Lati, White Wenge, Yaya,Amphimas pterocarpoides

Lati, White Wenge, Yaya,Amphimas pterocarpoides

lati-jhLati (Amphimas pterocarpoides)

Ortak İsim (ler):  Lati, Beyaz Venge, Yaya

Amphimas pterocarpoides ve aile (Leguminosae syn) Fabaceae baklagil, bezelye, fasulye veya ailesinin Amphimas ferrugineus Bu kaba ahşap bu kullanım çok çeşitli Afrika çok oldukça yaygındır. Renk wenge gibi bir şey (dolayısıyla “beyaz”) olmasına rağmen tahıl zamanlarda wenge çarpıcı benzer olabilir, çünkü o da “beyaz wenge” olarak bilinir.

Bilimsel Adı:  Amphimas pterocarpoides

Kökeni ve coğrafi dağılımı  Amphimas pterocarpoides kuzey Gabon güney Gine doğuya Kongo ve Sudan yaygın, ve olduğunu.

Kullanım 

Ağaç (ticari isimler: lati, yaya, bokanga) iç yapı, marangozluk, zemin, plakalar, iç trim, doğrama, mobilya, çerçeveler, sandık, kutu, oyuncak, yenilikleri, kaplama ve kontrplak için kullanılır; aynı zamanda yerel Kano, kulübe, harçları için kullanılan ve gibi yam destek çerçeveleri edilir. Bu toprak ile temas halinde kullanılması önerilmez rağmen., Demiryolu traversleri ve kutuplar kullanılmaktadır.500_Amphimas_Pterocarpoides

Kabuğundan kırmızımsı reçine zehir panzehir olarak dizanteri, anemi, hematüri, ağrılı adet, blennorrhoea, schistosomiasis ve kabakulak tedavisi için geleneksel tıpta kullanılır ve . İç kabuğu öksürük tedavisinde ve ayakları üzerinde yaws ve yaralar karşı buhar banyosunda uygulanır. Dal kabuğu bir kaynatma kürtaj tehdit önlemek için uygulanan ve ahşap kaynatma iktidarsızlık tedavisi için sarhoş olduğunu.

Ağaç Boyutu:  boyunda 100-150 ft (30-46 m), 2-4 ft (0,6-1,2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  49 £ / ft 3 (785 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .58, .78

Janka Sertlik:  1200 £ f (5.340 N)

Kopma Modülü:  18.460 £ f / içinde 2 (127.3 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.147.000 f / içinde 2 (14.81 GPa)

Kırma Gücü:  9070 £ f / içinde 2 (62.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 6.2, Teğet: 10.6%, Volumetrik:% 16.8, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: cebire hafif sarımsı kahverengi. Sarımsı diri odun hep odun gelen tanımlı değil. Lati nedeniyle bazen kendi Damar düzenleri benzerlik beyaz Venge denir Wenge özellikle flatsawn yüzeylere (her iki durumda da, bu ahşap boyunca parankimi çok geniş bantlar nedeniyle). soluk sarımsı renk zamanla daha altın sarısına kadar karartmak eğilimindedir.

Özellikler 

Öz odun genellikle yaşla birlikte karartmak ve kalın, sarı-beyaz, kahverengi diri odun soluk fazla veya daha az belirgin 5-9 cm çizilmiş beyazımsı işaretler ile, sarımsı kahverengi. tahıl, bazen dalgalı, genellikle düz, doku ortamı kaba. Odun kaba gümüş figürü vardır.

ahşap orta ağır. % 12 nem içeriğinde, yoğunluğu 670-880 kg / m olan. % 11 nem içeriği yeşilden küçülme oranları% 2.9 radyal ve 5.6% teğet olan ve yeşil kuru 5,4-6,4% radyal ve 9,7-10,8% teğet fırın için. Ahşap şiddetli deformasyon riski, kontrol veya vaka sertleştirme ile, yavaş yavaş kurur. Bu çeyrek testereye kurumadan kereste tavsiye edilir. Bazı ön-kurutma fırını kurutmadan önce tavsiye edilir. Kurutma işleminden sonra, ahşap hizmet orta kararlıdır.

% 12 nem içeriğinde, kopma modülü N / mm, sıkıştırma paralel tane 50-64 N / mm kadar elastiklik 11,600-16,300 arasında 80-129 N / mm, modül olup, 16 N / mm², bölünme 12-16 N / mm, Janka yan sertliği 5800 N ve Janka son sertliği 6300 N. kesme

ahşap normal testereleri ve standart ekipman ile iyi çalışır, ancak stellit uçlu testere dişlerinin büyük günlükleri kesimi için tavsiye edilir. Bu pürüzsüz bir yüzeye rendelenmiş, ancak kesici kenarları bazı matlaşma etkisi ile olabilir. çivileme ve vidalama özellikleri tatmin edici tutan özelliklere sahip, iyi, ancak ön-sıkıcı genellikle gereklidir. yapıştırma özellikleri tatmin edicidir, ve boyama ve cilalanması kolay. ahşap dilimlenmiş kaplama ve kontrplak üretimi için uygundur. Bu dayanıklı olmayan orta derecede dayanıklıdır; o delici ve ahşap kurumaya duyarlı Lycutus böceği saldırı, ancak sık sık mantar ve termit saldırılarına karşı orta dayanıklıdır. Öz odun koruyucu tedaviye orta geçirgen için kötü olduğunu, diri odun geçirgendir. kağıt üretimi için kağıt hamuru özellikleri oldukça zayıf ve odun hamuru, sadece daha iyi bir kağıt hamuru ile kombinasyon halinde de kullanılabilir.

alkaloidler varlığı kabuğu ve kapsüller için gösterilmiştir; Kabuk fareler ve balıklar için zehirlidir. Öz odun izoflavon afromosin içerir.

Tahıl / Doku: Tahıl üniform kaba dokulu, düz. Düşük doğal parlaklık.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme, çok az çok büyük gözenekler; Çok geniş bantlarda parankima; Orta genişliği ışınları normal aralık.

Rot Direnç: non-dayanıklı orta dayanıklı olarak Anma; ama orta dirençli termitler, en böcek saldırılarına karşı duyarlı.

İşlenebilirlik:  Genellikle kolay el ve makine aletleri ile çalışmak. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Lati ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: sık görülen veya ithal değil, Lati bazen kereste ve kaplama olarak satışa sunulmaktadır. Fiyatlar bir ithal parke için ılımlı olmasını bekliyoruz.

500_Amphimas_Pterocarpoides

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  Kaplama, kontrplak, İç Döşeme, mobilya, döşeme ve.

Yorumlar:  Genellikle flatsawn (ve en kararlı) yüzey en dekoratif ve gösterişli kabul edilir gerçeği ile ağırlaştırılmış hizmetin, çok kararlı olarak kabul edilmez. Bununla birlikte, flatsawn Lati altın sarısı bir renge yerine koyu kahverengi se Wenge çok benzer olan özgün bir tane bir görünüme sahiptir. (Lati ve Venge iki ayrı nesil olan Amphimas ve Millettia sırasıyla-ve yakından ilişkili değildir.)

Amphimas pterocarpoides bois CIRAD

 

Amphimas pterocarpoides ve Amphimas ferrugineus Pierre ex Pellegr. Her iki lati olarak işlem görmektedir. 2003 yılında Kamerun lati günlükleri yaklaşık 70 m³ ve Kesilmiş tahtaya 130 m³ ihraç etti. 2004 yılında Kamerun lati günlükleri yaklaşık 2500 m³ ve Kesilmiş tahtaya 110 m³ ihraç etti. ahşap Amphimas pterocarpoides Adı ‘beyaz wenge’ başlığı altında, Avrupa’da kaplama olarak çok küçük bir ölçekte bulunabilir, ama şimdi özellikle Afrika yerel kullanılmaktadır. Fildişi Sahili yerel kullanımı için satılan, ancak daha düşük kalitede kabul edilir.

cats

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

× SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM ? (+90539 396 18 61)
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates