Light Red Meranti,Lauan, Philippine Mahogany,Shorea spp.

Light Red Meranti,Lauan, Philippine Mahogany,Shorea spp.

light-red-meranti-copyIşık Kırmızı meranti (Shorea spp.) Light Red Meranti

Diğer İsimler:  Perawan, meranti Bunga, Binatoh (Sarawak), Borneo Sedir, Işık Kırmızı Seraya, Seraya Majau (Sabah), meranti Merah (Endonezya), meranti Bakau (Malezya), Saya (Tayland), Damar (Borneo), Alan Bunga (Sarawak), Almon (Filipinler), Shorea Albida, Shorea leptoclados, Shorea rugosa, Shorea akuminata, Shorea leprosul, Shorea macroptera, Shorea ovalis, Shorea parvifolia, Shorea smithiana, Shorea quadrinervisBilimsel Adı: Shorea spp.

Dağıtım: Güneydoğu Asya

Ağaç Boyutu: boyunda 65-130 ft (20-40 m), 3-6 ft (1-2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 30 £ / ft 3 (480 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .40, .48

Janka Sertlik:  550 £ f (2,460 N)

Kopma Modülü:  11.210 £ f / içinde 2 (77.3 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.652.000 f / içinde 2 (11.39 GPa)

Kırma Gücü: 6120 £ f / içinde 2 (42.2 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.1, Teğet: 7.8%, Volumetrik:% 12.6, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm: koyu kırmızımsı kahverengi, soluk saman rengi değişen: Renk türlere bağlı olarak oldukça değişken olabilir.

Tahıl / Doku: Büyük gözenekler orta ile bir kaba doku vardır. Tahıl bazen kilitlenir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme çok büyük gözenekler büyük, çok az birkaç; 2-3 yalnız ve radyal katları; bazen mevcut tyloses; parankima vasicentric, kanatlı ve gömülü reçine kanalları ile bantlı; Normal aralık orta ışınları, dar.

Açık kırmızı meranti Güney Doğu Asya ve Filipinler, Endonezya, Malezya ve doğu olmak üzere Güney Batı Pasifik adaları boyunca bulunan tropik yağmur ormanları türüdür. Avustralya’da, açık kırmızı meranti sadece meranti olarak pazarlanmaktadır, veya isim Borneo sedir, seraya, Lauan ve Filipin maun altında bulunabilir.

Timber odun pembemsi-kahverengi pembe değişmektedir. Diri odun odun daha bazen hafif, ancak farklılaşma her zaman yapılamaz. tahıl orta kaba ama bile çeyrek biçilmiş malzeme, bazen çekici bir şerit rakam görüntüleme ile doku olduğunu. Büyüme halkaları bulunmadığına ve ışınları ince orta.

 Açık kırmızı meranti yumuşak ağaç ve termitler dayanıklı değildir. Geleneksel yöntemler kullanılarak, kurutuldu ve standart prosedürler kullanılarak bağlanabilir. Diri odun kolayca koruyucu kabul ederken, öz odun penetrasyonu mevcut ticari işlemleri kullanarak önemsizdir. kereste, boyalı lekeli veya cilalı ancak açık tahıl yüzeyleri bitirmeden önce doldurulması gerektiği anlamına edilebilir. Ayrıca bu tür makineler de bir pürüzsüz bir yüzey ve kolayca standart parçaları ve emniyetli alır.

 Açık kırmızı meranti yaygın lambri, döşeme, doğrama, pervaz, kontrplak ve tornacılık gibi dekoratif uygulamalar için kullanılır. Düzenli mobilya ve aynı zamanda oyma aranır.

Rot Direnç: konuda dayanıksız olarak bildirilen direnç çürümeye ve aynı zamanda böcek saldırıya maruz kalabilir

catsgdbdbdFilipin Maun

Shorea Spp, Parashorea Spp, Pentacme Spp

“Filipin Maun” veya “Luan” cins Shorea, Parashorea ve Pentacme ait Filipin ormanda ticari eder. Meranti genellikle yaklaşık 200 tür içerir cinsi Shorea, Güneydoğu Asya ormanda uygulanır.Üç cins çeşitli türleri kendi öz odun renk ve ağırlığına göre beş gruba ayrılır. Bunlar şunlardır: Balau, Koyu Kırmızı Meranti (Tangaile), Işık Kırmızı Meranti (Beyaz Luan), Beyaz Meranti ve Sarı Meranti. Açık Kırmızı ve Koyu Kırmızı grupları. Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan birincil ticari gruplar ahşap diğer Mahoganies için ucuz bir alternatif olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır, ancak özellikleri çok daha kötüdür. Bu hafif yapısal işe mobilya her şey için kullanılır. Bu yoğun kontrplak üretiminde kullanılır.

İşlenebilirlik: Genellikle kolay nedeniyle düşük yoğunluğu, çalışmak. Bazı pürüzlü veya düzensiz yüzeyler zımpara yaparken sol ve olabilir rağmen tatmin edici bir yüzey elde etmek için daha ince bir zımpara kağıdıyla kum kadar gerekli olabilir. Bazı türler, ahşabın silika mevcut olan az miktarlarda araçları üzerinde hafif bir köreltme bir etkiye sahip olabilir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Diri odun kolaylıkla koruyucu emprenye kabul ederken, öz odun penetrasyon ihmal edilebilir. Bu ahşap, boyalı lekeli veya cilalı ama açık tahıl yüzeyleri bitirmeden önce doldurulması gerektiği anlamına edilebilir. Ayrıca makinelerin de bir pürüzsüz bir yüzey ve kolayca standart parçaları ve emniyetli alır.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, içinde Meranti Shorea cinsi göz, boğaz ve deri tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: meranti yaygın olarak dünya çapında hasat ve mevcuttur. Bu orta İthal olmasına rağmen fiyatlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik:  meranti CITES Ekler listelenen değil, ama Shorea cinsinin birçok türü IUCN Kırmızı Listesi’nde bulunmaktadır. Shorea türlerinin çoğunluğu eleştirel doğal aralık ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 80’in üzerinde bir nüfus azalması, nedeniyle yok olma tehlikesi altındaki listelenir.

Ortak Kullanım Alanları: Kontrplak, iç mobilya, genel inşaat, beton formlar yanı sıra diğer genel yarar amacıyla bir dizi.

Yorumlar: Bazen de “Lauan,” ahşap olarak anılacaktır Shorea cinsi çok yaygın güneydoğu Asya’da kullanılan ve fark türler arasındaki çeşitliliği bir bolluk var: farklı çalışma özellikleri, görünüşleri ve mekanik mukavemet değerleri ile her. Meranti (Lauan) için beş ana gruplardır: Işık Kırmızı Meranti , Koyu Kırmızı Meranti , Beyaz Meranti , Sarı Meranti ve Balau . Bu sayfanın en üstünde listelenen gücü ve mekanik değerleri karşılık gelen grup içinde türlerin bir avuç Ortak Kullanım Alanları: Dolap, Döşeme, Mobilya, Doğrama, Işık inşaat, kontrplak,Gemi İnşaatı, Motifli, Yatak odası suit, Bina inşaat, İnşaat malzemeleri, Sandalyeler, Sandıklar,Gizli parçaları (Mobilya), desenleri. ortalamasını temsil etmektedir.Ayrıca denilen Filipin maun, meranti “true” maun olarak kabul edilir ne hiçbir ilgisi Swietenia ve Khaya cins.

Dış Raylar ve Korkuluklar

Bu kılavuz üye boyutları, bağlantıları ve dış uygulamalarda Korkuluk ve korkuluklar yapımı için uygun malzemeler hakkında genel bilgi sağlar. Yaygın tedavi yumuşak ağaç ve dayanıklı sert ağaçların inşa, onlar doğru özen ve dikkat ile, rahat onyıllar elemanları dayanacak korkulukları oluştururken, boya veya lekeler bir yelpazede bitmiş olabilir.

 Döşeme

Yapısal veya bitmiş döşeme uygulamaları için olsun, kereste dayanıklılık, çok yönlülük ve uyum sunuyor. sıcaklık, kuvvet ve ahşap döşeme doğal güzelliği iç ayarları çeşitli kalıcı ve popüler kanıtlamıştır.

İç Lambri

Onlar şık olarak Kereste lambri sıcak olarak iç oluşturur. Yaygın bir MDF veya kontrplak substratı kullanılarak, iç ahşap lambri, doğal ve çok yönlü ve sağlam doğal ahşap paneller ya veya işlenmiş ağaç ürünleri yaprak gibi geliyor

Kereste Profiller

Profiller her türlü iç estetiğini arttırmak ve güzellik ve ihtişam odaklanarak tasarımlar için kek üzerine krema olarak işleyen, çok yönlü ve uzun ömürlüdür.

Meranti Grupları

Meranti cinsine türlerin dört gruba ticari uygulanan bir ortak adıdır Shorea, Malezya, Endonezya, Filipinler ve en yaygın yetiştirilen. Orada cins çeşitli türler için ortak adları binlerce Shore bir, ama adları “Filipin maun” ve “Lauan” sık sık meranti için ikame edilir. meranti dört grup odun renk ve ağırlık esasına göre ayrılır. Yaklaşık 70 tür Shorea , açık ve koyu kırmızı meranti gruplara beyaz meranti grubuna 22 tür, ve sarı meranti grubuna 33 tür aittir. Bir bütün olarak meranti türleri maun göre daha iri taneli bir dokuya sahiptir (Swietenia macrophyll a) ve gözeneklerde koyu renkli mevduat yoktur. tahıl, genellikle böylece büyüme halkaları arasındaki minimum düzensiz aşınma izin kilitlenir. Ahşap bir uç yüzeyi üzerinde görülebileceği gibi merantis uzun süreli ve sürekli, teğet çizgileri hizalanmış, eksenel reçine kanalları vardır. Bu kanallar bazen çıplak gözle görülebilen beyaz mevduat içeren ancak ahşap bazı Keruing gibi reçineli değildir (Dipterocarpu Meranti benzer ler) türleri. Tüm meranti grupları ahşap yüksek silis içeriği bir sonucu olarak kesme dulls beyaz meranti dışında kolayca imal edilmektedirler. açık kırmızı ve beyaz merantis kusuru olmaksızın kolayca kurur, ama koyu kırmızı ve sarı merantis çarpılma eğilimi ile daha yavaş kurur. meranti grupların gücü ve büzülme özellikleri kuzey kırmızı meşe bununla üstünlügümüz (Quercus RUBR a). koyu kırmızı meranti orta dayanıklı ise ışık, kırmızı, beyaz, sarı ve merantis maruz koşullarda ya da zemin temas dayanıklı değildir. Genellikle, odun koruyucu tedaviler ile ilgili orta dirençli son derece dayanıklıdır. Meranti Türler Birleşik Devletleri içine ithal edilen toplam parke kontrplak büyük bir yüzdesini oluşturmaktadır. Diğer kullanımlar doğrama, mobilya ve cabinetwork, döküm ve doğrama, döşeme ve genel inşaat bulunmaktadır. Bazı koyu kırmızı meranti zemin kaplaması için kullanılır.

catshdfhfÖzellikler

Genellikle bu tür camlar, konservatuarlar ve kapı gibi ürünler için sahte ‘maun’ olarak kullanılan, meranti maun renk ve tahıl benzer. Bazen Filipin maun, Meranti tahıl doku gerçek maun daha pürüzlü olarak adlandırılan ve onun gözeneklerde koyu renkli mevduat bulunmamaktadır. Meranti bir kilitleme tahıl, olmayan reçineli ahşap. kilitlenmiş tane yağlı çekirdeğe sahip olabilecek gibi Keruing gibi diğer tropikal türler, üzerinde meranti çok arzu yapma, büyüme halkaları arasındaki minimum düzensiz aşınma sağlar.

Taze kesilmiş zaman ışık kırmızı meranti pembemsi-kahverengi, kırmızı ışık. doku oldukça kaba ama hatta, ve tahıl şerit figürü sık sık görünen ile, kilitli düz değişir. Sakız kanalları genellikle mevcut ve rendelenmiş ve zımparalanmış yüzeylerde olduğu gibi beyazımsı çizgiler gösterebilir ama sakız, beyaz ve kristal ve yapışkan değildir. ahşap iyi lekeleri ve bitirir alır. Meranti Bu tür doğrama, lambri, panjur kapı, mobilya, hafif inşaat ve kontrplak için kullanılır. (sarı ve beyaz koyu kırmızı) meranti diğer her türlü ağır ve yapısal kullanımlara belki de daha uygun olma eğilimindedir, aynı zamanda açık kırmızı meranti aynı amaçlar için kullanılabilir.

Tüm meranti grupları ahşap yüksek silis içeriği bir sonucu olarak kesme dulls beyaz meranti dışında kolayca imal edilmektedirler. açık kırmızı ve beyaz merantis kusuru olmaksızın kolayca kurur, ama koyu kırmızı ve sarı merantis çarpılma eğilimi ile daha yavaş kurur,koyu kırmızı meranti orta dayanıklı ise ışık, kırmızı, beyaz, sarı ve merantis maruz koşullarda ya da zemin temas dayanıklı değildir.

59sl-luan-h

 İnşaat Kullanımı

Bu tropikal parke. / Cu ft 25 50 lbs arasında değişen yoğunluğa sahiptir Bu esneklik var ve üretim nispeten düşük maliyetli gibi kap, düz yatak kamyon ve kamyonet astar, RV inşaat, çekmece gibi olmayan kozmetik kullanımı için bir yardımcı ahşap ürünü olarak ideal hale Çünkü onun tutarlı tahıl ve düzgün renk vb dipleri ve yanları, aynı zamanda lamine ve Amerika Birleşik Devletleri içinde kabini ve döşeme kullanılmak üzere rebranded edilir. Meksika bölgelerinde, kırmızı ve pembe türler kozmetik yüzü doğrudan maruz kabini ve ahşap için sonra aranır. ABD’de, kullandığı doğrama, mobilya ve cabinetwork, döküm ve doğrama, döşeme ve genel inşaat bulunmaktadır.

image003Koyu kırmızı meranti için ortak kullanım kontrplak, iç mobilya, genel inşaat, beton formlar, kaplama, ve tekne yapım vardır. Bazı koyu kırmızı meranti da zemin kaplaması için kullanılır.

Meranti ayrıca Rainforest özellikleri neme maruz adil kuyuya izin tekneler oluşturmak için kullanılır. Bu orman genel İngiltere pazarlarına gidiyor eğer sertifikalı BS1088 vardır, ve Fenol veya Üre Formaldehit su geçirmez reçine çeşit kullanarak bağlanır.

 İmalat ve Üretim

Meranti yaygın Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da aranır. Ancak, ucuz değiştirme, Çin huş, güçlü talebin küresel üretim hacminde bir daralmaya neden olmuştur. Sonuç olarak, Malezya ve Endonezya boyunca fabrikaların yüzlerce kapatıldı. Buna ek olarak, onun Kritik Tehlikedeki koruma statüsü sonucunda, artık Filipinler üretilir ve kontenjanları kesinlikle Endonezya’nın en boyunca azaltılmıştır. meranti küresel talebin kontrplak üretiminde dünyada belirsizliğini koruyor.

XMahog3

İlgili Türler:

Balau (Shorea spp.)

Koyu Kırmızı meranti (Shorea spp.)

Beyaz meranti (Shorea spp.)

Sarı meranti (Shorea spp.)

Lauan

Filipin Maun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates