Limber Pine,Toparlak çam, limbertwig, Rocky Mountain çam, pino , pim blanc de l’ouest ,Pinus Flexilis

Limber Pine,Toparlak çam, limbertwig, Rocky Mountain çam, pino , pim blanc de l’ouest ,Pinus Flexilis

limber-pineToparlak Çam (Pinus Flexilis)

 Ortak İsim (ler): Limber Çam, Rocky Mountain Beyaz Çam,Toparlak çam, limbertwig, Rocky Mountain çam, pino , pim blanc de l’ouest ,Pinus Flexilis

Bilimsel Adı: Pinus Flexis

Dağıtım: Batı, Kuzey Amerika Dağlık bölgeler Çam kıvrak New Mexico, Arizona ve Kaliforniya doğu ve güneydoğu Alberta British Columbia büyür. Bu genel dağıtım dikkat çeken aykırı Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska ve batı kısımlarında ve doğu Oregon ve California’da güneybatı bulunur.

Ağaç Boyutu: boyunda 40-50 ft (12-15 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 28 £ / ft 3 (450 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .37, .45

Janka Sertlik: 430 £ f (1,910 N)

Kopma Modülü: 9.100 £ f / içinde 2 (62,8 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.170.000 f / içinde 2 (8.07 GPa)

Kırma Gücü: 5290 £ f / içinde 2 (36.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 2.4, Teğet:% 5.1, Volumetrik:% 8.2 T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: Heartwood bazen hafif kırmızımsı bir renk tonu ile, dar diri odunu neredeyse beyaz bir soluk sarı, açık kahverengi olduğunu. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku: Tahıl eşit, orta dokulu düz.

nucifraga columbiana-20Endgrain: Büyük reçine kanalları, çoğunlukla yalnız, çok sayıda ve eşit olarak dağıtılır; biraz kademeli latewood geçiş, düşük renk kontrast earlywood; Büyük için trakeid çaplı ortamı.

Rot Direnç: odun çürüme direnci düşük orta olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: Limber Çam, hem el ve makine aletleri ile çalışmak kolaydır. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: Limber Çam çalışmış edilirken bir soluk, reçineli kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: çam çalışma bazı kişilerde alerjik deri reaksiyonları ve / veya astım benzeri semptomlara neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: ağaçlar yavaş büyüyen, küçük ve düzensiz büyüme formu olduğundan, hemen hemen Limber Çam kereste için hiçbir ticari değeri yoktur. Ağaç, bazen tesadüfen başka, daha ticari değerli türler ile birlikte hasat edilir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: yakacak odun, kutular, ve kaba inşaat.

catsLimber Çam, Rocky MountainYorumlar: : Limber Çam gibi birincil kereste üreticileri içeren White Pine grubunun üyesi olan Sugar Pine , Batı White Pine , ve Doğu Beyaz Pine . Yakın akrabaları olduğunu aksine Ama, Limber Çam çok az ticari değeri vardır ve yaygın kereste için kullanılmaz.Çam kıvrak (Pinus Flexilis), aynı zamanda beyaz çam veya Rocky Mountain beyaz çam olarak bilinen, orta büyüklükte küçük bir uzun ömürlü, yavaş büyüyen bir ağaçtır.Onun ahşap, hafif, yakın taneli ve soluk sarı, kaba inşaat, maden ahşap, demiryolu bağları ve direkleri için kullanılır. Onun hasat diğer, daha arzu türlerin bu arızi olduğunu.Tam güneş ortalama, orta nem, iyi drene topraklarda yetişir. En iyi ancak tür bitkiler genellikle kuru, kayalık topraklarda vahşi yüksek dağ bölgelerinde büyüyen bulunan varlık, oldukça uyarlanabilir, nemli, iyi drene topraklarda yetiştirilen. Bu büyük bir ana kök oluşturur ve bir kez yatay olarak kurulan nakli zordur. Uyarlanabilir rağmen, esnek çam genellikle St. Louis ikliminde iyi yapmaz, ve USDA Bölgesi 7 güneyinde dikim için tavsiye edilmez.

Kayda değer Özellikleri:Pinus Flexilis yaygın esnek çam denilen, öncelikle 5.000 12.000 feet yüksekliklerde New Mexico Kanada Rocky Dağları bulunur. Bu genellikle daha yuvarlak forma zamanla olgunlaşan bir piramit alışkanlığı ile 25-60 ‘uzun boylu büyür. Ancak, ağaç hattında veya yakınındaki maruz yüksek dağ siteleri, aynı zamanda aşırı unsurlar tarafından bükülmüş ve çarpılmış çok cüce çalı şekillerde büyüyen görülebilir. Uzun “beş ve kısa saplı, kalın-ölçekli 8, kahverengi kozalakları demetleri (uzun 3.5 için)” mavimsi yeşil iğne koyu yeşil sahiptir.Kozalaklar parçalanan olmadan yere düşer.

Bu çam özel sıfat ve ortak ad esnek (esnek) ağızları / dallar referans vardır.Vanderwolf Piramidi’ yakından aralıklı, bükülmüş, gümüş, mavi, yeşil iğne ile bir dik, piramidal bir ağaçtır. Genellikle geniş ekimi ’10-15 tarafından uzun boylu’, 20-30 yavaş yavaş büyür. 1972 yılında New Jersey Vermeulen Nursery tarafından ticaret sokuldu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASorunlar

Toparlak çam genellikle birkaç sorunları ile uyarlanabilir, düşük-bakım ağacı olarak kabul edilir. Bazı çürük ve çarçur duyarlı, ama onun en tehlikeli düşmanı, genellikle ölümcül olan bir kabuk hastalıktır beyaz çam blister pas olduğunu. Türler Ribes (örneğin, kuş üzümü ve Bektaşi üzümü), beyaz çam blister pas için alternatif ev sahibi ve esnek çam veya beyaz çam saldırı altında olduğu bölgelerde ekilen edilmemelidir. Beyaz çam blister pas Ancak, Missouri bir sorun olarak kabul edilmez. Yaprak bitleri, bitleri, örümcek akarları ve ölçek nadir böcek ziyaretçiler değildir.

flexilis01Kullanın ve Ticaret:Limber Pine ahşap kaliteli değil. Bir ahşap ağaç olarak türler nedeniyle genellikle ulaşılmaz ve ağaçların çoğu düz Boles içine büyümek değil, yüksek irtifalarda oluşun, minör önem taşımaktadır. Dikilen ağaçlar kısa tabanından çok saplı olmak ve oldukça yavaş büyümek için bir eğilim var. Yerel, ağır ‘öncü kez’ demiryolu bağları ve maden kuyusu yapımı için kullanılan, ancak son zamanlarda ana kullanım yakacak olarak olmuştur. türler 1851 yılında İngiltere’ye tanıtıldı, ama orada ve Avrupa’nın başka yerlerinde bahçelerde nadir kalmıştır. ABD’de bu yetiştirilen ediliyor, glaucous mavi iğneler ve daha kompakt alışkanlıkları var ve bahçecilik ticarette olduğu çoğu daha yaygın ve çeşitli çeşitlerin, özellikle Pinus Flexilis . ‘Vanderwolf en Pyramid’Hayır kullanımlar için kaydedilmiş Pinus Flexilis var . reflexa . Ticari değeri olması için muhtemelen çok nadir ve uzak.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates