Kempas,Koompassia malaccensis

Kempas,Koompassia malaccensis

kempasKempas (Koompassia malaccensis)

Ortak İsim (ler): Kempas

Bilimsel Adı: Koompassia malaccensis

Dağıtım: Malezya ve Endonezya

Ağaç Boyutu: boyunda 100-130 ft (30-40 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 55 £ / ft 3 (880 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .72, .88

Janka Sertlik: 1750 £ f (7,800 N)

Kopma Modülü: 17.190 £ f / içinde 2 (118.5 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.913.000 f / içinde 2 (20.09 GPa)

Kırma Gücü: 9760 £ f / içinde 2 (67.3 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.1, Teğet: 6.7%, Volumetrik:% 13.3, T / R Oranı: 1.3

Renk / Görünüm: Kempas genel maun gibi bir görünüm ile bir orangish-kahverengi, olma eğilimindedir.

Tahıl / Doku: Kempas açık doku kaba bir orta vardır. tahıl kenetlenmiş ve bazen dalgalı bir. Ağaç aynı zamanda mekanik bir zayıflık kaynağı olabilir kırılgan doku çizgiler olabilir.

Rot Direnç: Heartwood dayanıklı ilişkin çürüme direnci orta dayanıklı olarak değerlendirilmiştir. Kempas termit saldırılara maruz kalabilir.

İşlenebilirlik: Kempas yoğunluğu ve kilitli tahıl hem hesabına çalışmak için zor bir kereste olarak kabul edilir. Ayrıca, ahşap bölümleri kesme kenarlarında bir köreltme etkisi olabilir kırılgan alanlar, taş gibi çizgileri ve zor işleme yapabilir. Kempas hafif asidik ve Metaller için aşındırıcı olabilir. ahşap iyi lekeleri ve bitirir kabul eder.

Koku: yok karakteristik koku.

hh

Alerjiler / Toksisite: kempas ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Kempas döşeme plakalar haricinde, yaygın mevcut değil ama, bir ithal tropikal kereste için nispeten ucuz olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değil, ama koruma bağımlı olarak IUCN tarafından bildirilmektedir. Herhangi bir akım koruma programlarının bırakma olasılığı bir savunmasız ya da nesli tükenmekte olan Kırmızı Liste durumu neden olur.

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, (doğal aralığı boyunca) ağır inşaat, demiryolu çirozları, kontrplak, ve paletler.

Yorumlar: Kempas marangozlar arasında ortak bir ahşap değildir ve öncelikle döşeme için ithal edilecek eğilimindedir.

Kempas, Koompassia üstünlük, ağaç türlerinin botanik isimler Koompassia grandiflora, Koompassia malaccensis için ticari adıdır. Kempas öncelikle başta Malezya, Asya, Filipinler, Endonezya ve Papua Yeni Gine yetişir.

Kempas öz odunu sarı çizgiler kırmızımsı kahverengi renge sahiptir. Onun diri odun soluk sarı ya da katı, sarımsı kahverengi. Onun doku kaba ama önemli bile radyal yüzeyinde bazı rakam gösteren tahıl birbirine beraberdir.

tuutu

Kempas kereste kolayca azami özen ahşap bölme önlemek için gerekli neden olan, kurur. Bu odun gücünü azaltmak ve hatta kurutma aşamasında bölme katkıda bulunabilir dahil floem varlığında kaynaklanmaktadır. Ayrıca, birbirine tahıl zor ahşap yönetmek için yapmak. Kempas kereste aslında tornacılık için tavsiye edilmez. Ancak, yeterli soyar ama yine de amaçları çivileme için ön delme gerektirir.

Kempas kereste ürünleri genellikle kontrplak ve döşeme olarak kullanılmaktadır. Onun diri odun saldırılarını lyctid duyarlı iken Onun öz odun termit dayanıklı değildir. 3 ila 4 hafta iklimlendirme sağlanmadığı sürece kararlı olmasa Bununla birlikte, ahşap, Avustralya’da popüler bir zemin seçimi kalır. Ahşap ağartmak ve bunun altında malzeme leke bilinmektedir, çünkü zeminini gibi dış kullanımlar için ideal değildir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates