm: cebire, bazen koyu grimsi kahverengi çizgiler zıt, bir koyu kırmızımsı kahverengi bir ışık orangish kahverengi arasında değişir. Renkli ışığına maruz kalma üzerine koyulaştırmak eğilimindedir. Diri odun açıkça sınırını çizmek hafif grimsi sarı, olduğunu.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle kaba doku bir ortamla, kilitlenir. İyi doğal parlaklık.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsJatoba,Brezilyalı Kiraz8765

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Endgrain: Yaygın gözenekli; Büyük gözenekler, çok az; 2-3 yalnız ve radyal katları; maden yatakları (koyu kahverengi) bazen mevcut; parankima vasicentric, aliform (pastil veya kanatlı), birleşik ve marjinal; orta ışınların normal aralık dar.

Rot Direnç: Jatoba direnç çürümeye açısından çok dayanıklı olarak puan, hem de termit ve diğer birçok böceklere karşı dayanıklıdır. (O bildirilmesine rağmen deniz kurtlarının gelen saldırılara karşı duyarlı olmak.)

İşlenebilirlik: Jatoba yoğunluğu ve sertliği nedeniyle çalışmak zor kabul ve araç kesiciler üzerinde bir orta köreltme etkisi vardır. Jatoba, aynı zamanda, kendi kilitleme tahıl koparma olmadan düzlemine güç olma eğilimindedir. Ancak, Jatoba yapıştırıcılar, lekeleri ve bitirir de, ve de iyi torna açar. Buhar-bükme iyi cevap verir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Jatoba cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  kereste olarak tatmin edici boyutlarda ve genişlikleri mevcuttur, ve döşeme plakalar olarak da mevcuttur. Jatoba bir ithal kereste ucuz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

catsJatoba,Brezilyalı Kiraz432

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, mobilya, marangozluk, araç kolları, gemi, demiryolu bağları, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel öğeler. Döşeme, zemin kaplaması, mobilya, yapı üyeleri, ahşap kulübelerde, pervaz, kapı ve pencere, merdiven componentsdurability.

Kurutma ve Büzülme: odun kurumasını hafifçe zor derecelendirilmiştir; . Hızlı azından mevsim sadece hafif kontrol ve çözgü ile oran orta   4/8 için Fırın programı T3-C2 4/4 hisse senedi için önerilmektedir ve T3-C1.   Büzülme yeşil fırınlamak için: radyal% 4.5; teğet% 8.5; 12.7 hacimsel% ‘lik değerler bu yoğunluğun bir ahşap düşüktür.

Çalışma Özellikleri: Ahşap gördüm ve büyük ölçüde nedeniyle yüksek yoğunluklu makine orta derecede zor, ama planya dışında bir düz yüzeye işlenebilir.   ağaç nedeniyle kilitlenmiş tahıl düzlemine biraz zordur. Bu tutkal ve tatmin edici bitirmek kolaydır; beyaz meşe karşılaştırılabilir buhar bükme özellikleri.

Dayanıklılık: Laboratuvar değerlendirmeleri kahverengi-çürüklüğü ve beyaz çürüklük mantarların çok dayanıklı ahşap oranı; gerçek alan maruziyet denemeleri de çok dayanıklı olarak odun oranı. Öz odun da termitler ahşap kurumaya karşı çok dayanıklı derecelendirilmiştir; deniz deliciler az direnç.

Koruma: Öz odun açık tank veya Basınç tahliye sistemleri kullanılarak tedavi edilebilir değildir. Diri, ancak, yanıt verici olmaktadır.

Kullanıldığı yerler: . Aracı kolları ve iyi şok direnci, buhar bükülmüş parçalar, döşeme, tornacılık, mobilya ve Marangoz gereken diğer uygulamalar, demiryolu çirozları ağaç çivi, dişli cogs, jant ve diğer özel öğeleri   Tree rosin- sızar ticari olarak bilinen sakız gibi Güney Amerika kopal.   Tohum bakla yenilebilir hamuru içerir.

Dayanıklılık: nedeniyle olağanüstü dayanıklılığı, Brazillian Kiraz Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri boyunca döşeme ve zemin kaplaması olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu ahşap deliciler ve böceklere karşı direnç çok yüksek puan almaktadır. Jatoba ayrıca dış amaçlar için kullanıldığı zaman çürümeye ve mantar saldırı çok dayanıklıdır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsJatoba,Brezilyalı Kiraz323

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanım: Marangozluk, genel inşaat, tekerlekler ve dişlerle (bazen maun ile karşılaştırıldığında) mobilya için kullanılan önemli ahşap ağaç,, sığınak, gemi inşa, çirozları, mesajlar, tezgâh, Cartwheels, vb ahşap Marangoz, iç donanımı için cazip olmalı kontrplak, tornacılık ve kaplama. Hintliler, tek parça büyük bir ağaç kabuğu sıyırma araya uçları dikilerek, sakız veya reçine ile dikişleri su yalıtımı ve ahşap lentolar ekleyerek pürüzsüz, sert, kalın kabuğundan Kano yaptı. kökler ve gövde Güney Amerika copal ticari olarak bilinen bir soluk sarı veya kırmızımsı resinlike sakız verir. Sakız sızar ve bir ağacın dibinde toprağa gömülü hale sert topaklar oluşturur. Bazen sakız varil kadar büyük bir ağacın kökleri etrafında veya eski bir ağacın yerinde bulunmuştur. sakız vernik değil, aynı zamanda tütsü ve yerel ilaçlar için ağırlıklı olarak kullanılır. kopal da rugan ve teneke eşya için lekelerin kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsrJatoba,Brezilyalı Kirazrr

Jutaica gövde, dal ve meyve pericarp gelen sızar: ya da Amerikan Copal reçine ortak adıdır. Bazen, ağaç üzerinde katılaşır, aksi takdirde farklı boyutlarda parçalar gövde yakınında toprağa düşüyor. Bu toprak ile kaplı alırsa o çeşitli türleri tarafından üretilen kehribar çok benzer bir form, alarak, fosilleşmiş olabilir Pinus .

Yorumlar: yaygın “Brezilyalı Kiraz,” adlı oluyor rağmen (çoğunlukla satıcıları döşeme arasında), iç Kiraz (taşıyan küçük ilişkisinin Prunus serotina belki de doğal renk yakından ortak lekeli renk maçları dışında, ABD’de bulunan) bazı iç mobilya görüldüğü gibi / kırmızımsı-kahverengi lekeli yaşlı olan iç Kiraz.Jatoba derece, sert, güçlü ve yüksek mukavemetli, düşük maliyetli kereste arayan marangozlar için büyük bir değer sert temsil olduğunu.

Jatoba ahşap yerel pazarda iyi kabul edilmektedir. öz odun rengi koyu kırmızımsı-kahverengi, pembe-kahverengi arasında değişir; onun kesim yüzeyi pürüzsüz ama mat olduğu; çok ağır ve dayanıklı ve çalışmak zordur. nispeten kalın dış ahşap sarımsı-beyazdır. Böyle hidrolik çalışma, kamyon organları, demiryolu bağları,  olarak, ağır yapımında kullanılır.

Jutaica gövde, dal ve meyve pericarp gelen sızar: ya da Amerikan Copal reçine ortak adıdır. Bazen, ağaç üzerinde katılaşır, aksi takdirde farklı boyutlarda parçalar gövde yakınında toprağa düşüyor. Bu toprak ile kaplı alırsa o çeşitli türleri tarafından üretilen kehribar çok benzer bir form, alarak, fosilleşmiş olabilir Pinus .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsJatoba,Brezilyalı Kiraz22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates