Koa, Hawai Koa,Akasya Koa

Koa, Hawai Koa,Akasya Koa

Koa-2-9-05Koa (Akasya koa)

Ortak İsim (ler): Koa, Hawai Koa

Bilimsel Adı: Akasya Koa

Dağıtım: Hawaii

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  38 £ / ft 3 (610 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .61

Janka Sertlik: 1170 £ f (5,180 N)

Kopma Modülü: 12.620 £ f / içinde 2 (87.0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.503.000 f / içinde 2 (10.37 GPa)

Kırma Gücü:  7060 £ f / içinde 2 (48.7 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.5, Teğet:% 6.2, Volumetrik:% 12.4, T / R Oranı: 1.1

Renk / Görünüm: Renk çok değişken olabilir, ancak benzer orta altın veya kırmızımsı kahverengi, olma eğilimindedir olabilir Maun . Orada büyüme halkaları renk genellikle zıt bantları, ve renk şerit benzeri çizgiler panoları görmek için nadir değildir. Kurulları dalgalı ve / veya kıvırcık tahıl ile düşündüm de nadir değildir.

Tahıl / Doku: Tahıl genellikle hafif iç içe, bazen dalgalı bir. Kaba dokusu Düzgün ortam.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel bir düzenlemede, çok büyük gözenekler büyük; Birkaç; 2-3 yalnız ve radyal katları; büyüme halkaları belirsiz; çok hafif, lens olmadan görünmez ışınları, kırmızımsı bir renk olabilir; parankim vasicentric.

Rot Direnç: çürüme direnci konusunda bozulmaz olmayan dayanıklı olarak Anma, Koa da termit saldırı duyarlıdır.

İşlenebilirlik: Çoğu durumda, Koa çalışmak kolay ve iyi kumları. Ancak, ahşap düşündüm, ya da ağır kilitlenmiş tahıl ile adettir yırtılma veya tahıl yonga olmadan uçak veya makineye zor olabilir; Ayrıca, Koa bazen sorunları verebilir yapıştırma bu biraz nadir olsa. Koa, döner lekeleri, ve iyi bitirir.

fsfgtet

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Koa ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Ancak, yakından ilgili olmak üzere akasya birkaç tür,  Avustralya Blackwood , göz, cilt ve solunum tahrişe neden bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: sadece ve malzemeleri azalan ile Hawaii endemik ağaç ile, Koa oldukça pahalı olması muhtemeldir. Ayrıca, kurullarının çok düşündüm ve / veya kıvırcık Koa fantastik fiyatları komuta edebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, mobilya, marangozluk, müzik aletleri (özellikle gitar ve ukuleles), kano, kundak, oymalar, kaseler, ve diğer açık / özel ahşap nesneler.

Yorumlar: Koa Hawaii adalarında doğal oldukça bol olmasına rağmen, çoğu Koa ormanları otlatma mera için temizlendi; Genç Koa fidanları hayvanlarını otlatmak için yenilebilir olduğundan ve en yeni ağaçlar kereste-hasat boyutu büyüyen engellenir. Sonuç olarak, olgun Koa ağaçlar kıt, ya da zor erişim dağlık yerlerde ya vardır, ve Koa fiyatı sadece gelecekte daha da artması muhtemeldir. Blackwood (Akasya melanoxylon) Avustralya daha sürdürülebilir olarak kabul edilir, ve görsel / mekanik benzer yerine.

Koa yaygın, en güzel ve Hawaii’nin yerli sert ağaçların yararlı ve birlikte olduğu kabul edilir Maymun Pod ve Mango , en sık Hawaii türler düşük 48 Amerika Birleşik Devletleri içine ithal edilecek.

Görme, Koa kıyasla olmuştur Maun çalışma ve mekanik özellikleri açısından, bu kıyasla olmuştur iken, Ceviz . Onun hemen hemen eşit teğet ve radyal daralma, (onun T / R oranı sadece 1.1) Çünkü, Koa nem çevresel değişiklikler konusunda oldukça kararlı olma eğilimindedir.

gxbxbc

İlgili Türler:

Avustralya Blackwood (Acacia melanoxylon)

Black Wattle (Acacia mearnsii)

Gidgee (Acacia cambagei)

Mangium (Akasya mangium)

Monkeythorn (Acacia galpinii)

Ahududu Reçeli (Akasya akuminata)

Vachellia cinsi:

Camelthorn (Vachellia erioloba)

Shittim (Vachellia Şeyal)

Koa  – Akasya Koa. en değerli, saygı Hawaii ormanları, ve şimdi dünya çapında. Honolulu, Koa yapılan güzel mimari, oymalar ve mobilya 1800 Hawaii’nin kitle ormansızlaşma bir mirası olarak bulunabilir. Bugün bile, Koa müzik aletleri için, hala tercih edilen ahşap, ve bu durumda. Bu dünyada ormanda diğer birçok türün yakından Koa benzerlik dikkat edilmelidir, ve şimdi pazarlanan ve Koa olarak satılmaktadır.

Çoğu ağaçlar karakteristik, öngörülebilir desen, sertlik, yoğunluk, ve esnekliğe sahip. Değil Koa ile çok. Her ağaçtan Hemen hemen her ağaç ve plakalar, yeşil, mor, siyah, kırmızı, sarı olmak, farklı bakmak, ve tahıl düz, kıvırcık, benekli, spalted veya kapitone ya olduğunu.

Koa yoğunluk biraz kilo daha ağır ve daha olsa, Maun benzer özelliklere sahiptir, ancak Maun gibi sıcak ve tatlı bas ve tiz sesleri, ve yeterli hacim üretir. Koa ahşap ağırlığı yaklaşık 41 £ / ft ve özgül ağırlığı .55 olduğunu.

En Koa araçlar üst ormanları da Koa yapılmış olmasına rağmen, biz de bir yumuşak üst göğüs gibi Ladin veya Sedir (veya Redwood) geri Koa kenarlarını birleştirmek ve. Bizim Koa araçların tüm biz modeli yüksek, daha kıvırcık, en güzel kesikler mevcut kullanımı ve tahıl kapitone.

Koa Hawai’i-türlerinde en büyük endemik ağaç dünyada doğal başka hiçbir yerde var olduğunu. Bu Hawaii’nin değerli sert ağaçların en hızlı büyüyen olduğunu. Bu 5 metre veya daha fazla bir gövde çapı elde yüksekliği 100 metre ulaşan yılda çapı bir inç kadar büyüyebilir. Bu tarihsel oyulmuş okyanus-gidiş Kano için seçim malzemesi oldu. Koa ahşap Hawaii’deki en değerli kabine ve mobilya ahşap. Renkler açık kahverengiden koyu kırmızı / kahverengi tonlar arasında değişmektedir. Son derece düşündüm koa ince mobilya, müzik aletleri, el sanatları, kundak, ve bıçak sapları kullanılmak üzere aranır. Koa siyah ceviz benzer ağırlık ve dayanım özellikleri vardır. Bu orta ağır ahşap (özgül ağırlık .55) ‘dir. Bu, istikrarlı iyi çalışıyor, ve yağlar ve modern vernik veya lake ile bitmiş bir derece zengin, derin yansıtıcı bir parlaklık alır.

hfnfn

Dünyada Koa belki de en muhteşem parke! Ben koa renkleri chatoyancy veya aralığını sahip başka hiçbir ahşap biliyoruz. Volkan ruhu bu ağaçta yaşayan ve kereste yayar. koa sorun sadece dünyadaki adalar kümesi, sadece iyi üzerinde bir ada ve sadece en iyi yüksek rakımlarda yetişir olmasıdır. Hawaii Big Island yabani sığır ve domuz bir incelik olarak olgunlaşmamış koa kabuğu bulmak ve bir gece bu sürgünlerin bir dönüm şerit olabilir. Bu yenileyici bu kez bol türünden tutar. Çok az koa hasat izin verilen tarım bölgelerinde kalır. Kalan koa çoğu hasat genellikle yasak olduğu koruma bölgesi içinde. Kurulan zaman koa hızla en iyi iklim, yağış ve toprak zevk büyür. Umarım daha fazla kişi invaziv memeliler bu türünden korumak ve tekrar gelişmeye sağlayacak. Koa diğer Hawaii Adaları üzerinde bulundu ama bir kural olarak Big Island koa tam paketi yoksun olabilir.

Doğal Tarih

Koa 30 metre ve çapı 6 metre yükseklikleri elde Hawaii Adaları özgüdür. Bu bulunursa 100-2,300 metre orman bölgelerinde gelişen 6 ana Hawaii Adaları. Bir nitrojen türleri sabitleme gibi, çok genç volkanik topraklarda gelişirler yapabiliyor.

Durum

Koa sörf tahtaları ile sığınağın Kano inşa etmek için kullandığı çeşitli antik Hawaiians tarafından kullanıldı. 20 ‘Hawaiian müzik çılgınlığı sırasında siyah ceviz o kadar gücü ve ağırlığı benzerliği yoğun ahşap oyma ve mobilya kullanılmak üzere kaydedilebilir yol var. Bugün orijinal Koa ormanların sadece% 10 hayatta ama nedeniyle koruma çabalarına ve Koa tehlikeye değil, cesur doğa.

Fiziksel özellikler

Ahşap ince taneli olan rakam bir dizi görüntüleyebilirsiniz: Düz, düz, bantlı, keman ve kapitone bir örneği. Öz odun altın sarısı zengin bir kızıl-kahverengi arasında değişebilir ve oturum günlüğüne büyük ölçüde değişebilir. Koa janka yaklaşık 12.250 olan ve 0.55 bir özgül ağırlığa sahiptir. Koa gitar uygun olarak, işitsel değişebilir yoğunluk ve ağırlık. Bunlar en sık olarak açıklanan parlak sondaj pelesenk için Mahogany sondaj sıcak. Bir düşük yoğunluklu koa gitar yoğun setleri pelesenk spektrumda doğru eğilimi ise, bir daha maun sesi üretmek eğilimindedir. Ben geniş bir ile, Avustralya Blackwood benzer olarak Koa tonunu karakterize olur bir yerde maun ve gül ağacı arasındaki, odunsu açık sesi Hawaii’liler dikkatle ağaçların üç türlerinden birini seçersiniz. ağaçlar koa (Acacia koa)’ulu (Artocarpus altilis) ve wiliwili (Erythrina sandwicensis) ağaçlar dahildir. Seçildikten sonra, sörfçü ağacı kazmak ve tanrılara adak olarak deliğe balık yer olacaktır. Toplumun Seçilen usta sonra, şekil leke ve sörfçü tahtası hazırlamak için işe alındı. Üç ana şekiller vardı:’olo, kiko’o ve Alaia. ‘olo ortasında kalın ve yavaş yavaş kenarlara doğru incelir. kiko’o 12-18 feet (3,7-5,5 m) uzunluğunda aralıkları ve manevra büyük beceri gerektirir. Alaia kurulu etrafında uzun 9 metre (2.7 m) ve binmek ve usta büyük beceri gerektirir. Kenara su girmeden önce hazırlık aşamalarında, en yetenekli sörfçü genellikle adada en iyi dalgalar arasında sörf şefleri ve savaşçılar da dahil olmak üzere, üst sınıf ve papazlar vardı. Bu üst sınıf Hawaiians onların kalıcı dalgalar ana yeteneği ve Hawaiians sörf olarak adlandırılan bu sanat aracılığıyla saygısını kazandı. Hala bazı eski siteler popüler bugün Kahalu’u Bay ve Holualoa Körfezi bulunur.

Koa ( Akasya Koa ) Hawaii adalarına özgü bir sıcak, güzel bir ağaç türüdür. Nispeten hızlı bir şekilde büyür, fakat sınırlı yaşam alanı son derece nadir yapar. Bu kano ve sörf tahtaları inşa antik Hawaiians tarafından kullanılan ve ince mobilya işçiliği bugün kullanılmaktadır. Aynı zamanda, özellikle Ukuleles ve gitar yapımında kullanılmak üzere bir tonewood olarak değerli hale gelmiştir.

Warmoth gitar ve bas organları ve boyunları hem yapımında Koa kullanır. Bu maun çok benzer bir yoğunluğa ve mukavemeti ile ağırlık ağır için bir ortamdır. Koa biraz daha parlaklık sergiler olsa genel sıcak makamı, aynı zamanda oldukça benzer.

catsbxgbdd

Koa tan veya kahverengi çizgili altın ya da kırmızımsı kahverengi renklenme, vardır. Aynı zamanda son derece güzel bir Alevli rakam gelişebilir. Biz ince laminat üstleri olarak kullanılmak üzere bu özel boşluklar saklıdır

Yaklaşık 1.300 farklı türü vardır akasya ağaçları ve çalıları. Birkaç akasya bitkiler mobilya, süs ve döşeme için kullanılabilir ahşap ve aynı zamanda kağıt sanayiinde de odun ve pulpwood için üretir. Akasya ahşap nedeniyle özellikle dayanıklılığı, parlak yüzeyli, ve çeşitli tonları, mobilya ödüllendirildi.

Çoğu akasya türleri Avustralya’ya özgü olan, ve geri kalan dünya çapında tropikal ya da ılıman bölgelerde yetişmektedir. Ek olarak kereste , akasya bitkiler sakız, üreten tanen , yenilebilir sürgünler, ve tohum ve mutfak ve tıbbi kullanım hem de çiçek. Akasya çiçekleri de parfüm ve aromaterapi kullanılmaktadır.

Akasya ahşap kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Bir çeşit, kırmızı akasya veya Akasya Şeyal , Mısır tabut oluşturmak için kullanılan inanılıyor, Ahd ve Nuh’un Gemisi. Kırmızı akasya onun ahşap da tedavi tütsü olarak yakılır kuzey ve batı Afrika’ya özgüdür eklem ağrısı ve ateş önlemek.

Akasya ağacından birçok çeşidi lüks öğeler ve mobilyalar için idealdir, çekici ve güzel kokulu hem de. En değerli akasya ahşap çeşitlerinin biri Avustralya Blackwood, ya da Akasya melanoxylon . Blackwood ağaçlar 148 feet (45 metre) kadar, çok büyük büyüyebilir ve kendi kereste gibi Dolap, müzik aletleri, ahşap araç ve fıçı ve tekne yapımı gibi dekoratif mobilya kullanılır. Avustralya Blackwood çok hafif özellikleri diri odun ve zengin, kahverengi öz odun. Başka bir Avustralyalı akasya çeşitli Myall ahşap veya Akasya omalophylla , ayrıca kokulu ve süsleri kullanılmaktadır. Akasya koa Hawai’i endemik, sörf tahtaları, bodyboards ve Wa’a veya sığınağın Kano Antik Hawaiians tarafından kullanıldı. Bugün, Avustralya Blackwood gibi, akasya koa genellikle müzik aletleri, özellikle gitar ve ukuleles kullanılır. Koa ayrıca mobilya yapmak için kullanılır. Ticari yetiştirmek için ahşap diğer akasya ahşap çeşitleri daha nadir ve zor hale Avustralya Blackwood aksine, koa ağaçlar yavaş yavaş büyür ve birçok alanda çıkış yaptınız. Bu nedenle, Avustralya Blackwood giderek müzik aletleri imalatında koa için bir yedek olarak kullanılır. Highland maymunu veya akasya heterophylla da kereste tercih başka bir akasya türüdür. Hint Okyanusu Réunion adaya endemik, ama şimdi de Madagaskar yetişir. Bazı bölgelerde, akasya ahşap geleneksel odun kullanılır. Akasya mangium ağaçları son zamanlarda kağıt endüstrisinde kullanılmak üzere Endonezya ve Malezya’da yetiştirilen edilmiştir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates