Küba Maun,Swietenia mahogani,Cuban Mahogany kereste

Küba Maun,Swietenia mahogani,Cuban Mahogany kereste

Küba Maun,Swietenia mahogani,Cuban MahoganyKüba Maun (Swietenia mahogani)

Ortak İsim (ler): Küba Maun, Batı Hint Adaları Maun

Bilimsel Adı: Swietenia mahogani

Dağıtım: Güney Florida ve Karayip

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 3-5 ft (1.0-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  37 £ / ft 3 (600 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .60

Janka Sertlik:  930 £ f (4.120 N)

Kopma Modülü: 10.790 £ f / içinde 2 (74.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.351.000 f / içinde 2 (9.31 GPa)

Kırma Gücü:  6280 £ f / içinde 2 (43.3 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.0, Teğet: 4.6%, Volumetrik:% 8.0 T / R Oranı: 1.5

Renk / Görünüm: cebire rengi daha koyu kırmızımsı kahverengi, soluk pembemsi kahverengi gelen, Küba Maun ile adil bir miktar değişebilir. Renk koyu ahşap Tipik olarak, yoğun. Renk yaş karartmak eğilimindedir. Maun da chatoyancy olarak bilinen bir optik fenomen arzetmektedir. (Videoyu izleyin aşağıda .)

Mahogany_Genuine_4

Tahıl / Doku: Tahıl düz, iç içe, düzensiz veya dalgalı olabilir. Doku orta doğal parlaklık ile, orta ve üniforma.

Rot Direnç:  orta dayanıklı, çok dayanıklı yoğunluğuna bağlı olarak ve ağacın koşullarını büyüyen değişir. (Eski büyüme ağaçlar, koyu ağır üretme eğilimindedir ve plantasyon yetiştirilen stokta daha dayanıklı kereste.) Termitler dayanıklı, ancak diğer böcekler karşı savunmasız.

İşlenebilirlik: Genellikle çok kolay araçları ile çalışmak için: makineleri de. (Koparma veya işleme sırasında çip olabilir figürlü tahıl, ile bölümlere hariç.) Kesiciler hafif matlaşma oluşabilir. Sands çok kolay. , Açar yapıştırıcılar, lekeler, ve iyi bitirir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Küba Maun bir cilt tahriş edici olarak rapor edilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Çoğunlukla, Küba Maun artık piyasada mevcuttur. Çok küçük miktarlarda bazen pahalı olma eğilimindedir ki, hazır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri olan Ek II CITES ve IUCN Kırmızı Listesi’nde yer almaktadır. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 50’nin üzerinde bir nüfus azalması için tehlike altında olarak listelenir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, kabini, nesneleri, kaplamalar, müzik aletleri, tekne yapım ve oyma döndü.

Yorumlar: Tarihsel, dünyanın belki de en ünlü ve saygın dolap ve mobilya ahşap. Küba Maun yoğun kabini ve mobilya yapma Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzyıllardır, tam tükenmesi noktasına hasat kullanılmıştır. Yaklaşık 100 yıl önce, HO Neville yaptığı 1919 çalışmalarında ahşabın sömürü yazdı, Küba Hardwoods : Maun ( Swietenia macrophylla) Is biliyorumn, birSwietenia macrophylla maun Caoba plantasyon tropikal ağaç prim mobilya ahşap. Ne yazık ki, hızla gezegenden kayboluyor. Nesli Tehlikede Olan Türlerin Uluslararası Ticareti (CITES) Sözleşmesi tehlike olarak maun (Kosta Rika denilen Caoba) sıraladı. Biz bu geçtiğimiz yıl maun% 25 fiyat artışı için neden bir parçası olduğunu tahmin. Sorun çok az dikilmektedir ile, yağmur ormanlarının odun yasadışı hasat olmuştur.

FSGSRT

Iç amaçlar için, Maun sadece onun bitmiş ve çok pahalı formlarda bu ahşap bilinir Kuzey, gelen yeni başlayanlar için saygısızlık gibi görünüyor böyle özgürlük kullanılır. Aşağı 12 inç çapında değişen bu ahşap kordonlar yüzlerce, yılda bizim şeker fabrikaları ve lokomotiflerin kazanları altında yakılır: Uygun boyutlarda ağaçların yüzlerce yıllık kısmak ve demiryolu bağları içine kaba-biçti; ve mesajlar için, çitler corralled ve plantasyon sayısız diğer kullanımları, Maun kullanılmaktadır. Çok uzak değil uzak bu değerli ahşap atık pişman olacak zaman bir gün gelecektir.

1946 yılında, Küba nedeniyle aşırı hasat ve yüksek talep, tüm ahşap ihracat yasaklandı; bunun yanı sıra Karayipler’de diğer kaynaklardan kıt kaynağı olmuştur. Bugün, kereste terimi o kadar belirsiz hale gelmiştir “Hakiki Maun” Şimdi onun yakın yerine, neredeyse sadece geçerlidir Honduras Maun yerine yüzyıllar boyunca sadece olarak anılacaktır edildiğini Küba ahşap daha, (Swietenia macrophylla) “Maun.”Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Güzelliği ve olağanüstü istikrar ile birlikte Küba maun en kolay işlenebilirlik, bu kereste kalıcı favori yaptık.

Küba maun

Küba maun, Swietenia mahogani (cins ve tür adları), Kings Ahşap, geç 16. yüzyıldan beri en değerli ve değerli ahşap arasında olmuştur. Bu maun türü İspanyol Armada gemileri planked ahşap. Ünlü mobilya inşaatçılar Thomas Sheraton, Thomas Chippendale ve Duncan Phyfe onların ince mobilya Küba maun seçti. Küba maun için itibar ve talep arttıkça Aslında, ahşap kaynağı küçüldü. 1629 itibariyle, Küba ve çevredeki adaları malzemeleri İspanyol ağaçlar hala kullanılabilir nerede Meksika onların tersaneler hareket başladı o kadar çok azaldı.

Kereste hasat yöntemleri daha sofistike hale geldikçe, hatta “ulaşılmaz” ağaçlar kereste haline geldi. Ortalarında 1700’lerin tarafından, Küba maun oldukça kıt haline geldi. 1800’lerin tarafından, iyi kereste nadir oluyordu. 1800’lerin tarafından, türlerin genetik yoksullaşma ve ticari nesli oturum olmuştu. Bugün hala bir kaç ağaç vardır, ama bunlar son derece nadirdir ve hasat ve bu türün nihai sonunu teşvik edecek gibi kullanım olarak kullanılmamalıdır.

Küba maun için diğer tarihi ortak isimler Karayip maun, Batı Hint maun ve Santo Domingo maun vardır.

Doğal Sağlık Swietenia Maun Kral Tohumu ve Özü

3408523677_4f8c138f01

Cleanse Kan ve alt LDL

Swietenia Maun Kral Tohum Solomon Adaları, Güney Pasifik Okyanusunda az kirli, temiz doğal ortamda yetiştirilir. Dolayı 33 türlerinin zengin içeriğine “Tesisi Kraliçesi” olarak kabul edilir flavonoidler ve 27 tipleri Saponin , örneğin Ginseng gibi benzer bitki ailesi çok daha yüksek biyoaktif içerikleri. sadece üstün kaliteli özel olarak seçilmiş% 100 doğal organik Swietenia Maun Kral tohumları kullanır. Bu, herhangi bir diğer kimyasal katkı maddesi içermez. Bu nedenle hiçbir zararlı kimyasal yan etkileri ile, yüksek teknoloji sterilizasyon ile üretilmektedir.

Swietenia macrophylla Kral (Echtes Maun, gerçek maun, maun)

İsimlendirme vb MELIACEAE. Syn:. S candollei Pittier, S. krukovii Gleason, S. tessmannii Harms, S. belizensis Lundell. Ticari adı:;, maun (CAM), aguano (PA, PE, BR) Mahogany, Maun echtes, Honduras, Tabasco, Nikaragua-Mahogany (DE) Amerikanisches; orura (VE); Akbaba (MX); sapotón (SR); Yulu (NI), crura (BO); (GB) BAYWOOD acajou d’Amérique (FR), Amerikan mahogani, geniş yapraklı maun (ABD). EK II (CITES altında Korumalı S. humilis , S. macrophylla , S. mahagoni , 2002).Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Ağaç. Coğrafi dağılım: Meksika ve Orta Amerika tropikal Güney Amerika’da (Amazonia merkezi hariç).

Genel. Büyüme halka sınırları belirgin . Marjinal parankimi ile işaretlenmiş büyüme halkaları sınırlar . Heartwood rengi kahverengi (maruz kaldığında altın parlaklık koyulaşması) kırmızı kahverengi (açık kahverengi), çizgiler olmadan . Diri renk öz odun rengi farklı . Koku belirsiz ya da yoktur . Yoğunluk 0,4-0,5-0,65 gr / cm 3 .Hilo çapraz bağlanmış (çizgili) ve / veya çok düzensiz bir yakın bölümü (birkaç kişi damarlı .Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Gemiler. Ahşap diffüz-gözenekli . Katları Gemiler, yaygın kısa radyal sıralar (2-3 damarlar). Ortalama teğet damar çapı: 90-160-255 um. Gemilerin ortalama sayısı / aa 2 : 2-18. 480-890 mikron: vasküler elemanların ortalama uzunluğu. Tabaklar basit delme. Çukurlar, alternatif Intervessel : ortalama (dikey) intervessel çapını karşıya 2-4 mikron . Çukurları intervessel benzer farklı sınırları ile Gemi-ray çukurları. Sarmal yoğunlaşmalar yoktur . damarlarda Tyloses yoktur . Öz odun damarlarında Diğer mevduat mevcut (genellikle koyu kırmızımsı kestane, daha az sıklıkla beyaz).

SFVVBFX

Trakeler ve lifler. orta duvar kalınlığı elyaflar. Ortalama lif uzunluğu: 700-1000-1750 um. Fiber radyal esas kısıtlı çukurlar, basit inceden. Duvarlar çevrili için elyaflar sadece septat veya bölmeli ve non-bölmeli (birkaç olmayan septat lifler) . Septat lifler eşit olarak dağıtılır.

Eksenel parankim. Eksenel parankim mevcut , bantlı . Eksenel parankim bantları marjinal (veya görünüşte marjinal) , ince, en fazla üç hücre genişliğinde veya kaba, üçten fazla hücre genişliğinde. Eksenel parankimi paratrakeal. Paratraqueal vasicentric Sınırlı. Eksenel parankim serisi. Eksenel parankim iplikçik 4-8 başına hücre ortalama sayısı.Radyolar. teğet mm 5-10 başına radyolar multiseriate (aynı zamanda sadece birkaç varsa) , 1-2-4 radyolar (-5) hücreleri geniş. multiseriate bölümleri kadar geniş uniseriate bölümleri ile ışınları yoktur . Tek bir hücre tipi (homocellular) oluşan ya da iki ya da daha fazla hücre tipinde (heterocellular) oluşmaktadır ışını; Hücreler procumbent, kare veya dik Homocellular. Heterocellular ışınları kare ve dik hücreler, marjinal satır sınırlı, genellikle kare ve dik hücrelerin 2-4 satır ile dik veya kare hücreleri çoğunlukla 1 sıra. Kılıf hücreleri yok . Çini hücreleri yok .

Tabakalaşma. Katlı yapı mevcut veya eksik, tüm ışınlar katlı, eksenel parankimi tabakalı , damar elemanları katlı . Düzenli (yatay veya düz), ya da düzensiz sağlanması.Bazı örneklerde radyolar tabakalandırılmamış.

Salgı yapılar. Hücreler arası kanallar mevcut veya eksik, travmatik kökenli, eksenel tip , nadiren uzun teğet çizgiler veya kısa teğet çizgiler . Latisifers veya tanniniferous tüpler yoktur .Hazar Ahşap İşleme Merkezi

ŞİÖİİ

Mineral kapanımlar. Kristaller mevcut , prizmatik , ışın hücreleri ve eksenel parankim hücrelerinde bulunan. Kristal ray hücreleri dik ve / veya kare ve procumbent (procumbent hücrelerinde seyrek). Hücre ya da bölme başına kristallerinin sayısı. Bir silis gözlenmemiştir .

Çizimler. •  Makro görüntüleri . Swietenia macrophylla. Enine. Radyal. •  Enine kesit . Swietenia macrophylla . •  Teğet bölüm . Swietenia macrophylla . •  Radyal bölümü . Swietenia macrophylla .

Etkileşimli anahtar takson arasında karakter listesine erişim, illüstrasyonlar, tam ve kısmi açıklamaları, tanı açıklamaları, gurbetçilerin ve benzerlikleri verir, takson grupları içinde belirtilen nitelikleri, nitelikleri özetleri sergileyen takson ve coğrafi dağılım listeleri.

‘Richter, HG, ve Dallwitz, itibaren MJ 2000: Bu çalışma olarak belirtilmelidir. Ticari ahşap: açıklamaları, çizimler, kimlik ve bilgi alma. Almanca, Fransızca Inglés, Portekiz, ve İspanyolca.Hazar Ahşap İşleme Merkezi

DGBGDND

Swietenia Mahogani . Küba Batı Hint Adaları merkezi bir parçasıdır ve bu yüzden Küba Maun denir, ama o Küba ithal anlamına gelmez. Aslında, o bir tehdit türdür çünkü Küba, Dominika, ya da Haiti’den bu tür ithal yasaktır. onun aralığının kuzey ucu burada Key Largo olduğunu. Miami ya da belki Palm Beach, bu ağaç kuzey çok bulamazsınız. Bazen bu ahşap yerli maun, Karayipler, ya da Key Largo Mahogany diyoruz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Bu kadar Panama, Şili, Brezilya veya gelebilir “Honduras Maun” ile aynı yoldur. Hala Honduras Maun, hakiki maun, ya da büyük yaprak maun denir. – Swietenia macrophylla .

Bu çalışmak için güzel bir kolay sert ahşap olduğunu. Sert ve dalgalı kilitli tahıl ile dayanıklıdır. Bazen, endam karakter knot, ve ya şerit ve kapitone efektleri, fakat genellikle düz düz biçilmiş olduğunu. Bu döner ve iyi bitirir ve Tik benzer güzel bir gümüş gri havalarda.Hazar Ahşap İşleme Merkezi

mahoganytable01

Ben işaretleri, resim çerçeveleri, böyle bir sehpa, sehpa, oymalar, kase ve el sanatları projeleri gibi mobilya ve tekne projeleri, küçük ve kısa Döşeme için uygun buluyorum. Çoğu üzerinde canlı kenar diri odun vardır. Kenarları Bazıları spalted olan, şımarık ve bazı sağlam, ve bazıları sadece bir kenar düz yırtık var.

Bu ne renk? Taze cut neredeyse bir açık pembe renk başlar, daha sonra yavaş yavaş bir yıl ya da öylesine zengin bir kiraz rengi koyulaşır bir kaç ay için kendisine bir turuncu renk alır ve 10 yıl içinde böylece karartmak devam ya da öylesine ahşap mor neredeyse karanlık. Ne olursa olsun bunu koymak bitirmek rengini değiştirmek gibi görünüyor. kaplama malzemeleri ve ultraviyole ışığına maruz renk değişimini hızlandırmak.Hazar Ahşap İşleme Merkezi

Özel not: Tüketiciler Orman Yönetim Konseyi marka taşıyan maun ürünlerini satın alarak maun korunmasını desteklemek edebilirsiniz. FSC sertifikalı ahşap FSC en uluslararası kabul ilke ve kriterlere uygun olarak yönetilen ormanlardan gelir. Ahşap ürünler üzerinde FSC logosunu kullanan şirketler kendi ürünlerinde kullanılan kereste iyi yönetilen, sürdürülebilir ormanlardan ekolojik ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde hasat olduğunu göstermiştir. ABD’ye bu türün yasal ithalat ambargolar olduğunu unutmayın

İlgili Türler:

Honduras Maun (Swietenia macrophylla)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates